Pranje boca

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » čet tra 06, 2017 2:03 pm

Poljo je napisao/la:Taj perač ja nisam uspio našarafit doma preko adaptera na kuhinjsku pipu.
Uspio sam, ali je špricalo.. Probao jednom-dvaput i odustao, prodao, navodno je kolegu dobro služio.
Nabavio sam perač. Uz njega dođe jedna rezervna gumica i dihta tek kad obje naguram u perač. Teže se našarafi jer uspiješ jedva na jedan ili dva namotaja navoja zakačit, ali onda ne šprica.

koske
Postovi: 65
Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la koske » čet tra 06, 2017 6:06 pm

Kako punimo pivo u već korištene boce (Worthington), koje često imaju osušeni talog, moja ekipa i ja namočimo boce u otopinu kristalne sode, ostavimo boce nekih 30 min, te nakon toga ih ispiremo pomoću ovog gadgeta:

https://www.aliexpress.com/wholesale?lt ... st=0&tc=af

Kako kristalna soda ostavlja također tu nekakavu sivkastu patinu, iste se riješimo kratkim potapanjem u otopinu starsana.

Uglavnom sa 2 posude i gadgetom pranje je postalo milota

Evo i videa

https://www.youtube.com/watch?v=Jyo2hBA8GYA
Pozdrav

Koske

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » pet tra 07, 2017 7:22 pm

Ja svoje flaše namačem u otopini od cca 30 lit. vode i 4 tablete za suđericu, ostavim oko 20 min, ispraznim našpricam sa klorom za bazene (dosta koncentriramim), ostavim oko 10 min, i poslje splahnem sa vodom na 60 stupnjeva C. Za ispiranje sam si složil pištolj za ispuhivanje kojeg sam spojil na tuš izljev od 1/2" preko opletenog crijeva. Prije sam imal obično crijevo pa se razletilo zbog temperature. Dobro je imati debele gumene rukavice jer se pištolj jako zagrije od vode koja prolazi kroz njega. Metoda je dobra za manje količine flaša, oko 100. Tablete za suđericu otope sve taloge i pljesni, a flaše su sjajne, ko na reklami. Jedino se niko od uključenih u pranje ne smije.
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Avatar
Brekulja
Postovi: 46
Pridružen/a: pon stu 30, 2015 4:28 pm
Lokacija: st

Post Postao/la Brekulja » sub tra 08, 2017 1:39 pm

nečistoću s boca skinem lako s mini washem pod pritiskom, a dezinfekcija radim s ovim http://www.svezapivo.hr/proizvod/107

potapanje boca i sve ostalo zahtjeva preveć vremena ionako najgorem poslu u homebrewingu opcenito :D

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sub tra 08, 2017 2:28 pm

taj avinatore je najbolje potrosenih 100kn ikad :D prije njega sam traktirom prelijevao starsan otopinu iz boce u bocu..
slika

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » uto tra 11, 2017 10:45 am

prvo pranje ako su boce extra prljave onda natapanje u mlakoj vodi pola sata ubaci likvija u kacu a kaca neka bude bar za dvije gajbe da stane odjednom... na busilicu namontiraj cetku za boce i svaku bocu provrti... u drugu vodu na istu kacu ubacis tri cajne zlice isosana ili cloromaxa... te boce dobro isprat od prljavstine iz prve vode i samo ubacis u vodu sa isosanom i provrtis jos jednom busilicom.

ako nisu jako prljave a takve ce biti ako imas naviku ispiranja boca odmah nakon ispijanja onda ti je dovoljno samo malo promuckat u laganoj sapunici u jednoj vodi i u drugoj kaci vrtiti busilicom u isosanu... na taj nacin operem i do 20 gajbi kroz par sati a da nemam inficirano pivo u bocama...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » uto tra 11, 2017 11:53 am

Ispiranje boca vodom čim se istoči pivo bi trebalo biti svakome slovo A u abecedi pranja boca...

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto tra 11, 2017 12:15 pm

Tuff Gong je napisao/la:Ispiranje boca vodom čim se istoči pivo bi trebalo biti svakome slovo A u abecedi pranja boca...
Riječ!

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » uto tra 11, 2017 12:23 pm

upravo tako, nakon ispijanja cista, po mogucnosti vruca voda, nakon toga star san i spremna je za novo pivo. blagodati swing top boca. ;)

don888
Postovi: 40
Pridružen/a: sri lis 29, 2014 10:03 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la don888 » uto tra 11, 2017 1:14 pm

Kako vam se da s tim bocama???

Keg jednom opereš i to je, a baš kad moram sa sobom uzet boce pretočim iz kega u boce - nema taloga, bistra piva i ne zamaram se toliko s star sanovima i glupostima jer u pravilu boce potrošim odmah.

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » uto tra 11, 2017 1:15 pm

zato ja imam i jedno i drugo a boce sam poprilicno zavolio! ;)

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » uto tra 11, 2017 1:28 pm

ma boce su zakon malo kompliciranije ali veci mi je gust moje vidjenje za kegove je nekakav event slavlje ili tako nesto, boce su boce, finjak za posluzivanje lako prenosivo mozes poklonit kom hoces par pivi, a ako ocu malo pojacat kolicinu u boci tocim pivo u one stare boce od studenca i sve bude extra...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » uto tra 11, 2017 1:37 pm

kad imas tocionik kao sto je pygmy onda su kegovi prava poslastica! ;)

ja planiram ovog ljeta odraditi jedan lijepi ormaric za keg i CO2 bocu koji ce ujedno biti i postolje za tocionik. plug 'n' play.

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » uto tra 11, 2017 5:35 pm

Ja bih se slozio sa obojicom :lol:
I keg/toceno i boca imaju svoju draz
Toceno doma bez premca ( cak i okus mi je nekako ljepsi ) , a i za vece tulume
A opet boce kako je kolega rekao gore , za poklonit a i meni osobno recimo kad odem barkom

Ja se drzim jednog i drugog i ljevam uglavnom po pola u keg i boce

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » uto tra 11, 2017 6:17 pm

meni su, kad sam se odlucio za ovaj hobi, boce u startu predstavljale problem jer znam koliko sam lijen. onda su se pojavile relativno povoljne swing top boce!

sve ostalo je povijest. klasicne, s krunskim cepovima i dalje ne dolaze u obzir ali bi bile zgodne sto se tice poklanjanja. ovako uvijek napomenem da je ambalaza povratna.

Odgovori