Moje prvo pivo :)

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

jasmin1234
Postovi: 52
Pridružen/a: uto kol 03, 2021 11:51 pm

Moje prvo pivo :)

Post Postao/la jasmin1234 » ned kol 08, 2021 11:04 am

Pozdrav svima,

iduću subotu startam sa svojim prvim kuhanjem, napokon, nakon nekoliko godina odgađanja :)

U ponedjeljak mi stiže oprema sa "sve za pivo", a ostalo sam nabavio sa strane, tako da je u subotu big day :pivo2:

Molio bih vas iskusne pivare da mi pomognu sa savjetima kod prvog kuhanja, kako ne bi baš jako kiksao.

Naime, dosta literature sam pročitao, znam ponešto o tome, ali stvarnog iskustva nemam.

Koristiti ću BIAB metodu, jer mi je opcija MLT, HLT i BK, trenutno preskupa (za BIAB opremu sam trenutno potrošio 2500 kn).

E ovako, nakon dugo razmišljanja, odlučio sam se za ALE piva, jer mislim da su okusom, te općenito kvalitetom ipak koju stepenicu ili dvije iznad lager piva, a s druge strane, lakše je provesti fermentaciju takvog mladog piva.

Popis sirovina:

Pilsner 3,375 kg
Crystal 80L 0,375 kg
Aurora (60 min) 20,5 g
Styrian Golding (10 min) 14g
Kvasac US-05
Šećer za rehidraciju kvasca - 5g

Kotao za ukomljavanje/ kuhanje mi je 20 L (samo jedan kotao imam, tj. lonac).

Omjer za ukomljavanje mi je 1:3, odnosno 3,750 kg slada ću ukomljavati s 11,25 L vodovodne vode.

Voda ne znam kakva mi je, ne znam da li je tvrda, mekana, kakav je pH.

Molim iskusne pivare, ako mi možete malo pojasniti, koja je voda bolja za koje pivo i zašto.

Kakva tvrdoća je poželjna za koje pivo?

Kakav je optimalan pH i zašto?

Na više mjesta sam vidio da se treba ciljati pH od 5,1 - 5,2.

Iz tog razloga, započeo bih ukomljavanje na slijedeći način:

11,25 L vode bih stavio u kotao i zagrijao bih na cca 35 stupnjeva, a nakon toga bih ubacio sav slad (3,750 kg).

Izmjerio bih temperaturu i provjerio bih pH s trakicom. Ukoliko je pH visok, grijao bih do 32°C (slad će spustiti temperaturu vode od 35 °C) i držao bih 60 min na toj temperaturi (acid rest) dok se pH ne spusti na prihvatljiviju razinu.

Nakon toga bih digao temperaturu na cca 66 °C, gdje bih držao isto sat vremena, radi klajsterizacije.

Izvadio bih vrećicu sa sladom i stavio na rešetku iznad lonca da se malo ocijedi, a zatim bih isprao s 11,25 L vode (batch sparge), tako da bih u kotlu prije kuhanja imao oko 15L vode (lonac mi je 20L).

Kuhao bih sat vremena.

Na samom početku bih stavio auroru, a nakon 50 min, odnosno 10 min prije kraja bih dodao Golding hmelj.

Ohladio bih sladovinu s immersion chillerom na cca 20-ak stupnjeva (ili malo više, ovisno koliko uspijem spustiti) i dodao bih rehidrirani kvasac, te bih fermentor volumena 20L, zajedno s cca 12L sladovine (nakon kuhanja) stavio u frižider, gdje je otprilike 17 - ak stupnjeva.

Izmjerio bih gravity prije kuhanja, nakon kuhanja (OG) i nakon 14 dana (FG) fermentacije.

Što mi točno mjerenje gravity-ja prije kuhanja govori, štpo mogu iz toga točno iščitati, možete li mi malo pojasniti.

Također, možete li mi reći, da li je sam postupak ukomljavanja, kuhanja, te omjeri slada i vode dobar, kao i temperature infuzijskog ukomljavanja (da li je ok temp za acid rest i za klajsterizaciju?). Što bih dobio ako bih malo povisio ili smanjio temperaturu? Kako bi to utjecalo na okus pive? Znam da s podizanjem temperature smanjujem postotak fermentabilnih šećera, ali ne znam kako to utječe na okous, stabilnost pjene itd.

Trebao bih dobiti oko 5,5 v/v, barem tako govori beer smith 3.

