Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la gollum » sub vel 24, 2018 9:36 am

Hvala na odgovoru, ok znaci "visak" sladovine koji ne prodje kroz kominu se prelijeva kroz tu centralnu cijev dole prema pumpi. Dakle rijesenje za taj eventualni nedostatak bi bila nekakva teleskopska cijev da je mozes namjestiti tocno na mjeru. A reci mi obzirom da si ipak vec skuhao 8 tura u tome kako ti se cini kvaliteta izrade, jel djeluje da bi moglo potrajati? kako ti se čini grijač odnosno koliko mu treba da dosegne rolling boil? ja sam prije uvijek kuhao sa tamburom, pa nemam pojma kako to ide sa strujom. Vidio sam na yt da ljudi uopce ne forsiraju grijače na max, a svejedno su zadovoljni izgleda.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sub vel 24, 2018 10:21 am

meni je osobno bolji boil na 2000W (30l verzija) nego sta mi je mala tambura ikad mogla okrenut. nisam siguran di je kvaka, stara mi je znala kuhat duple kolicine sirutke na istoj tamburi. a i el grijac skoro pa nema gubitaka, roka toplinu direkt u wort, dok sam sa plinskom tamburom grijao pivu, sebe, stan, susjede i auto :lol:
Beauty is in the eye of the beer holder!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sub vel 24, 2018 11:22 am

EsArt je napisao/la:
sub vel 24, 2018 8:38 am
Po mojem skromnom iskustvu nakon 8 odrađenih kuhanja "gornje" sito ima prvenstveno ulogu da se sladovina koja dolazi preko pumpe jednomjerno rasporedi i da onda kroz te rupice i odlazi na kominu dok višak odlazi kroz središnju cijev natrag a druga funkcija je da sprječava ulazak komine prema gore čak sam na forumu vidio da se i na cijev stavljaju filteri u protivnom bi to padalo na dno i vjerojatno bi se zapeklo ...
Nije li lakše onda samo staviti na filter na cijev?
I da li postoji neki način da se izbjegne hopspider?

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Vjeko » sub vel 24, 2018 12:21 pm

Ja hopspider vise ne planiram koristiti
Mozda za cesere hmelja, ako uopce stanu u njega

Mislio sam koristiti one carape za hmelj, ali ne vidim razloga zasto ne bih pustio hmelj da slobodno leta - ionako nece pumpa raditi s tom i takvom sladovinom

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sub vel 24, 2018 12:35 pm

Gornje sito ima funkciju da "zarobi" slad, tako da kod recirkulacije imaš čistu sladovinu, sa minimalno skladnih dijelova u njoj.

Centralna cijev koja bi se mogla namjestiti po visini bi bila dobar dodatak iz razloga što možda misliš napraviti batch od cca 8 kg, pa onda ne bi stavio 32 litre, nego 28, ajmo ugrubo reć. E sad, zašto je to sve bitno: ako staviš 28 litara, pa slad, i onda gornje sito na najviši položaj, (jer ga nećeš uspjeti ugurati u onaj donji položaj), onda postoji dobra šansa da kod recirkulacije pumpa ispumpati sve iz donjeg dijela prije nego se sladovina počne spuštati kroz centralnu cijev, a zato baš ta cijev i postoji, da dno nikad ne ostane prazno. Ako dno ostane prazno, grijač grije zrak, temp na sondi luduje a dno se opako zapečeni, i imaš problem jer to kuhanje nećeš završiti, a stroj ćeš potencijalno sjebat.

GF ima to jednostavno riješeno, a mislim da bi se i kod naših majstora kaj se bave inoxom dalo to ok riješiti. Kod GF za svako povećanje u masi slada, imaš izračun kolko vode u mash a kolko u sparge, ovisno o tome koliki želiš imati batch. Kod KS moraš i.at dosta vode u mashu, ali onda automatski imaš manje vode za sparge, i manje ćeš šećera isprati nakon masha.

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la gollum » sub vel 24, 2018 1:16 pm

Ok sad mi je jasniji taj "nedostatak" vezan za tu centralnu cijev i definitivno bi, ako uzmem to, napravio neki teleskop ili barem na navoj, pa da se moze fino podesiti visina gornjeg sita. Zanima me da li ste vi koji imate vec taj kotao primjetili da se dole previse grije gdje je pumpa i kontroler skupa sa grijacem. Mislim nekako ne vjerujem da su ovi sto su dizajnirali GF slucajno stavili kontroler i pumpu dalje od samog grijaca.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sub vel 24, 2018 1:32 pm

https://youtu.be/rUONP5YNq0s

Na 5:17 se vidi letimično gornja cijev, pozornost obratite na one male "moguće" kaj ne dopuštaju da sklizne samostalno prema dolje.

