Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » pet ožu 16, 2018 8:03 am

danny_boy je napisao/la:
pet ožu 16, 2018 6:44 am
Kolega mi je rekao za ovu prozivku moje malenkosti pa sam duzan odgovoriti.
Autor gore citiranog posta je sam sebe demantovao dajuci link na kojem postoje svi detalji kako sam napravio ovaj chiller. S obzirom da nije mogao shvatiti kontaktirao me i ja sam mu na sve poruke odgovorio, cak sam mu poslao i autocad crtez koji sam napravio samo radi proracuna potrebne duzine spirale ali mu ni on nije bio jasan. Izvini, ali mislim da ipak nije do mene...
Sve je istina što si rekao, ali nije mi namjera bila te prozivati kolega!!
Stvar je u tome što ne znam kako ispreplesti te tri spirale duljine 8m' pa sam od te solucije odustao.
Planiram napraviti ovaj chiller s 2 spirale od inoxa koje će biti povezane putem T-spoja (za ulaz i izlaz vode).
Zadnja izmjena: erda, dana/u pet ožu 16, 2018 8:22 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
craft
Postovi: 76
Pridružen/a: pet vel 23, 2018 9:37 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la craft » pet ožu 16, 2018 8:22 am

Sto vi mislite o whirlpoolu u KS u, naime radio sam prosli put aroma step 25min na 80C i mijesao i palio pumpu pazeci da ne aeriram vruci wort ,
Međutim u tom mijesanju sudara se tekucina s hop spiderom i htio nehtio ipak aerira, spider mi zaustavi i circle boil kad kuham...
Da li je to aeriranje na 80c toliko lose ili je ipak mit

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la danny_boy » pet ožu 16, 2018 8:29 am

erda je napisao/la:
pet ožu 16, 2018 8:03 am
danny_boy je napisao/la:
pet ožu 16, 2018 6:44 am
Kolega mi je rekao za ovu prozivku moje malenkosti pa sam duzan odgovoriti.
Autor gore citiranog posta je sam sebe demantovao dajuci link na kojem postoje svi detalji kako sam napravio ovaj chiller. S obzirom da nije mogao shvatiti kontaktirao me i ja sam mu na sve poruke odgovorio, cak sam mu poslao i autocad crtez koji sam napravio samo radi proracuna potrebne duzine spirale ali mu ni on nije bio jasan. Izvini, ali mislim da ipak nije do mene...
Sve je istina što si rekao, ali nije mi namjera bila te prozivati kolega!!
Stvar je u tome što ne znam kako ispreplesti te tri spirale duljine 8m' pa sam od te solucije odustao.
Planiram napraviti ovaj chiller s 2 spirale od inoxa koje će biti povezane putem T-spoja (za ulaz i izlaz vode).
Spirale se ne prepliću međusobno, nego se naprave tri identična chillera koji se zatim ubace jedan u drugi...tj. treći... Ono što je još bitno je da se obična bakarna žica ispreplete oko bakarnih cijevi svake spirale kako se cijevi međusobno ne bi dodirivale. Sve se vidi na slikama, izguglaj hydra immersion chiller.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » pet ožu 16, 2018 8:37 am

danny_boy je napisao/la:
pet ožu 16, 2018 8:29 am
Spirale se ne prepliću međusobno, nego se naprave tri identična chillera koji se zatim ubace jedan u drugi...tj. treći... Ono što je još bitno je da se obična bakarna žica ispreplete oko bakarnih cijevi svake spirale kako se cijevi međusobno ne bi dodirivale. Sve se vidi na slikama, izguglaj hydra immersion chiller.
Ok, hvala!
Btw, planiram kuhat kwak do ljeta, ali nisam baš siguran da u njega ide korijander, vidio sam u tvojim postovima da ga spominješ...

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » pet ožu 16, 2018 11:09 pm

Eto linka za ovdje spominjani filter iz Ike-e ,mene dođe jeftinije iz Kine nego poštarinom iz Zagrebačke Ike-e
https://www.aliexpress.com/item/29-33cm ... a04c&tpp=1
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la *igor* » sub ožu 17, 2018 9:11 am

Pitanje za ekipu koja je kupila 50 litarsko kuhalo u submarine-u;
Koje su vanjske dimenzije? Promjer i ukupna visina. Zapravo me najviše zanima neka minimalna visina kad se ne kuha da vidim jel bi mi stao u jedan ormarić.. :)

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la crna guja » sub ožu 17, 2018 10:25 am

stao bi u kutiju 80 x 50 cm. to su mjere zajedno sa poklopcem, ručkama za prenošenje i pipom za istakanje, dakle mjereno preko svega.
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la *igor* » sub ožu 17, 2018 10:58 am

