Kuhanje piva kod kuće

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Thejosip17
Postovi: 7
Pridružen/a: čet lip 12, 2014 10:22 am

Post Postao/la Thejosip17 » čet lip 12, 2014 2:10 pm

neznam ni sam,koju mi opremu prerporučujete i koja je opream potrebna za početak i dali mi možete malo objasniti procese kuhanja

Thejosip17
Postovi: 7
Pridružen/a: čet lip 12, 2014 10:22 am

Post Postao/la Thejosip17 » čet lip 12, 2014 2:11 pm

i razmišljo sam ovaj set da si kupim za početak što vi mislite http://www.positiv.hr/component/virtuem ... l?Itemid=0 ili da kupim ovu jeftiniju http://www.positiv.hr/component/virtuem ... l?Itemid=0

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet lip 12, 2014 2:37 pm

######Nije najbolje da kuhaš u početku od extrakta!

Ja nisam nikada skuhao pivu od extrakta.######## :!:

kak znaš da nije najbolje kad nisi...

čovjeku bez iskustva u kuhanju i tankim sa znanjem ,lakše je početi sa ekstraktom dok skuplja opremu i uči .

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet lip 12, 2014 2:49 pm

Thejosip17 je napisao/la:neznam ni sam,koju mi opremu prerporučujete i koja je opream potrebna za početak i dali mi možete malo objasniti procese kuhanja
jesi proćital --hoću pivo i Pivo iz vlastitog podruma , pogledal na YT kuhanje sa ekstraktom :?:

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » pet lip 13, 2014 8:19 am

kolko si vremena utrošio na forumu? kolko si vremena utrošio da pogledaš sam procese kuhanja kojih ima barem u 200 threadova na forumu i 200 000 stranica na netu? i koliko si vremena utrošio da pogledaš na forumu ko što koristi?
pivo iziskuje puno vremena. pod puno mislim na jako jako jako puno. i ova gotovanska pitanja te ne budu dovela nigdje.
a što se tiče ekstrakta, i ja sam počeo sa ekstraktom. to je dobar početak u smislu da napraviš razliku, a ne treba ti niš osim lonca i fermentora realno. no za skuhat pravo pivo preporučio bih ti radije da kreneš sa metodom brew in a bag (BIAB). vrećice su iz DM-a. pa pogledaj što je BIAB i otuda kreni.

skizlin
Postovi: 8
Pridružen/a: čet svi 08, 2014 12:50 pm
Lokacija: Donji Miholjac

Post Postao/la skizlin » sub lip 14, 2014 11:01 pm

evo ja mogu potvrditi da hocupivo stranica + ovaj forum + youtube garantira da ćeš u kratkom vremenu pohvatati večinu stvari. ja osobno nikada ovdje nisam nikoga za ništa pitao, sve sam odgovore pronašao čitajući forum. otprilike 10ak dana da uhvatiš vremena za pregledati to troje i pohvatati teoriju, a onda lagano krenuti s praksom. tebi je naravno problem jer nisi u zagrebu pa će ti biti teže doći do opreme i sirovina.

ja sam osobno, kao što ti preporučuje ja_jesam, krenuo za BIABom. U metrou kupio inox lonac od 17 litara i poklopac (cca 550kn), u DMu kupio vrečice (14kn) koje taman lijepo pašu na dijametar lonca od 28cm, na svezapivo kupio vrenjače, punilicu, hidrometar, menzuru... u bauhausu kupio čepove za fermentor i za boce, fermentiram u kanisterima od 10 litara sa pipom koje sam kupio u merkuru (45kn), termometar kupio na njuškalu. sirovine uglavnom kupujem u beershopu jer mi je blizu, a možeš naručivati i sa svazapivo ili ebaya.

ukratko, kreneš od ovoga http://hocupivo.wordpress.com/2012/05/1 ... e-od-zrna/
pa s obzirom da nećeš moći ići kod nikoga u goste vidjeti kako se to radi pogledaš ovaj filmić https://www.youtube.com/watch?v=o6WVul6IEKk
onda na youtubeu pogledaš ostale filmiće za BIAB i tu bi trebao dosta toga pohvatati. potencijalne probleme koji će se pojaviti riješiš uz forum, za svaki problem postoji ovdje odgovor to ti ja garantiram.
recepata imaš ovdje na forumu više nego dovoljno, ako se odlučiš za BIAB onda na biabrewer forumu pronađeš excel file BIABacus s kojim recepte prilagodiš svojim potrebama i opremi (meni puno jednostavnije od Beersmitha).

i to je to, dobar tek :)

Odgovori