Sredstva za pranje

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Sredstva za pranje

Post Postao/la PBR » uto srp 17, 2018 10:31 pm

Sto se najcesce koristi za pranje opreme? Nikako pohvatiti sto je za sto, vidim u Americi imaju onaj neki oxyclean al vjerujem da mi se to ne isplati narucivati.

Uglavnom, treba mi nesto visenamjensko. Bilo to kiselina, luzina, ili sto vec, da mogu koristiti vise-manje za sve. Trenutno mi je najveci problem sa fermentorima i kegovima, jer mi se tesko fizicki izribaju. Planiram ih cistiti kroz recirkulaciju a la CIP, znaci samo ostavim i nek radi. Glavni preduvjet je da moze skinuti one rubove pri vrhu fermentora sto ostanu od krausena.

Hvala!
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la WexZG » sri srp 18, 2018 7:44 am

U Pretražniku upiši oxy pa češ dobiti hrpetinu postova di se priča o pranju posuđa i samo malo prokopaj, sve je tamo.

Tiče se "W5 Oxy Clean Stain Removera" kojeg možeš kupiti u Lidlu.
https://www.lidlcommunity.co.uk/t5/Prod ... cns-p/4173

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la Toples » sri srp 18, 2018 8:18 am

definitivno neki oxi cleaner i što toplija voda. ostaviti preko noći.
obavezno ispiranje i neutralizacija kiselinom (limunska ili ocat rade dobro, nema potrebe za fosfornom)
opet ispiranje vodom.
sad je čisto

ako nije onda je koncentracija oxija bila premala.
save a tree - drink beer

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la PBR » sri srp 18, 2018 8:50 pm

Nekako sam zanemario ta sredstva s kojima je potrebno namakati jer kad zbrojim BK, MLT, Kegove i sve skupa, tu bude preko 300L koje moram natopiti pa mi to brzo pokvari ekonomsku racunicu. Al izgleda da su ova sredstva 20-tak kuna, sad je samo pitanje koliko toga trebam na tu litrazu.

Probati cu s tim, pa vidjeti. Ako itko koristi recirkulaciju za pranje, htio bi i to vidjeti jer bi radije da mogu oprati sve na brew day.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la a ka ta g na eee » čet srp 19, 2018 8:40 am

PBR je napisao/la:
uto srp 17, 2018 10:31 pm
Sto se najcesce koristi za pranje opreme? Nikako pohvatiti sto je za sto, vidim u Americi imaju onaj neki oxyclean al vjerujem da mi se to ne isplati narucivati.

Uglavnom, treba mi nesto visenamjensko. Bilo to kiselina, luzina, ili sto vec, da mogu koristiti vise-manje za sve. Trenutno mi je najveci problem sa fermentorima i kegovima, jer mi se tesko fizicki izribaju. Planiram ih cistiti kroz recirkulaciju a la CIP, znaci samo ostavim i nek radi. Glavni preduvjet je da moze skinuti one rubove pri vrhu fermentora sto ostanu od krausena.

Hvala!
fermentore (inox) uvijek perem odmah nakon koristenja, i u 90% slucajeva je dovoljan samo jaki mlaz vode (ne treba cak ni miniwash), ako slucajno jos kaj ostane "blaga" strana spuzve obavi ostatak posla... na dan kuhanja ih samo s chemiproxy-jem "oplahnem" i to je to ;)

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la Svarun » čet srp 19, 2018 7:09 pm

Pranje običnim čarlijem, dezinfekcija izosanom i nema problema. Imao sam neke 2 infekcije u pitajboga koliko šarži.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la Pemac » čet srp 19, 2018 7:34 pm

Old skul is d best skul!

Dare121
Postovi: 20
Pridružen/a: sri tra 01, 2015 1:44 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la Dare121 » čet srp 19, 2018 8:43 pm

Oxy iz Lidla. Pustim 24 sata i poslije samo isperem, ako ostane bijelo od kamenca onda sa alkoholnim octom.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la PBR » pet srp 20, 2018 12:00 am

Glavni razlog zasto ne zelim ribati je zato jer mi je prakticki nemoguce oprati grijace u BK i kegove od 50L (u kojima fermentiram), tako da to trenutno ne dolazi u obzir.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la WexZG » pon lis 22, 2018 10:37 pm

Jel netko imao problem da je nakon pranja nehrdjajuceg celika sve podosta bazdilo na metal? Prodjem prstom preko povrsine i prst smrdi strasno na metal.
Uvijek perem na isti nacin.. napunim fermentor 30L tople vode oko 55°C i stavim W5 oxya na par sati il nekada cijeli dan. Isperem vodom pa ocat pomijesam s vodom i predjem s tim i zatim opet sve isperem.