Hvala!!! Živio!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sub ožu 17, 2018 1:56 pm

Jučer sam sipao vodu s namjerom da utvrdim koliko KS laže :)
Na KS-ovoj oznaci od 30l ima 1.5l više (31.5l), a na onoj od 45l ima 2l više tj. cca 47l.
U svakom slučaju bolje više nego manje :)
Danas sam odradio prvo kuhanje na mom KS-u (do sad sam imao dva na posuđenom od Mlaena, hvala mu još jednom), temperaturu ukomljavanja sam podigo sa 66.7 na 68.7 računajući da će ju hladni slad spustiti, kad sam usipao slad, nije se bitno spustila, drugi put više ne računam da će slad smanjiti temperaturu sladovine, eventualno ako bude išlo preko 10kg slada :)
PLAN KUHANJA za slijedećih par mjeseci:
Danas kuhao California common, slijedeći tjedan ću Pilsner, ako uspije bit će taman za SP u Rusiji :)
Iza toga, plan je za skuhat nešto garavo, neki Dry Stoutić, Guinness klon -- jel' netko probao ovo kuhati?
Onda ide SMASH od Citre, pa Rye IPA i Raye Pale ale.
Na ljeto planiram nešto lakše, witbier, neki Leffe blonde klon, weizen...
Ovo mi djeluje zanimljivo: http://understand.beer/hr/wit-belgijsko-psenicno-pivo/
Šta kuhate/planirate kuhati slijedećih mjeseci...?

Avatar
craft
Postovi: 76
Pridružen/a: pet vel 23, 2018 9:37 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la craft » sub ožu 17, 2018 3:11 pm

Meni kad stavim 16 litara je točno na oznaci 15, tko je nivi neka pazi s malim kolicinama ispod 23l, ostat ce vam slad nasuho...
Ja planiram apu ala zmajsko, belgian wit i black ipa

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sub ožu 17, 2018 3:50 pm

craft je napisao/la:
sub ožu 17, 2018 3:11 pm
Meni kad stavim 16 litara je točno na oznaci 15
Tako je i kod mene!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sub ožu 17, 2018 3:53 pm

craft je napisao/la:
sub ožu 17, 2018 3:11 pm
Meni kad stavim 16 litara je točno na oznaci 15
Tako je i kod mene, čak možda i malo više, oko 16.25l...

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sub ožu 17, 2018 5:01 pm

Ja sam svojeg KS dva puta mjerio sipajući vodu u menzuri od 1 l i oba puta sam dobio 32 l ...ukomljavam obično po 6,5 kg i po Beersmithu mi iznosi 21,5 l za "ukomljavanje" i 13,50 l za "ispiranje" ali na ovih 21,5 l ja dodam još 1l jer sam primjetio da na 21,5l temperatura divlja ,znači ostaje bez vode ...eto to mi je zasad nekakvo zlatno pravilo za "ukomljavanje" u zadnja 3 kuhanja a ispiranje radim odnedavno preko pumpe koja je spojena direktno na grijač vode i ostavljam gornji filter tako da voda polako dotiče i filter je uvijek prekriven sa 1 cm vode i ispiranje mi traje obično od 40-50 min ...eto i sa rezultatima sam i više nego zadovoljan a u Ferment sipam 23 l i na kraju dobim oko 21 l piva po sarži +- 2dcl
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
craft
Postovi: 76
Pridružen/a: pet vel 23, 2018 9:37 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la craft » sub ožu 17, 2018 8:02 pm

Vidim da uzivas koliko u pivi toliko i u opremi, lijepo je to, vidim da si zadovoljan i rezultatima...
Ja sam prezadovoljan s KS otkad ga imam prvi put je sve po p.s.-u, prije bi ispirao 5 minute u loncu sad preko pola sata...
Jedino jos moram rijesiti kako da ohladim fermentor ili prostoriju, temp mi je oko 22, pa dok je fermentacija je previse...

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sub ožu 17, 2018 11:48 pm

craft je napisao/la:
sub ožu 17, 2018 8:02 pm
Vidim da uzivas koliko u pivi toliko i u opremi, lijepo je to, vidim da si zadovoljan i rezultatima...
Ja sam prezadovoljan s KS otkad ga imam prvi put je sve po p.s.-u, prije bi ispirao 5 minute u loncu sad preko pola sata...
Jedino jos moram rijesiti kako da ohladim fermentor ili prostoriju, temp mi je oko 22, pa dok je fermentacija je previse...
ja zasad Fermentiram sve vani na stolu jer mi je u prostoriji 19 C i to je ok ,ali mislim ako iduci tjedan porastu temperature selim polako i komoru koja mi radi od 7C do 18C ..... u biti je to frizider za držanje vina ali je savršen za taj dio posla

Odgovori