Novi kuhari -Savjetovanje pri nabavki opreme

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
MaEm
Postovi: 7
Pridružen/a: pon tra 17, 2017 1:32 pm
Lokacija: Zagreb

Novi kuhari -Savjetovanje pri nabavki opreme

Post Postao/la MaEm » pon tra 17, 2017 1:56 pm

Pozdrav svima,

Frendica i ja smo odlučili početi kuhati pivo, samim time trebamo i opremu pa smo počeli istraživati što i kako gdje itd.

Već otprilike znamo što bi kupili ali svakako smo došli pitati što je bolje iskusniju ekipu.

Idemo na lonac od 50 litara, krenuti ćemo sa BIAB metodom.

Dakle, lonac bi nabavili sa mojepivo sajta, dolje je link, kuhali bi na plinski plamenik za kotlić (tamburu) ili kako to već ljudi zovu.
Pitanje je, ima li što bolje za te pare ili jeftinije a isto..
Također, na lonac bi pri dnu dali izbušiti rupu te navarili fitting za inox pipu da nam je to lakše pretakati u fermentator.

https://www.mojepivo.hr/mojepivo-lonac-50l.html


Fermentator bi uzeli sa svezapivo od 60l, išli bi na PVC iz razloga da je sigurnije za razbijanje itd, radimo to u stanu/tavanu. Isto, cijena mi se čini ok za 60 l ako uzmeš da ima i pipu i vrenjaču. Uzmeš, natočiš, zatvoriš i voila. Također, ako netko ima bolje rješenje a da je jednak pa jeftinije ili bolje za iste pare - neka puca.

http://www.svezapivo.hr/proizvod/215


Po pitanju hlađenja, uzeli bi spiralu sa svezapivo, mislili smo plaočasti chiller ali nema ga za kupiti i košta 100 eur, ako netko zna gdje ga ima za cijenu spirale, neka puca, onda nam za to treba i pumpa ali okej, vidjeti ćemo što i kako. S druge strane, ako ima negdje povoljnija ili bolja spirala/rješenje, ,pričajte.

http://www.svezapivo.hr/proizvod/137


BIAB vreća,

Također razmišljamo uzeti ovu sa svezapivo kako bi mogli preko koloture dizati to van, planiramo stavljati cca 15kg slada pa da se tih cca 30 kg da izvući van i ocijediti bez poteškoća, ako mislite da ova iz DM-a može odraditi posao, recite da ne kupujemo bezveze ovu skupu.

http://www.svezapivo.hr/proizvod/200



Po pitanju sitnih stvari,

Termometar bi uzeli laserski sa Ebay-a, vidio sam kako radi i bio na nekom kuhanju gdje su ga koristili, dosta dobra metoda..

Cijev za punjenje boca imamo.
Kuhača će se naći.
Nabaviti ćemo nešto za pranje i dezinfekciju - slobodno napišite što je best buy.
Ostatak po malo...

Svi savjeti i prijedlozi su dobrodošli.

Usput, pozdrav svima na forumu, nadam se da nisam fulao podforum (ako jesam neka admin premjesti i ne zamjeri) te sretan Uskrs svima koji ga slave.

Ps. Ako netko ima na prodaju nešto od gore navedenih stvari, neka se slobodno javi, i rabljeno nam je okej.

Pozdrav Marko. :zivjeli2:

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon tra 17, 2017 3:19 pm

Ako tražite jeftinije solucije možete uzet polipropilen kantu za zelje 50-60 litara i grijač za vodu 4-5kW pa kuvati u tome, ulaganje niti 200kn. Odradio sam tako 20-ak šarži i nema problema nikakvih. Također, vreću iz SZP nebi uzimao, krojač ti spoji dvije vreće iz DM-a za 20, 30 kuna, to je sasvim dosta za 50l. Termometar sa ebaya uzmi obavezno, to je vrh.

Što se ostalih savjeta tiće, oženi tu frendicu koja želi s tobom kuvati pivo.

