Pipa za točionik --- navoj ?

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Mikronis
Postovi: 53
Pridružen/a: sub stu 23, 2013 7:02 am
Lokacija: Zagreb - Stenjevec

Pipa za točionik --- navoj ?

Post Postao/la Mikronis » sri svi 04, 2016 3:36 pm

Našao sam ovu pipu za točionik na nekom odpadu , ali bez holender matice... nije 1/2" a nije ni 3/4" ...dali netko zna koji je to navoj??... inače promjer cijevi gdje je navoj je 22 mm... cijelu sam je rastavio i očisto dezifincirao pa mi je žao bacit ju samo zbog matice... imali tko kakvu ideju...

slika

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » sri svi 04, 2016 4:13 pm

U pravilu je 5/8"

http://www.ebay.com/itm/8mm-Push-in-Fit ... SwstxVJMpt

Imaš ih u vametal-u.



.

Avatar
Mikronis
Postovi: 53
Pridružen/a: sub stu 23, 2013 7:02 am
Lokacija: Zagreb - Stenjevec

Post Postao/la Mikronis » sri svi 04, 2016 4:49 pm

hvala ti puno na infu..

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri svi 04, 2016 5:07 pm

ja osobno ne bih kupio takav na brzu spojnicu ... jer im baš i ne vjerujem

a ako spajaš više od 2 puta moraš rezati crijevo za pol centa jer se brza spojnica ureže u crijevo pa onda može povlačiti zrak .. ili curiti....

ja imam sve ovakve i rade super:

slika
gifs upload


slika
image hosting
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Mikronis
Postovi: 53
Pridružen/a: sub stu 23, 2013 7:02 am
Lokacija: Zagreb - Stenjevec

Post Postao/la Mikronis » sri svi 04, 2016 5:35 pm

Hvala ti...nisam ni mislio kupiti s brzom spojnicom ali dobro je znati ...

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » uto kol 01, 2017 9:16 pm

Kaže tema: "Pipa za točionik --- navoj ?" heheh nije meni problem pipa, problem je navoj :) valjda ga mogu ugurati u ovu temu...dakle, nabavio sam ball lock kegove. Nakon kegova, na red su došli i ostali dodaci tipa konektori i slično...naravno da sam te priključke potražio na svjetskoj tržnici broj 1, koja je nekima poznata kao ebay i naručio ih...slobodno provjerite slijedeći link jer su konektori isti kao ovi sa tog linka

http://www.ebay.com/itm/Ball-Lock-Conne ... YTLnnZFiMw

I kaj sad...brzoizmjenjivi konektori stigli i donijeli sitnije nedoumice...dakle, ovi brzoizmjenjivi na nekim kegovima i nisu tako brzi, a bogme niti izmjenjivi...moraš ko konj gurat da "uštekaš" ili "isštekaš"... jeste li i vi imali takav problem dok se ovo iz Kine malo istroši ili ću morati tražiti uparene konektore?

Ali niti to nije neki problem, smisliti ću nešto...nego ljudi, koji je navoj na tom čudu koje sam kupio???? Meni na 7/16 "vitvorta" vuče...zna li netko točno?
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri kol 02, 2017 10:50 am

Lijepo ti piše: " 1/4" MFL Flare Thread " , što bi trebalo vući na 4/16. Imao sam dva pretpotopna pin-locka koji su imali širiji navoj, ali takve više ne možeš kupiti nove.
Sivi je za CO2, a crni za pivu. Ako im zamijeniš namjenu (mjesta), onda svakako zapinju ..bački :lol:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » sri kol 02, 2017 1:57 pm

Pozdrav Done...u pravu si, piše 1/4, ali se bojim da je to vrijednost vanjskog dijametra cijevi koju štekaš na konektor (nemam sad kod sebe da izmjerim rupu, ali bi se kladio kad je odem izmjeriti da će biti cca 6,3mm). Navoj je izgleda UNF 7/16-20...

