Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » čet vel 15, 2018 9:08 pm

Chicar je napisao ......Uglavnom evo malo mojih iskustava...
Evo da se i ja malo nadovežem
danas sam po prvi puta u svojem 30l Klairstenu kuhao po recepturi sa Bershmita glede samoga recepta a kuhao sam American pale Ale ,ali sam glede ukomljavanja i ispiranja koristio ovaj kalkulator
https://www.grainfather.com/brewing-calculators
upucao sam podatke sa recepta a to znaci
ukupnu kolicinu ječma ,u mom slučaju 5,90 kg
upisao sam da zelim dobiti na kraju kuhanja 24 l sladovine
i unio sam vrijeme kuhanja a to je bilo 60 min
kalkulator ti izbaci koliko trebaš vode za Mash a koliko za Sparge
na kraju kuhanja mjerio sam OG
po recepturi je trebao ispasti 1.052 ali kako ja uvijek poradi malo jaceg alkohola upucam po 1 kg osnovice više dobio sam
OG 1.056
Moja topla preporuka ti je da mjeriš sa Hidrometrom a ne Refraktometrom
Po meni refraktometar pokazuje skroz krivo ,imam ga ali ga ne koristim
pokušaj raditi prema ovom kalkulatoru ,zahvaljujem se kolegi "Puyol" koji mi je dao savjet da radim po toj racunici
prezadovoljan sam ....evo ti i rezultata iskoristivosti
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: EsArt, dana/u čet vel 15, 2018 11:06 pm, ukupno mijenjano 3 puta.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » čet vel 15, 2018 9:12 pm

45 litara bi se moglo dobit da kad spargea, onda još dodatno odspargas u posudu sa strane, pa to staviš da ti izkipi par minuta, pa staviš da se hladi. I onda na kraju boila, kad si gotov sa hmeljem (AK imaš hopsilpider), izvadis hopspider, dodas ovaj sparge sastane kaj ga imaš, (prethodno si sterilizirao chiller u boilu, naravno), i onda imaš cca 45 litara za hladiti, ili čak i više.

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la stribor7 » pet vel 16, 2018 7:26 am

EsArt je napisao/la:
sri vel 14, 2018 9:27 am
ali se intenzivno pripremam da nabavim ovakvu sušaru pa da "kominu" koristim za izradu brašna jer kolačići su prefini uz jutarnju kavu
DALI BI HTIO DA NAAPIŠRŠ RECEP ZA KOLAČIĆE?
STRIBOR7

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » pet vel 16, 2018 8:42 am

stribor7 je napisao/la:
pet vel 16, 2018 7:26 am
EsArt je napisao/la:
sri vel 14, 2018 9:27 am
ali se intenzivno pripremam da nabavim ovakvu sušaru pa da "kominu" koristim za izradu brašna jer kolačići su prefini uz jutarnju kavu
DALI BI HTIO DA NAAPIŠRŠ RECEP ZA KOLAČIĆE?
Kolačiće je radila žena od mog prijatelja a koliko mi je poznato tj kako je pričala pomješala je 50% brašna od ovog kaj ostaje od cjeđenja (osušeno i mljeveno u mlincu za kavu ) i 50% oštrog brašna pa dodala mjevene orahe,med ,crnu naribanu čokoladu,maslac itd te npravila smjesu i onda to stavljala u kalupiće i pekla ,ja sam to jeo i mogu reći da je famozno a imaš i ovdje na forumu podosta oko toga ...
vidi ...
viewtopic.php?f=13&t=2386

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la stribor7 » pet vel 16, 2018 11:56 am

Probao sam večinu tih recepata. Mnogi su dobri (odlični).
Pokušao sam napraviti i kombinaciju sa sladom od portera, ali malo su trpki
STRIBOR7