Vjerujem da sam možda negdje i pogriješio kod unosa podataka u beer smith, jer mi i taj progream baš nije najjasniji, jer ne znam kako točno podesiti "moju opremu" za kuhanje, pa mi izbacuje neke čudne brojke.

Eto, ako ima koja dobra duša, molio bih vas da mi pomognete i da mi date koji pametan savjet.

Isprika na dužem postu, iako sam mislio da je bolje precizirat nego preskočit neke stvari.

Hvala na razumijevanju,

Jasmin

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la Poljo » ned kol 08, 2021 2:32 pm

Kod nas je voda generalno svugdje pretvrda i acid rest ti tu nece puno pomoc. Vj bi trebao cekat satima da ocitas pomak od mozda 0.1 pH.
Radije nabavi mlijecnu kiselinu (lactic acid), ukomi standardno na 64-68 i dodaj po malo kiselinu dok ne ocitas zeljenih 5.2. Nakon svakog dodavanja dobro promjesaj i ostavi koju minutu da se pH ujednaci prije mjerenja.
Ili jednostavnije, nabavi destiliranu vodu i pomjesaj ju u nekom vecem 70-80% omjeru s 20-30% pipovace.
slika

jasmin1234
Postovi: 52
Pridružen/a: uto kol 03, 2021 11:51 pm

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la jasmin1234 » ned kol 08, 2021 3:14 pm

Gdje mogu nabaviti mliječnu kiselinu? Ima li toga u nekim standardnim shopovima, da ne placam poštarinu samo za to? Sto s ostalim napisanim?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la Poljo » ned kol 08, 2021 4:22 pm

Znaju imat shopovi s opremom za medarstvo. Mozda i jos neki.

Ostalo zvuci ok.. Recept je za neko "OSP - obicno svijetlo pivo" stil bez puno nekih aroma.

Bolje mini starter od malog dijela ohladjenje sladovine s pocetka kuhanja nego rehidracija.
slika

jasmin1234
Postovi: 52
Pridružen/a: uto kol 03, 2021 11:51 pm

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la jasmin1234 » ned kol 08, 2021 4:52 pm

Kako se to priprema? Samo uzmem cca pola litre, pomjesam sa suhim kvascem i to je to?

Da, prvo pivo neka bude nešto jednostavno, kasnije ću si tražiti nešto bolje :)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la Poljo » pon kol 09, 2021 7:39 am

Da, uzmes pola litre, ohladis i ubacis kvasac. Mozes s vremena na vrijeme promuckat da dobije zraka i brze se razmnozi.
Erlenmayerove tikvice su zakon za to, ali dok nemas posluzit ce i obicna sterilna staklenka (moras u necem drugom ohladit jer ce obicna staklenka puknut ako sipas vruce u nju)
slika

jasmin1234
Postovi: 52
Pridružen/a: uto kol 03, 2021 11:51 pm

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la jasmin1234 » pon kol 09, 2021 9:12 am

Hvala na informaciji.

Možete li još prokomentirati gore navedene omjere, da li je to u redu? Da li je u redu temperatura ukomljavanja?

Na kojim temperaturama napraviti fermentaciju, da li je u redu temperatura od 18 - 21 °C za ALE pivo?

Koja je najbolja temperatura za naknadno vrenje u bocama, kegovima, fermentoru?

Da li je potrebno prije toga inaktivirati kvasac, recimo ako želim dugo čuvati pivo u fermentoru (nekoliko mjeseci ili više? i kako se to radi ako je potrebno?

Hvala unaprijed

jasmin1234
Postovi: 52
Pridružen/a: uto kol 03, 2021 11:51 pm

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la jasmin1234 » sri kol 11, 2021 4:24 pm

Možda netko još neki savjet? Hvala unaprijed

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la Puyol » sri kol 11, 2021 9:53 pm

jasmin1234 je napisao/la:
pon kol 09, 2021 9:12 am
Hvala na informaciji.

Možete li još prokomentirati gore navedene omjere, da li je to u redu? Da li je u redu temperatura ukomljavanja?

Na kojim temperaturama napraviti fermentaciju, da li je u redu temperatura od 18 - 21 °C za ALE pivo?

Koja je najbolja temperatura za naknadno vrenje u bocama, kegovima, fermentoru?

