Haler domaća piva

... probali ste egzotično pivo? Pohvalite se... Pošaljite etiketu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Haler domaća piva

Post Postao/la Pajdo » uto lip 29, 2010 9:45 pm

Bio u Sloveniji kod Početrtka, u susjednom selu Olimje. Možda ste čuli za restoran Jelenov greben e pa to je tamo. Ali možda niste čuli u tom selu ima obiteljsko gospodarstvo Haler, u skolpu kojeg ima i pivovara, pivnica i apartmani/sobe. E tamo u sobi smo bili cura i ja :)
Pivovara, pivnica i pivo se naravno zovu Haler, imaju svijetlo i tamno. Svijetlo me uopće nije impresioniralo i odustao sam nakon prve krigle. Obični svijetli slad i nešto kristala, i ne dovoljno hmelja. Bilo je taman izbalansirano da ne bude PREslatko, ali ipak slatko. Tamno me oduševilo, nije karamelasto i ima čak i onu trunku kiselosti u sebi ko britanski tamni alovi. Dovljno hmelja da nije slatko al moglo bi još bez problema ;)
Na kraju sam uzeo 2x 2L boce (nisu imali od litre) s keramičkim čepom! Ukupno 10€ i još je cura platila kao poklon. Nesretnim slučajem u ISTOM selu (ima jednu ulicu) ima i domaća čokolaterija pa sam ja tamo morao kupiti njoj čokolade što me došlo 10.5€ pa sam u minusu... Nemoš ti iz žene nešto besplatno izvuć ;)


ko što kaže internetska narodna: "pics, or it didn't happen"
slika
ova lijeva se prevrnula u gepeku pa je od vožnje malo i iscurilo pored čepa

Obišo sam pivovaru, prvo što sam vidio je 200L konusni fermentor i pomislio "ajme vidi opreme". Na kraju to je samo starter za kvasac LOL. Posuda za ukomljavanje nekih 750L, dva inox kotla od 1500L - jedan zagrijava vodu dok se slad ukomljava, zatim se tom vrućom vodom ispire slad i to sve ide u drugi kotao di se dodaje hmelj. Nakon toga sve ide kroz filter pa u fermentor od 1500L, a nakon toga u bačve (čini mi se 8 komada po 1500L). I to je to. Bio sam solo s jednim likom unutra s kojim sam pričao pa mi je bilo glupo da dok on priča ja slikam ko budala :D


ako ste u prolazu, stanite na piće a bome i hranu ;)



živili!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto lip 29, 2010 10:13 pm

Di smo mi od Jevrope!?

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » uto lip 17, 2014 3:32 pm

Bio sam jučer u ovoj pivovarici i ne mogu sakriti razočaranje pivom.Nevjerojatno je da im pivo može toliko nalikovati ŽKP-u, bez okusa, ideje itd. Koriste Weyermanov pils pa sam vlasnicu prilkom obilaska pitao zašto ne koriste hrvatski slad iz Nove gradiške koji je odličan,a vjerojatno jeftiniji i dostupniji. Ona je samo odmahnula rukom i rekla da im je ovaj slad već pripremljen za njihovu proizvodnju :?: :roll:. Zbog toga im nisam htio reći da si proguglaju "diacetyl rest" i riješe tog odvratnog okusa iz piva. Pivovara i okružje su inače ideal kojem treba težiti.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto lip 17, 2014 3:43 pm

zanimljivo. :hmelj:

vjeruješ da bi fotka dobro došla ? :)

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » uto lip 17, 2014 3:55 pm

mali badem je napisao/la:vjeruješ da bi fotka dobro došla ? :)
gazdarice ili krigle? :lol:

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » uto lip 17, 2014 3:56 pm

Očito im varira kvaliteta baš masu. Mi smo pili godinu iza Pajde to i svijetlo je bilo odlično. Baš čisto, fina prisutnost hmelja (Goldingsi vjerojatno), fina sladna pozadina, totalni vrh za session.

Tamno zato bilo u očajnom stanju. Pokvareno, kiselo, bacalo na propolis jebemu...

Očito se počelo štedit.



Al to je ono najgore, tih je desetke pivovarica u Sloveniji iskrsnulo prije 10-15 godina kad je očito bila državna potpora za njih, čim je to nestalo počela su zatvaranja, a negdi i pad u kvaliteti (koja nije nužno ni bila prevelika, iako je bilo dragulja). To su u principu bili tako kafići/restorani/hoteli (uz magistrale) koji su eto, napravili to jer im je u tom trenu to bilo jeftino i isplativo, bez većeg predznanja. Tako i da ta izjava o Weyermannu ne čudi toliko možda. I vidi se to i po tome šta su ostali na svijetlom i na tamnom (nekad i na samo svijetlom), bez ikakve želje za barem sezonskim izbacivanjem ičega. Rijetki su, poput Križmana, počeli s tim.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » uto lip 17, 2014 7:23 pm

Zaboravih napomenuti da imaju i radler :twisted:
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto lip 17, 2014 10:52 pm

OLD je napisao/la:Zaboravih napomenuti da imaju i radler :twisted:
Karamba :shock:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » sri lip 18, 2014 8:09 am

ljakse čuo da radler ide. i ljakse napravi radler ;).
a i ti se zajebavaj svarogh. da sam na vašem mjestu izašo bi umjesto sa porterom ili apom sa 3 vrste radlera. pa da vidiš domaćeg veselja :D :D

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » sri lip 18, 2014 11:20 am

Ma normalno je još odavno, prije nego šta je postalo fad, da imaju radler na cjeniku po takvim mjestima, samo ne u boci nego malo piva malo sprajta u čašu.

Ako je ovo u bocama, premixed, onda -> :lol:

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri lip 18, 2014 9:15 pm

ja_jesam je napisao/la:ljakse čuo da radler ide. i ljakse napravi radler ;).
a i ti se zajebavaj svarogh. da sam na vašem mjestu izašo bi umjesto sa porterom ili apom sa 3 vrste radlera. pa da vidiš domaćeg veselja :D :D
Bice radler. Samo sto ce imati okus po tropskom vocu i 5.5% abv :D A da, mi to ne zovemo radler vec APA :P :twisted:

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » pet lip 20, 2014 7:44 pm

Pise na boci kolicina alkohola varira od4,3 do 5,3 zbog fermentacije :roll: :roll: ,toliko o njihovoj strucnosti
Volim ih zahmeljene.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet lip 20, 2014 9:52 pm

OLD je napisao/la:Pise na boci kolicina alkohola varira od4,3 do 5,3 zbog fermentacije :roll: :roll: ,toliko o njihovoj strucnosti
:D ima tu više razloga ....posebno u sezoni trešanja
http://www.youtube.com/watch?v=bWDxDAvLtrU

:hmelj:

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sub lip 21, 2014 6:28 pm

Ove varijacije u alkoholu se odnose na njihov standardni lager.inàce,kupih si dvije dvolitrenke najvise radi fliptop cepa.Prva je bila losa kaoi u pivnici dok je druga bila puno bolja.Ocito imaju los procesa im kvaliteta strasno varira
Volim ih zahmeljene.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » ned lip 22, 2014 12:26 pm

a flaše im ne mogu biti tanje i lakše ... :?
Pivo teče bubrezi se liječe !

Odgovori