Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sri stu 15, 2017 6:36 pm

Evo priprema je za prvo kuhanje koje će biti sutra napravljena večeras sam samlo ječam ,evo par fotki samo da vidite kako jedan umjetnik takaj zna napraviti i malo stolarskog posla ,naime kad sam uvidio na probnom mljevenju prije 10 dana da leti ječam na sve strane napravio sam setup za Coronu ...zadovoljan sam ...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la crna guja » sri stu 15, 2017 10:19 pm

esart, izradak ti je za vrlo dobar 5! jesi li nakvasio slad prije mljevenja? to je jako dobro opisao dis na svom blogu - priprema slada vlaženjem. dok to nisam napravio, moj og je bio ono što je ostalima bio fg :oops: ali nakon toga corona je upravo poludila i doživila renesansu i melje točno ko na youtubu, a og-eove neću ni spominjati - apotekarski točni.
i je li možda bilo neugodnog mirisa ili pak plavičastog dima koji dopire iz bušilice?samo pitam da znam hoću li se latit ubodne pile ili ne.
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sri stu 15, 2017 10:27 pm

crna guja je napisao/la:
sri stu 15, 2017 10:19 pm
esart, izradak ti je za vrlo dobar 5! jesi li nakvasio slad prije mljevenja? to je jako dobro opisao dis na svom blogu - priprema slada vlaženjem. dok to nisam napravio, moj og je bio ono što je ostalima bio fg :oops: ali nakon toga corona je upravo poludila i doživila renesansu i melje točno ko na youtubu, a og-eove neću ni spominjati - apotekarski točni.
i je li možda bilo neugodnog mirisa ili pak plavičastog dima koji dopire iz bušilice?samo pitam da znam hoću li se latit ubodne pile ili ne.
jesam malko pošpricao sa vodom kod mjerenja tj vaganja svaki kg u glavnu posudu pa pošpricao pa ispomješao ,glede bušilice odradila je savrseno posao mada je zero preslaba 400 W zato i nisam stavljao tj punio posudu do vrha ,dima nije bilo sve je odrađeno savrseno glede mljevenja e sad kaj bu bilo sutra kod prvog kuhanja vrag si ga neka ,,,postupak znam ,tri sam dana vježbao pa ču da vidim ....;)

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la crna guja » sri stu 15, 2017 10:54 pm

bit će - pivo :guiness:
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » čet stu 16, 2017 3:51 pm

crna guja je napisao/la:
sri stu 15, 2017 10:54 pm
bit će - pivo :guiness:
...ha ha ha ,nadamse da ce biti sve ok
evo prva sarza je kuhana American Ale Pale po recepturi sa stranice
http://www.svezapivo.hr/recept_za_pivo_9
jedina razlika je sto sam ja dodao ipak "Irsku mahovinu"
Ukomljavanje je proslo savrseno ,pumpa je super radila
Kuhanje isto tako s tim da sam koristio "spider" (samogradnja) za hmelji mahovinu ...savrseno glede mulja tj hmelj otpada
Razhlađivanje je trajalo 29 min na 18 C s tim da sam od 35 C u kadu ubacio 12 kom zaleđenih kocki a koristio sam također pumpu za cirkulaciju sladovine unutar ćilera
U Fermentator sam pretakal pomoću pumpe koja je ugrađena u njemu s tim da sam na cijev stavio plastičnu cijev sa filtrima (imao sam u pripremi dva takva filtra a to se pokazalo savrseno jer se prvi zastopal tako da sam ubacio odma drugi .oba su odradila posao savrseno
U Fermentator od 25 l sam ubacio 21 l sladovine a 3 l sladovine sam bacio (za iduće kuhanje obavezno nabaviti Fermentator od 30 l koji će biti primarni -(najmanji problem )...
Sladovina je u komori na 17 C ...
pomagao mi je prijatelj koji se takaj sprema ali na kuhanje pomoću plina ...tak da smo malo i profestali tj zagrizli
e da ječam sam samljeo jučer i svaku kg sam malo pošpricao vodom
OG = 1.050 i las točan po receptu ali fakat
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la crna guja » čet stu 16, 2017 8:54 pm

nema govora, procedura tipa iso 9000,ko da upravljaš linijom od audija. jedino sam na trenutak promisli da je materijal na tacni predviđen za dry hop, ali i tu si mogućnost otkloni. 8)
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Vjeko » pet stu 17, 2017 10:54 am

Vjeko je napisao/la:
pet stu 10, 2017 11:08 am
crna guja je napisao/la:
čet stu 09, 2017 9:46 pm
Vjeko je napisao/la:
uto stu 07, 2017 9:01 am
Ja sam se predbilježio (besplatno) kod momaka u Zg koji će tamo negdje u 2. mj imati ograničenu količinu ovih od 50l.

Za detalje - pm... :zivjeli2:
Pozdrav Vjeko, i ja ga mislim kupiti. zanima me koliko bi koštao kod tih momaka.
Evo javite im se direktno, za detalje: submarinepivo@gmail.com
svima koji su se predbilježili - javlja ekipa da bi sustavi 50l mogli biti u Zg već oko Nove Godine!
Držmo fige!