Da li je potrebno prije toga inaktivirati kvasac, recimo ako želim dugo čuvati pivo u fermentoru (nekoliko mjeseci ili više? i kako se to radi ako je potrebno?

Hvala unaprijed

Ako mozes, budi blizi 18°C nego 21°C za vrenje. Za refernentacijunu bocama, sobna temperatura. U kegu u pravilu ne refermentiras, bar ja. U kegu gaziras sa co2 iz boce. Bar ja.

Ako dugo zelis drzati pivu u fermentoru, onda nakon sto je ferm gotova pretocis u sekundar, i u njemu cuvas u nekim ajmo rec kontroliranim.uvjetima, ovisno o stilu. Cuvanje u primaru bi moglo sjebat pivu.


Najbitnije, povni kuhat, nac ces svoj sistem. I o da ćeš tek moci pitati pitanja ko kretna. Dok ne skuhas sam, nemas iskustva, pa i ne znas u praksi sto te ceka. Tak da, hrabro, prati forum, salji pive na prvenstvo, procitaj skirsitove koje dobijes i iz njih uci i napreduj. Dodji na druzenja (u nekoj post-covid eri), donesi pive na degustaciju, i slusaj savjete. Za napravit dobru pivu ne treba puno, ali za detalje trebas biti spreman podnjeti kritiku.

Btw, ako sad kuhaš neki ale, stagod, prijavi ga na natjecanje. Info ti je tu na forumu, pa vidi. Isplati se, i stignes.

jasmin1234
Postovi: 52
Pridružen/a: uto kol 03, 2021 11:51 pm

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la jasmin1234 » čet kol 12, 2021 8:34 am

Hvala puno na odgovoru :)

Slažem se d atreba prvo skuhat, pa ću onda bolje znati i postaviti pitanja.

Evo trenutno sam u fazi čitanja i zapisivanja bilješkii pokušavam što više teorije upiti, pa ću poslije Gospe nešto i skuhati, čim temperature u podrumu padnu ispod 20 °C :)

Imam još jedno pitanje, što se tiče samog odležavanja piva.

Zašto je potrebno pretakati u sekundar, zar nije dovoljno nakon primarne fermetacije (nakon cca dva tjedna) dovoljno ubiti kvasac, spušanjem temperature na cca 5°C, kvasac ispustiti, te čuvati pivo u istom fermentoru? Imam samo jedan fermentor pa zato pitam :P

Koje su to okvirne temperature za odležavanje nekog prosječnog ALE piva nakon primarne fermentacije (još uvijek nisam došao do tog podatka)?

Možeš li mi poslati link, gdje se mogu prijavtiti za slanje pive na natjecanje? :) :pivo:

Pozdrav,

Jasmin

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la Poljo » čet kol 12, 2021 9:41 am

Sekundar apsolutno nije potreban, ali ako znas sto radis s njim moze bit od velike koristi. Npr za skinut pivo s masivnog dry hopa ili voca prije pakiranja i lakse odvajanje taloga.
Generalno ako je fermentacija/refermentacija gotova pivo je najbolje skladistiti/odlezavati na ~5°C

Sve o natjecanju je u temi:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... =14&t=8741
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la Puyol » čet kol 12, 2021 1:30 pm

Za sekundar sam napisao jer si pitao sto ako zelis pivo ostaviti u fermentoru vise mjeseci. Onda bi isao na sekundar. Za vecinu piva koje se kuhaju, sekundar nije potreban. Samo cold crash na cca 4°C, i orwtakanje u boce/keg.

jasmin1234
Postovi: 52
Pridružen/a: uto kol 03, 2021 11:51 pm

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la jasmin1234 » čet kol 12, 2021 3:05 pm

Puyol je napisao/la:
čet kol 12, 2021 1:30 pm
Za sekundar sam napisao jer si pitao sto ako zelis pivo ostaviti u fermentoru vise mjeseci. Onda bi isao na sekundar. Za vecinu piva koje se kuhaju, sekundar nije potreban. Samo cold crash na cca 4°C, i orwtakanje u boce/keg.
Možeš li mi samo malo pojasniti, jer nisam siguran da sam dobro shvatio.

Ukoliko bi htio ostaviti pivo duže vrijeme u fermentoru bez pretakanja u boce/ keg, potrebno je samo napraviti cold crush na 4 °C (nakon fermentacije), ispustiti kvasac i pivo može tako stajati u istom fermentoru?

