Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
damirvu
Postovi: 52
Pridružen/a: ned pro 09, 2018 8:47 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la damirvu » pon pro 10, 2018 12:32 pm

erda je napisao/la:
čet sij 18, 2018 1:42 pm
Vjeko je napisao/la:
čet sij 18, 2018 12:26 pm
inox chilleri su im rasprodani...
Morat ćeš ga sam složiti :)
Kad ćeš kuhati, Grga i ja čekamo dojmove!!
pozdrav ekipi, i mi uzeli munda xxl i zanima me moze li chiller biti bakreni? lp iz Vukovara

damirvu
Postovi: 52
Pridružen/a: ned pro 09, 2018 8:47 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la damirvu » pon pro 10, 2018 12:34 pm

orang78 je napisao/la:
uto lis 02, 2018 9:38 pm
Imaš na njemačkom amazonu 30l sa besplatnom dostavom u de ,imaju i 50l
Klarstein Mundschenk Bierbrauanlage Maischekessel 30 L 2500 W Touch-Panel Umwälzpumpe Edelstahl silber https://www.amazon.de/dp/B07738V597/ref ... SBbE4BMSYV
Ako miaš koga u de ili znaš nekog👍
bio ovaj od 50 l na njemackom klarsteinu za 380 eura neki dan pa s povratio na 430 sto je opet dosta jeftinije nego kod nas

damirvu
Postovi: 52
Pridružen/a: ned pro 09, 2018 8:47 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la damirvu » pon pro 10, 2018 12:37 pm

Molio bih ekipu koja je u velikom Mundu od 50 l kuhala pale ale sto ( kolicinski ) treba od sastojaka i gdje ih nabaviti. Novi smo sa tek kupljenim strojem pa svaki savjet je dobro dosao. Pozdrav iz Vukovara

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sri pro 12, 2018 2:34 pm

Stavljam svoj profil za klarstein/submarine...50L..

Nije vjerojatno 100% tocan, ali mislim da je tu negdje..pa se igrajte sa njime ako vam odgovara, ako ne, nikom ništa..

Ono u sto sam dosta siguran, to je dio koji je napisan dolje u opisu opreme, skroz na dnu kad otvorite taj equipment profile. Na engleskom je napisano.


Fajl je tu:

http://s000.tinyupload.com/index.php?fi ... 3799855097

Avatar
Cortez
Postovi: 33
Pridružen/a: sub lip 25, 2016 5:24 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Cortez » čet pro 20, 2018 7:11 pm

Jučer sam kuhao, pa da pokažem modifikacije koje sam koristio
GF filter + zamjenska silikonska lulica od pumpe + gornji dio inox punilice za boce = filter koji ide na ulaz od pumpe :D

slika
slika

Da li ovo funkcionira u praksi?
Ovisi koliko je hmelja u kotlu :)
Prvi put sam ovo koristio na kotlu od 30l s 200g hmelja raspodijeljenog na 5min + whirlpool i nije bilo nikakvih problema. Pumpa je izgurala 30ak min whirlpoola (uz dva propuhavanja za bolji protok) i pretakanje u fermentor nakon hlađenja.
Sve u svemu bezbolno, a ja zadovoljan rezultatima.

Za jučerašnje kuhanje, prvo u 50l Klarsteinu, malo sam podebljao hmelj, tako da je išlo 450g na 5min + whirlpool, a sami GF filter na pumpi to ne bi mogao podnijeti, tako da sam odlučio iskoristiti još i košaru za slad kao filter.
5 min prije kraja kuhanja, ubacio sam košaru za slad, s donjim plateom + overflow pipe + filter od pipe.

slika

Da li ovo funkcionira?
U teoriji, ne vidim nikakav problem, plate od košare za slad ima identičnu perforaciju kao i GF filer, a sve što prođe kroz plate, filter na pumpi bi trebao zaustaviti.
A u praksi, s cijelim kuhanjem nisam imao sreće od početka, a u ovom dijelu, nakon 15ak min whirlpoolanja, donji plate je propao kroz košaru u kotao, te je samim time i veliki dio hmelja otišao u kotao i usporio protok pumpe... Ali do tog trenutka je sve išlo OK, tako da sam još uvijek optimističan oko ove metode.

Uz to, imao sam na raspolaganju samo posuđeni CFC od GFa, tako da je hlađenje bilo zanimljivo...

Evo i slika platea, nakon što sam ga izvadio iz kotla, hmelja je bilo puno više, samo je dio već završio u sifonu, a dio je ostao u kotlu.

slika

Evo i kako je GF CFC bio spojen

slika

Ali to nije sve, u planu je bio još jedan filter, koji je trebao filtrirati sitne čestice hmelja, kod pretakanja u fermentor.
(Inače originalno naručen za pretakanje iz fermentora u kegove, da profiltrira kvasac i dry hop)

slika

Ali, filter je pre fin, a pumpa pre slaba da potjera sladovinu kroz CFC i ovaj filter na izlazu if CFCa, tako da sam ga morao maknuti. Bez CFCa bi najvjerojatnije radio, ili s jačom pumpom.