Hvala za savjet oko ball lock dijela...bio sam uvjeren da su crni i sivi zapravo isti i da su za fol obojani drugačije da pojednostavni korištenje...nemam kaj sad nego naručiti i 2 crna jer sam glupan naručio 2 siva :D
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri kol 02, 2017 3:00 pm

damirb je napisao/la:Pozdrav Done...u pravu si, piše 1/4, ali se bojim da je to vrijednost vanjskog dijametra cijevi koju štekaš na konektor (nemam sad kod sebe da izmjerim rupu, ali bi se kladio kad je odem izmjeriti da će biti cca 6,3mm). Navoj je izgleda UNF 7/16-20...

Hvala za savjet oko ball lock dijela...bio sam uvjeren da su crni i sivi zapravo isti i da su za fol obojani drugačije da pojednostavni korištenje...nemam kaj sad nego naručiti i 2 crna jer sam glupan naručio 2 siva :D
"Thread" znači navoj, a " 1/4" " veličinu standardnog navoja i "MFL" tip spoja (konusni). Ako si uzeo spojnice s navojem, onda na njih ne ide crijevo nego prijelaz s navojem, upravo ovim koji piše (1/4"), makar i ti prijelazi su najčešće za crijevo 1/4" ID (inner diameter-unutarnji promjer):

http://www.northernbrewer.com/brewing/k ... 4-barb-liq

http://www.northernbrewer.com/brewing/k ... -4-mfl-liq

http://www.northernbrewer.com/barbed-swivel-nut-k163
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » čet kol 03, 2017 5:46 pm

Sve ja to znam Done, ali ja jednostavno u rukama imam ball lock na kojemu je vanjski dijametar navoja 11,1mm (nije konusni) i ima 5 koraka na 6,3mm, odnosno 20 koraka na 1"...točno navoj koji sam spomenuo u prošlom postu (7/16-20)...al nebitno, izraditi ću si redukciju. Sad me baš zanima kaj će mi doći jer sam 2 crna naručio :D
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet kol 03, 2017 7:03 pm

Nije navoj konusni, već spoj brtvljenja s ženskim dijelom spojnice. Mogao si naručiti spojnice bez navoja-direkt na crijevo, jer jednostavnije je, nema još jedan spoj više za šansu lošeg brtvljenja, zbog kojeg sam neke svoje starije pohabane takve s navojem morao napakirati dodatno na spoju s tankom teflonskom brtvom, kad su puštale. A šelna na crijevo ti ne gine, ovako ili onako. Kad ćeš na tom navoju rastavljati te spojeve, i to je diskutabilno, ali ne sada.
Želim ti sreće na vreće :zivjeli2: :pivo4:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » čet kol 03, 2017 9:34 pm

Ma namjerno sam uzeo ovaj sa navojem...ideja mi je na taj navoj dodati T-priključak, a na t-priključku imati manometar i igličasti ventil. Ventil i manometar su mi 1/4 al eto, ovo čudo na žalost nije...

Ugl taj "sistem" bi bio prikopčan na priključku kega za CO2, a na drugom priključku sam zamislio tropoložajni ventil za ulaz CO2 ili pive...sve u svemu, nadrukam CO2 u keg dok na manometru dobijem 0,2-0,3 bara manje nego u fermentoru iz kojeg punim pivo...zatvaram CO2 i otvaram pivo na tropoložajnom ventilu i lagano propuštam pritisak vani sa igličastim ventilom dok se keg puni

PS očekivani pritisci su do max 1,2-1,3 bar tako da se nadam da će brtvljenje teflona na navoju biti dovoljno...i hvala za lijepe želje
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet kol 03, 2017 10:07 pm

Počeo si razmišljati "zguza" i završio preko plota na trbuhu :D
Dovoljno ti je u otvoreni fermentor pustiti kroz sivi priključak nešto CO2 da legne na dno, pa na crni pustiti pivu slobodnim padom iz fermentora, ili laganim nadtlakom, ako ne dižeš fermentor višlje od kega. Tim nećeš nikakvu oksidaciju postići.
Toliki trošak samo za pretakanje (T-komad+prijelazi+manometar+skupi troputi ventil+ ... :shock: :roll: ) ti stvarno nije potreban.
Malo teflon-trake preko tog navoja, naguraš na to crijevo malo deblje stijenke (silikonjsko-odlično, a dobro je i prehrambeno) i čelična ili kvalitetna mala "inox" šelna (uzmi onu izvedbu koja obuhvaća cijeli obod crijeva, a ne onu djelomičnu), i sve ti bude super.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori