Molim za pomoc...

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon lis 15, 2012 10:05 pm

Alivio je napisao/la:Koja kratica na engleskom bi odgovarala ??
Ukomljavanje u vreći pogonjeno plinom a održavanje temperature ukomljavanja recirkulacijom sa pumpom od perilice preko električnog grijača od 1kw (spojenog na kontroler) plitko uronjenog u slad .. :malosamsipopil:
Privremeno ja glumim električni kontroler STC-1000 .. :lol:
One man standing BIAB iliti OMS-BIAB :D
Možeš i ovo al bi trebao stalno miješat slad, ili barem dok grijač radi jer će grijač previše povećati temp. i tako uništiti enzime. Ako već ideš na plin ja bi izbacio pumpu i po potrebi glumio programator- kad zatreba upališ plin i promješaš.
zinaid je napisao/la: Od opreme raspolazem sa dva lonca iste zapremine, plinskog plamenika od 7,5KW, dvije pumpe, CFC i 6 kom. ventila za vent.grupu. Da li se moze od ovakve opreme sklopiti sistem HERMS, RIMS ne bitno (engleski mi nije jaca strana da ne objasnjavam dalje) :(
Princip recirkulacijskih sistema je jednostavan, baci pogled:
http://hocupivo.wordpress.com/2012/08/2 ... i-sustavi/

Kao što sam prije napisao, ako ne misliš radit BIABom trebat će ti još jedan lonac, ili barem posuda u koju bi ulio toplu vodu za ispiranje slada.
S ovom opremom možeš ukomljavati na plamenik, po potrebi upališ plamenik i promješaš.. možeš stavit i pumpu ako baš želiš al po meni je to nepotrebno bez dodatnog grijačeg tijela (HERMS/RIMS.. nebitno) jer će ti se sladovina pri cirkulaciji hladiti i morat ćeš češće paliti plamenik.
Pumpu iskoristi za hlađenje- spoji je na lonac i CFC i prvih par minuta cirkuliraj u lonac da bi dobio whirpool (vrtlog) i sakupio hmelj i proteinske break-ove u sredinu lonca, nakon toga usmjeriš u fermentor.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon lis 15, 2012 11:50 pm

diS je napisao/la:
Alivio je napisao/la:Koja kratica na engleskom bi odgovarala ??
Ukomljavanje u vreći pogonjeno plinom a održavanje temperature ukomljavanja recirkulacijom sa pumpom od perilice preko električnog grijača od 1kw (spojenog na kontroler) plitko uronjenog u slad .. :malosamsipopil:
Privremeno ja glumim električni kontroler STC-1000 .. :lol:
One man standing BIAB iliti OMS-BIAB :D
Možeš i ovo al bi trebao stalno miješat slad, ili barem dok grijač radi jer će grijač previše povećati temp. i tako uništiti enzime. Ako već ideš na plin ja bi izbacio pumpu i po potrebi glumio programator- kad zatreba upališ plin i promješaš ..

Plinom dižem temperaturu a električnim grijačem preko kojeg recirkulira sladovina pogonjena pumpom sa dna posude do grijača koji je na vrhu posude održavam željenu temperaturu ..radim isključivo uzlaznu infuziju ..
Lagano promješam svakih desetak minuta ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto lis 16, 2012 9:00 am

Alivio je napisao/la: Privremeno ja glumim električni kontroler STC-1000 .. :lol:
:lol: :lol:
Ja isto glumim i kontroler i pumpu i sve!Mješam s velikom kuhačom skoro cijelo vrijeme ukomljavanja,najviše dva puta palim plin za dogrijavanje.Više je posla ali meni je to gušt,pogotovo kad na kraju pijem svoju pivu(a i za vrijeme kuhanja) a od početka do kraja je napravljena totalno ručno,na pogon na žgance!Zadovoljan sam,prezadovoljan sa rezultatima i u dogledno vrijeme ne mislim radit nikakve modifikacije.Svima koji zbog pumpi i kojekakvih složenih sistema odgađaju prvo kuhanje savjetujem da probaju skuhati prvu pivu ovak najprimitivnijom metodm jer se može napraviti jako dobra piva.Na taj način vježbaju i stječu znanje a paralelno s tim si mogu slagati naprednije sisteme. :wink:

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto lis 16, 2012 9:22 am

Slažem se.
Single infusion također daje odlične rezultate a lakše je "pohvatati" tehniku i pojmove. Ja sam jako dugo slagao HERMS al sam za to vrijeme uredno cijedio sladovinu kroz bakrenu cijevu u prijenosnom hladnjaku... i piva je bila odlična.

