fermentor od 20 litara

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
panorama
Postovi: 138
Pridružen/a: ned pro 19, 2010 10:57 am
Lokacija: Zagreb

fermentor od 20 litara

Post Postao/la panorama » sri vel 09, 2011 12:04 pm

kad sam već bio u Sloveniji, počastio sam se s fermentorom od 20 litara, širokog otvora s poklopcem na navoj i slavinom pri dnu. Cijena cca. 95,00 kuna. Uz malo truda i preinaku, mogla bi se na poklopac montirati vreljnjača i dobijemo zgodnu napravu za pivare-početnike kao što sam i sam.
Trgovina se nalazi 500 metara od GP Mala Bregana ( druga cesta lijevo) i zove se Agrarec.
Podroom brueri

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Re: fermentor od 20 litara

Post Postao/la hrvoje461 » sri vel 09, 2011 12:35 pm

Mislim da to i nije neki deal jer za 150-ak kuna u Bauhausu dobijes fermentor "širokog otvora s poklopcem na navoj i slavinom pri dnu" samo od 30 l i bez ikakvog truda i preinaka montiras vreljnjacu koja dode u setu.

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Re: fermentor od 20 litara

Post Postao/la AnteKnj » sri vel 09, 2011 12:57 pm

panorama je napisao/la:kad sam već bio u Sloveniji, počastio sam se s fermentorom od 20 litara, širokog otvora s poklopcem na navoj i slavinom pri dnu. Cijena cca. 95,00 kuna. Uz malo truda i preinaku, mogla bi se na poklopac montirati vreljnjača i dobijemo zgodnu napravu za pivare-početnike kao što sam i sam.
Trgovina se nalazi 500 metara od GP Mala Bregana ( druga cesta lijevo) i zove se Agrarec.
Ima takvih i u Pevcu. Cijena tu ili malo višlja. Probušiš rupu na poklopcu, malo užu nego crijevo, naguraš crijevo kroz nju, i drugi kraj u čašu. Samo, 20 litara posuda je za max. 16 l pive. :(
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

hrvojep
Postovi: 2
Pridružen/a: čet ožu 17, 2011 12:23 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la hrvojep » pet ožu 18, 2011 11:19 pm

taj u pevecu je mislim od 34l za 159kn zgodno izgleda.
hrvoje

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » sub ožu 19, 2011 8:17 am

pa imate ovih plastičnig buradi od 120-200lit za nekih 200-300kn sam gore probušite čep i ugradite vrenjaču a također i dolje probušite rupu i stavite onu plastičnu pipu od 15 kn i gore nakon 5 og dana fermentacije stavite vazelinsko ulje da piva nema kontakta s zrakom

Avatar
elan
Postovi: 56
Pridružen/a: sub vel 19, 2011 2:00 pm
Lokacija: split

Post Postao/la elan » sub ožu 19, 2011 8:31 am

malimiha je napisao/la:pa imate ovih plastičnig buradi od 120-200lit za nekih 200-300kn sam gore probu�ite čep i ugradite vrenjaču a također i dolje probu�ite rupu i stavite onu plastičnu pipu od 15 kn i gore nakon 5 og dana fermentacije stavite vazelinsko ulje da piva nema kontakta s zrakom
To ka i vino se može stavit u inox i zalit uljem. Ali ulje ne može zaustavit fermentaciju tako da mi to baš ne leži, prema tome ne bi ostalo ni malo kvasa koji bi aktivirao šećere prije flaširanja.
Ne trošim manje, nego tri puta više pijem

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » sub ožu 19, 2011 9:58 pm

zašto misliš da bi ulje zaustavilo fermentaciju
ma joj da ostaviš mjesec dana u fermentatoru i onda flaširaš ostat če ti kvasca :wink:

Avatar
elan
Postovi: 56
Pridružen/a: sub vel 19, 2011 2:00 pm
Lokacija: split

Post Postao/la elan » sub ožu 19, 2011 10:14 pm

ulje služi da tekućina nema dodira sa zrakom, a mjehurići prolaze kroz ulje tako da se fermentacija ne zaustavlja
Ne trošim manje, nego tri puta više pijem

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » ned ožu 20, 2011 3:40 am

ahaaaa ma krivo sam procitao pa da al ono velim ja kad zavrsi fermentacija,ne sipam odma u boce nego stavim ulje na pivo i ostavim još 10 ak dana da se bolje otaloži pa onda sipam u boce a ulje sluzi da ne bi došlo do octenog vrenja

milcha
Postovi: 142
Pridružen/a: uto stu 10, 2009 6:36 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la milcha » ned ožu 20, 2011 11:00 am

Bok daj mi reci di si pročitao to o stavljanju ulja u pivu jer sam stvarno pročitao jako puno knjiga kaj se tiče homebrewinga i nisam nigdje to vidio to mi nema nikakvog smisla(ima al ne za potrebe jednog običnog homebrewera) kao ni ova teorija o octenom vrenju jer ako se pri kuhanju pive drži osnovnih pravila pivarstva,a to su: 1-Čistoča,čistoča i čistoča,a nepisano pravilo glasi "Ako voliš prat sudje voljet češ i kuhat pivo"
2-primarna(u zatvorenom fermentoru na odgovarajučoj temp.) 3 tjedna(a može i duže ako se radi o pivu s večom početnom gravitacijom) nakon toga provjera gravitacije i samoodluka o sekundarnoj
3-dodavanje šečera za flaširanje i flaširanje (opet u dobro oprane i sterilizirane boce) uz oprez da kad se puni da ne dolazi u boci do pljuskanja pive
4-karbonizacija u bocama na sobnoj temp 3 tjedna(puna)

