Fermzilla 35 litara

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Lozar741
Postovi: 7
Pridružen/a: čet lis 21, 2021 5:36 pm

Fermzilla 35 litara

Post Postao/la Lozar741 » čet ruj 15, 2022 9:56 pm

Pozdrav.

Namjeravam uzeti fermzillu 35 litara pa imam par pitanja za one koji su je koristili.

1. Na koliko PSI se odvija fermentacija?
2. Dali se i dalje mora regulirat (spuštat) temperatura tijekom fermentacije ili je ok da temperatura dođe i do 23 stupnja posto je pod pritiskom.
3. I najvažnije, nakon što je fermentacija gotova i piva se prebaci u keg, dali taj keg mora bit na sobnoj temperaturi, ako da koliko dugo ili se može odmah staviti u frizider, ako da na koliko dugo prije nego se može tociti i na koliko PSI pošto već ima malo Co2?

Hvala unaprijed. :pivo4:

Avatar
HerrKriegel
Postovi: 31
Pridružen/a: sub lis 09, 2021 1:08 am
Lokacija: Samobor

Re: Fermzilla 35 litara

Post Postao/la HerrKriegel » uto ruj 20, 2022 5:58 pm

Ja imam fermzillu allrounder 30L, dođe na isto.

1. Treba ti spunding valve za fermentirati pod pritiskom pa si ga sam odrediš. Fermzilla u najboljem stanju može izdržati max 35PSI. Koliko sam čitao okolo ekipa stavlja na 5-15PSI, ovisi koji je recept, kvasac. Ak radiš ale onda ti prvih 4-5 dana možda nije ni poželjno pod pritiskom radit.

2. Za održavanje temperature ti je i dalje potrebna dodatna oprema poput kegeratora, grijaćeg remena, stc-1000 itd. Fermzilla može izdržati temperaturu do 50°C. Sve ti ovisi o kvascu i receptu, ja sam lagere radio na 12PSI i 25°C bez problema.

3. Odmah ide u frižider. Staviš na 4°C i postaviš pritisak na koliko želiš, imaš na netu grafove poput ovog pa si po ukusu odabereš razinu karbonizacije https://spikebrewing.com/pages/carbonation-chart. Nije bitna količina CO2 od prije, regulator ti održava pritisak koji si odredio, sa fermentacijom pod pritiskom si samo ubrzao taj proces. Za do tjedan dana je gotovo, a može i brže biti gotovo: https://brulosophy.com/2016/05/12/spark ... rbonation/

Savjetujem ti da pogledaš aplikaciju brewfather ak nisi. Odrediš razinu karbonizacije i napiše ti potrebnu temperaturu i pritisak.

Odgovori