Recirkulacijskim sistemima nećete dobit puno bolje pivo, nego ćete postić konstantnost i moći ćete ponoviti isti proces ukomljavanja.
To je uz preciznost osnovna prednost ovakvih sustava- sposoban sam ponoviti isto pivo (ako izuzmem pitching rate koji je procjena), ili ako odlučim ukomljavati na 62° da to bude 62°.
Nemojte očekivati manje rada, ipak je ovo hobi i (bar meni) ne bi bio gušt da sustav radi sve... što se tiče fizikale ona je ista kao kod ukomljavanja u prijenosnom hladnjaku.. s tim da je hladnjak lakši od inox bačve pa ga je jednostavnije prenosit i čistit.

zinaid
Postovi: 177
Pridružen/a: sub srp 21, 2012 7:13 pm
Lokacija: Doboj BiH

Post Postao/la zinaid » uto lis 16, 2012 5:49 pm

diS je napisao/la:Slažem se.
Single infusion također daje odlične rezultate a lakše je "pohvatati" tehniku i pojmove. Ja sam jako dugo slagao HERMS al sam za to vrijeme uredno cijedio sladovinu kroz bakrenu cijevu u prijenosnom hladnjaku... i piva je bila odlična.

Recirkulacijskim sistemima nećete dobit puno bolje pivo, nego ćete postić konstantnost i moći ćete ponoviti isti proces ukomljavanja.
To je uz preciznost osnovna prednost ovakvih sustava- sposoban sam ponoviti isto pivo (ako izuzmem pitching rate koji je procjena), ili ako odlučim ukomljavati na 62° da to bude 62°.
Nemojte očekivati manje rada, ipak je ovo hobi i (bar meni) ne bi bio gušt da sustav radi sve... što se tiče fizikale ona je ista kao kod ukomljavanja u prijenosnom hladnjaku.. s tim da je hladnjak lakši od inox bačve pa ga je jednostavnije prenosit i čistit.
Slazem se pocet cu sa pren. friz. za ukomljavanje, samo mogu li ukomljavati dva put da dobijem kolicinu sladovine koju sam mislio kuhati. Friz. je standardni 30 lit. a lonac je duplo veci, smije li sladovina stajati sat ili malo vise dok ukomljavam jos jednu turu. Planirao sam kuhati Dry Stout i
imam sirovine za 40 litara piva ( 100 gr. East KG. 1kg Roasted Bar. pa da sve iskoristim na jedno kuhanje).

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto lis 16, 2012 5:51 pm

zinaid je napisao/la:
diS je napisao/la:Slažem se.
Single infusion također daje odlične rezultate a lakše je "pohvatati" tehniku i pojmove. Ja sam jako dugo slagao HERMS al sam za to vrijeme uredno cijedio sladovinu kroz bakrenu cijevu u prijenosnom hladnjaku... i piva je bila odlična.

Recirkulacijskim sistemima nećete dobit puno bolje pivo, nego ćete postić konstantnost i moći ćete ponoviti isti proces ukomljavanja.
To je uz preciznost osnovna prednost ovakvih sustava- sposoban sam ponoviti isto pivo (ako izuzmem pitching rate koji je procjena), ili ako odlučim ukomljavati na 62° da to bude 62°.
Nemojte očekivati manje rada, ipak je ovo hobi i (bar meni) ne bi bio gušt da sustav radi sve... što se tiče fizikale ona je ista kao kod ukomljavanja u prijenosnom hladnjaku.. s tim da je hladnjak lakši od inox bačve pa ga je jednostavnije prenosit i čistit.
Slazem se pocet cu sa pren. friz. za ukomljavanje, samo mogu li ukomljavati dva put da dobijem kolicinu sladovine koju sam mislio kuhati. Friz. je standardni 30 lit. a lonac je duplo veci, smije li sladovina stajati sat ili malo vise dok ukomljavam jos jednu turu. Planirao sam kuhati Dry Stout i
imam sirovine za 40 litara piva ( 100 gr. East KG. 1kg Roasted Bar. pa da sve iskoristim na jedno kuhanje).
slobodno ukomljavaj dva puta. ja tako radim i nemam nikakvih problema. samo dobro steriliziraj fermentor i nastoj da je vrijeme između spajanja dvije sladovine što kraće.

ja sam već pisao danas o tome na nekoj drugoj temi.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto lis 16, 2012 6:02 pm

zinaid je napisao/la: Slazem se pocet cu sa pren. friz. za ukomljavanje, samo mogu li ukomljavati dva put da dobijem kolicinu sladovine koju sam mislio kuhati. Friz. je standardni 30 lit. a lonac je duplo veci, smije li sladovina stajati sat ili malo vise dok ukomljavam jos jednu turu. Planirao sam kuhati Dry Stout i
imam sirovine za 40 litara piva ( 100 gr. East KG. 1kg Roasted Bar. pa da sve iskoristim na jedno kuhanje).
Nikako ti ne preporučam ohladiti sladovinu ispod 50°C, zato dok čekaš da drugo ukomljavanje završi sladovinu iz prvog ukomljavanja stavi na plamenik neka se lagano diže temperatura prema vrenju.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto lis 16, 2012 6:07 pm