Da li taj fermentor treba biti tlačni fermentor, pa da je potreban odgoavarajući tlak u njemu, odnosno CO2, kako se pivo ne bi pokvarilo?

Ukoliko odmah istačem u boce/ keg, pretpostavljam da onda nije potreban cold crush ili je?

Ako je zašto, a ako nije, zašto nije? :)

Negdje sam pročitao da ako pivo ide u boce, da se može samo istočiti iz fermentora (s 18°C bez cold crusha) i ostaviti tako na sobnoj temperaturi u flašama, na temperaturi od oko 20 - ak szupnjeva (do 24 stupnja) i do nekoliko mjeseci...

Hvala unaprijed na odgovoru.

Ima puno literature, a pokušavam na brzinu pokopčat neke stvari, do kojih ću vjerojatn čitanjem s vremenom doći (ili možda i neću :D )

Hvala svima na dobronamjernim savjetima i smjernicama...

također, ako netko s oolice Novske, Kutine, Požege kuha pivo u kućnim/ podrumskim uvjetima, a da ima iskustva, rado bih volio sudjelovati, radi druženja i širenja znanja :)

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la Puyol » čet kol 12, 2021 4:09 pm

Ako imas opciju da ispustis kvasac, onda ne trebas sekundar, jer nece biti kvasca u pivu. Ja sam to govorio za opciju koju koristi vecina pocetnika, a i ne samo pocetnika, kada koristimo plasticne kante, jer nije dobra opcija da piva predugo lezi na kvascu.
Ja sekundar koristim kada recimo radim neki ris, pa da odstoji u seku daru par mjeseci, ili kad dodajem.neko voce koje planiram da stoji duze, pa da nije i kvasac u fermentoru.

Cold crash, ja ga uvijek radim, da se istalozi visak kvasca i hmelja iz pive. Posebno ako radim dryhop, onda bez CC nista.

Refermentacija bi bila ba bilo kojoj sobnoj temperaturi, nece se nista dogoditi u normalnim uvjetima. Sto je visa temperatura, to ce se piva brze izgazirati. Makar, za tjedan do 10 dana si ok.

Ovo su moja iskustva. Nisu pravilo, svatko nadje svoj sistem.

jasmin1234
Postovi: 52
Pridružen/a: uto kol 03, 2021 11:51 pm

Re: Moje prvo pivo :)

Post Postao/la jasmin1234 » pon kol 23, 2021 10:24 am

Update na temu,

u subotu sam kuhao svoje prvo pivo, prema gornjem receptu :)

Dobio sam oko 12,5 L sladovine u fermentoru, kako je i planirano.

OG prije kuhanja mi je bio 1.050 dok mi je nakon kuhanja 1.070.

da li je normalno da OG tako naraste nakon kuhanja?

Ukomljavao sam na temperaturi od 68 - 72, jer nisam nikako mogao držati istu temperaturu u inox loncu, pa sam malo malo podgrijavao i miješao.

Cilj mi je bio dobiti sladovinu s manje fermentabilnih šećera, tako da sam ciljao na veće temperature.

U tikvici sam pripremio kvasac Safe ale US-05 i digao se vrlo brzo i vrlo lijepo.

Kad sam prebacio većinom ohlađenu sladovinu u fermentor, spustio sam temp sladovine na nekih 25 °C, na način da sam fermentor stavio u kacu s vodom, te je hladio dodatkom leda. Idući dan mi se napravila pjena na vrhu sladovine što je normalno, ali ono što me zabrinjava je to da još uvijek nema fermentacije jer ništa nije vidljivo na vrenjači.

Temperatura od 25 °C je bila samo trenutno, jer sam je ledom kroz par sati ohladio na 18°C.

Jedanput sam greškom temperaturu vode u kaci slučajno spustio na 15°C, pa me strah da to nije utjecalo na to da kvasac odumre.

Što mislite da li sam trebao pred kraj kuhanja dodati još vode u kotao, kako bih spustio OG na nekih 1.050?

kako mogu biti siguran koliko imam fermentabilnih šećera, kad mi je temperatura cijelo vrijeme varirala?

Vjerujem da ste se većina s tim susreli, kako vi to kontrolirate, regulirate?

Cilj mi je bio dobiti pivo s cca 5% alkohola, a ovako možda bude i 8 ABS-a ili ako je kvasas poginuo uslijed mog maltretiranja, onda neće biti ništa :?

Odgovori