Češke pivske priče, dio drugi: Strahov i Tlusta Koala

... probali ste egzotično pivo? Pohvalite se... Pošaljite etiketu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Češke pivske priče, dio drugi: Strahov i Tlusta Koala

Post Postao/la mad_alchemist » pon srp 30, 2012 5:37 pm

Klášterní pivovar Strahov (pivo je Sv. Norbert) nalazi se unutar Strahovskog samostana, ali ne rade u njemu fratri niti je u njihovom vlasništvu, koliko ja znam. Mala pivovara i velika pivnica ima dosta moderne smjernice i radi zanimljiva moderna piva, kao i jako dobra tradicionalna. O hrani da i ne govorim... sladoled od piva s palačinkama... mwahahahaha Dok sam bio tamo baš su kuhali, sjedio sam dva metra od kotlova i pričao s ljudima koji rade tamo. Skoči promješat mash i vrati se natočit ti pivo. Miris slada i hmelja je posvuda.

- Strahov IPA 16° (6,3% ABV)

Pivo je prekrasne narančaste boje i mutno je. Pjena je bijela i gusta, ali brzo nestane i ostavi onaj bijeli rub. Miris je, pogodite, da, pun nos hmelja, ima amera, ali i čeha. Pitao sam čovjek i rekao je ovako: Saaz, Cascade i Amarilo. Tu ima one pokošene livade saaza i raznih citrusa. U okusu je izražen hmelj iako ga karamel dobro balansira, u aftertasteu je ugodna gorčina. Pivo je jako pitko i osvježvajuće.


Strahov jantar polotmavy 13° (inspiriran Vienna lagerom i Märzenom)

boja je, iznenađenje, jantarno crvena, bistro je. Pjena je gusta i tamno prljavo bijela, žućkasta, dosta dugo traje. U mirisu dominira aromatski hmelj, moguće plemeniti, vjerojatno Saaz. Okus je pun tamnih sladova, ali u bažem izdanju, jer prevladava hmelj. Naizgled slatki aftertaste brzo prerasta u jako ugodnu hmeljnu gorčinu.


Strahov černy 14° (5,5 % ABV)

Pivo je crne boje s rubinski crvenim rubovima, pjena je krem i gusta. U mirisu se osjeti jak karamel. Okus je karamelni, jako ukusan karamel, a završava u blagom roastu i hmeljnoj gorčini. Suh kraj. Prema opisu, unutra je kombinacija munchena, karamela i roasta. Pivo je jedva preživilo pisanje ovog opisa i skoro nestalo prije nego sam slikao sliku. To dovoljno govori o njemu...


Strahov pšenične 13° (5,3% ABV)

Blijedo žuta boja, nešto kao sok od limuna pokrivena gustom bijelom pjenom. Miris ima izražen klinčić, ali bez banane. Okus je osvježavajući, dosta gazirano, lagano uz klinčić i blagu gorčinu na kraju.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » pon srp 30, 2012 5:39 pm

Nije mi stalo više slika... report o koali slijedi kasnije navečer...

evo još pšenične i unutrašnjosti.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon srp 30, 2012 7:25 pm

sve mi se sviđa.i slike i opis i krigla ,miris slada i svježe pečenog zrnja... čekam nastavak.
ali kad vidim kako su se patili naši u Biogradu,dođe mi teško.......idem samodopodruma ,pa onda pranje flaša :pivo3: :hmelj:

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » pon srp 30, 2012 10:07 pm

a sad koala i još dva piva

Tlusta Koala je pub u Pragu koji toči piva manjih pivovara. Navodno posvaja koale u Australiji i pun je plišanih koala...

Únětické pivo 12° "koala lager"

Mutno pivo blijedo žute boje, velika gusta i čvrsta pjena (kao kod obilnog kasnog hmeljenja). Miris je hmeljni, hmelj dominira cijelim profilom, izražena citrusna aroma, malo kvasca. Ukus je ono što se očekuje. Puno hmelja, iako dbro poduprijeto sa sladom, balans je definitivno na gorčini. Ne znam ako ste ikad stavili puno aurore u pivo, ali to je upravo taj okus. U aftertasteu ostaje izražena gorčina i onaj "aurorasti" osjećaj. Suhi finish. Pivo je super, samo je toliko gorko da ekipa pije staropramen... :D ( IPL india pale lager lol )

Herold polotmavy 14°

Jantarno-narančasta boja i gusta bijelo žuta pjena čine ovo pivo jako privlačnim za oko. U mirisu se osjeti hmelj i malo tamnog slada. Okus je blago karamelan i trudi se izać iza gorčine, koja se proteže kroz suhi finish i aftertaste. Pivo je ok, ali kako sam naškrabao na papiriću, "traži sebe". Jantarno pivo s krizom identiteta :D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon srp 30, 2012 10:16 pm

herold sam probao... :D


da li si imao priliku probati pivo pivovare Koníček? :D
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » pon srp 30, 2012 10:26 pm

nisam, ali sam ga mislim vidio negdje... u nekoj pivoteki ili u Zlima Časy, ma uostalom, da svakih pola sata popiješ jedno, u Češkoj ne možeš probat sve :D, a to znaš i sam... Kakav je Koniček? Jesam bar blizu tvog doživljaja Herolda?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon srp 30, 2012 10:51 pm

mad_alchemist je napisao/la:nisam, ali sam ga mislim vidio negdje... u nekoj pivoteki ili u Zlima Časy, ma uostalom, da svakih pola sata popiješ jedno, u Češkoj ne možeš probat sve :D, a to znaš i sam... Kakav je Koniček? Jesam bar blizu tvog doživljaja Herolda?
zaista se ne mogu sjetiti ni okusa, ni mirisa, ni dojma, što potvrđuje i tvoju teoriju o pivu bez identiteta. znam samo da sam ga probao, imam čak i sliku negdje.

jer, na primjer, Koničeka se i sada, nakon toliko vremena, ako zatvorim oči, jako dobro sjećam i skoro da ga mogu materijalizirati opet moždanim impulsima na jezik. pili smo Koniček Železnik od 18° i Koniček Grošak od 14° to smo pivo pili u gradu Cieszynu čija se jedna polovina nalazi u Češkoj, a druga u Poljskoj. meni je to pivo stvarno odlično i bez mane!
I like the smell of fermentation in the morning

Odgovori