Vrenjaca Pitanje

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » uto lip 10, 2014 8:38 pm

Ma pusti ti vrenjaču! Meni je neko brčkalo 3 a neko i 21 dan! Flaširat možeš između 14-21 dan, ja sam primjetio da nakon 21 dan imam manje taloga u boci i bistrije pivo. Sada ljeti sobna temperatura je malko i prevelika, pa drži tjedan na cca 20 stupnjića a onda u podrum ako imaš a ako ne možeš i probat pa ako je već ok u friž na dva tjedna i udri!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Cosmo
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lip 07, 2014 8:28 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Cosmo » uto lip 10, 2014 8:45 pm

davorst je napisao/la:Ma pusti ti vrenjaču! Meni je neko brčkalo 3 a neko i 21 dan! Flaširat možeš između 14-21 dan, ja sam primjetio da nakon 21 dan imam manje taloga u boci i bistrije pivo. Sada ljeti sobna temperatura je malko i prevelika, pa drži tjedan na cca 20 stupnjića a onda u podrum ako imaš a ako ne možeš i probat pa ako je već ok u friž na dva tjedna i udri!
Tooo care! Samo mi jos reci jel da flasiram u zelene boce 0.5 od nasih uobicajenih piva ili bas treba biti smedja boca ;)

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » uto lip 10, 2014 8:50 pm

Kažu da je bolja smeđa al ajd ti to objasni slijepcu bez jedne ruke koji se istovremeno ne može češkatimpo leđima i čačkati nos! To bi rekao Grunf! Jebeš boju, bitno da je pivska i u tamnom mrak ne prolazi ni kroz koju boju :-)
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Cosmo
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lip 07, 2014 8:28 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Cosmo » uto lip 10, 2014 8:54 pm

istina!
A tebi cu se slobodno obratiti ako budem imao jos nedoumica - jer si ljudina i sve si mi super objasnio.
Takodjer - ako zelis posalji mi na PM svoje podatke pa cu ti poslati pivu dvije kad budu gotove da probas.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » uto lip 10, 2014 9:14 pm

Nemoguće je gazom, a ni neki učinkovitijim sredstvima uklonit sav kvasac iz piva da ga ne bude dovoljno za karbonizaciju, to bi trebala neka centrifuga ili nesto

i kad stane vrenjaca ne znaci da je fermentacija gotova, i dalje ce to jos neko vrijeme polako fermentirat, a ako flasiras prije kraja fermentacije dobit ces pregazirano pivo

Avatar
Cosmo
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lip 07, 2014 8:28 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Cosmo » uto lip 10, 2014 9:21 pm

sina022 je napisao/la:Nemoguće je gazom, a ni neki učinkovitijim sredstvima uklonit sav kvasac iz piva da ga ne bude dovoljno za karbonizaciju, to bi trebala neka centrifuga ili nesto

i kad stane vrenjaca ne znaci da je fermentacija gotova, i dalje ce to jos neko vrijeme polako fermentirat, a ako flasiras prije kraja fermentacije dobit ces pregazirano pivo
Hm, jel se sad trebam zabrinuti - posto nemam pivski hidrometar?

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » uto lip 10, 2014 9:31 pm

Ma svaki puta kad sam ga razbio bio sam manje zabrinut! 21 dan fermentor, ništa ne čačkaj, 10-21 dan boce i zovi društvo da sve popijete! Bez brige od domaćeg nema mamurluka i glavobolje, atestirano!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Cosmo
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lip 07, 2014 8:28 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Cosmo » uto lip 10, 2014 10:02 pm

davorst je napisao/la:Ma svaki puta kad sam ga razbio bio sam manje zabrinut! 21 dan fermentor, ništa ne čačkaj, 10-21 dan boce i zovi društvo da sve popijete! Bez brige od domaćeg nema mamurluka i glavobolje, atestirano!
Ideja genijalna i usvojena!
Samo se nadam da se pivu nista lose ne moze dogoditi ako 21 dan stoji u fermentoru?

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sri lip 11, 2014 7:46 am

Ne loše već naprotiv samo bolje ako ne otvaraš fermentor. Jednostavno zaboravi na njega tri tjedna i onda u boce!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Cosmo
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lip 07, 2014 8:28 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Cosmo » sri lip 11, 2014 8:55 am

davorst je napisao/la:Ne loše već naprotiv samo bolje ako ne otvaraš fermentor. Jednostavno zaboravi na njega tri tjedna i onda u boce!

superiska... eto ostaviti cu to onda po tvojim uputama...
sto se tice vrenjace: nju isto ne diram? Pitam jer ce mozda nakon 14og dana prestati biti aktivna.

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » sri lip 11, 2014 9:07 am

Vrenjacu ne diras do flasiranja ;)

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sri lip 11, 2014 9:10 am

voda u njoj ti sprečava da ne uđe zrak ili neko sranje izvana u fermentor a i da pusti višak co2 ako treba. Ništa ne diraj! Pred flaširanje samo izvadi vrenjaču da ti se ne stvara vakuum kad puštaš pivo na pipicu, poklopac ostavi do pred kraj a onda skini i nešta podmjesti pod suprotni kraj fermentora da ti stoji ukoso da možeš što više piva istočiti. na talogu će ti na kraju možda ostati par deci piva koje ćeš baciti. Boce prije točenja dobro operi i dezinficiraj. <ja to radim sa izosanom 1-2g na 5l vode i točim u boce da odstoji 10-15min pa onda pretočim u drugih 10 a ove okrenem gajbu naopako pa boce sa grlom prema dolje da se iscjede "pobodem" u otvore na gajbi. Tako sam radio sad imam drvce za 81 bocu i vinator za dezinfekciju. to kupiš za manje od 200kn u jastrebarskom http://kokot-agro.hr/proizvodi/enoloski ... stalo.html
http://pivarstvo.wikispaces.com/Oprema super link!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sri lip 11, 2014 9:22 am

kolega pivar ti je ovo ljepo napravio i tu su ti većina odgovora:
http://hocupivo.wordpress.com/
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Cosmo
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lip 07, 2014 8:28 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Cosmo » sri lip 11, 2014 11:27 am

Ma superiska.
Zbilja svima od srca hvala na trudu i "obuci". Stvarno sam dobio vrlo prakticne informacije koje cu kada dodje vrijeme za to primjeniti iz teorije u praksu.
Od mog prvobitnog straha i problema s vrenjacom koja je u potpunosti brtvila i omogucila izbijanje poklopca fermentora je proslo svega dva dana a sada sam toliko opusteniji i nekako mi je sve logicnije jer ste mi objasnili neke stvari. Najvise naravno davorst po cijim smjernicama cu i odraditi ovo moje prvo pivo. Eto da mi je prije dva dana netko rekao da pivo smije u fermentoru od mijesanja sastojaka stajati vise od 14 dana...mislio bih da je to nemoguce tj da bi se pivo u tom slucaju pokvarilo, skiselilo ili sl...sada kad sam si sve izanalizirao i poslozio u glavi vidim da ima smisla ostaviti pivo u fermentoru i ne opterecivati se textovima proizvodjaca i tako to :)

Odgovori