Inox proizvodi za proizvodnju pive

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

lukarogalo
Postovi: 35
Pridružen/a: uto lip 02, 2015 12:30 am
Lokacija: Novi Zagreb

Inox proizvodi za proizvodnju pive

Post Postao/la lukarogalo » uto lip 02, 2015 12:52 am

Za početak pozdrav svima!

Ja sam Luka, bavim se inoxom i u zadnje vrijeme me zovu i pivari. Jedan majstor mi je rekao da imam dobre cijene i da ih ponudim i ovdje. Uglavnom, u zadnje vrijeme pivari me traže koje-kakve bačve, kotlove, lažna dna, 2-3 termostata po bačvi, itd.

Odlično surađujem sa pčelarima i pčelarskim udrugama, te sam kroz zadnjih par mjeseci usavršio nekoliko njihovih "pomagala". Raznim nadogradnjama usavršili smo prozvode do savršenstva, a značajno smo spustili cijenu. Pa zašto to ne bismo napravili sa pivarima!?

Pošto sam odradio nekoliko narudžbi za pivare, a sada radim malo veći pivski projekt, zainteresirao sam se i za ovu sferu. Ukratko, opskrbljujem vinare, pčelare i sve ostale koji trebaju inox. Većinu radim po narudžbi, a dosta toga treba redesign ili potpuno novu ideju.

Tu sam, slušam prijedloge i zanima me tehnološki razvoj inox posuđa za proizvodnju piva. Inox se, zbog svojih divnih karakteristika (ne oksidira, podnosi zagrijavanje na visoke temperature), pokazao kao jeftin način za usavršavanje proizvodnje.

Ono što mene zanima je standard. Na koliko stupnjeva celzijevih se grije određeni predproizvod, koliki tlak posuda treba izdržati, da li lažno dno treba imati sito sa rupama od 1,5 ili 2 ili 2,2 milimetra...

Ajmo toliko za početak. Što vam treba? Što mogu napraviti za hrvatsko pivarstvo?

PS: naravno, objavljivat ću fotografije :D
095/8782-560

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

OPREMA

Post Postao/la stribor7 » uto lip 02, 2015 6:57 am

Prvo i osnovno je da posude koje se griju plamenom moraju imati deblje dno
To nisu posude pod tlakom, već se prilikom kuhanja (ključanja) mora omogućiti isparavanje
Naravno od sistema do sistema se razlikuju priključci.
U početku je sve na principu obično kuhanje i prepumpavanje tekućine, dok s vremenom sve postaje zatvoreni kontrolirani proces
Za više ili pobliže izglede opreme pogleda samogradnju.
Na ravno dobro nam došao i nadam se da ćeš postati jedan od pivara
STRIBOR7

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Re: Inox proizvodi za proizvodnju pive

Post Postao/la Ygor » uto lip 02, 2015 8:29 am

lukarogalo je napisao/la:Za početak pozdrav svima!


... koliki tlak posuda treba izdržati, da li lažno dno treba imati sito sa rupama od 1,5 ili 2 ili 2,2 milimetra...

Ajmo toliko za početak. Što vam treba? Što mogu napraviti za hrvatsko pivarstvo?
Lažno dno sa rupicama se često koristi u hobi pivarstvu i u profi sistemima manjeg kapaciteta. Sigurno ga je lakše izvesti nego dno sa prorezima jer se perforirani inox kupuje gotov.

Ne znam kakav strojni park imaš, ali vidi kakve su ti mogućnosti za izradu lažnog dna sa prorezima ( od 0,7mm do 1,2 mm ) jer je to po nekoj teoriji najučinkovitije rješenje.

Slika:

http://www.homebrewing.org/assets/image ... bottom.jpg

Od ostalih pomagala, siguran sam da bi se mnogi pivari odlučili na nabavku cilindrokoničnog fermentora ako bi sa nekom serijskom proizvodnjom uspio cijenu svesti u prihvatljive okvire.

