pocinčano posuđe

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned ožu 20, 2011 12:47 pm

Možeš smotati inox bez kega.Problem je samo dno.Za dno trebaš i dobar materijal i dobrog majstora.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

AG
Postovi: 21
Pridružen/a: ned ožu 13, 2011 4:35 pm
Lokacija: dalmacija

Post Postao/la AG » ned ožu 20, 2011 4:59 pm

Ako dopuštate dao bi komentar na ovo o piljenju kega i umetanju šireg prstena, to i nije baš tako napraviti . Prvo to je vrlo teško zavariti elektrodom jer je lim koji se vari prilično tanak a druga stvar je da prilikom varenja dolazi do velikog zagrijavanja a time i do deformiranja tako da bi vjerovatno izgubio formu. Majstori koji rade inox imaju drugu vrstu aparata za varenje.

pozdrav AG

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned ožu 20, 2011 5:55 pm

Zato sam i rekao "dobar majstor".
Radili smo nešto slično s elektrodama od 2mm nije bilo problema.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
elan
Postovi: 56
Pridružen/a: sub vel 19, 2011 2:00 pm
Lokacija: split

Post Postao/la elan » ned ožu 20, 2011 6:00 pm

Ne trošim manje, nego tri puta više pijem

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » ned stu 20, 2011 8:31 pm

znal sam da sam nedavno pročital nekaj o pocinčanom posuđu, al nisam mogel nać nekidan kad mi je trebalo, a kak je šogor odnesel majstoru navarit pipu nakon naših pokušaja našarafljivanja, zaboravil sam na vrijeme dodatno provjerit kaj se tu pisalo...
lokalni majstor kaj vari inox (doduše auspuhe) je rekel da nemre sam tak navarit pipu gore, jer je pretanka (isto pocinčana), al je rekel da je već varil tak nekaj za kuhanje i da mu donesemo pocinčanu mufu koja je deblja i koju bu navaril na inox bačvu od 30l da možemo našarafit pipu... natrpal je vara dosta, tak da je iznutra u bačvi izgledalo kao da je nabubrilo i bilo crno - to smo sve iznutra u bačvi pobrusili i izglancali, ali nismo full mogli unutar mufe navoj sredit i izrašpat, a nakon kaj smo oprali i ostavili prek noći, iznutra je navoj blago pohrđavil, tj pretežno ti ostaci švasanja...

naknadno smo razgovarali i s poznanicom koja je profa kemije, pa je rekla da kolko ona zna, pošto je talište zinca na više od 200ºC (oko 420º) onda nebi trebalo bit problema s bilo kakvim otpuštanjima otrovnih spojeva...

molim znalce i iskusnije za savjet - da li je uopće zdravo koristiti takvu mufu uz uvijet da joj unutarnji navoj uspijemo dobro očistit prije kuhanja - znači za kuhanje i istakanje kroz takav navoj ili smo se zajbl pa bi ipak trebali to skinut i navarit gore inox mufu?

fala puno na savjetima...
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned stu 20, 2011 9:23 pm

U čemu je problem?
Već smo pisali o posuđu koje je pogodno za ukomljavanje-kuhanje-fermentiranje.
Inox, neoštećeno emajlirano posuđe, keramika, staklo i plastika (s oznakom žlice i vilice) zadovoljavaju.
Pocinčani veš lonac nije za pripremu hrane. Tvoja profačica kemije nije spomenula da se cink otapa u kiselinama. Kom je kiseli medij...
Otrovati ćete se.
Površina vara i posude oko vara gdje je cink ishlapio je nezaštićena željezna površina. Željezo se također otapa u kiselinama k tome je nepoželjno u bilo kako maloj koncentraciji u vodi za ukomljavanje.
Pocinčane cijevi se koriste za vodovod i to može proći jer je pitka voda PH neutralna.
Morao sam ovo napisati.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » ned stu 20, 2011 10:17 pm

ok, fala puno...
idem sad razuvjerit šogija, a i profu :)...
i to prepravit sutra onda pa da više napokon i skuhamo nekaj ovih dana...
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Odgovori