lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la svabac » pet vel 21, 2020 1:29 pm

da, to je meni taman za 2 kega.

nemam konkretno taj model, moj je hopcat, al mislim da su svi isti. uzmi najjeftiniji s najnovijim kontrolerom.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la Vjeko » pet vel 21, 2020 2:44 pm

Puyol je napisao/la:
pet vel 21, 2020 1:10 pm
Ja na tom od 50 litata dobijem max 42 litre u fermentoru, a sad, to je na kraju 2-4 litre pive manje zbog kvasca, zbog hmelja i slicno..

Za ipu sam.dobio recimo 36 litara u fermentorima, ne vise. Za ris bi islo jos i manje svakako.
manje ris-a, ali još jedno dodatno partigyle pivo :D uz dodata meda/šećera/dmea...
:loce:

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la Pemac » pet vel 21, 2020 3:28 pm

Poljo je napisao/la:
pet vel 21, 2020 10:10 am
Mislim da bilo koji herms na kraju izadje puno skuplje od gotovog all in one sistema.
Ne bih se složio baš. Ja svoj klepam skoro godinu i pol (nije gotovo) i mogu komotno reći da nije skuplji. Nešto novo, nešto polovno, nešto treba mijenjati.

SG lonac 100l 750kn
70l polovni 600kn
lažno dno 350kn
silikonska crijeva - 100kn
spojke, ventili, inox pizdarije - 300kn
pumpa - 600kn
plamenik 200kn
grijač 5,5kW 150kn
upravljanje grijačem 150kn (realno treba bolje što je 400kn)
cf chiller 500kn
cordivari ferm 100l 700kn

75l gotovog piva iz svake ture. 2 vessel gravitacijski.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la Poljo » pet vel 21, 2020 4:49 pm

Vjeko je napisao/la:
pet vel 21, 2020 2:44 pm
manje ris-a, ali još jedno dodatno partigyle pivo :D uz dodata meda/šećera/dmea...
:loce:
Med/secer u vec ionako oslabljenu sladovinu second runninga nije bas pametno rjesenje. Ispast ce previse vodenasto.
Ako je preslaba za cisti parti gyle najbolje dodat nesto malo slada ili pahuljica i odradit sekundarni mash. Ili dodati DME/LME ekstrakta.
slika

sekipivac
Postovi: 21
Pridružen/a: sri ožu 11, 2020 9:01 pm

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la sekipivac » čet tra 02, 2020 9:01 pm

Pitanje u vezi izrade lonca. Jel bolje variti mufnu na lonac pa na nju navrnuti slavinu ili weldless system?

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la sharkyboy » čet tra 02, 2020 10:44 pm

sekipivac je napisao/la:
čet tra 02, 2020 9:01 pm
Pitanje u vezi izrade lonca. Jel bolje variti mufnu na lonac pa na nju navrnuti slavinu ili weldless system?
ako mozes ocistiti i deionizirati varove nakon onda nemas frku sa varenjem...ovo sa samo sarafljenjem ima manu kaj nikad to nemre tolko dobro dihtat da se nutra nist ne zavuce a nemres to oprat...a opet rastavljat svaki put je pain in the ass..
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

sekipivac
Postovi: 21
Pridružen/a: sri ožu 11, 2020 9:01 pm

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la sekipivac » čet tra 02, 2020 11:12 pm

sharkyboy je napisao/la:
čet tra 02, 2020 10:44 pm
sekipivac je napisao/la:
čet tra 02, 2020 9:01 pm
Pitanje u vezi izrade lonca. Jel bolje variti mufnu na lonac pa na nju navrnuti slavinu ili weldless system?
ako mozes ocistiti i deionizirati varove nakon onda nemas frku sa varenjem...ovo sa samo sarafljenjem ima manu kaj nikad to nemre tolko dobro dihtat da se nutra nist ne zavuce a nemres to oprat...a opet rastavljat svaki put je pain in the ass..
U čišćenje i dejonizaciju se bas ne razumijem. To bi mi napravio prijatelj. Lonac je od inoxa, mufna takodjer, a on bi nabavio elektrodu od inoxa i sve to zavario s c02. Ne bi li zavareni spoj bio s vanjske strane i kakvog bi utjecaja kao takav mogao imati 😐

Avatar
mbed
Postovi: 262
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la mbed » pet tra 03, 2020 12:46 pm

sharkyboy je napisao/la:
čet tra 02, 2020 10:44 pm
...ovo sa samo sarafljenjem ima manu kaj nikad to nemre tolko dobro dihtat da se nutra nist ne zavuce a nemres to oprat...a opet rastavljat svaki put je pain in the ass..
Nema niti potrebe svaki put rastavljat i čistit. Ionako kuhaš 1h, pa se sve kaj se i moglo zavući ubije s kuhanjem.

Osobno imam sve weldless i nisam nikad do sad u par godina kuhanja rastavljao niti jedan spoj. Jedino rastavljam i čistim stvari koje idu nakon lonca do fermentora (ventil na loncu izlazni, cfc, crijeva i pumpa, fermentor), i nikada do sada nisam imao neku infekciju

Odgovori