Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la grga-osijek » sri pro 13, 2017 7:01 am

Bez obzira na mitove ja bih ipak sa komadom silikonskog crijeva sladovinu cirkulirao bez bućkanja.Stane :pivo:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sri pro 13, 2017 7:55 am

erdadj je napisao/la:
uto pro 12, 2017 5:27 am
Puyol je napisao/la:
pet pro 01, 2017 1:11 pm
Dva frenda uzeli klarsteina od 50l sa onog famtastica, javim dojmove kad vidim opremu.
Jel' si vidio kako to funkcionira?
Kako funkcionira ukomljavanje i ispiranje, sladovina odmah ostane u njemu a samo izvadi drop?
Nije im jos stigao stroj, cim stigne pogledam iz prve ruke. Ali, sistem je da zadrzava slad u kosari, kao u grainfatheru. Jedino, mislim da bi ovdje trebalo imati hipspider, jer kolko sam skuzio filter im i nije neki, pa ako uzmes hopspider, svedes si ostatke neke u sladovini na minimum i onda mozes ovako hladiti i puniti kante..a i ja bi na ovaj nacin punio, sa visine, odmah se aerira sladovina, ne moras kasnije mijwsat kuhacom il slicnim.. Sako na kraju odmah ubacis kvasac i to je to.

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la stane2006 » sri pro 13, 2017 8:27 am

Poljo je napisao/la:
uto pro 12, 2017 11:11 pm
Nebi trebalo biti problema posto je to trenutak prije fermentacije kad je aerizacija ionako potrebna. Jedino HSA za koji mi se cini ima vise dokaza da je mit nego stvaran problem.
Stvar je u tome što ona cirkulira i bućka vrelu sladovinu, tek kada se ohladi onda se prozračuje, ja nikada ne bih radio na ovaj način.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sri pro 13, 2017 8:56 am

Puyol je napisao/la:
sri pro 13, 2017 7:55 am
Nije im jos stigao stroj, cim stigne pogledam iz prve ruke. Ali, sistem je da zadrzava slad u kosari, kao u grainfatheru. Jedino, mislim da bi ovdje trebalo imati hipspider, jer kolko sam skuzio filter im i nije neki, pa ako uzmes hopspider, svedes si ostatke neke u sladovini na minimum i onda mozes ovako hladiti i puniti kante..a i ja bi na ovaj nacin punio, sa visine, odmah se aerira sladovina, ne moras kasnije mijwsat kuhacom il slicnim.. Sako na kraju odmah ubacis kvasac i to je to.
Zvuci dosta dobro. Moram prvo pogledati kako radi Grainfather, da ga mogu usporediti s ovim sistemom :)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » sri pro 13, 2017 9:20 am

stane2006 je napisao/la:
sri pro 13, 2017 8:27 am
Poljo je napisao/la:
uto pro 12, 2017 11:11 pm
Nebi trebalo biti problema posto je to trenutak prije fermentacije kad je aerizacija ionako potrebna. Jedino HSA za koji mi se cini ima vise dokaza da je mit nego stvaran problem.
Stvar je u tome što ona cirkulira i bućka vrelu sladovinu, tek kada se ohladi onda se prozračuje, ja nikada ne bih radio na ovaj način.
To dok je vrela je HSA. Za to kazem da nije bas jasan pojam. Vidio sam lika koji je s busilicom i pjenjacom mjesao kroz cijeli mash, lauter, kuhanje, hladnjenje. Nije imalo utjecaja na finalni proizvod.
slika

