Ispiranje sladovine

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
joco20
Postovi: 7
Pridružen/a: sub lip 03, 2023 11:32 pm

Ispiranje sladovine

Post Postao/la joco20 » sub sij 13, 2024 10:49 pm

Pozdrav svima, skuhao sam do sada 5 vrsta piva i polako pocinjem shvacati osnovne tehnike ali jos uvijek imam problem sa ispiranjem. Koji je zapravo pravi nacin za izracun kolicine vode potrebne za ispiranje? Ako je recept za 25litara i kolicina jecma je 5kg, znaci li to da ukomljavanje radim sa 15 litara( ako je tocan info. da uvijek ide omjer 1:3), a ispiranje onda sa 17-18 kako bi onda u fermentoru dobio cca 25litara? Lp

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Ispiranje sladovine

Post Postao/la Jonas » ned sij 14, 2024 4:26 pm

joco20 je napisao/la:
sub sij 13, 2024 10:49 pm
Pozdrav svima, skuhao sam do sada 5 vrsta piva i polako pocinjem shvacati osnovne tehnike ali jos uvijek imam problem sa ispiranjem. Koji je zapravo pravi nacin za izracun kolicine vode potrebne za ispiranje? Ako je recept za 25litara i kolicina jecma je 5kg, znaci li to da ukomljavanje radim sa 15 litara( ako je tocan info. da uvijek ide omjer 1:3), a ispiranje onda sa 17-18 kako bi onda u fermentoru dobio cca 25litara? Lp
Točno tako .
Mash se radi u omjeru 1:2 (slad:voda) do 1:4 dok full volume mash ide i na više. Ima tu nekih razlika vezano za enzimatsku aktivnost i fermentabilnost , ali to minimalno utječe, u našim homebrew pivama, na rezultat.

Spare radiš toliko dugo dok ne dobijes traženi volumen u kotlu. Svako ima svoju metodu (batch sparge , continous sparge, no sparge....) tako da je teško kazati koji način je pravi/korektan.

Sam izračun ti rade večina programa za izradu recepta , ja npr koristim Beersmith koji mi kaže potrebne litraže.

Odgovori