Brewtroller

... i ostali korisni izvori informacija

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Brewtroller

Post Postao/la admin » uto ruj 14, 2010 4:00 pm

Za one koji se u elektroniku kuže malo/puno bolje od mene... Ako se itko odluči raditi neka odmah radi u 2 kopije.... :)

http://www.brewtroller.com/wiki/doku.php

Avatar
Palac
Postovi: 275
Pridružen/a: čet stu 05, 2009 9:44 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Palac » uto ruj 14, 2010 8:24 pm

Daj malo pojasni nisam sve pokopčao? O čemu se točno radi? Imam ja majstora za to vidio sam na jubito kako radi. U čipoteci sve skupa sa mojim rabatom ni 100 kn.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri ruj 15, 2010 12:33 am

Pa koliko sam pokopcao radi se o hardveru i softveru za upravljanje sistemima za izradu piva. Sve skupa ima inpute za temperaturu sa senzora te niz programabilnih akcija. Ako imaš neki od "paklenih strojeva"TM (se slažete za naziv :) Ovime možeš isprogramirati akcije tipa zadržavanje temperature i periode zadržavanja prilikom ukomljvanja, paljenje i gašenje pumpe, elektroventile za pretok u drugi kotao/cjednjak/fermentor i sl..

U principu stvar koju isprogramiraš dok si trijezan i koja brine da ne točiš sladovinu u fermentor koji ima otvorenu pipu :)

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » sri ruj 15, 2010 10:29 am

ja sam bio razmisljao nesto slicno da bi sastavio,ali u nadolazece vrijeme kad adekvatan hardwear bude tu.Tipa elektricna drobilica za slada,elektricni grijaci,Tec hladnjaci. itd.Inace mi nea smisla.

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » sri ruj 15, 2010 12:52 pm

Super!Super!Super!

Ja se bavim i elektronikom i automatikom u industriji. Cijeli sustav je za konačnu praktičnu izvedbu malo nedorečen jer ne vidim nigdje analogni izlaz za kontinuiranu regulaciju čime bi PID-regulator bio konačno upotrebljiv. Moglo bi ih biti barem dva-tri. Za grijanje plinom ovakav sustav je tehnički teško ostvariv da dobro radi u praksi. No, tko voli, nek' udri. Konačna kvalitetna izvedba mogla bi cijenom premašiti vrijednost prosječnog 8-10 godina starog Ferarija. :shock: Za pravu pivovaru ima i boljih sustava. Onda uz pivovaru napraviš i malu stočarsku farmu gdje će stoka prožvakati sav taj iskorišteni trop od slada. Ili napraviš briketaru za brikete za ogrjev. Možda glistaru za humus od sladnog tropa. :roll:
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri ruj 15, 2010 1:38 pm

Ne kužim se dovoljno da procjenim isplativost, komliciranost no vidjeh da ima modul za spajanje na PC pa onda ot tamo preko mreže možeš direktno upravljati.

Meni bi za sada bilo dovoljno i da mi neko zna složiti jednostavniji komad elektronike u kojem možeš podesiti 3-4 temperature i vremenske periode zadržavanja na istima...

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » sri ruj 15, 2010 2:18 pm

Ovaj ionako ima mogućnosti samo za data-logging tj. za arhivu podataka. Za upravljanje koristi logiku samog DIY sklopa.
Ako želiš jednostavno rješenje hardware-a, moraš koristiti PC s posebnim softwareom koji je kompliciran za programiranje. Ako ga kupuješ onda ga moraš i platiti. Nađi nekog softveraša da ti ga napravi, po mogućnosti besplatno. Nek specificira ulaze i izlaze za I/O interface, pa se onda može nešto i dalje napraviti.
Mislim da je najbolje ostati na dosadašnjem, jer svaka automatizacija procesa ima svoju cijenu. Za pravu veliku proizvodnju isplati se uložiti, a za ovakve male šarže nema smisla.
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » čet ruj 16, 2010 2:02 pm

Eh, sinoć mi je pala na pamet vrlo jednostavna shemica.

"admin:Meni bi za sada bilo dovoljno i da mi neko zna složiti jednostavniji komad elektronike u kojem možeš podesiti 3-4 temperature i vremenske periode zadržavanja na istima..."

