Bakrene cijevi na HERMS-u i pranje luzinom

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
cirozito
Postovi: 11
Pridružen/a: ned ožu 02, 2014 5:05 pm
Lokacija: Petrinja /Križevci

Bakrene cijevi na HERMS-u i pranje luzinom

Post Postao/la cirozito » pet ožu 27, 2015 10:53 pm

Pozdrav svima , zanima me jeli bakar pogodan za pranje luzinom ? Naime imam HERMS kod kojeg sam posude međusobno spojio sa bakrenim cijevima i dali bi mogo prati sa luzinom (NaOH). Inace isperem sve sa vodom ali povremeno bih napravio temeljitu sanitaciju sa luzinom pa nisam sad bas siguran dali bi doslo do nepozeljne reakcije bakra sa luzinom ?[/b]
... nesto poput Super Hika samo nije takva spika...

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Re: Bakrene cijevi na HERMS-u i pranje luzinom

Post Postao/la jonathan livingston » sub ožu 28, 2015 6:50 am

cirozito je napisao/la:Pozdrav svima , zanima me jeli bakar pogodan za pranje luzinom ? Naime imam HERMS kod kojeg sam posude međusobno spojio sa bakrenim cijevima i dali bi mogo prati sa luzinom (NaOH). Inace isperem sve sa vodom ali povremeno bih napravio temeljitu sanitaciju sa luzinom pa nisam sad bas siguran dali bi doslo do nepozeljne reakcije bakra sa luzinom ?[/b]
Razrijeđena otopina otapa neke neplemenite metale kao kositar, aluminij, cink i olovo i pri nižoj temperaturi, te nagriza i staklo.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Natrijev_hidroksid

...dakle, sa bakrom ne bi trebalo biti problema

ako laže wiki, lažem i ja :zivjeli2:

cirozito
Postovi: 11
Pridružen/a: ned ožu 02, 2014 5:05 pm
Lokacija: Petrinja /Križevci

Post Postao/la cirozito » sub ožu 28, 2015 7:46 am

Planirao sam napraviti razrijedenu otopinu ( 3 % ) i pustiti da pumpama procirkulira sve kroz sustav. Mislim da nebi trebalo biti problema jer se luzinom pere i u industriji (pretpostavjam da kod bakrenih kotlova nema iznimke !? ) Iako te cijevi ( kao za centralno ) vjerojatno nisu čisti bakar ,nego legura sa visokim udjelom bakra. Sve u svemu mozda i nije najbolji odabir za HERMS zbog teskog odrzavanja...
... nesto poput Super Hika samo nije takva spika...

davor87
Postovi: 101
Pridružen/a: sub lip 28, 2014 5:26 pm
Lokacija: istra, lupoglav

Post Postao/la davor87 » pon ožu 30, 2015 8:48 pm

dovoljno ti je od 1.5 do 2.2% jačina lužine i temp od od 60-80 stupnjeva. 15 minuta kruženja lužine i 2-5 minuta ispiranje čistom vodom.

Odgovori