Pitanja_crpka za ukomljavanje i mlin

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
pegula04
Postovi: 1
Pridružen/a: pon svi 25, 2020 2:42 pm

Pitanja_crpka za ukomljavanje i mlin

Post Postao/la pegula04 » pon lis 12, 2020 5:32 pm

Pozdrav svima!
Prijatelj i ja smo nedavno započeli svoju avanturu u homebrewingu, do sada nekih 6 kuhanja. Sklopili smo početni HERMS sustav i još ima puno toga za poboljšati. Za početak, pitam par savjeta ako slučajno imate iskustva.
Za ukomljavanje, prvo smo stavili pumpu za pretakanje vina za niže temperature na kojoj smo stavili silikonske brtve da može pretakati i tekućine više temperature. No nakon prvog kuhanja očito nije mogla izdržati tu temperaturu te se gasila svakih par minuta pa smo odlučili probati sa pumpom za centralno grijanje. Ona je predviđena za temperature do 110°C te to njoj nebi trebalo predstavljati problem. Ona dok je samo vruća voda radi sat vremena u komadu bez problema, no kada krene ukomljavanje počne se i ona gasiti. Zaključili smo da se vjerojatno zaštopa usis u bačvi (ispod lažnog dna) ili da viskozitet tekućine ne odgovara crpki. Zanima me dali je netko isto pokušavao s takvom crpkom i dali je imao takvih problema, odnosno kako je to uspio riješiti? Ili jednostavno ostaviti se i takve crpke.
Drugo pitanje/savjet, doma imamo veliki traktorski mlin za žito te razmatram mogućnost da preko njega meljemo slad. Prilažem slike njega i maksimalnu frakciju zrna pšenice koje mogu bez preinaka dobiti. Dali je netko prilagođavao takvav mlin da bude za mljevenje slada za pivo, odnosno na koji način i dali je moguće to prilagoditi? Pada mi na pamet da se povećaju rupe na situ malina, ali ne znam dali bi to dalo neko rješenje. Zahvaljujem na svakoj pomoći.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Pitanja_crpka za ukomljavanje i mlin

Post Postao/la FrendPero » uto lis 13, 2020 6:14 am

Pokusavao sam izvesti sustav sa raznim pumpama (centralno, perilica). Od perilice je uspijevala ali nemoguce je regulirati protok sto vodi ka daljnjim problemima. Na kraju sam kupio dvije magnetne pumpe sa aliekspresa kojima se regulira protok ventilom na izlazu i one rade bez problema. Za mlin nemam pojma.

HRK 251.14 26%OFF | HomeBrew Pump MP-15R Food Grade 304 Stainless Steel Brewing Home brew 220V Magnetic Water Pump Temperature 140C 1/2" BSP/NPT
https://a.aliexpress.com/_mOuqvEP

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pitanja_crpka za ukomljavanje i mlin

Post Postao/la erda » uto lis 13, 2020 10:40 am

FrendPero je napisao/la:
uto lis 13, 2020 6:14 am
HRK 251.14 26%OFF | HomeBrew Pump MP-15R Food Grade 304 Stainless Steel Brewing Home brew 220V Magnetic Water Pump Temperature 140C 1/2" BSP/NPT
https://a.aliexpress.com/_mOuqvEP
Shipping 25.26$ :(

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Pitanja_crpka za ukomljavanje i mlin

Post Postao/la mlaen » uto lis 13, 2020 10:56 am

erda je napisao/la:
uto lis 13, 2020 10:40 am
Shipping 25.26$ :(
Kako god okrenes uvijek ispadnu oko 60-70 usd-a... ako najdes free shipping, kostat ce 60+ usd :) Ovaj link je super jer salju iz EU pa si bar siguran od carine

Topsis
Postovi: 110
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Pitanja_crpka za ukomljavanje i mlin

Post Postao/la Topsis » uto lis 13, 2020 3:30 pm

pegula04 je napisao/la:
pon lis 12, 2020 5:32 pm
Pozdrav svima!
Prijatelj i ja smo nedavno započeli svoju avanturu u homebrewingu, do sada nekih 6 kuhanja. Sklopili smo početni HERMS sustav i još ima puno toga za poboljšati. Za početak, pitam par savjeta ako slučajno imate iskustva.
Za ukomljavanje, prvo smo stavili pumpu za pretakanje vina za niže temperature na kojoj smo stavili silikonske brtve da može pretakati i tekućine više temperature. No nakon prvog kuhanja očito nije mogla izdržati tu temperaturu te se gasila svakih par minuta pa smo odlučili probati sa pumpom za centralno grijanje. Ona je predviđena za temperature do 110°C te to njoj nebi trebalo predstavljati problem. Ona dok je samo vruća voda radi sat vremena u komadu bez problema, no kada krene ukomljavanje počne se i ona gasiti. Zaključili smo da se vjerojatno zaštopa usis u bačvi (ispod lažnog dna) ili da viskozitet tekućine ne odgovara crpki. Zanima me dali je netko isto pokušavao s takvom crpkom i dali je imao takvih problema, odnosno kako je to uspio riješiti? Ili jednostavno ostaviti se i takve crpke.
Drugo pitanje/savjet, doma imamo veliki traktorski mlin za žito te razmatram mogućnost da preko njega meljemo slad. Prilažem slike njega i maksimalnu frakciju zrna pšenice koje mogu bez preinaka dobiti. Dali je netko prilagođavao takvav mlin da bude za mljevenje slada za pivo, odnosno na koji način i dali je moguće to prilagoditi? Pada mi na pamet da se povećaju rupe na situ malina, ali ne znam dali bi to dalo neko rješenje. Zahvaljujem na svakoj pomoći.
Pozdrav,

Kaj se tiče mlina, i sam isto imam jedan takav, ali električni mlin. Mislim da je na svim tim mlinovima isti princip, melju žitarice uz pomoć čekića i koriste sito kako si gore napisao. Netko mi je napisao da nije dobro sa takvim mlinom, jer previše samelje slad, odnosno najbolje za ukomljavanje (moguće kasnije štopanje) je da mlin praktički prepolovi zrno, ne da ga potrga skroz, jer kako sam napisao, štopati će ti sito odnosno protočnost sladovine, a to će ti smanjiti iskoristvost masha.
Odustao sam od tog mlina, kupio od Chukya klasični mlin sa valjcima, elektro motor i tako meljem.
Možda i sa većem sitom bi bilo dobro, ne znam, probaj i javi rezultate...

:pivo3:

Odgovori