Plastična bačva

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Jall
Postovi: 399
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 5:48 pm
Lokacija: Grobnik

Plastična bačva

Post Postao/la Jall » uto pro 06, 2011 12:31 pm

Ovo sam vidjela neki dan u Bauhausu plastika, 180kn, 25l ima dvostruki poklopac, mogućnost za postavljanje vrelnjače, špinice (špina i vrelnjača dolaze u paketu za 180kn), i obzirom na široki otvor lako se pere.

Obzirom da je brat u gužvi i da često kuham sama posude od 25l su "gabariti" sa kojima mogu baratati. Kuham na plin BIAB metodom,u ovoj posudi bi radila cijeđenje/ispiranje i fermentaciju.

Trenutno cijeđenje radim u kanti od jupola na koju je brat ugradio špinu, omotanu u spužvu da drži temperaturu, a vrenje u staklenim bocunima.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Never ride faster than your angel can fly

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » uto pro 06, 2011 12:44 pm

Ja to ne bi uzimao,otvor za pipu je previsoko.Možeš naći za manje novaca takve bačve od 60 litara.Ja sam svoju od 110 litara kupio za 144 kn,samo sam trebao bušiti rupu za pipu.
frici

Travolta
Postovi: 121
Pridružen/a: sub stu 05, 2011 1:25 pm
Lokacija: Sl.Brod

Post Postao/la Travolta » uto pro 06, 2011 12:53 pm

frici je napisao/la:Ja to ne bi uzimao,otvor za pipu je previsoko.Možeš naći za manje novaca takve bačve od 60 litara.Ja sam svoju od 110 litara kupio za 144 kn,samo sam trebao bušiti rupu za pipu.
frici s cim si izbusio rupu za pipu kakva brtva ide da necuri??probao bi napravit na kanti pa da mi to bude za cjedjenje i ispiranje kad nemrem nigdje naci neki stari prijenosni frizider.

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » uto pro 06, 2011 1:03 pm

Imam specijalni borer koji buši od 6-22mm,s tim sam probušio na 22 i proširio sa turpijom do potrebne veličine.Brtva je bila zajedno sa pipom,bijela gumena.
frici

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto pro 06, 2011 1:23 pm

Ako nesto nije standard ja sam si nabavio komad gume od 2-3mm i onda si sam gumicu od nje izrezem, rupa se napravi "knap" i gumica je dosta sa vanjske strane. Pre mali je to pritisak da bi curilo. Ako nemozes nabavit tak gume, izrezes od bicikla, i da vidis, nemoze to nikud. Samo se treba snac. ;)

Zivjeli! :indianabeer:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Travolta
Postovi: 121
Pridružen/a: sub stu 05, 2011 1:25 pm
Lokacija: Sl.Brod

Post Postao/la Travolta » uto pro 06, 2011 1:33 pm

ok.hvala decki,probat cu nesto napravit pa javim rezultate :zivjeli2:

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » uto pro 06, 2011 1:37 pm

Teflon mama :D

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet pro 08, 2011 9:46 am

Spirometalna.

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » pet pro 09, 2011 7:43 pm

Ja imam takve dvije i koristim ih za fermentaciju. U biti stane unutra 30 l ali ako stavis fermentirati preko 27 l ode van. Sve je super osim pipe koja je na tocno 10 litara tako da kod flaširanja ako koristiš pipu imaš probleme jer moraš naginjat fermentor i povečavaš mogučnost da ti ode talog u boce. E da i cijena nije više super jer su jedno vrijeme bile po 129 kn skupa sa vrenjačom.

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » sub pro 10, 2011 6:35 am

Ja sam kupuo jednu po 129 a druga je vec bila 169 kuna. S pretakanjem nemam problema jer dan ranije stavim cjepanicu ispod bacve i ako se sto taloga i digne dok ja pocnem pretakt to se sve slegne. Bacve se dobro mogu zatvoriti a zahvaljujuci velikom otvoru lako ih je i prati. U zadnjih par boca ude mi nesto taloga ali to mi nije neki problem, to i tako popijem jos dok "testiram" karbonizaciju.

Martin
Postovi: 16
Pridružen/a: pet ožu 30, 2012 8:14 am
Lokacija: Velika Gorica

Bog decki i cure! Postovanje!

Post Postao/la Martin » uto tra 03, 2012 3:06 pm

Novi sam ovdje, po pisanju, ne i citanju. Pozdravljam sve

Da ne otvaram novu temu, nadodat cu se na ovu. Imam staru plasticnu bacvu, onu iz 80ih, s debelom plastikom, tvrda ko kamen, kojom i kad je prazna mozes razbit sajbu na autu.
Uglavnom, ima 150 litara zapremnine, i u njoj se kiselio kupus prije. Oprao sam ju par puta i ostaje u njoj blagi miris kupusa, pa me zanima da li ce to utjecat na pivu? Mislim, hoce li taj miris uci u pivu..

Da ne dobijem, ko piva-limun, piva-kiseli kupus :)

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: Bog decki i cure! Postovanje!

