Češke pivske priče, dio prvi: U Fleku, Pivovarsky dvur

... probali ste egzotično pivo? Pohvalite se... Pošaljite etiketu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Češke pivske priče, dio prvi: U Fleku, Pivovarsky dvur

Post Postao/la mad_alchemist » pon srp 30, 2012 4:33 pm

Kako sam nedavno proveo 7 dana u Češkoj, dao sam si truda i izbjegavao velike brendove piva, a o manjima i mikro pivovarama sam napisao kratke dojmove. Nadam se da će bit ok, jer sam pisao dosta kratko, ponestajalo mi je papira, a piva su prebrzo nestajala za previše pisat o njima. Nadam se da ćete uživat, ja jesam :D

Br. 1. U Fleku, Flekovski tmavy ležak 13°

Pivo je tamno smeđe, gotovo crne boje, neprozirno,vjerojatno mutno, kao što se vidi iz slike izgleda super. Pjena je gusta, krem boje, zbijena i jako se dobro drži, ostavlja lijepi lace po čaši. U mirisu dominiraju tamni i prženi sladovi, dosta jak roast, podsjeća malo na kavu, ima i nešto kvasca, u pozitivnom smislu (miriše, ne smrdi). Okus je intenzivan, pivo je gusto i kremasto, puno tijela, prženi i tamni sladovi dosta se osjete, a izražen je i kvasac, što nije čudno s obzirom na nefiltriranost piva. Gorčina prženog slada ostaje u aftertasteu uz tračak hmelja. Pivo je dobro, ali nikako nije nešto posebno, svakako probat zbog lijepog ambijenta i povijesne važnosti.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon srp 30, 2012 4:50 pm

e sad slušamo dojmove... da li si bio U medvidku? :D
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » pon srp 30, 2012 4:58 pm

Br. 2: Pivovarský Dvůr Chýně

Pivovarsky Dvur se nalazi na Žižkovu Pragu, i nije ga teško nać. Pivo je jako dobro i svakako preporučam.

- Chýně 10° Dvorni ležak

Narančasta boja, blago mutno, očito nefiltrirano pivo s gustom bijelom pjenom koja opadne, ali ostaje par mm cijelo vrijeme i ostavlja lacing na čaši. Miris je na svježi kvasac s dna fermentera nakon primarne, svježi kruh i hmelj. Pivo je blago i fino gazirano, a u okusu se nazire svježi kruh, slad je izbalansiran s hmeljom s blago gorkim naglaskom, puna usta okusa. U aftertasteu ostaje blaga gorčina s mrvicom slada. Pivo je oličenje blagosti i balansa. Super je.


- Chýně polotmavy 12° Dvorni ležak

Duboka rubinski crvena boja pokrivena je gustom bijelom pjenom. Pjena se zadržava u tankom sloju do dna čaše. Miris je kao kod "desetke" pun svježeg kvasca i mrvicu jači na hmelju. Kao i u prvom slučaju, hmelj je europski, vjerojatno Žatečak, Červenac (saaz) , nije citrus ili nešto slično. U pogledu okusa, nešto je kompleksnije od "desetke". Ponovno imamo onaj isti kvasac, ali ovaj put uz blagu gorčinu tamnih sladova, moguće karamel ili munchen... Gorčina sladova na kraju prelazi u gorčinu hmelja, te se u aftertasteu javljaju obje, podjednako balansirane. Finish je suh, više suh od "desetke".


- Chýně Tmavy 14° Dvorni special

Neprozirno i crno pivo pokriveo gustom krem, "bež" pjenom, koje se jako dobro drži. U mirisu ovaj put dominiraju tamni i prženi slad te opet onaj isti kvasac. Okus jejako bogat, tamni sladovi, kava, možda malo tamne čokolade, svježi kvasac, mrvicu hmelja. Finish je u osjetnoj gorčini prženog slada, a u aftertasteu se ispod nje nazire sladni "malty" okus.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » pon srp 30, 2012 4:59 pm

složen i report iz medvidka sljedi ovih dana, naravno da sam bio, nekoliko puta :D
Zadnja izmjena: mad_alchemist, dana/u pet tra 26, 2013 8:13 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon srp 30, 2012 5:04 pm

mad_alchemist je napisao/la:složen i peport iz medvidka sljedi ovih dana, naravno da sam bio, nekoliko puta :D
baš me zanima kako ti se svidjelo i šta su imali od specijala tada kada si ti bio. također, bilo bi mi jako drago da si probao Oldgott Barrique koji se tamo radi i ako jesi zanima me šta misliš o tom pivu. eto, čekamo report i od tamo.... :D
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » pon srp 30, 2012 5:13 pm

e pa specijal je bilo neko duplo tamno, nisam ga probao, ne znam zašto... bio je samo u boci i 120 kČ za 3 deca. A i čuo sam amera kako ga komentira pa sam izgubio volju, jako slatko i jako... ne znam... Barrique je bio zakon kako i 1466 svetly ležak. Bit će i report iz Zlih Časy (tamo smo upoznali Matušku, Kocura, i ostale perverzije novog češkog pivarstva), ako ne znate, googlajte... Strahov, Berounski medved, Groll iz Plzena, U medvidku, Pivovar Pražski most, Novomestski pivovar, Dačicky Kutna Hora, U tri ruži i klub malih pivovara u Plzenu s točenim Dampfbierom...

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon srp 30, 2012 5:28 pm

Odlican review kao i uvijek :) Jedva cekam nastavak... :zivjeli2: :zivjeli2:

Odgovori