Staropramen iz vremena kad je izašlo

... te subjektivne ocjene

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Oscar
Postovi: 3
Pridružen/a: pon ruj 23, 2013 10:51 pm

Staropramen iz vremena kad je izašlo

Post Postao/la Oscar » pon ruj 23, 2013 11:00 pm

Bog daj!

Ovako, sjeća li se neko okusa Staropramena kada je taman izašlo? Ono, prvih par mjeseci je bio dosta dobar (kako kome, naravno) i pitak... da bi se ubrzo pokvario i počeo nalikovati na Žuju.

Sad, ukoliko se ko sjeća, kako bi taj okus opisao stručnim pivskim rječnikom, pošto se ja ne razumijem baš toliko.
I bili ga netko znao otprilike pogoditi u kućnoj radinosti? Našo sam nekakva dva recepta koja su mu, navodno, približna. Evo jednoga:
Through in 10% Munich Malt to replace the decoction mash

IIRC Staropramen is around 1.050 (:-k )

Probably something like

4250g Pilsner malt
500g Munich

Mash for 90 Minutes with soft Liquor, sparge and boil with
90g Saaz (3.5%AA - 90 Minutes)
20g Saaz (3.5%AA 15 Minutes )
15g Saaz ( 70C Steep)

Yeast wise Wyeast 2124, Dry Saflager W34/70

I wouldn't say its a clone of Staropramen, but It is certainly an archetypal Bohemian Pilsner
Ja, kada krenem sam raditi pivo, definitivno bih se okušao sa njim.
Isto tako, ako je ko probao original ili srpski Staropramen, da napiše usporedbu.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto ruj 24, 2013 10:31 am

Staropramen zna nekada biti iznenadujuce dobar, od ostalih nasih piva ovdje se kada je svjeze stvarno osjeti fino hmelj i ugodna gorcina. Naspram zuje i pana je dobro pivo!
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » uto ruj 24, 2013 12:04 pm

Realno, u par navrata sam gledao kako se kod nas uskladištava piva u većim supermarketima. Stoji vani na 60 stupnjeva na suncu i onda se kada se oslobodi u skladištu prostor prebaci unutra. Realno, kako očekivati da piva ima ikakav okus nakon takvog terora. Inaće, StaroPramen je meni jedno od boljih piva od žuje, realno nema veze sa Češkim pivom koje se puni u Češkoj, ali je bolje od žuje definitivno.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet ruj 26, 2013 6:08 pm

Pricao sam o tome sa Kresom iz Daruvaske, u Bjelovaru je Spar glavni i sve stoji u crnim gajbama vani. Bezveze rade pasterizaciju, sama se napravi vani na suncu ... HAHA :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Odgovori