Post Postao/la 400d » uto tra 03, 2012 3:10 pm

Martin je napisao/la:Novi sam ovdje, po pisanju, ne i citanju. Pozdravljam sve

Da ne otvaram novu temu, nadodat cu se na ovu. Imam staru plasticnu bacvu, onu iz 80ih, s debelom plastikom, tvrda ko kamen, kojom i kad je prazna mozes razbit sajbu na autu.
Uglavnom, ima 150 litara zapremnine, i u njoj se kiselio kupus prije. Oprao sam ju par puta i ostaje u njoj blagi miris kupusa, pa me zanima da li ce to utjecat na pivu? Mislim, hoce li taj miris uci u pivu..

Da ne dobijem, ko piva-limun, piva-kiseli kupus :)
ja to ne bih radio. a ti pokušaj pa nam javi :D

druga stvar - bačva je od 150 litara a ti si početnik... nije valjda da ćeš radit ture od stotinjak litara?

za primarnu fermentaciju bačva mora biti oko 25-30% veće zapremine od planirane količine piva, ali ne veće od toga!

znači ako ćeš raditi ture od 20 litara za početak dovoljna ti je bačva od 25-30 litara

čak nije preporučljivo imati veću bačvu zbog velikog prostora iznad piva u bačvi
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto tra 03, 2012 4:00 pm

Samo sam htio reći da je meni ova bačva sa slike bila smeće i žali Bože 169 kn kaj sam dao za nju.Plastika je dosta mekana,na deklaraciji je pisalo da je za fermentaciju voća i nakon treće fermentacije mi je popucala unutrašnja stijenka pipe.Ne znam jer je to zbog jakog pritiska ili je već u startu bila načeta ali u tu rupicu se zavukla prljavština i jedino kak se mogla očistit je da odrežem tu unutarnju stijenku pipe.Tak sam i napravil i kad sam skuhal slijedeću pivu i ulio unutra,bačva je propišala.

Od tada se više ne zajebavam sa skupim bačvama sa pipama i vrenjačama.Kupil sam si kace za zelje od 30 l i u njima piva fermentira.Jednu sam uništil stručnim bušenjem rupe.Kaca košta 50 - 60 kn a i kolega baltazar prodaje povremeno rabljene od džema po 15 kn komad.Uzorke za FG uzimam iz kace sa steriliziranom šefljom ili povučem na kateter i špricu.Milina,nikad problema do sad,jebiga možda opet sreća a možda se i može tak.

Bačvu sa slike ne bi preporučil nikome jer ne vrijedi tih para.

Martin
Postovi: 16
Pridružen/a: pet ožu 30, 2012 8:14 am
Lokacija: Velika Gorica

Post Postao/la Martin » uto tra 03, 2012 4:23 pm

400d, jel govoris iz iskustva? Da li ima tko da je radio u bacvi u kojoj se kiselio kupus?

Bacvu bi svakako poslije koristio, kad bi se ohrabrio na 100 i nesto litara pive. Nego me zanima sada, tako da znam da li da ju imam u obziru, jer bacva je stvarno dobro, s duplim poklopcem. Koju god plasticnu bi danas uzeo ne bi bila usporediva s tom. Mozda kad bi tamo nekad probao s tom 150litarkom, mozda bi nestao taj blagi miris kupusa, zbog vrenja pive u njoj...

Ako je netko probao s takvim slucajem, molim ga da se oglasi, pa da kad oprobam to, ne cujem od 400d-a: 'jesam ti rekao' :D

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto tra 03, 2012 4:29 pm

Martin je napisao/la:400d, jel govoris iz iskustva? Da li ima tko da je radio u bacvi u kojoj se kiselio kupus?

Bacvu bi svakako poslije koristio, kad bi se ohrabrio na 100 i nesto litara pive. Nego me zanima sada, tako da znam da li da ju imam u obziru, jer bacva je stvarno dobro, s duplim poklopcem. Koju god plasticnu bi danas uzeo ne bi bila usporediva s tom. Mozda kad bi tamo nekad probao s tom 150litarkom, mozda bi nestao taj blagi miris kupusa, zbog vrenja pive u njoj...

Ako je netko probao s takvim slucajem, molim ga da se oglasi, pa da kad oprobam to, ne cujem od 400d-a: 'jesam ti rekao' :D
ja nikad nisam radio u bacvi od kiselog kupusa i ne bi se usudio tako nesto raditi. ipak povuce jako plastika taj miris koji je karakterističan baš...

inace, imas dosta tutoriala kako da uklonis miris (bilo kakav) koji je povukla plastika, a jedan od najcescih je s alkoholnim octom.

ja sam uspio ubiti miris nove plastike i miris piva iz plasticne bacve (kad sam ju poklanjao za kiseljenje kupusa hehe) na ovaj nacin....

bacvu natoci do vrha vodom i istresi 1 - 1,5 l alkoholnog octa na tih 150 litara...ostavi tako preko noci, a onda dobro isperi vodom...

meni je uspjelo....a ne košta te ništa da probaš
I like the smell of fermentation in the morning

Odgovori