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sri pro 13, 2017 10:06 am

Nije im jos stigao stroj, cim stigne pogledam iz prve ruke. Ali, sistem je da zadrzava slad u kosari, kao u grainfatheru. Jedino, mislim da bi ovdje trebalo imati hipspider, jer kolko sam skuzio filter im i nije neki, pa ako uzmes hopspider, svedes si ostatke neke u sladovini na minimum i onda mozes ovako hladiti i puniti kante..a i ja bi na ovaj nacin punio, sa visine, odmah se aerira sladovina, ne moras kasnije mijwsat kuhacom il slicnim.. Sako na kraju odmah ubacis kvasac i to je to.
Tako je u pravu si ...ja imam ovog do 30 l i napravio sam sam "Hopspider" prateci ovaj link i dva kuhanja sam odradio bez pol muke
https://www.youtube.com/watch?v=61BB4Zgyf2I
troškovi nekih 60 kn
Ja sam u dva navrata kuhao American Pale Ale po ovoj recepturi
http://www.svezapivo.hr/recept_za_pivo_9
s tim da sam ubacio 28 l vode i kad je dosegnula traženu temperaturu za ukomljavanje ubacio sam ječam promješao uključio pumpu i čekao 1h vremena da se odradi ,podigao sam koš i još sa 2 l vode 68C isprao i nastavio dalje po recepturi sa kuhanjem ,sa pumpom nisam imao nikakvih problema jer zahvaljujući upravo "Hotspideru" Po zavrsetku hlađenja u Fermentator prvo ubacim kvasac ,nataknem cjev sa filterom na pumpu i sa oko 50 cm visine aeriram sladovinu i tu napominjem da takav filter odradi dobar posao ali imam 3 takva filtra pripremljena jer se štopaju ...
Jedna sarža je u bocama a druga je u Fermentatoru u komori
Napomena
Nakon zavrsetka kuhanja dobim oko 23 l sladovine a s obzirom da sam testiral svoju opremu eto sad moram i ispraviti neke greške tj.uzeo sam dva Fermentatora od Inoxsa od po 24 l no to ne odgovara za količinu koju dobim kuhanjem pa sam u nabavci za sljedeće kuhanje Fermentatora od 30 l a ovog jednog cu pretvoriti u posudu za punjenje a jedan ide ili na prodaju ili u viksu za čuvanje vina ...ništa se ne gubi :) a na greškama se uči ....

Alessela
Postovi: 3
Pridružen/a: sri pro 06, 2017 8:00 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Alessela » sri pro 13, 2017 12:06 pm

Ima slična (zapravo, jednaka) alternativa i ovdje, ako nekog interesuje:

https://gutenbrew.eu/en/store/17-gutenx ... luded.html

Kapacitet 50 litara, chiller i hop spider su uključeni u cijenu.
Cijena 545€ + dostava 15,86€.

Sam sam koristio Grainfather, prije što sam kupio Gutenbrew.
Ako nekog interesuje razlika, može pitat.

Ne krijem se, gutenbrew.eu je moj webshop, pa si radim malo reklame.
Ako je ovo protiv pravila na forumu, molim moderatora, da briše ovaj post.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sri pro 13, 2017 12:39 pm

Alessela je napisao/la:
sri pro 13, 2017 12:06 pm
Ima slična (zapravo, jednaka) alternativa i ovdje, ako nekog interesuje:
https://gutenbrew.eu/en/store/17-gutenx ... luded.html
Kapacitet 50 litara, chiller i hop spider su uključeni u cijenu.
Cijena 545€ + dostava 15,86€.
Sam sam koristio Grainfather, prije što sam kupio Gutenbrew.
Ako nekog interesuje razlika, može pitat.
Ne krijem se, gutenbrew.eu je moj webshop, pa si radim malo reklame.
Ako je ovo protiv pravila na forumu, molim moderatora, da briše ovaj post.
Ovaj uključuje i chiller i hop spider, zvuči dosta dobro. S time da je efektivni kapacitet cca 45l.
Kontroler izgleda kao starija verzija?

Alessela
Postovi: 3
Pridružen/a: sri pro 06, 2017 8:00 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Alessela » sri pro 13, 2017 1:48 pm

Tako je, kontroler je starija verzija.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sri pro 13, 2017 2:14 pm

Alessela je napisao/la:
sri pro 13, 2017 1:48 pm
Tako je, kontroler je starija verzija.
Pa ubaci noviju verziju :)

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Vjeko » sub pro 16, 2017 12:33 am

