Izrada startera

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Topsis
Postovi: 110
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Izrada startera

Post Postao/la Topsis » pet ruj 16, 2022 8:53 am

Pozdrav svima,

Potrebna mi je pomoć za izradu startera, točnije za izračun koliko ga je potrebno odnosno je li potrebno raditi više startera. Gledam po dosta tih kalkulatora i ne znam što pojedini segmenti znače odnosno kroz recept gdje to mogu iščitati.

Radim Marzen lager (koliko sam vidio za tu vrstu lagera od OG 1.059 je potrebno 1,75 milijuna stanica po mililitri u fermentaciji), koristim kvasac Saflager w-34/70, a količina pive koja bi fermentirala je 130 litara.

Mene zanima je li moguće napraviti starter iz jedne vrećice kvasca za tu količinu (pa kasnije raditi step 1 ili step 2), koliko kod izračuna taj jedan paketić ima stanica kvasca odnosno koliko jedan gram suhog kvasca ima milijuna stanica?
Koliko veliki (u litražama) mi treba starter za tu količinu?

Do sad sam stavljao suhi kvasac u fermentor, skupi sport, za w-34/70 treba 90 grama kvasca na 100 litara :/

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Izrada startera

Post Postao/la Poljo » pet ruj 16, 2022 10:06 am

Topsis je napisao/la:
pet ruj 16, 2022 8:53 am
Mene zanima je li moguće napraviti starter iz jedne vrećice kvasca za tu količinu
Vidim na njihovoj stranici da imaju pakiranja od 100g. Iz te jedne vrećice napraviš taj starter bez problema. :pivo:
slika

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Izrada startera

Post Postao/la Jonas » pet ruj 16, 2022 11:38 am

Topsis je napisao/la:
pet ruj 16, 2022 8:53 am
Pozdrav svima,

Potrebna mi je pomoć za izradu startera, točnije za izračun koliko ga je potrebno odnosno je li potrebno raditi više startera. Gledam po dosta tih kalkulatora i ne znam što pojedini segmenti znače odnosno kroz recept gdje to mogu iščitati.

Radim Marzen lager (koliko sam vidio za tu vrstu lagera od OG 1.059 je potrebno 1,75 milijuna stanica po mililitri u fermentaciji), koristim kvasac Saflager w-34/70, a količina pive koja bi fermentirala je 130 litara.

Mene zanima je li moguće napraviti starter iz jedne vrećice kvasca za tu količinu (pa kasnije raditi step 1 ili step 2), koliko kod izračuna taj jedan paketić ima stanica kvasca odnosno koliko jedan gram suhog kvasca ima milijuna stanica?
Koliko veliki (u litražama) mi treba starter za tu količinu?

Do sad sam stavljao suhi kvasac u fermentor, skupi sport, za w-34/70 treba 90 grama kvasca na 100 litara :/
Ja u principu ne radim startere,
skuham 20/40L pive , za lager 20L +2x w34/70 pa harvestam talog , cijeli talog ide u 130L turu
i onda u krugu , harvestaj po 1L slurry-a i vrti

Ako hoces jeftinije proci (1/3 cijene) kupi ciglicu od 500g

Step up od 10 L (1 vrecica) na 130L je moguc , ali ti treba (racunski ) 3 stepa po 10 L
https://www.brewersfriend.com/yeast-pit ... alculator/

malo se poigraj s brojevima

Avatar
koljo
Postovi: 49
Pridružen/a: uto ožu 01, 2016 11:46 am

Re: Izrada startera

Post Postao/la koljo » uto stu 08, 2022 9:32 pm

Radio sam na taj način propagaciju za 350l Kolsch-a.

Imao sam dvije vrećice WL Kolsch kvasca od 100mL, na oko 50% života. Paralelno u dvije tikvice starteri, u jednu je išlo 3,5l, u drugu 2l, gustoće 1.032. Jedna tikvica se vrtila na stir plateu, druga nije. Nakon dva dana sam to ubacio u 30l sladovine i onda nakon još dva dana na to sve još 350l sladovine (prvo 175l pa nakon 7 sati još 175l, jer je bila dupla šarža). Pitch rate je tako ispao oko 1,1M stanica/mL/P.

Kolsch je sasvim dobro fermentirao i bio je prilično dobar. Dok se nije nakon par mjeseci skiselio. Al to je vjerojatno bilo zbog greške u sanitizaciji. Većina se do tad popila, a za ostatak... Tak mi i treba kad čuvam pivu.

Vjerojatno bi bilo bolje da sam dekantirao onih 30l, planiram tako sljedeći put.

Odgovori