Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » pon srp 20, 2020 9:03 pm

TripleS je napisao/la:
pon srp 20, 2020 8:55 pm
Da malo dignem temu a istovremeno nesto naucim iz iskustva drugih. Radite li mash out? Kako, ima li ucinka ili razlike kod vas, ima li potrebe uopce raditi na ovim masinama....
Ja radim.
Nakon ukomljavanja dignem na 75-76C 10ak minuta...
Zadnja izmjena: erda, dana/u pon srp 20, 2020 10:05 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » pon srp 20, 2020 10:03 pm

I ja radim radovito. I na grainfatheru i na klarsteinu. Na 75-77°c otprilike.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » uto srp 21, 2020 1:10 am

Pa tek na ovim masinama je najjednostavnija stvar na svijetu napraviti mashout. Zasto bi ga onda preskocio.
Kuzim da je u biabu i prijenosnim friziderima taj korak zesce kompliciran, ali na ovome? Treba pritisnut 2 tipke i otvorit novo pivo.
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » uto srp 21, 2020 11:14 am

Poljo je napisao/la:
uto srp 21, 2020 1:10 am
Pa tek na ovim masinama je najjednostavnija stvar na svijetu napraviti mashout. Zasto bi ga onda preskocio.
Kuzim da je u biabu i prijenosnim friziderima taj korak zesce kompliciran, ali na ovome? Treba pritisnut 2 tipke i otvorit novo pivo.
Potpisujem ovo ovdje napisano, nema smisla na takbim sustavima taj korak preskakati.

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la kajser » uto srp 21, 2020 1:20 pm

Imam jedan razlog zasto mashout preskocit osim vremena!
Mashout temperatura je za poboljsanje cijedenja, a meni je lautering+sparging gotov u 5 minuta dakle ne bi trebao ubrzati taj proces vec usporiti ako hocu nesto bolju iskoristivost :p
Na kraju ga i radim svaki put iz navike, ali ovo mi je palo na pamet.

Donekle povezano:
Prosli Hefe sam namjerno mjesao povremeno i samo ponekad cirkulirao da temp odrzim. 5 minuta prije spargea (bio je vec na 72°C pa nisam dalje dizao na mashout) malo jace zamjesao mash da otpusti proteine (prosli hefe ispao kristalan) i nisam cirkulirao nakon toga. Zbog tog poteza sparge je trajao 20ak minuta (prosli hefe di nisam zamjesao 8 min) i eff je skocio za kojih 8%. Ha! Neocekivano!

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la PBR » uto srp 21, 2020 1:30 pm

Mislim da se mashout radi za deaktivaciju enzima, ne samo da lakse prolazi.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » uto srp 21, 2020 2:06 pm

Ne znam kad bi tocno imao potrebu za deaktivacijom enzima. Deaktivirat ce se i sami cim krene u boil.
slika

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la kajser » uto srp 21, 2020 3:04 pm

To mozda ima smisla u industrijskim pivovarama gdje postoji takozvani Buffer tank iliti po srpski "peti sud" :lol: u koji se pretace sladovina nakon filtracije za slucaj da je kotao zauzet pa se zna desit da sladovina u toj pomocnoj posudi stoji nekih 10-30 minuta (ili duze ako je pivovara u poluraspadu kao vecina na istoku ili Africi).
Pa eto za svaki slucaj ubit enzime da ne zderu dalje dok cekaju.
No rekao bih da je daleko vazniji razlog bolji lauterability.

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mbed » pet kol 21, 2020 9:20 pm

Da li ima netko Klarstein Brauheld 35L ili 30L pa da mi izmjeri koje su dimenzije kutije u kojoj je došao. Neke kombinacije vrtim sa dostavom, a taman su tu negdje sa dimenzijama rubno. Hvala :pivo: :pivo:

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la TripleS » sri stu 11, 2020 9:57 pm