Vjeko je napisao/la:
pon pro 11, 2017 12:02 am
evo napokon su složili nešto normalniji način za naručivanje/predbilježbe: www.submarine.hr/pivo
ajmo više prosincu, odguli svoje... treba pivo kuhat, prvi put u višestupanjskoj infuziji :) a nikak dočekat siječanj

mislim da ću prvi put u životu probat acid rest odradit, jer voda mi je preuštogljena (teško joj skidam... ph), pol kile sira moram ubacit u MLT

jedino što mi je korak unatrag i pomalo bed je što smanjujem kapacitet, s početnih 120 l preko 80 l sad dolazim na 40 l.... trebo sam dva-tri naručit :) ili kuhat svaki dan par dana zaredom pa lagano nadopunjavat stare fermentore (160l i 150l) kako se kvasac bude nadostepavao... nemoj da čujem da bi netko predložio "ili manje pit" :roll: :lol: :pivo:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Toples » sub pro 16, 2017 7:05 am

Mislim da jedina prava oksidacija koje se treba bojati je ona nakon fermentacije. Tu nitko ne poriče :pivo3:
save a tree - drink beer

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » pon pro 18, 2017 6:40 pm

EsArt je napisao/la:
čet stu 16, 2017 3:51 pm
...ha ha ha ,nadamse da ce biti sve ok
evo prva sarza je kuhana American Ale Pale po recepturi sa stranice
http://www.svezapivo.hr/recept_za_pivo_9
jedina razlika je sto sam ja dodao ipak "Irsku mahovinu"
Ukomljavanje je proslo savrseno ,pumpa je super radila
Kuhanje isto tako s tim da sam koristio "spider" (samogradnja) za hmelji mahovinu ...savrseno glede mulja tj hmelj otpada
Razhlađivanje je trajalo 29 min na 18 C s tim da sam od 35 C u kadu ubacio 12 kom zaleđenih kocki a koristio sam također pumpu za cirkulaciju sladovine unutar ćilera
U Fermentator sam pretakal pomoću pumpe koja je ugrađena u njemu s tim da sam na cijev stavio plastičnu cijev sa filtrima (imao sam u pripremi dva takva filtra a to se pokazalo savrseno jer se prvi zastopal tako da sam ubacio odma drugi .oba su odradila posao savrseno
U Fermentator od 25 l sam ubacio 21 l sladovine a 3 l sladovine sam bacio (za iduće kuhanje obavezno nabaviti Fermentator od 30 l koji će biti primarni -(najmanji problem )...
Sladovina je u komori na 17 C ...
pomagao mi je prijatelj koji se takaj sprema ali na kuhanje pomoću plina ...tak da smo malo i profestali tj zagrizli
e da ječam sam samljeo jučer i svaku kg sam malo pošpricao vodom
OG = 1.050 i las točan po receptu ali fakat
Proslo je mjesec dana, kakva je Apica?
Btw, ima li nekih novosti u vezi s dolaskom Klarsteina na nase trziste?

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la crna guja » pon pro 18, 2017 7:41 pm

pozz erdadj, zvao sam submarine (krešo) i rekli su mi da bi klarstein 50l multi injection/infusion bi turbo de cock trebao bit u zemlji Borne i nasljednika u drugom tjednu siječnja ljeta gospodnjeg 2018 :evil:.to me nimalo nije umirilo jer i ja jedva čekam. :evil: daj Vjeko poduzmi odgovarajuće mjere da se taj proces maximalno ubrza :mrgreen: valjda znaš kako piva tbf, nemoj zajbava i nemoj proliva višak pive :D i zato neka barba iz Kine da veliki gas, da ne bi posljedično ima posla sa tbf.
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » pon pro 18, 2017 8:11 pm

crna guja je napisao/la:
pon pro 18, 2017 7:41 pm
pozz erdadj, zvao sam submarine (krešo) i rekli su mi da bi klarstein 50l multi injection/infusion bi turbo de cock trebao bit u zemlji Borne i nasljednika u drugom tjednu siječnja ljeta gospodnjeg 2018 :evil:.to me nimalo nije umirilo jer i ja jedva čekam. :evil: daj Vjeko poduzmi odgovarajuće mjere da se taj proces maximalno ubrza :mrgreen: valjda znaš kako piva tbf, nemoj zajbava i nemoj proliva višak pive :D i zato neka barba iz Kine da veliki gas, da ne bi posljedično ima posla sa tbf.
Znaci, treba čekati jos dva mjeseca do svog piva :(

Odgovori