Mini klima za hlađenje komore za fermentaciju, iskustva?

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Bile
Postovi: 23
Pridružen/a: čet sij 28, 2016 10:41 pm
Lokacija: Karlovac/Zagreb

Mini klima za hlađenje komore za fermentaciju, iskustva?

Post Postao/la Bile » pet vel 10, 2017 9:10 pm

Pozdrav ekipo,

trebao bi mi uređaj za hlađenje komore za fermentaciju. Komora će mi biti kutija od drva obložena stiroporom. Znam da je frižider ili zamrzivač najbolje rješenje no iz više razloga sam se odlučio na kutiju, a najviše zbog štednje prostora u stanu (na toj kutiji će stajati frižider pretvoren u kegerator pa da ne bude dva frižidera jedan na drugome) itd.

Zanima me je li netko koristio ovakvu mini klimu za auto za hlađenje u komori za fermentaciju? Kakva su iskustva?

https://www.conrad.hr/Mini-klima-ure%F0 ... &pi=855205

Ako radi dobro, to mi se ćini moguće dobro rješenje, moguće ga je spojiti na stc1000, ne zauzima puno prostora, sa jednim spremnikom može raditi 8 sati...

hvala!
“Everyone must believe in something. I believe I'll have another beer”

- Groucho Marx

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet vel 10, 2017 11:23 pm

Mislim , da s tim možeš održavati temp. ferm. 1/2l buduće pive ako je temperatura u stanu 18 stupnjeva. :cry:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Re: Mini klima za hlađenje komore za fermentaciju, iskustva?

Post Postao/la Don Genovese » sub vel 11, 2017 2:34 am

Bile je napisao/la:Pozdrav ekipo, trebao bi mi uređaj ... hvala!
Ukratko, o koliko je litara oko fermentora odgovor?
Ja odustajem više od bilo kakvih višegodišnjih nadogradnji "stiropor-kutija" oko zamrzivača i kombiniranih hladnjaka. Za 600 kn kupiš polovni hladnjak cca stotinjak litara (koliko ti treba, a najbolje: čim višlji), i nema gubitaka, nema nadogradnji, nema problema s kondenzatom, nema dodatnih leptir-ventila na servo-motore, nema dodatnih dva-četiri osjetila, mikrokontrolera s dodatnim histereznim uzlazno-silaznim funkcijama, nema među komorama ikakvih ventilatora ... nema međurežima rada ledenice koja nije namijenjena da u takvom režimu temperaturnog razreda radi pa stvara kondenzat i u samoj izolaciji, i onda puno brže trune iznutra ... . Sve sam to prošao. Jedna ledenica neće raditi kao dva hladnjaka odgovarajućeg kapaciteta hlađenja. Smrzavat će se izmjenjivač, i/ili začepiti rupe, prestat će učinkovito hladiti ... grozno, i boli glava.
Znači:hladnjak s izmjenjivačem na zadnjoj strani (bez one gore kutije kao ledenica), tj. baš takav koji ima zbog takve konstrukcije i drenažu kondenzata isto na zadnjoj strani. Uglavnom, da se kondenzat ne slijeva na samo dno, koje je toliko nisko da bez ozbiljnijih preinaka voda stalno curi na pod ispred hladnjaka.
U pivarstvu je strpljenje najkritičnije, kako kod uniformljavanja gotovog proizvoda, tako i kod nabavke opreme. Ako ti se žuri, a siguran si da ćeš se ovim hobijem u obujmu proizvodnje po šarži baviti do 60l, kupi takav hladnjak novi, i miran si 30 godina (ako upecaš kakav bez elektronike), najbolja investicija.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Bile
Postovi: 23
Pridružen/a: čet sij 28, 2016 10:41 pm
Lokacija: Karlovac/Zagreb

Post Postao/la Bile » sub vel 11, 2017 9:39 am

Fermentor je 30 litara, klasična plastičnjača :) tako da je i mala komora, dovoljna za moje skromne proizvodne kapacitete.

Da, i pretpostavio sam da je sve ostalo osim frižidera pain in the ass, no zbog toga što živim u malom stanu i zbog "mira u kući" moram ići na kompromise. Već ovako dobivam otrovne strelice da nam "stan izgleda kao pivovara" :lol:

tako da tražim što jednostavnije rješenje nečega što piknem u utičnicu spojenu na stc1000...
“Everyone must believe in something. I believe I'll have another beer”

- Groucho Marx

Odgovori