Vidim da se u oglasniku opet vodi rasprava o pumpama na ovim masinama i o temperaturi koju podnose. Iako ne koristim pumpu za recirkulaciju kod hladnjenja jer mi se svaki put zastopala, cinjenica je da je impeler u doticaju s vrucom sladovinom vecinom sat vremena koliko traje boil i ne dolazi kasnije do nikakvog ostecenja, pa zbog toga cisto sumnjam da pumpa nebi mogla sibati vrucu sladovinu u cfc. Proizvodjac se mozda ogradil nekom dozvoljenom temperaturom, nisam obracal paznju kod ciscenja ali dojma sam da bi bez problema se mogla koristiti za pretok preko cfc-a

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la timi » pon stu 23, 2020 2:13 pm

mbed je napisao/la:
pet kol 21, 2020 9:20 pm
Da li ima netko Klarstein Brauheld 35L ili 30L pa da mi izmjeri koje su dimenzije kutije u kojoj je došao. Neke kombinacije vrtim sa dostavom, a taman su tu negdje sa dimenzijama rubno. Hvala :pivo: :pivo:
Nije 30 ili 35 ali možda ti ipak pomogne, skaliraj! :lol:
slika

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la timi » pon stu 23, 2020 2:16 pm

TripleS je napisao/la:
sri stu 11, 2020 9:57 pm
Vidim da se u oglasniku opet vodi rasprava o pumpama na ovim masinama i o temperaturi koju podnose. Iako ne koristim pumpu za recirkulaciju kod hladnjenja jer mi se svaki put zastopala, cinjenica je da je impeler u doticaju s vrucom sladovinom vecinom sat vremena koliko traje boil i ne dolazi kasnije do nikakvog ostecenja, pa zbog toga cisto sumnjam da pumpa nebi mogla sibati vrucu sladovinu u cfc. Proizvodjac se mozda ogradil nekom dozvoljenom temperaturom, nisam obracal paznju kod ciscenja ali dojma sam da bi bez problema se mogla koristiti za pretok preko cfc-a
Što se tiče Brauhelda, odrađeno dosad šest tura, recirkulacija radila cijelo vrijeme, grijač namješten na 3000W, full boil.
Zasad još uvijek sve šljaka. :mrgreen:

Kod hlađenja ionako ta temperatura JAKO brzo padne tako da je to za pumpu još manji problem.

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la gollum » sub sij 09, 2021 12:53 pm

Evo krepala mi i pumpa na ovom kineskom smecu (Submarine 50l). Sve kao vrti, ali nista ne baca. Kad je sve spojeno i puhnem/povucem uredno je sve protocno. Pumpa se kao sto sam rekao vrti, ali banana. Dakle nakon 10tak tura ostao mi lonac s grijacem za 3500kn, nije lose. Jel ima neki sretnik sa istim problemom od ranije, pa da mi linka kakvu zamjensku pumpu koja pase na ovaj Submarine? Hvala unaprijed

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sub sij 09, 2021 1:44 pm

Jel tinistekla garancija? Ako nije, obrati se onima.kaj su ti to prodali. Akonje, odsarafibdonjindio olasticni i provjeri dal su ti zice spojene, meni se na takvom sustavu jedna zica bila izvukla, bas za pumpu. I kada sam ukljucio pumpu, cuo se zvuk kao da zelinpocet radit, ali nije pumpala. Pa sam odsarafio i nasao da je jedna zica odpojena. Spojio sam ju nazad, i oumpa dan danas radi normalno.

Ako ni ubtome nije stvar, mislim da sinmozes uzet neku externu food-grade pumpu, mozda da si ju spojis na bocnini zlaz cak, da ne skuplajs previse smeca, i sibaj. Al za tu pumpu nek se drugi jave, ja s time nemam iskustva.

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la gollum » sub sij 09, 2021 2:24 pm

Iskreno nemam pojma di su papiri, niti kolika je bila garancija, pa tako da mi se uopce neda sa tim zamarat. Otvorio sam ja sve. I pumpu i vidim da vrti sve i sve je „protocno„, ali nista ne baca. Imam osjecaj da se onaj dio di je „impeler„ ne vrti ili se vrti slabo. Spojio sam si staru pumpu od vesmasine koju sam koristio nekad davno na starom sistemu, ali ne mozes sa tim cirkulirat dok je ukomljavanje, jer se ona bazuka stopa. Sve u svemu kurac od ovce. Tipicna kineska kvaliteta. Imas sve, a nemas nis.

Odgovori