:lol: :pivo:

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sub stu 18, 2017 9:37 am

samo da se nadopunim glede ovog prvog kuhanja ,možda bude i nekome od novih vlasnika"MUNDSCHENK"-ka od koristi ...
znaci ovako
Proces ukomljavanja vršio sam preko njegove pumpe (odradio je savrseno)
Kod kuhanja sam koristio "hop spider" (kojeg sam napravio i košta me nekoh 40 kn u materijalu) koristiosam ga ubacivanje hmelja po recepturi i irske mahovine -te sam ga ostavio zbog recepture skroz do završetka hlađenja (fotka hop spidera u prilogu)..ostaci hmelja su ostali i mrežici što znaći da nisu otišli u zbir taloga u fermentator
Kod pretakanja u fermentator koristio sam također nejgovu pumpu ali sam izradio dva filtra koja sam nataknul na cjev pumpe ,isti su se pokazali savrseni jer su odradili tj zaustavili smeće iz sladovine (fotke filtra u prilogu) no za 23 -24 l sladovine treba imati u pripremi 3 do 4 takva filtra (naravno da su prije korištenja potopljeni u dezinfekcijsko sredstvo )
Sad me samo zanima koliko bude na kraju taloga u fermentatoru jer do nivoa slavine imam 2l ako bude manje od toga onda bez problema mogu u danu napraviti dva kuhanja (znači cc 40l) i odraditi u komori bez problema "cold crash" BEZ PRETAKANJA time bi u 35 dana mogao i napraviti 80 l piva ..(za moje potrebe previse) ali valjalo bi iz proljeća napraviti bazu za ljeto e sad ...ambalaža ;) mic am mic iz Bumbara flašice sa keramičkim zatvaračem
Ako sam u nečem pogriješio ispravite me ....Inače sladovina brčka u komori ...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
smrdi_na_ralon
Postovi: 32
Pridružen/a: ned vel 12, 2017 11:23 am
Lokacija: ZG - doseljenik iz Donje Pištane - Orh

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la smrdi_na_ralon » sub stu 18, 2017 12:12 pm

Sve izgleda super, bome si se pripremio i ne bi htio pametovati jer sigurno ne znam bolje :P no tih 80L ti odmah mogu reći da ti neće biti dovoljno, jer...tvoje potrebe - ha ha...jednom kad čuju da imaš domaće - prijatelji, rodbina, svojta i njihovi prijatelji, pa tvoji davno zaboravljeni prijatelji koji su vidjeli na fejsu da uživaš u pravoj kapljici, pa tvoje potrebe eksperimentiranja, pa ovo, pa ono...ugl. nemoj se zavaravati toga će uvijek faliti... :pivo4: stoga se nemoj ograničavati na veličini opreme, eto toliko :hmelj2:

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sub stu 18, 2017 11:55 pm

smrdi_na_ralon je napisao/la:
sub stu 18, 2017 12:12 pm
Sve izgleda super, bome si se pripremio i ne bi htio pametovati jer sigurno ne znam bolje :P no tih 80L ti odmah mogu reći da ti neće biti dovoljno, jer...tvoje potrebe - ha ha...jednom kad čuju da imaš domaće - prijatelji, rodbina, svojta i njihovi prijatelji, pa tvoji davno zaboravljeni prijatelji koji su vidjeli na fejsu da uživaš u pravoj kapljici, pa tvoje potrebe eksperimentiranja, pa ovo, pa ono...ugl. nemoj se zavaravati toga će uvijek faliti... :pivo4: stoga se nemoj ograničavati na veličini opreme, eto toliko :hmelj2:
ha ha ha ...dobar si ...tako ti to nekako izgleda ...no znam ja te stoseve ,tako je bilo i kad sam nasljedio i renovirao vikendicu ,novi rostilj i bla bla bla..traje ti to neko vrijeme ,znam ja to ali i prođe ...dok se ima neka se i uziva a dok nas nebu nek nas je,, ;)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » ned stu 19, 2017 12:02 am

A jeste ubili temu... Ajde otvaraj dnevnik..
slika

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sri stu 22, 2017 9:07 am

Uf .....koja dobra cijena ..navalite ja sam toliko platio prije mjesec dana svojeg od 30 l
http://www.electronic-star.hr/Klarstein ... =ROIHUNTER

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Vjeko » sri stu 22, 2017 1:04 pm

Jbena cijena! Ali... stari kontroler, jel?
Nova verzija ima 9 koraka i recepata, te finije podesavanje temp?

zujalo
Postovi: 70
Pridružen/a: pon lis 30, 2017 7:00 pm
Lokacija: slavonski brod

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la zujalo » sri stu 22, 2017 11:50 pm

ovaj 50lt sto se prednarucuje je 3700kn i zadnja verzija kontolora ,9 programa i temp podesavanje 0,1c dok na starom 1c ,,
i jos dosta manjih popravki kako pisu ,,

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la stribor7 » čet stu 23, 2017 7:31 am

kako god bilo, da sada počinjem nabavljat opremu, ovo je gotovi stroj za kojeg bi se odlučio. Kada radim sa svojom primitivnom opremom tolerancija od 1°c je normalna.
STRIBOR7

Odgovori