Kuhanje u dva lonca

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Kuhanje u dva lonca

Post Postao/la vatre » čet svi 09, 2013 10:16 am

Zvuči kao "sjedenje na dva stolca" i vuče sa sobom negativne konotacije, ali zanima me da li itko ovdje ima iskustva s tim?

Naime, imam jedan "glavni" lonac od 30 L (ali je stvarno TOČNO 30 L do vrha). Dakle, efektivno, pošto ga moram nanašati, mogu unutra držati 25-26 litara sladovine bez da mi se prolijeva ili prelije tokom kuhanja.

Pošto mi se dosta toga pokuha (oko 5 litara na sat vremena), i nakon hlađenja i prebacivanja u fermentor, ostane mi cca. 18 litara. Sad razmišljam o tome da jednostavno paralelno s tim "glavnim" loncem, jedan dio sladovine kuham u drugom loncu (manji lonac koji koristim kao HLT pri ukomljavanju), na štednjaku, tako da onda na kraju u fermentor ipak uđe 21 ili 22 litre hladne sladovine. Na što treba paziti? Da li da hmeljim u oba ili samo u "glavnom"? Da li da miješam sladovinu da bude konzistentna u oba ili u ovom manjem da kuham samo "last runnings"?
fermentacija = civilizacija

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet svi 09, 2013 10:24 am

Ja sam tako radio, ide bez problema, barem kuhanje. Hmeljio sam u jednom loncu za gorčinu, na kraju kuhanja, 5 min sam bacio u oba lonca za aromu hmelja. Jedino ti je problem kako stvar ohladiti jer nema baš svako 2 spirale. Ja sam prebacio u veliku kantu sve i unutra hladio. Inaće, ne bi ponovio jer sam se ubio sa prebacivanjem i pranjem svih lonaca i kanti :).

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: Kuhanje u dva lonca

Post Postao/la 400d » čet svi 09, 2013 10:41 am

vatre je napisao/la:Zvuči kao "sjedenje na dva stolca" i vuče sa sobom negativne konotacije, ali zanima me da li itko ovdje ima iskustva s tim?

Naime, imam jedan "glavni" lonac od 30 L (ali je stvarno TOČNO 30 L do vrha). Dakle, efektivno, pošto ga moram nanašati, mogu unutra držati 25-26 litara sladovine bez da mi se prolijeva ili prelije tokom kuhanja.

Pošto mi se dosta toga pokuha (oko 5 litara na sat vremena), i nakon hlađenja i prebacivanja u fermentor, ostane mi cca. 18 litara. Sad razmišljam o tome da jednostavno paralelno s tim "glavnim" loncem, jedan dio sladovine kuham u drugom loncu (manji lonac koji koristim kao HLT pri ukomljavanju), na štednjaku, tako da onda na kraju u fermentor ipak uđe 21 ili 22 litre hladne sladovine. Na što treba paziti? Da li da hmeljim u oba ili samo u "glavnom"? Da li da miješam sladovinu da bude konzistentna u oba ili u ovom manjem da kuham samo "last runnings"?
ja radim vec dugo tako da kuham paralelno dvije ture u loncu od 30 litara. ukupno vrijeme čitavog procesa duže je za samo 1,5h u odnosu na kuhanje samo jedne ture jer se stvari rade paralelno. dok se prva sladovina kuha, druga se već ukomljava. u trenutku kad prebacim prvu turu sladovine u fermentor, cijedim drugu u lonac, ispirem i ponovo kuham. na kraju samo dodam i tu drugu sladovinu u fermentor, aeriram sve zajedno i dodam kvasac. na kraju dobijem cca. 50 litara piva u fermentoru. hmeljim posebno svaki lonac normalno.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » čet svi 09, 2013 10:52 am

ako ces kuhat u dva lonca, pazi da ti bude u oba ista gustoca, jer ces se inace ispizdit sa racunanjem kolicine hmelja...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » čet svi 09, 2013 11:21 am

@1rice: E, to me zanimalo, znači morao bih izmješati sladovinu i tek onda ju razdjeliti. Da, to mi ne bude baš posebno praktično.

@400d: Dobro, to je sad već korak dalje, ja sam mislio isključivo na kuhanje u dva lonca ali sladovinu od jednog ukomljavanja.

@pklicov: Vjerujem da nije baš ugodno, ali možda se i odlučim na tu metodu dok ne nabavim jednom neki veći lonac...
fermentacija = civilizacija

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » čet svi 09, 2013 8:56 pm

1rice je napisao/la:ako ces kuhat u dva lonca, pazi da ti bude u oba ista gustoca, jer ces se inace ispizdit sa racunanjem kolicine hmelja...
mozes pojasnit ovo malo? ne kuzim sto si htio rec?

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » pet svi 10, 2013 12:06 am

ma može i u 5 lonaca ako ti ide u isti fermentator ,, ja sam kuhao kako bi rekao koncentrat sastojci za 150 lit piva a sto lit je stalo u kazan i tako hmeljio za 150 lit i kod hlađenja samo dodao onih + 50 lit vode
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet svi 10, 2013 9:47 am

sina022 je napisao/la:
1rice je napisao/la:ako ces kuhat u dva lonca, pazi da ti bude u oba ista gustoca, jer ces se inace ispizdit sa racunanjem kolicine hmelja...
mozes pojasnit ovo malo? ne kuzim sto si htio rec?
znaci da izmjesa ukupnu kolicinu sladovine da bi u oba lonca bila jednaka gustoca, jer se ucinkovitost ekstrakcije alfa kiselina iz hmelja smanjuje sa povecanjem gustoce sladovine. pa je onda malo komplicirano izracunat IBU.
najbolje bi bilo da je u oba lonca isti volumen i ista gustoca, a hmelj ubacivat popola u oba lonca. tako se moze racunat IBU za ukupni volumen sladovine, jedino treba prilagodit isparavanje vode, jer je sigurno vece u dva lonca nego u jednom.
tako je meni sa dva skoro identicna recepta (razlika samo par IBU-a) ispala velika razlika u gorcini.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Odgovori