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » pet vel 16, 2018 12:03 pm

EsArt je napisao/la:
čet vel 15, 2018 9:08 pm
Evo da se i ja malo nadovežem
danas sam po prvi puta u svojem 30l Klairstenu kuhao po recepturi sa Bershmita glede samoga recepta a kuhao sam American pale Ale ,ali sam glede ukomljavanja i ispiranja koristio ovaj kalkulator
https://www.grainfather.com/brewing-calculators
upucao sam podatke sa recepta a to znaci
ukupnu kolicinu ječma ,u mom slučaju 5,90 kg
upisao sam da zelim dobiti na kraju kuhanja 24 l sladovine
i unio sam vrijeme kuhanja a to je bilo 60 min
kalkulator ti izbaci koliko trebaš vode za Mash a koliko za Sparge
na kraju kuhanja mjerio sam OG
po recepturi je trebao ispasti 1.052 ali kako ja uvijek poradi malo jaceg alkohola upucam po 1 kg osnovice više dobio sam
OG 1.056
pokušaj raditi prema ovom kalkulatoru ,zahvaljujem se kolegi "Puyol" koji mi je dao savjet da radim po toj racunici
prezadovoljan sam ....evo ti i rezultata iskoristivosti
Da se i ja nadovežem!
Jučer kuhao prvi put Oat Pale Ale na Klarsteinu 50l (hvala Mlaene na posudbi veselog stroja :))
Vodu sam radio djelomično po ovom Grainfatherovom kalkulatoru s time da sam dodao još nekih 8% više od njegovog izračuna kako bi dobio water/grain ratio oko 2.8, naravno RO voda dotjerana uz pomoć EzWaterCalca.
Sve ostalo je uglavnom ispalo po Beersmithu, 25l+12l=mash+sparge, 33l Pre-Boil (Beersmith je predvidio 33l), 26l-27l u fermentoru uz 2.5l otpada s dna.
Ispiranje moram popraviti, planiram uzeti neku metalnu cjediljku koja će ulijevanjem vode u nju lagano raspršivati vodu po sladu. Ovako nešto: http://pokit.org/get/img/0478955dace91b ... 2a3fde.jpg
Sutra kuham ponovo po istom receptu.
Savjet: nemojte pričat na mob i usput dodavati slad i hmelj, mogli biste kao neki luzeri zamjeniti minute i količine i zaboraviti staviti npr. grain basket :)
:pivo3: :pivo3: :pivo3: :pivo3: :pivo3:
Zadnja izmjena: erda, dana/u sub vel 17, 2018 6:33 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » pet vel 16, 2018 9:14 pm

da se nadovežem na dva zadnja kuhanja i expermentiranja
Znači ovako kuhao sam American Pale Ale u KS 30 l ciljano na 24 l sladovine
recepturu sam radio u Bersmithu a kalkulaciju Mash-a i Sparge na kalkulatoru od Greinfathera
Mash 67 C /19,43 L
Sparge 75 C /14,30
e sad kad sam zavrsio sa Mash-om podesio sam temperaturu iznova na 67 C i na 25 min
u tom vremenu uređaj je odrzavao navedenu temperaturu a ja sam 10 min. radio "Step Mash" sa sladovinom preko tuš-a
(vidi fotku)
nakon te radnje krenuo sam na ispiranje sa 14,30 L /75 C
i tu radnju sam radio drzeći temperaturu u KS na 67 C
kad je vec polako kapalo ukljucio sam na "kuhanje"
oba rezultata su potpuno identična i jučer i danas
prema Bershmith OG je trebao biti 1.052 (viddi fotku recepta)
Moj rezultat OG je 1.056
dali se rezultat OG temelji na nacinu ispiranja vrag si ga neka ali ja za sad zadovoljan ,eno bučka i jedno i drugo
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sub vel 17, 2018 7:00 am