A na 7:50 počinje kako se stavlja kod GF gorni perforirani tanjur, i kako je riješeno to sa spuštanjem i visinom sladovine koja će biti kod recirkulacije.

Ja bih našao majstora da to napravi, tu cijev gornju, i onda skoro pa bude isti stroj ko i GF.

I još ponavljam link za bolji filtracije li sustav koji je kolega postavio na sam početak teme, link za YouTube, navodno radi filtracije dobro, neusporedivo sa ovim original filterom od KS.

https://m.youtube.com/watch?t=3s&v=psVrphoMKqg

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la crna guja » sub vel 24, 2018 1:50 pm

pozz Gollum, evo reći ću ti moje mišljenje, mada ja spadam među ljude koji možda pretjerano pušu i na hladno.spominjao si redovitu uporabu - ako planiraš kuhati svaki dan, onda bi bilo možda najbolje da stroj ostane samo mash tun, a boil vršiti na tamburi (post - plamenik), jer ionako trebaš dodatnu kantu i neki grijač za pripremu sparge vode.
U tom slučaju, posuda za boil i sparge bi trebala bit dvostruka, unutrašnja bi bila za kuhanje, a vanjska ne bi imala dno već samo plašt dodatno izoliran sa recimo kamenom vunom sa vanjske strane, i naravno, nogare. razmak između vanjske stijenke untrašnje posude i unutrašnje stijenke vanjske izolirane posude bih napravio oko 1.5 - 2 cm, tako da vrući zrak na što dužem putu prisilno cirkulira oko posude za boil.
ponavljam, to je ako misliš svakodnevno kuhati. za kuhanje od jednom tjedno i sl., ne bih se zafrkavao sa ovim.
sigurno da ni pumpi ni kontroleru nije ugodno biti u blizini grijača. nisu ni tipke na kontroleru nešto što se neće pokvariti...
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la crna guja » sub vel 24, 2018 5:37 pm

Toples je napisao/la:
sri vel 14, 2018 2:05 pm
Pemac je napisao/la:
sri vel 14, 2018 12:50 pm
to za tanine je bilo kod mene na mom dnevniku. Do lučenja tanina dolazi zbog loše vode ispiranja, ne zbog stiskanja, tako da stišći bez brige.
this

pH vode za ispiranje nariktati između 5,5 i 6,0 i neće bit problema.

ako se koristi RO voda za ispiranje onda nema potrebe stavljati kiselinu
e bogami, ova vam vrijedi po kašetu obojici :pivo: definitivno u tom grmu leži zeko taninko :D pa evo da istresem svoje planove vezano za presu za čvarke (lovu sam već istresao, dakle vjerovatno prvo bankrot, pa tek onda psihijatrija, ali nekad u životu treba i glavom kroz zid 8)
dakle kod idućih kuhanja idem i ja na mash out, kako je sugerirao puyol, pa izolacija i sve ostalo kako su dečki napisali.
recimo da je preboil sladovina 43 l, a ja imam igrom slučaja 41 l nakon ukomljavanja i spargea. umjesto dodavanja 2 l vode ili vode i šećera, ja ću te prve 2 litre iscijediti pomoću prese i nadoliti u boil.
Zatim ću iscijediti i ostatak tekućine iz komine i uskladištiti ga u pet boce sterilizirane vrelom vodom i napunjenom do vrha. ovo je provjereno - ovako napunjene i smještene na tamno mjesto mogu izdržati par mjeseci bez straha da se sladovina pokvari. prošlu turu otvorio sam nakon 3 mjeseca i nisu se pokvarile.
kad se prikupi dovoljno, tekućinu ću nadosoliti sa nekim whiskey maltom i whiskey kvascem i preraditi u ovom:
mini destilerija.jpg

Perfect Home 48026 kotao za pečenje rakije, 17 litara
extreme digital
naravno, double malt. damorov inox i slavonski hrastovi wood chips za barrique vino, pa da vidimo ...
kako stvari stoje, taj bih projekt mogao ostvariti godine 2027.. 8)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la gollum » sub vel 24, 2018 7:07 pm