Slika:

http://i894.photobucket.com/albums/ac15 ... 5L100L.jpg

Hobi pivari uglavnom ne rade fermentaciju pod tlakom iz jednostavnog razloga što oprema koju koriste to ne dopušta. Tako da bi opcija konverzije ne-tlačnog fermentora u tlačni ( do 1 - 1,5 Bar-a ) svakako bila dobrodošla.


Pozdrav ...


.

lukarogalo
Postovi: 35
Pridružen/a: uto lip 02, 2015 12:30 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la lukarogalo » uto lip 02, 2015 12:06 pm

Što se tiče zagrijavanja, naravno, stavlja se deblji inox. Moji topionici rade na paru pa su temperature poprilično visoke ako klijent odluči ložiti na drva.

Tvornica nema ograničenja, niti u izvedbi, niti u veličini.

Prorezi su izvedivi. I dna također

Jedna od stvari koje me zanimaju je cilindrokonični fermentor. Može se napraviti i ne izgleda teško, ALI, trebaju mi osnovne specifikacije i namjena.

Koliko sam shvatio, u njemu piva dozrijeva(fermentira). Taj cilindrokonični fermentor

1. mora imati hlađenje (vanjsko zbog lakšeg čišćenja)
2. Stožasto dno zbog kvasca
3. Odvojivi poklopac
4. izolacija zbog hlađenja

ONO BITNO JE vrenjača (neku posebnu ili standardnu za vino?) i da li je to to? ima li neki tlak, podtlak? kako se zatvara gorni poklopac, na brtvu, gumu? to je ono što mi treba. tehnički podaci

da li ta piva dozrijeva kao vino ili ju se zatvara u taj fermentor pod neki tlak?
095/8782-560

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » uto lip 02, 2015 12:45 pm

Jedna od stvari koje me zanimaju je cilindrokonični fermentor. Može se napraviti i ne izgleda teško, ALI, trebaju mi osnovne specifikacije i namjena.
Konični fermentor sa regulacijom temperature:
https://www.youtube.com/watch?v=5b5sA-qAjVk
Koliko sam shvatio, u njemu piva dozrijeva(fermentira). Taj cilindrokonični fermentor

1. mora imati hlađenje (vanjsko zbog lakšeg čišćenja)
2. Stožasto dno zbog kvasca
3. Odvojivi poklopac
4. izolacija zbog hlađenja
Tako je, sve od navedenog.
ONO BITNO JE vrenjača (neku posebnu ili standardnu za vino?) i da li je to to? ima li neki tlak, podtlak? kako se zatvara gorni poklopac, na brtvu, gumu? to je ono što mi treba. tehnički podaci
Vrenjača ko vrenjača. Standard.
Gornji poklopac se zatvori hermetički i na njemu je vrenjača.
Dolje na koničnom fermentoru (na tom konusu baš) je jedna pipa da možeš istočiti uzorak i provjeriti gustoću i kasnije flaširati pivo... pogledaj filmić, bit će ti odmah jasnije.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » uto lip 02, 2015 3:31 pm

"lukarogalo"

Jedna od stvari koje me zanimaju je cilindrokonični fermentor. Može se napraviti i ne izgleda teško, ALI, trebaju mi osnovne specifikacije i namjena.

1. mora imati hlađenje (vanjsko zbog lakšeg čišćenja)


Primjerci većeg kapaciteta uvijek imaju duplikatore na vanjskoj stijenci. I to poželjno u dvije zone ( konus i cilindar ). Kroz njih se propušta medij za kontrolu temperature koji se hladi/grije u vanjskoj jedinici.

Vidi u ovome katalogu stranicu 11 :

www.plevnik.si/library/includes/file.asp?FileId=308

Nažalost, hobi pivari obično nemaju proračun za kupovinu takve opreme pa u obzir može doči i fermentor koji dimenzijama stane u ugostiteljski hladnjak koji se često koristi za kontrolu temperature fermentacije.

2. Stožasto dno zbog kvasca

Neki standard je kut od 60 stupnjeva:

https://secure2.techxpress.net/thevintn ... menter.jpg

https://conical-fermenter.com/images/D/ ... 7_151L.jpg

3. Odvojivi poklopac

Da

4. izolacija zbog hlađenja

Ako ide u hladnjak ( komoru ) nije potrebno.