Ferdo je napisao/la:
zinaid je napisao/la: Slazem se pocet cu sa pren. friz. za ukomljavanje, samo mogu li ukomljavati dva put da dobijem kolicinu sladovine koju sam mislio kuhati. Friz. je standardni 30 lit. a lonac je duplo veci, smije li sladovina stajati sat ili malo vise dok ukomljavam jos jednu turu. Planirao sam kuhati Dry Stout i
imam sirovine za 40 litara piva ( 100 gr. East KG. 1kg Roasted Bar. pa da sve iskoristim na jedno kuhanje).
Nikako ti ne preporučam ohladiti sladovinu ispod 50°C, zato dok čekaš da drugo ukomljavanje završi sladovinu iz prvog ukomljavanja stavi na plamenik neka se lagano diže temperatura prema vrenju.
ups ja sam krivo shvatio. mislio sam da nakon kuhanja hoce da spoji dvije sladovine.... tako ja radim i nemam nikakvih problema. a u biti on hoce da prije kuhanja ostavi sladovinu neko vrijeme, a to nije preporucljivo.

bolje je skuhati dvije ture jednu za drugom. cak i manje vremena potrosis jer mozes za vrijeme kuhanja jedne vec ukomljavati drugu!
I like the smell of fermentation in the morning

haker
Postovi: 12
Pridružen/a: pon lis 08, 2012 8:28 pm
Lokacija: Tuzla BiH

Post Postao/la haker » sri lis 17, 2012 7:20 pm

400d je napisao/la:haker evo ja cu pokusati umjesto uvazenog kolege @diSa. malo tesko je za objasniti pocetniku. uglavnom BIAB je metoda proizvodnje sladovine sa vodopropusnom vrecom i objasnjena je detaljno ovdje

http://beersmith.com/blog/2009/04/14/br ... r-brewing/

HERMS je recirkulacijski sistem između posuda kojim se osigurava konstantna temperatura komine uz neprekidnu cirkulaciju sladovine kroz slad čime se osigurava velika ekstrakcija šećera, kvalitetna konverzija škroba uz mogućnost temeperaturnog fokusiranja na baš one enzime iz slada koji želimo da se aktiviraju, te izuzetno bistra sladovina.

Hvala puno na iscrpnom odgovoru, puno pojmova u malom vremenu, pa malo pomjesam, :o , al zato ovaj forum je uvjek prvi kad sjedim za racunalom i surfam. Pivski pozdrav "hik"

više o hermsu imaš ovdje

http://www.hermsbrewery.com/

uglavnom, čitaj što više prije prvog kuhanja, a moja je preporuka da se ne baviš previše pojmom HERMS, a ako još nisi nabavio opremu onda uzmi u obzir mogućnost da odradiš prvih nekoliko kuhanja BIAB metodom.

Avatar
Nemanja
Postovi: 40
Pridružen/a: uto lis 02, 2012 11:07 pm

Post Postao/la Nemanja » čet stu 01, 2012 3:32 pm

Imam i ja jedno pitanje, da li je moguce da fermentaciju odradim u plasticnoj kanti za krec?
Posto sam video da ovaj momak to radi u plasticnim kontejnerima, isto bih ovako nabio gode ovaj vreonik..

http://www.youtube.com/watch?v=2PlQ-3KW ... ure=relmfu

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet stu 01, 2012 4:30 pm

Moze, zasto ne? Samo nek je cisto i super.

Avatar
Nemanja
Postovi: 40
Pridružen/a: uto lis 02, 2012 11:07 pm

Post Postao/la Nemanja » čet stu 01, 2012 4:58 pm

E, a gde mogu da kupim onaj valjda "vreonik" koji se stavlja na kantu u vreme fermentacije, i jel znate koliko od prilike on kosta?
I jel se on uopste zove vreonik?

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet stu 01, 2012 5:22 pm

Ovjde se zove vrenjača i veća dođe 20ak kuna..

Avatar
Nemanja
Postovi: 40
Pridružen/a: uto lis 02, 2012 11:07 pm

Post Postao/la Nemanja » čet stu 08, 2012 2:57 pm

Mozda nije pravo mesto za pitanje, ali trazim odgovarajucu temu desetak minuta gde da postavim, pa mi je ova onako zapala za oko.
U toku sledece endelje bih trebao da pocnem sa kuvanjem, skupio sam pare Za 15kg back extrakta, ali mi je nesto palo na pamet pre nego sto odem da kupim.

Da li vecina pekara koristi Back Extrakt u proizvodnji peciva?
Jer sam razmisljao da obidjem neke pekare pa ako se andje neki dobar vlasnik da mi proda recimo 5kg?

Ali nisam siguran koliko se to koristi,mislim da li bi svaka pekara trebala da ima..ili.

Vase misljenje?

Edit:
Da i recite mi jel ga i pekari nazivaju Back Ekstrakt ili imaju neko "izvorno" ime, jer kada sam bio zvao neku pekaru da pitam, ova se zacudila kao da sam je pitao da li imaju svemirske letelice.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto pro 23, 2014 12:32 am

400d je napisao/la:
stara indijanska poslovica kaže: If you wait for perfect conditions, you will never get anything done. :D

hahaha, toooo!
evo zašto ja i ekipa započinjemo kuhanje već 1 godinu!
al sad smo presjekli, bogami...
keep calm and čitaj dalje forum

Odgovori