Pretakanje sladovine u fermentor

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
tomascat
Postovi: 25
Pridružen/a: uto svi 28, 2019 11:28 am

Pretakanje sladovine u fermentor

Post Postao/la tomascat » ned vel 20, 2022 7:44 pm

Pozdrav,
Jedno skroz početničko pitanje, da li se nakon kuhanja i hlađenja sladovine, sve iz lonca pretače u fermontor, odnosno da li se talog (hmelj koji se dodavao u toku kuhanja) koji je na dnu baca ili i on ide u fermentor?
Nije korištena čarapa za hmelj, nego se on dodavao direktno u lonac u toku kuhanja

edomali
Postovi: 38
Pridružen/a: sub sij 02, 2021 8:15 pm
Lokacija: Ludbreg

Re: Pretakanje sladovine u fermentor

Post Postao/la edomali » ned vel 20, 2022 7:54 pm

Baci talog,u fermentor samo čistu sladovinu :pivo4:

tomascat
Postovi: 25
Pridružen/a: uto svi 28, 2019 11:28 am

Re: Pretakanje sladovine u fermentor

Post Postao/la tomascat » ned vel 20, 2022 7:56 pm

Uff dobro je. Već sam to napravio, ali me sad počelo kopkati jel se to tako radi :lol:

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Pretakanje sladovine u fermentor

Post Postao/la ninoid » čet ožu 31, 2022 11:04 pm

Ako želiš bistro pivo koristi gazu ili cjedilo. Gorčina i aroma ostaje u sladovini i bez tog taloga.

tomascat
Postovi: 25
Pridružen/a: uto svi 28, 2019 11:28 am

Re: Pretakanje sladovine u fermentor

Post Postao/la tomascat » pet tra 01, 2022 8:55 pm

više taloga ima nakon fermentacije, da li se koristi gaza i za pretakanje iz fermentora u bottling bucket?
Da li se može flaširati direktno iz fermentora u boce, bez pretakanja?

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Pretakanje sladovine u fermentor

Post Postao/la ninoid » sub tra 02, 2022 6:05 pm

Talog u fermenteru je prilično čvrst na dnu (kod Ale piva) tako da treba koristiti crijevo (automatski sifon) koje završava do blizu dna, iznad razine taloga (par centimetara od dna) tako da izvlačiš pivo od dna prema vrhu i ne povučeš talog. U talogu ti ostane zarobljeno par litara piva tako da uvijek puniš fermenter s 23L sladovine da bi izvukao 19 do 20L piva.
Može se koristiti i fermenter sa slavinom, ali ja imam loša iskustva sa time jer ostane puno više piva koje ne možeš izvuči, a i slavinu svaki put moraš kompletno rastavljati i dobro oprati pa nakon nekog vremena popusti gumica i počne curiti.

Imaš na Youtubeu dosta primjera.

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Pretakanje sladovine u fermentor

Post Postao/la TripleS » sub tra 02, 2022 8:22 pm

Ja i kod istakanja iz fermentora koristim diy filter. Bez obzira na CC, na autosifon nataknem onaj tuljac od cetke za kosu i preko njega rucno sasiven filter od dm vrecice. Tako mogu autosifon gurnuti maltene do dna fermentora ali ipak pazim da ne dignem talog sa dna. Na taj nacin skoro sve iskocim uz fermentora

hellion
Postovi: 14
Pridružen/a: uto vel 09, 2021 3:58 pm

Re: Pretakanje sladovine u fermentor

Post Postao/la hellion » sub tra 16, 2022 3:35 pm

bok ekipa...

jedno pitanje vezano uz dodavanje "začina" u fermentiranu sladovinu... :)

Skuhan porter, fermentacija u primarnom završila, danas... Čini se sve ok.

Planiram začiniti sa malo ruma. Bilo je tu na forumu riječi o porteru s rumom al je to bilo prije nekoliko godina.

Kad dodati rum? Planirao sam sada pretočiti sladovinu u sekundar te dodati 2 čepa ruma na bocu od pola litre.

Da držim još neko vrijeme u sekundarnom ili može odmah ići u boce skupa s dekstrozom?

Hvala. Živeli

Odgovori