ONO BITNO JE vrenjača (neku posebnu ili standardnu za vino?) i da li je to to? ima li neki tlak, podtlak? kako se zatvara gorni poklopac, na brtvu, gumu? to je ono što mi treba. tehnički podaci

Ako se radi fermentacija na atmosferskom tlaku onda ide standardna vrenjača i poklopac ne mora savršeno brtviti.

Ukoliko se zbog smanjivanja nekih neželjenih produkata fermentacije želi raditi fermentacija pod tlakom onda poklopac mora brtviti potpuno i cijeli fermentor, poklopac i ventili moraju izdržati deklarirani tlak. ( rijetko preko 1,5 bar-a ). U tom slučaju, umjesto vrenjače postavlja se podesivi regulator tlaka koji ispuštanjem viška CO2 održava željeni tlak tijekom fermentacije.


.

lukarogalo
Postovi: 35
Pridružen/a: uto lip 02, 2015 12:30 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la lukarogalo » uto lip 02, 2015 11:33 pm

GeorgDjoko je napisao/la:
Konični fermentor sa regulacijom temperature:
https://www.youtube.com/watch?v=5b5sA-qAjVk
WoW - ovo će bit laganica :lol: :lol: :lol:

Dobio sam prekor danas od jednog člana, pa ću se bolje upoznati sa proizvodnim procesom pive.

Dakle, bačva nije hermetički zatvorena i pod tlakom - ONA IMA VRENJAČU. Sav "tlak" koji nastaje je zapravo CO2 od vrenja. To je odlično i izvedba nije problem. Jedan pivar mi šalje razrađeni nacrt ovaj tjedan, pa ću sljedeći tjedan sjesti sa strojarom i variocom i napravit ću puni nacrt.

Ygor je napisao/la:
Primjerci većeg kapaciteta uvijek imaju duplikatore na vanjskoj stijenci. I to poželjno u dvije zone ( konus i cilindar ). Kroz njih se propušta medij za kontrolu temperature koji se hladi/grije u vanjskoj jedinici.
Tako je i bilo zamišljeno. Pošto će posuda biti relativno mala (oko 240L), brine me čišćenje kroz rupe i otvore. Dodatna bočna vratašca su poprilično skupa. Napravit ćemo prvo osnovni model.

Ygor je napisao/la:
Vidi u ovome katalogu stranicu 11 :
Savršeno. Mi upotrebljavamo identičan inox, a nabrojene su nužne stvari (poput ventila)
Ygor je napisao/la:
Ako se radi fermentacija na atmosferskom tlaku onda ide standardna vrenjača i poklopac ne mora savršeno brtviti.

Ukoliko se zbog smanjivanja nekih neželjenih produkata fermentacije želi raditi fermentacija pod tlakom onda poklopac mora brtviti potpuno i cijeli fermentor, poklopac i ventili moraju izdržati deklarirani tlak. ( rijetko preko 1,5 bar-a ). U tom slučaju, umjesto vrenjače postavlja se podesivi regulator tlaka koji ispuštanjem viška CO2 održava željeni tlak tijekom fermentacije.
To moram pitati. 1,5bar mijenja pravila igre. iako mislim da se radi o atmosferskom tlaku.


resime - veoma poučno. nadam se da ću se ubrzo vratiti sa idejnim rješenjem
095/8782-560

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pet lip 05, 2015 1:41 pm

Pozdrav Luka!

Mislim da ti je ideja odlična. Fali nama netko tko bi se specijalizirao za stvari za pivare (oprema itd).
Ja sam zainteresiran za neke stvari. Jel dolaziš sutra na natjecanje?
Ako da javi mi se molim te (isto se zovem Luka, svi me tamo poznaju pa će ti biti lako mene naći) a ako ne kontaktiraj me ovako da malo poprićamo!