Ako imaš električni grijač, nabaviš tri kapilarne termosklopke (one s bakrenim ili aluminijskim balončićem na jednom kraju, tankom duljom kapilarom, te regulatorom s kružnim setpoint mehanizmom-ne znam koliko tko kuži tehniku pa opisujem odokativno) željenog područja ON-OFF regulacije (obično od 0 do 90 ili 120°C, na većini piše područje), tri vremenska releja, s barem jednim otvorenim i jednim zatvorenim kontaktom (područja 60 minuta, napajanje releja 220V, 50Hz), licnaste izolirane žice presjeka 2,5 kvadratna mm raznih boja cca 5m ukupno, i naravno utikač za napajanje. Ako ti je dosta samo dva temperaturna područja ukomljavanja, onda ti je potrebno samo po dvije sklopke i dva releja. Ovo je "PLC" samo za ukomljavanje. Za kuhanje ocijeđenog vorta koristiti već postojeće.
1.Nula ili neutralni vod se spaja paralelno na slijedeće elemente: jedna strana grijača, na po jednu stranu svakog svitka vremenskog releja, jedna strana utikača).
2.Faza se spaja žicom od druge strane utikača na drugu stranu svitka prvog releja i na njegov zajednički preklopni kontakt.
3.Slijedeča zajednička žica ide od druge strane grijača paralelno na zajednički kontakt svake od tri termosklopke (izvedba termosklopke s tri izvoda) odnosno na jedan kraj svake od tri termosklopke (izvedba termosklopke s dva izvoda) normalno-zatvorenog kontakta (NC, tj. kad je temperatura manja od namještene za isključenje).
4.Slijedeća žica spaja normalno-otvoren kontakt prvog vremenskog releja s drugim krajem svitka drugog vremenskog releja i paralelno njegov zajednički kontakt.
5.Slijedeća žica spaja normalno-otvoren kontakt drugog vremenskog releja s drugim krajem svitka trećeg vremenskog releja i paralelno njegov zajednički kontakt.
6.Slijedeća žica spaja normalno-zatvoren kontakt prve termosklopke (ili drugu stranu normalno-zatvorenog kontakta iste) i normalno-zatvoren kontakt prvog releja.
7.Slijedeća žica spaja normalno-zatvoren kontakt druge termosklopke (ili drugu stranu normalno-zatvorenog kontakta iste) i normalno-zatvoren kontakt drugog releja.
8.Slijedeća žica spaja normalno-zatvoren kontakt treće termosklopke (ili drugu stranu normalno-zatvorenog kontakta iste) i normalno-zatvoren kontakt trećeg releja.
Vrlo jednostavno.
Releji se konfiguriraju na reverzno "zakašnjenje pri uključenju" u odnosu na napon svitka.
Prvom termosklopkom namjesti se temperatura prvog stupnja ukomljavanja, a prvim vremenskim relejom vrijeme zadržavanja ukomljavanja na toj temperaturi, i tako za drugi i treći stupanj. Naravno, sva osjetila termosklopki (balončići) moraju biti stalno uronjeni u cjedilu u slad. Kad se sklop uključi, prvi relej krene odmjeravati vrijeme, a prva sklopka održava prvu namještenu temp. Kad prođe namješteno vrijeme prvog releja, isti prebaci napajanje drugom releju, a tada druga sklopka održava drugu namještenu temperaturu. Tako i sa trećim dijelom sklopa. Kad isklopi treći relej, ukomljavanje je gotovo i slad se hladi jer više grijač nije u funkciji preko ni jednog sklopa. Uređaj se resetira iskapčanjem s napajanja. Kontakt trećeg releja normalno-otvoren može se iskoristiti za uklop sirene i/ili rotirajućeg svjetla (ili za pokretanje vatrometa ako se ukomljava u noći uoči nekog veselog i svečanog praznika ili blagdana) za dojavu korisniku da je ukupni proces gotov.

Ako treba objaviti golu shemu, molim kvalitetniju uputu za postavljanje na server jer onu (valjda) buky-jevu nisam do kraja skužio.

P.S.: u mom kraju znaju reći: "Hebem ga tko prigovori." :lol:
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet ruj 16, 2010 3:07 pm

Vidiš da se može dvopoložajnom... :D

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet ruj 16, 2010 4:15 pm

Thnx Ante no prekomplicirano mi je sve to... tri sonde je suludo.. vjerujem da se to da daleko jednostavnije složiti sa samo jednom sondom i nekim čipom. Osim toga te sonde s mjehurom su prespore i nedovoljno osjetljive za RIMS sustav no odlične za pretvorbu škrinje u frižider za pivo.

Brijem da bum za sada uzeo digitalni termostat sa termocouple (kako se to kaže na hrvatskom) a vrijeme pazio "na žgance".

Odgovori