KOristenje plasticne ambalaze za bottling

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

KOristenje plasticne ambalaze za bottling

Post Postao/la sinco » ned sij 11, 2015 10:58 pm

Pozdrav ljudi,

Novi sam u svemu ovome i planiram kroz koji tjedan kupit opramu od kolega sa webshopa sve za pivo.

Mislim uzeti ove pivske pakete za pocetak... India Pale Ale i Irish stout.

Zanima me Vase misljenje o punjenju piva u plasticne boce (2 litre karlovacko -ozujsko).

Svjestan sam da je bolje staklo, ali me zanima dali plastika moze proci tako da za prvo kuhanje ustedim na kupnji staklarije?

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » ned sij 11, 2015 11:30 pm

Mozes bez problema staviti u plasticne boce, al vidjet ces kad probas svoje pivo da zasluzuje bolje, da zasluzuje staklene boce.

P.S.
Ja nikad nebi koristio plasticne boce za domace pivo.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned sij 11, 2015 11:47 pm

Samo pusti glas rodbini i prijateljima da kuhas pivo pa eto ako tko ima kakvih boca, i imat ces sasvim suprotne probleme :)
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » pon sij 12, 2015 12:09 am

Hvala na savjetu.
Mozda grijesim al sam odlucio nakon citanja po forumu napravit 2 ture sa ovim starting paketima.
Pogledao sam sto mi sve treba iz beer shopa i nije mala investicija za pocetak...

Pivski komplet India Pale Ale 131 kn
Pivski komplet India Pale Ale 139 kn
2x Fermentacijska posuda 30 L 248 kn
cepovi 14 kn
Ručna pumpa za pretakanje 143
Punjač boca 32 kn
ChemiproŸ OXI 100 g 26kn
zatvarac za cepove 89 kn

TOTAL 822 kn

Ako sam nesto zaboravio ili smatrate da bi nesto trebalo doati javite mi :)

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » pon sij 12, 2015 2:40 pm

Možeš jedino uštedjeti da izbacis jedan fermentor pa napravis jedan, pa za 2 tjedna drugi paket.
Kupi termometar ako nemaš.

Ali svakako javi kada budeš napravio pivu. I mene zanimaju ti paketi. Dobro kada nemaš vremena često kuhati pivu a znaš da će ti trebati domaće pive za neku feštu. Jeftinije i to nego kupiti 2 gajbe karlovačke. A sigurno i puno puta bolje.

Očekujem review beer kitova!
Možda uložim jednog dana u još jedan fermentor i počnem tu i tamo isprobat pokoji paket.

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » pon sij 12, 2015 3:08 pm

svakako cu vas drzat up to date :)

imam jedno pitanje za strucnjake... vidim na upustvima pise fermnacija na 20 stupnjeva i karbonizacija na cca 10... s obzirom da cu tesko kontolirat temperaturu prostorije u kojima planiram drzat pivo, koliko su opasne/dopustene varijacije u temperaturi?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon sij 12, 2015 9:34 pm

Punio sam svoju pivu u PET boce od litre nekoliko godina. Nakon toga su počele "stariti", krckati pod stiskom šake, a kako sam i planirao, kupio sam kegove i CO2, a prestale su i muke s beskrajnim pranjem boca.

Fali ti mjerilo gustoće: areometar ili ti "densimetar", obavezno, komada dva za vibrirajuće ruke.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pon sij 12, 2015 10:34 pm

uzmi ovo:
http://svezapivo.hr/artikl.php?id=100
i uzmi rađe demejane umisto onih kanti, malo je veća tlaka, ali i nije ako vec uzimas pumpu za pretakanje
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pon sij 12, 2015 10:36 pm

sinco je napisao/la:svakako cu vas drzat up to date :)

imam jedno pitanje za strucnjake... vidim na upustvima pise fermnacija na 20 stupnjeva i karbonizacija na cca 10... s obzirom da cu tesko kontolirat temperaturu prostorije u kojima planiram drzat pivo, koliko su opasne/dopustene varijacije u temperaturi?
temperatura je bitna i bolje bi bilo da ti fermentira na 16-17, bar prvih par dana, a karbonizacija na 20...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon sij 12, 2015 10:41 pm

S ćime misliš dezinficirati PET boce? Vrlo brzo pokupe smrad koji se neda isprati

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » pon sij 12, 2015 10:44 pm

Fali ti neko sredstvo za sterilizaciju

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto sij 13, 2015 12:10 am

pklicov je napisao/la:S ćime misliš dezinficirati PET boce? Vrlo brzo pokupe smrad koji se neda isprati
Čim se popije, ispere se boca. Ako se koja usmrdi od duljeg neopranog stajanja pive u njoj, ista se jednostavno baci u reciklažni otpad, ne pere se nikada, jer se ne da isprati. Ima drugih. To mu je samo dok se ne snađe sa staklenjarama.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » uto sij 13, 2015 10:13 am

poslusao sam savjet eksera i nebi vjerovali... nemogu se obranit od staklenih boca :) hvala na savjetu :)

Sto se tice temperature fermentacije i karbonizacije... sad sam 100 % zbunjen...

Znaci radim better brew kit i upustva su sljedeca:

Primarna fermentacija traje oko 14 dana na temperaturi oko 20-23°C.
Zatim ide i najteži dio, čekanje da pivo bude gotovo (barem 4 tjedna na temperaturi oko 10°C).

Koliko mogu odstupat od ove temperature... i kako pivo reagira na mijenjanje temperature... noc/dan

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la piccasso » uto sij 13, 2015 10:21 am

sinco je napisao/la: Sto se tice temperature fermentacije i karbonizacije... sad sam 100 % zbunjen...

Znaci radim better brew kit i upustva su sljedeca:

Primarna fermentacija traje oko 14 dana na temperaturi oko 20-23°C.
Zatim ide i najteži dio, čekanje da pivo bude gotovo (barem 4 tjedna na temperaturi oko 10°C).

Koliko mogu odstupat od ove temperature... i kako pivo reagira na mijenjanje temperature... noc/dan
početak fermentacije ti je najbolje započeti sa 16-17 i dizati temperaturu pred kraj da ti kvasac odradi do kraja.
karbonizaciju radiš na sobnoj temperaturi (20-23) i za 5 dana ti je pivo spremno
a tada možeš staviti i na 10 nek odleži dok ne nestane
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » uto sij 13, 2015 10:32 am

aha....

a sto je sa pomicanjem posude dok fermentira... predpostavljam da se ne preporuca?

Odgovori