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » pet lip 05, 2015 3:12 pm


lukarogalo
Postovi: 35
Pridružen/a: uto lip 02, 2015 12:30 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la lukarogalo » pet lip 05, 2015 10:54 pm

dolazim sigurno, ali navodno će biti gužva. već sam dogovorio neke digresije s jednim pivarom ali možeš se "skrpat". bit će produktivno. 15 do 9 sam tam, nemrem prije. imaš moj broj dolje. vidimo se
095/8782-560

lukarogalo
Postovi: 35
Pridružen/a: uto lip 02, 2015 12:30 am
Lokacija: Novi Zagreb

Re: Inox proizvodi za proizvodnju pive

Post Postao/la lukarogalo » pet lip 05, 2015 11:06 pm

Ygor je napisao/la:
N
Od ostalih pomagala, siguran sam da bi se mnogi pivari odlučili na nabavku cilindrokoničnog fermentora ako bi sa nekom serijskom proizvodnjom uspio cijenu svesti u prihvatljive okvire.

.
Nisam uspio naći cijenu takvog fermentora. imate linkove?
095/8782-560

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » sub lip 06, 2015 10:56 am

lukarogalo je napisao/la:dolazim sigurno, ali navodno će biti gužva. već sam dogovorio neke digresije s jednim pivarom ali možeš se "skrpat". bit će produktivno. 15 do 9 sam tam, nemrem prije. imaš moj broj dolje. vidimo se
Molim vas da ponesete sa sobom na natjecanje (isprintano/skicirano/sa tehničkim podatcima?) što god imate od idejnih rješenja za konične fermentore ili neku drugu opremu specijaliziranu za pivarstvo. Sad je prilika uputiti čovjeka u to što želite da izmisli, izmjeni, prepravi i napravi prema željama.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Re: Inox proizvodi za proizvodnju pive

Post Postao/la Ygor » sub lip 06, 2015 12:54 pm

lukarogalo je napisao/la:
Ygor je napisao/la:
N
Od ostalih pomagala, siguran sam da bi se mnogi pivari odlučili na nabavku cilindrokoničnog fermentora ako bi sa nekom serijskom proizvodnjom uspio cijenu svesti u prihvatljive okvire.

.
Nisam uspio naći cijenu takvog fermentora. imate linkove?
Evo jedan zapremine 27 galona ( oko 102 L ) koji nema duplikatore i termoizolaciju i dimenzijama je prilagođen da stane u hladnjak ( komoru ) sa kontroliranom temperaturom.

Poklopac je ravan i brtvi se sa steznim obručem i zbog takve konstrukcije ima maksimalni deklarirani radni tlak od 4 PSI ( 0,27 Bar-a ).

https://conical-fermenter.com/27-Gallon ... eezer.html

I jedan isto bez duplikatora i izolacije, malo ozbiljnije dizajniran te zapremine 30 galona ( oko 113 L ).

https://www.brewershardware.com/30-Gall ... entor.html

Poklopac se brtvi sa takozvanim "Tri clamp" fitingom koji može izdržati pristojan tlak.

https://www.google.com/search?q=tri+cla ... mp+ferrule

I model istoga kapaciteta sa duplikatorom i termoizolacijom što ( razumljivo ) značajno podiže cijenu.

https://www.brewershardware.com/30-Gall ... 0G-FJ.html


.

brewpublic
Postovi: 32
Pridružen/a: sub ožu 28, 2015 7:06 am
Lokacija: Zagabria

Post Postao/la brewpublic » pon lip 08, 2015 1:43 pm

Koliko ste daleko dogurali sa ovim? Planiram se ponovit, pa razmatram sve opcije. Razmisljao sam i o Grainfatheru, te o onom Braumaisteru, no pricekat cu jos malo, izvagati sve opcije. Ovo za inox majstora je super, ranije sam se na zalost opekao na neke (nepouzdani i klasicne gulikoze). Dakle, pratim uredno kako napreduju pregovori, valjda ce se izroditi nesto do pocetka kolovoza kad se vracam u Zg.

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » uto lip 09, 2015 11:08 am

8)
Zadnja izmjena: GeorgDjoko, dana/u uto srp 28, 2015 10:59 am, ukupno mijenjano 1 put.

Odgovori