Kao da sam necim pretjerao pa da sam skinuo sloj neki? Nisam ni sam zicer.

Koje omjere vode - oxy i vode - ocat/limunska kis. koristite? Jel moguce da sam stavio premalo octa pa da nije odradio kak spada?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la Toples » uto lis 23, 2018 7:20 am

WexZG je napisao/la:
pon lis 22, 2018 10:37 pm
Jel netko imao problem da je nakon pranja nehrdjajuceg celika sve podosta bazdilo na metal? Prodjem prstom preko povrsine i prst smrdi strasno na metal.
Uvijek perem na isti nacin.. napunim fermentor 30L tople vode oko 55°C i stavim W5 oxya na par sati il nekada cijeli dan. Isperem vodom pa ocat pomijesam s vodom i predjem s tim i zatim opet sve isperem.

Kao da sam necim pretjerao pa da sam skinuo sloj neki? Nisam ni sam zicer.

Koje omjere vode - oxy i vode - ocat/limunska kis. koristite? Jel moguce da sam stavio premalo octa pa da nije odradio kak spada?
skinuo si jedan zaštitni sloj garant, ali on se sam vraća brzo. taj metalni miris bi mogao biti taj oksid koji skineš s rukom jer metalni oksid ipak miriši po metalu :wink:
save a tree - drink beer

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la WexZG » uto lis 23, 2018 7:39 am

Toples je napisao/la:
uto lis 23, 2018 7:20 am
WexZG je napisao/la:
pon lis 22, 2018 10:37 pm
Jel netko imao problem da je nakon pranja nehrdjajuceg celika sve podosta bazdilo na metal? Prodjem prstom preko povrsine i prst smrdi strasno na metal.
Uvijek perem na isti nacin.. napunim fermentor 30L tople vode oko 55°C i stavim W5 oxya na par sati il nekada cijeli dan. Isperem vodom pa ocat pomijesam s vodom i predjem s tim i zatim opet sve isperem.

Kao da sam necim pretjerao pa da sam skinuo sloj neki? Nisam ni sam zicer.

Koje omjere vode - oxy i vode - ocat/limunska kis. koristite? Jel moguce da sam stavio premalo octa pa da nije odradio kak spada?
skinuo si jedan zaštitni sloj garant, ali on se sam vraća brzo. taj metalni miris bi mogao biti taj oksid koji skineš s rukom jer metalni oksid ipak miriši po metalu :wink:
To je i meni prvo palo na pamet i koliko znam nanosi se kiselina, npr. limunska ili neki ocat kako bi se pasivirao materijal. Ako sam dobro shvatio... zato mi nije jasno kak to nije odradio ocat, pa se zapitah da li sam premalo kiseline stavio. :?: :?

zela
Postovi: 16
Pridružen/a: pon stu 02, 2015 10:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la zela » uto ožu 12, 2019 1:47 pm

Da li tko koristi sredstva s http://dalbo.hr/narudzba-mini-pivovare/
Vidim da su velika pakovanja, otvoren sam za zajedničku narudžbu (Zg- Kajzerica).
Ili netko ima alternativu za CIP?
Koristim 50L keg kao BK, inix CFC i crijeva te Inox fermentator (Bauhaus - Cordivari).

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la Poljo » uto ožu 12, 2019 1:59 pm

Samo napomena da ti lužina mora biti vruća da bi djelovala. 70-80 i više stupnjeva ako se ne varam. I oprezno s tim ako ćeš se bacit u avanturu. Da ne postaneš negativac u sljedećem batman filmu.
slika

zela
Postovi: 16
Pridružen/a: pon stu 02, 2015 10:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Sredstva za pranje

Post Postao/la zela » sri ožu 13, 2019 10:59 am

Poljo je napisao/la:
uto ožu 12, 2019 1:59 pm
Samo napomena da ti lužina mora biti vruća da bi djelovala. 70-80 i više stupnjeva ako se ne varam. I oprezno s tim ako ćeš se bacit u avanturu. Da ne postaneš negativac u sljedećem batman filmu.
Ciljam na kisela sredstva. Imaju sredstva tipa P3-Oxonia, koje je kompatibilno s sustavom koji imam (kombinacija inox-a, PVC crijeva, mesing/krom ventila). Ispada cca 17 kn/kg, što je dosta povoljno (da li ima slične alternative?), ali mi se čini da mi je 21 kg previše.
Poslao sam im i upit te očekujem odgovor.

Odgovori