Avatar
MaEm
Postovi: 7
Pridružen/a: pon tra 17, 2017 1:32 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la MaEm » pon tra 17, 2017 3:42 pm

Ma ne, moramo kuhati na plin tako da ide inox lonac obavezno. Struja je out i biti će samo za rasvjetu.

Čak nije problem spajanja dvije vreće nego kako da iste preko koloture vućemo van a da ne popuca sve... ipak je to tipa 30 kg koje treba izvući i cijediti i žmikati.

Kaj se tiće ženidbe, prvo da vidimo kakvu pivu će skuhati, nebum mačka u vreći zel :)

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pon tra 17, 2017 9:47 pm

Ne znam kolika ce se preciznost postic s "laserskim" termometrom. Tijekom ukomljavanja (u prvom djelu) se pojavi tanki sloj pjene sto ce utjecati na tocnost mjerenja, a i mjeri se temp na povrsini. A sto se tice mjerenja na stjenki lonca, takodjer mislim da to nije precizno, pogotovo kod je tu jos i plinski plamenik

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pon tra 17, 2017 9:51 pm

I debljina stjenke ovog lonca je na nekoj granici za kuhanje za plin. Moze se kuhati na plin ali ce se i pomalo deformirati dno. Pogledaj koliko kosta lonac u ezerka oprema i koliko je njemu debljina dna. Ovaj tvoj je 1mm ili 1,5mm, ne sjecam se sad tocno

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto tra 18, 2017 2:29 am

"#" laserskom "#" IR termometru smetaju sve reflektirajuće površine i sve što mu "#"muti, pjenuši i iskrivljuje odaziv"#" pa je zbog toga nepouzdan na svjetlim i emajliranim površinama........ne kompaktnim i sl.
odličan je za mjerenje temp plašta bubnja koji je u pokretu ili tamnih željeznih površina ali za mjernje temp . tekučine treba koristiti obični Živin termometar ( jer je za razliku od čuček-želuček digitalnih otporan na paru ali , nažalost , ne i na gađanje muha na zidu ) područja 100 do 120 c za fazu ukomljavanja..

:hmelj: :)

Avatar
MaEm
Postovi: 7
Pridružen/a: pon tra 17, 2017 1:32 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la MaEm » uto tra 18, 2017 9:47 am

Još pitanjce,

Recite molim vas,

Kada imate lažna dna itd, kolikog su promjera perforacije na limu ?

Dakle, koliko su velike rupice od lažnog dna, da ne prolazi ječam a da se opet lijepo cijedi ?


Hvala.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » uto tra 18, 2017 10:28 am

ja ti mogu rec da imam "lazno sitno" napravljeno od bubnja od vesmasine koji ima rupice kak ima 3-4 mm i dok je zrnje u njemu i napuhne se nema straha i bojazni proslasku... prodje nesto jako sitno al to je zanemarivo... oni koji su fleksom radili lazna dna mislim da su sa sajbom 1mm radili proreze tak da su ti rupice 1-2mm IMHO sasvim fajn
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

koske
Postovi: 65
Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la koske » uto tra 18, 2017 7:46 pm

Fermentator bi uzeli sa svezapivo od 60l, išli bi na PVC iz razloga da je sigurnije za razbijanje itd, radimo to u stanu/tavanu. Isto, cijena mi se čini ok za 60 l ako uzmeš da ima i pipu i vrenjaču. Uzmeš, natočiš, zatvoriš i voila. Također, ako netko ima bolje rješenje a da je jednak pa jeftinije ili bolje za iste pare - neka puca.

http://www.svezapivo.hr/proizvod/215


Pozdrav,

U Pevecu ovakav fermentor smo kupili prije godinu dana za 259 kn.
Vidjeh ga u Osijeku prije par mjeseci.

Lažno dno=predlažem perforacije od 1 do 1,5 mm

Sretno !
Pozdrav

Koske

Avatar
MaEm
Postovi: 7
Pridružen/a: pon tra 17, 2017 1:32 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la MaEm » pet tra 28, 2017 5:02 pm

Ljudi, oprema je naručena.