Onda ova tvoja ideja, savjet o ulju ,octenom vrenju ,nema veze s vezom jer ako se držiš ovih pravila gore imat češ bakterijski ne zaraženo (bez octenog vrenja)pivo,dobro istaložen kvasac,živ i zdrav kvasac za obavljanje karbonizacije i na kraju krajeva bistro(ne filtrirano) jako dobro Domače pivo ,a to je ono čemu se bar nadam svi težimo u ovom hobiju.
MILČA

Avatar
panorama
Postovi: 138
Pridružen/a: ned pro 19, 2010 10:57 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la panorama » ned ožu 20, 2011 11:29 am

Malo iskustva iz podrumarstva nije na odmet:
Svaki fermentirani proizvod slabije alkoholnosti ( vino, pivo ) u jednom se trenu pri pretakanju nalazi u dodiru s zrakom u kojem ima raznih bakterija, pa tako i onoh octenog vrenja.
Higijena samo opreme nije dovoljna, pogotovo ako je u procesu sekundarne fermentacije velika površina tekućine u duljem kontaktu s zrakom. Zato se u vinarstvu koristi ulje jer sekundarna fermentacija ( nakon prvog pretoka ) traje bar dva mjeseca.
Kod piva postoji specifičnost hmelja koji djeluje kao antiseptik a i sam produkt je bio prokuhan ( sterilizacija) tako da nije nužno stavljati ulje na površinu pive u sekundarnoj fermentaciji, no škoditi ne može jer je parafinsko ulje inaktivno s poznatim sastojcima u prehrambenoj industriji.
Ako se odlučim na kuhanje u rakijskom kotlu cca. 80 litara i fermentaciju u inoksici od 150 litara, svakako ću staviti ulje.
Podroom brueri

milcha
Postovi: 142
Pridružen/a: uto stu 10, 2009 6:36 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la milcha » ned ožu 20, 2011 12:24 pm

Evo vidim da nisi vidio smisao moga posta,ovo kaj si napisao sve stoji al za potrebe kučnog pivarstva nema neke pre velke logike.Kaj se tiče podrumarstva i pivarstva iznenadio bi se kolko je moje znanje,dalje neznam o kakvom doticaju(dugotrajnom) sa zrakom pričaš u pogledu sekundarne fermentacije moraš shvatit da je ovo pivo a ne vino i da je proces dosta drugačij, nema veze naučit češ vidim da ti je ovo sve novo kako si i napisao.
Vino može napraviti svatko,a za pivo ipak postoje majstori pivari.Oprosti kaj sam ti kao početniku u ovom svem htio pomoč da ne slušaš nepotrebna kompliciranja oko samog procesa a tebi ako paše koristiti neuobičajene metode samo izvoli.
P.S dodji na drženje i ponesi svoju pivu ,a ja ču svoju pa cemo popričat o podrumarstvu i pivarstvu
MILČA

Avatar
panorama
Postovi: 138
Pridružen/a: ned pro 19, 2010 10:57 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la panorama » ned ožu 20, 2011 1:19 pm

Nema potrebe Milcha, i ja sam na Trnju pa možemo to skratiti... :lol:

Neke načelne stvari o alkoholu, octenim bakterijama, kisiku i vrenju su univerzalne i vrijede za vino i za pivo pa tu se tu ne treba pozivati na pivarsko iskustvo ili nepostojanje istoga.
Kad bi svatko mogao napraviti vino bilo bi više Grgicha i Krauthakera.
Podroom brueri

milcha
Postovi: 142
Pridružen/a: uto stu 10, 2009 6:36 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la milcha » ned ožu 20, 2011 2:07 pm

Evo sam cu ti jos rec odi na Tehnike,prva stranica,MIHINO pivo,str 8 i vidi princip kuhanja i sve ce ti bit puno jasnije zakaj se koristi ulje nad pivom i sve ovo kaj sam napisao imat ce ti puno više smisla. :shock:
MILČA

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » pon ožu 21, 2011 1:26 am

neznam al po meni je pivo daleko pokvarljiviji proizvod od vina jel ti u fermentatoru imaš prazan prostor između piva i i poklopca, znaći kontakt s zrakom kad završi fermentacija itd

sad ces neko napisati kako kontakt ako je unutra co2 e al znam da vino potamni ili ti oksidira ako nakon vrenja ostane poklopac iznad vina odnosno prazan prostor između vina i poklopca

a pogotovo ljudi koji imaju zimnicu u prostoriji gdje vrše fermentaciju piva je velika opasnost od zaraze octenim bakterijama jer one su i u zraku

a i ja kuham dosta piva od jednom tako da nemam još neke posude alate itd baš za pivo nego kombiniram kajekakve inovacije itd

Odgovori