A sada pitanje dana, zašto je plate ispao iz košare u kotao :)
Pre mala težina na plateu, pa kada sam radio whirlpool s kuhačom i okrznuo overflow pipe, samo se preokrenuo i ispao?Donja polovica overflow pipea je bila puna hmelja, tj napunila iz donjeg dijela kotla, tako da je sladovina cirkulirala od dolje prema gore, pa se desio neki efekt, koji je preokrenuo plate, pošto sladovina nije mogla slobodno cirkulirati radi začepljene overflow cijevi?

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Stefano » čet sij 17, 2019 10:18 am

Strana s dvije crvene gumice ide taman u rupu prema pumpi Klarsteina 50L. Zadebljanje na sredini je taman za silikonski lulicu uz Klarstein. I onda Grainfather filter.

Growler Filler, Fits Perlick 525 Faucets, Stainless Steel 304, Kegging Fitting, Homebrewer Hardware
https://s.click.aliexpress.com/e/7fSLHkc

Screenshot_20190117-101324_AliExpress-01.jpeg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » pet sij 18, 2019 5:34 pm

ja sam isto kemijao sa svim i svačim no korištenjem HopSpidera nemam potrebe za donjim filtrima niti na pumpi a niti na slavini tj pipi i sve radim preko pumpe .čak sam i na Klarstein-u maknuo onaj njegov filter pa sam kasnije stavljal spirala filter ali sam i njega maknuo ....

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Stefano » pet sij 18, 2019 6:02 pm

EsArt je napisao/la:
pet sij 18, 2019 5:34 pm
ja sam isto kemijao sa svim i svačim no korištenjem HopSpidera nemam potrebe za donjim filtrima niti na pumpi a niti na slavini tj pipi i sve radim preko pumpe .čak sam i na Klarstein-u maknuo onaj njegov filter pa sam kasnije stavljal spirala filter ali sam i njega maknuo ....
K9

Baš tak. I ja sam izbacio sve filtere. Hmelj ili u hopspider ili u mrežice. 25% hmelja više dodam i sve 5.
Ovo sam stavio da se zna ako kome treba.

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » pet sij 18, 2019 6:44 pm

Baš tak. I ja sam izbacio sve filtere. Hmelj ili u hopspider ili u mrežice. 25% hmelja više dodam i sve 5.
Ovo sam stavio da se zna ako kome treba.
ma niš više ne stavljam hmelja nego je po pojedinoj recepturi ali tokom kuhanja grabim ubacujem sladovinu u HopSpider da se kao bolje ispere ;) a zadnji hmelj za aromu ne bacam na 0min kuhanja nego ga stavljam u manji spider (onaj koji se koristi za dryhop) i spuštam ga kad je sladovina na 85C e taj dio uvijek povečam za 5 gr nad ...i sve ok

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » pet sij 18, 2019 7:30 pm

evo i ovakvog rješenja za Filter za pumpu ako baš kome treba
sve se dade ljepo posrediti ...i ima se kao cjelina vadi se i stavlja po potrebi
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Tomyslav » pon sij 28, 2019 11:51 am

Da vas pitam, sad kad sam i ja postao ponosan vlasnik XXL kotla :D
pišete da kod ukomljavanja ga znate izolirati s svim i svačim
pa kako je sad u LIDLU na akciji prostirka za vježbanje, ak ju uzmem i omotam oko kotla, jel ja nju mogu ostaviti cijelo vrijeme i dok se kuha ili ju moram skidati tj da je kotal omotan samo kod ukomljavanja pošto bi ja to malo jače izolirao i tako ostavio ako se to smije/može
to me zanima
hvala

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mlaen » pon sij 28, 2019 11:55 am

Ja sam uzeo neku jeftinu u intersparu ili decathlonu... stoji cijel9 vrijeme, nista se nije rastopilo, valjda je ok :)

Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Topsis » pon sij 28, 2019 4:04 pm

Pozdrav svima,

Ima li netko da je radio povećanje volumena klarensteina na tipa 65 litara i ako je netko to ranije pisamo da mi pošalje link pa da vidim...

Hvala i živili!

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » pon sij 28, 2019 11:13 pm

Imas link za 65 litarski kotao na stranici prije, pa pogledaj

Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Topsis » uto sij 29, 2019 11:59 am

[quote=Puyol post_id=89352 time=1548713622 user_id=2023]
Imas link za 65 litarski kotao na stranici prije, pa pogledaj
[/quote]

E da, to mi je i bila kao referenca za povećanje obujma.
Napravio bih povećanje, samo pitam je li netko već radio pa da nemam neočekivanih zavrzlama kasnije u radu :/
Mislim da bi i pumpa i postojeći grijač dobro odradili veću količinu, samo bi trebalo povećati količinu basket i samoga kotla. Muči me samo što je manji fi ovoga klarensteina i bojim se da prilikom ukomljavanja ne bi bilo protočno, da bi se zaustavio protok... To je jedan možda od problema ili nije!?

Odgovori