EsArt je napisao/la:
pet vel 16, 2018 9:14 pm
da se nadovežem na dva zadnja kuhanja i expermentiranja
Znači ovako kuhao sam American Pale Ale u KS 30 l ciljano na 24 l sladovine
nakon te radnje krenuo sam na ispiranje sa 14,30 L /75 C
i tu radnju sam radio drzeći temperaturu u KS na 67 C
kad je vec polako kapalo ukljucio sam na "kuhanje"
oba rezultata su potpuno identična i jučer i danas
prema Bershmith OG je trebao biti 1.052 (viddi fotku recepta)
Moj rezultat OG je 1.056
dali se rezultat OG temelji na nacinu ispiranja vrag si ga neka ali ja za sad zadovoljan ,eno bučka i jedno i drugo

Ovo s tušem mi je zanimljivo ali ne shvaćam njegovu ulogu osim u dodavanju dodatno zagrijane vode za ispiranje na 75 C?? Ti praktički radiš višestruko ispiranje jer ti iscijeđena sladovina ponovo kroz taj tuš curi po već ispranoj sladovini???

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sub vel 17, 2018 8:35 am

erda je napisao/la:
sub vel 17, 2018 7:00 am
EsArt je napisao/la:
pet vel 16, 2018 9:14 pm
da se nadovežem na dva zadnja kuhanja i expermentiranja
Znači ovako kuhao sam American Pale Ale u KS 30 l ciljano na 24 l sladovine
nakon te radnje krenuo sam na ispiranje sa 14,30 L /75 C
i tu radnju sam radio drzeći temperaturu u KS na 67 C
kad je vec polako kapalo ukljucio sam na "kuhanje"
oba rezultata su potpuno identična i jučer i danas
prema Bershmith OG je trebao biti 1.052 (viddi fotku recepta)
Moj rezultat OG je 1.056
dali se rezultat OG temelji na nacinu ispiranja vrag si ga neka ali ja za sad zadovoljan ,eno bučka i jedno i drugo

Ovo s tušem mi je zanimljivo ali ne shvaćam njegovu ulogu osim u dodavanju dodatno zagrijane vode za ispiranje na 75 C?? Ti praktički radiš višestruko ispiranje jer ti iscijeđena sladovina ponovo kroz taj tuš curi po već ispranoj sladovini???


ne ne ...ovo s tušem sam radio nakon podizanja "Grainbasketa"i čistog cjeđenja sladovine i to sam radio 10 min tkz. "Stepmash" ispiranje komine sa sladovinom ,odrzavajuci temp.na 67 C a onda sam i dalje u KS odrzavao temperaturu na 67C i krenuo u ispiranje sa čistom vodom na 75 C ,to je trajalo oko 20 min ali sam kominu ili ti ga trop dobio van suh ko barut ni 2 dcl sladovine vise se s njega nije iscjedilo u posudu di je stajao

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sub vel 17, 2018 3:59 pm

EsArt je napisao/la:
sub vel 17, 2018 8:35 am
ne ne ...ovo s tušem sam radio nakon podizanja "Grainbasketa"i čistog cjeđenja sladovine i to sam radio 10 min tkz. "Stepmash" ispiranje komine sa sladovinom ,odrzavajuci temp.na 67 C a onda sam i dalje u KS odrzavao temperaturu na 67C i krenuo u ispiranje sa čistom vodom na 75 C ,to je trajalo oko 20 min ali sam kominu ili ti ga trop dobio van suh ko barut ni 2 dcl sladovine vise se s njega nije iscjedilo u posudu di je stajao
E to je onda ok. Ja sam isto tako radio ali bez stepmashinga.
Podigao sam grainbasket, čekao da se ocijedi, i onda ulijevao sparge vodu preko emajlirane cjediljke: http://pokit.org/get/img/2dfbe281736bd8 ... 5b1a89.jpg
Problem je bio što je cijeđenje išlo dosta sporo, slad je mljeven na Coroni kod frenda, za razliku od prošlog kuhanja kad je slad mljeven kod drugog frenda na mlinu s valjcima.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la grga-osijek » sub vel 17, 2018 4:48 pm