Hvala za video, od 58 filmica na yt koje sam pogledao vezano za GF i ove klonove ovaj sam iz nekog razloga ispreskakao, a zapravo ovdje je najbolje objasnjena funkcija te cijevi. Ovako na prvu nemam pojma kako bi napravio tu "stipaljku" koja sprijecava da cijev klizne do dna, ali frend je cjevar, pa nek zasluzi pivu. Definitivno necu kuhati svaki dan, a nazalost vjerovatno ni svaki tjedan nego sam strasno skeptican na "kineze" jer obicno ubace par funkcija u proizvod koje se nitko nije sjetio i onda isfusare tamo gdje ne treba. 99% je da cu si uzet ovaj KS, jer sam se zazelio kuhanja, jedino nisam pametan da li uzet veci ili manji. i prije kad sam kuhao uvijek bi napunio jedan corny i onda debilana sa bocama, jer nema smisla napuniti pol drugog cornya, a prelijen sam bio raditi neke strasne proracune i koristiti kojekakve software-e. Zato sam nekako blize ovom vecem, pa ako postoji sansa da se iz fermentora na kraju izvuce 38l to bi bilo super. Ako sam dobro shvatio ovi u Submarineu ni nemaju model od 32l jel tako.
A vezano za ovaj filter, ja sam u starom mash tunu koristio isprva onu fleksibilnu cijev sto ide na spinu i to je funkcioniralo ok iako je bilo bolje sa bakrenim cijevima, ali necu koristiti ovu pipu sa strane, ako bas ne moram, pa mi to nije napeto.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » ned vel 25, 2018 1:01 pm

Puyol je napisao/la:
sub vel 24, 2018 1:32 pm
https://youtu.be/rUONP5YNq0s

Na 5:17 se vidi letimično gornja cijev, pozornost obratite na one male "moguće" kaj ne dopuštaju da sklizne samostalno prema dolje.

A na 7:50 počinje kako se stavlja kod GF gorni perforirani tanjur, i kako je riješeno to sa spuštanjem i visinom sladovine koja će biti kod recirkulacije.

Ja bih našao majstora da to napravi, tu cijev gornju, i onda skoro pa bude isti stroj ko i GF.

I još ponavljam link za bolji filtracije li sustav koji je kolega postavio na sam početak teme, link za YouTube, navodno radi filtracije dobro, neusporedivo sa ovim original filterom od KS.

https://m.youtube.com/watch?t=3s&v=psVrphoMKqg


Ovaj filter,ima ga na mojepivo.si, pa pogledajte, 30ak € je cijena.

https://www.mojepivo.si/mojepivo-oprema/drozganje.html

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mlaen » ned vel 25, 2018 1:32 pm

gollum, ako frend uspije srediti teleskopsku cijev, neka ih napravi vise komada... ima nas dosta zainteresiranih za kupnju!

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mlaen » ned vel 25, 2018 1:37 pm

Puyol je napisao/la:
ned vel 25, 2018 1:01 pm

Ovaj filter,ima ga na mojepivo.si, pa pogledajte, 30ak € je cijena.

https://www.mojepivo.si/mojepivo-oprema/drozganje.html
Kome se da zezat, diy opcija je dosta jeftinija
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » ned vel 25, 2018 1:59 pm

dal bi mi mogao netko tko ima 32L verziju izmjerit udaljenost izmedju ulazne i izlazne cijevi na chilleru koji ide s njim, napravio bi si ovako nesto kao esart al me nema doma sljedecih mjesec dana da izmjerim
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » ned vel 25, 2018 2:58 pm

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:
ned vel 25, 2018 1:59 pm
dal bi mi mogao netko tko ima 32L verziju izmjerit udaljenost izmedju ulazne i izlazne cijevi na chilleru koji ide s njim, napravio bi si ovako nesto kao esart al me nema doma sljedecih mjesec dana da izmjerim
pa ta udaljenost ti ovisi o tvojem chileru ...nisu svi chileri isti ...ovo kaj sam ja napravio je ok ,chiler ne sjeda na filter a tokom hlađenja moš ga i okretati i ljevo i desno tako da se razbija statika sladovine ....još da izmjenim filter a ne ovo sranje i biti ce ok ;) ....

Odgovori