Naručili smo:

Lonac - ezerka oprema - dno je 15mm sandwich - još ga moramo dati izbušiti i zavariti fitting za pipu na njega pri dnu - > Hvala Sina !

Bačva 60l
Stalak za sušenje - prao sam već 50 flaša i ubi me slaganje - ovo će biti olakšanje
Spirala za hlađenje
Vreća za biab 50 l
Vrećice za hmelj
Termometar
Menzura
Čepovi
Još sitnica itd..


Naručili smo i slad

14kg Pale-Ale slada
1 kg ječmenog Ckockolate-a za malo boje :)
Hmelj Columbus - njega bi stavio na 15 i na 45 za gorčinu i miris 100 gr
Hmelj citru - njega bi stavio na samom kraju za miris itd :)
Kvasac Safale US-05 x2

Sada, s obzirom da mi je ovo prvo samostalno kuhanje itd, volio bih da mi iskusniji kažu kaj bi promijenili ako sam zeznuo..

Tražimo neku finu bogatu ale pivu :)

Hvala svima, i da, ako treba, prebacite mi temu u neki drugi forum, ili post ili nešto ako kršim pravila.

Hvala svima ;)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet tra 28, 2017 5:45 pm

Nisi napisao što bi točno htio skuhat pa se ne može reči da si što zeznuo :)
Ovo ti bude neki Brown Ale/Brown Porter zahmeljen po američki.
2 pakiranja 5ice su taman za tu količinu.
Pazi da je ukomljavanje na 67-68 cijelo vrijeme i da je sve čisto i sterilno nakon gašenja plamena i bit će super. Sretno. :zivjeli:
slika

Avatar
MaEm
Postovi: 7
Pridružen/a: pon tra 17, 2017 1:32 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la MaEm » pet tra 28, 2017 8:47 pm

Poljo je napisao/la:Nisi napisao što bi točno htio skuhat pa se ne može reči da si što zeznuo :)
Ovo ti bude neki Brown Ale/Brown Porter zahmeljen po američki.
2 pakiranja 5ice su taman za tu količinu.
Pazi da je ukomljavanje na 67-68 cijelo vrijeme i da je sve čisto i sterilno nakon gašenja plamena i bit će super. Sretno. :zivjeli:
Da, nisam rekao, lonac je 50 litara tako da ce vjeronatno na kraju biti nekih 45

Preporuke koliko hmelja kojeg da stavim ?

tomislav86
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 03, 2017 11:36 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la tomislav86 » pet tra 28, 2017 10:51 pm

malo kasno palim al mozda bude od koristi, par lonaca sam kupio u sebastian limariji, 30 i 50l, kostaju oko 200-250kn ak se dobro sjecam. lonci su emajlirani, ali da se i pekmez u njima skuhat bez zagaranja. stvarno jeftino. pevec ma jeftine inox lonce. a posude kaj mogu posluzit za fermentor isto pevec i offertisima. eto, sretno s kuhanjem

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » ned tra 30, 2017 7:55 pm

MaEm je napisao/la:
Poljo je napisao/la:Nisi napisao što bi točno htio skuhat pa se ne može reči da si što zeznuo :)
Ovo ti bude neki Brown Ale/Brown Porter zahmeljen po američki.
2 pakiranja 5ice su taman za tu količinu.
Pazi da je ukomljavanje na 67-68 cijelo vrijeme i da je sve čisto i sterilno nakon gašenja plamena i bit će super. Sretno. :zivjeli:
Da, nisam rekao, lonac je 50 litara tako da ce vjeronatno na kraju biti nekih 45

Preporuke koliko hmelja kojeg da stavim ?
U loncu od 50 l se ne može čistom biab metodom dobit 45 l pive, možda 30 maksimum!
Sa ispiranjem možeš nagurat na 40 litara, ali bi morao kuvat u loncu do ruba, dakle rađe 35 litara.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned tra 30, 2017 11:53 pm

BIAB je živo sranje za ture veće od 20 litara
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Odgovori