Onda drugi puta melji kod drugog frenda na valjcima . :lol: 8) :loce:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sub vel 17, 2018 5:12 pm

grga-osijek je napisao/la:
sub vel 17, 2018 4:48 pm
Onda drugi puta melji kod drugog frenda na valjcima . :lol: 8) :loce:
Osjećam li ja to ljutnju?
Govorim o istom receptu i istoj količini slada mljevenoj na dva različita mlina i dosta sporijem cijeđenju. Očito je da Corona više melje ljusku, ali to ne znači da više neću na nju mljeti :pivo3: :pivo3: :pivo3:
Možda ovo može i tebi pomoći da malo dotjeraš svoj mlin :pivo4:

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mlaen » sub vel 17, 2018 5:59 pm

erda je napisao/la:
sub vel 17, 2018 5:12 pm
Osjećam li ja to ljutnju?
Govorim o istom receptu i istoj količini slada mljevenoj na dva različita mlina i dosta sporijem cijeđenju. Očito je da Corona više melje ljusku, ali to ne znači da više neću na nju mljeti :pivo3: :pivo3: :pivo3:
Možda ovo može i tebi pomoći da malo dotjeraš svoj mlin :pivo4:
Koliko sam ja shvatio sporije ispiranje nije nuzno losije... prebrzim ispiranjem ce vise secera ostati u sladu

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sub vel 17, 2018 11:19 pm

erda je napisao/la:
sub vel 17, 2018 3:59 pm
EsArt je napisao/la:
sub vel 17, 2018 8:35 am
ne ne ...ovo s tušem sam radio nakon podizanja "Grainbasketa"i čistog cjeđenja sladovine i to sam radio 10 min tkz. "Stepmash" ispiranje komine sa sladovinom ,odrzavajuci temp.na 67 C a onda sam i dalje u KS odrzavao temperaturu na 67C i krenuo u ispiranje sa čistom vodom na 75 C ,to je trajalo oko 20 min ali sam kominu ili ti ga trop dobio van suh ko barut ni 2 dcl sladovine vise se s njega nije iscjedilo u posudu di je stajao
E to je onda ok. Ja sam isto tako radio ali bez stepmashinga.
Podigao sam grainbasket, čekao da se ocijedi, i onda ulijevao sparge vodu preko emajlirane cjediljke: http://pokit.org/get/img/2dfbe281736bd8 ... 5b1a89.jpg
Problem je bio što je cijeđenje išlo dosta sporo, slad je mljeven na Coroni kod frenda, za razliku od prošlog kuhanja kad je slad mljeven kod drugog frenda na mlinu s valjcima.
ja sam Coronu prodao upravo zbog toga i kupio mlin na valjke ali ja radim i ovo ...vlaženje ječma prije mljevenja
https://hocupivo.wordpress.com/2013/01/ ... vlazenjem/

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » ned vel 18, 2018 10:21 am

Optimalno trajanje spargea za 5 kg slada je 30ak minuta, bar na ovim sustavima, tako da za veću količinu slada treba i više vremena. Ja sam.imao sparge od 9 minuta, ali i od sat i dvadeset, ovih sat i dvadeset nema nikakvog smisla, ali 30-45 minuta ima. Govorim o GF, i o 5-6 kg slada.

Coronu sa malo iskustva podesiv bez problema, od svojih 30+kuhanja svega 2-3 stuck spargea, jedan ciljano jer sam htio izvući maximum šećera. Kad meljes, gledaš kak si samljeo. Ako ti ide prelagano, malo zategnem, ako ide prah, malo odsarafis. Ja se uvijek tokom mljevenja malo igram, malo zategnem, pa odsarafim. I kažem, svega 3 stuck spargea, ali više ih nece biti.

Ovakvim tuširanjem ubacujes i dio vode kroz onaj središnji otvor (osim ako ga ne zatvoriš onim sarafim), pa ako ti dio sparge vode ide kroz tu središnju cijev, nemaš sparge nego samo razvodnjavanje sladovine.

Odgovori