Savjet za prvo kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » ned tra 16, 2023 2:32 pm

amarillo blond ale

3.7 pale ale slad
500g zobenih pahuljica
200g carapils

20l strike za mash, 9 litara za ispiranje
mash na 65c, 60minuta

boil 60minuta

45min amarillo 5g
5min amarillo 50g

kvasac us05 iz kesice
abv-5.1
og- 1,048
fg- 1,009
ebc- 10,8
ibu-19

za fermentaciju sam gledao ovdje po forumu, poljo je bio spominjao tri tjedna da bude primarna fermentacija ispod 18c, neki da je dovoljno 10 dana, pa malo dižu i spuštaju temperature da nebude diacitel
vidjet ćemo, planiram sutra to radit.

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » pon tra 17, 2023 12:16 pm

Evo kuham pivo, gustoća prije kuhanja nekih 1.022 što je loše, ikakvi savjet? Očito mi je mash bio slab, jebemu mater

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » pon tra 17, 2023 12:42 pm

Ima li ko za pomoć?

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » pon tra 17, 2023 12:50 pm

Znam gdje sam pogriješio, 4 litre više vode nego što sam trebao, jeli to moguće popraviti? Ili će to biti onda samo manje alkohola?

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » pon tra 17, 2023 1:47 pm

Ubacio 240g ekstrakt suhog slada šta imam da kuha, valjda će to donekle popravit gustoću.

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » uto tra 18, 2023 3:15 pm

Ne stvaraju mi se nikakvi mjeruhići u vrenjači, još mi je otpa s kante senzor za temperaturu, p sad kad sam došao s posla bilo 25 stupnjeva unutra, kad te neće neće, tako je kako je

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la Puyol » uto tra 18, 2023 8:45 pm

Koji je OG konacni, nakon boila bio? Zasto panicaris, pa nije vrenjaca mjerilo fermentacije, ako ne dihta, onda nema mjehurica. Otklopi, provjeri ima li kruasena, to je relevantniji pokazatelj. Ako ima, fermentacija se događa. Ako nema, mozes ioet uzmjeriti gravity, p ausporediti sa OGom. I zasto amarilo 5g na 45min? Radije neki magnum/warrior na 60min da ne trosis dobar hmelj na bezveze.

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » uto tra 18, 2023 9:09 pm

Puyol je napisao/la:
uto tra 18, 2023 8:45 pm
Koji je OG konacni, nakon boila bio? Zasto panicaris, pa nije vrenjaca mjerilo fermentacije, ako ne dihta, onda nema mjehurica. Otklopi, provjeri ima li kruasena, to je relevantniji pokazatelj. Ako ima, fermentacija se događa. Ako nema, mozes ioet uzmjeriti gravity, p ausporediti sa OGom. I zasto amarilo 5g na 45min? Radije neki magnum/warrior na 60min da ne trosis dobar hmelj na bezveze.
nemam magnum, ostao mi je saaz i amarillo, mislim da ta dva hmelja nisu kompatibilna, a ne paničarim, nego mi je žao da mi propadne, nisam nažalost mjerio finalni og. valjda se popravio malo sa 240g ekstrakta u prahu koji sam ubacio kuhati zadnjih 20min, sjetio se u zadnji tren. nadam se da mi temperatura veća neće stvorit off flavore, jbg, neznam sad koliko dugo je bila viša temperatura jer nisam bio doma.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la Puyol » uto tra 18, 2023 10:25 pm

A gle, OG bi trebao izmjeriti da znas okvirno sto ovekivati od fermentacije. Ne vidim razlog ada ti ferm ne radi, posebno sa 05icom. Digni poklopac, pogledj ima li krausena, i ako nema, izmjeri gravitaciju, ako imas hidrometar. Pa ces znati na cemu si ,barem otprilike. Ili daj fermentaciji jos par dana pa provjeri gravitaciju. Trebalo bi se to spustiti na 1.010, ili oko toga. Mozd ai nize.. 25°C je i dalje u (recimo) gabaritima 05ice. Malo vise nego sto je pozeljno, ali mozda prodjes bez offova.

Ovaj preboil OG ako si grabio sa vrha nakon spargea, mozda ti je varljiv isto, jer se tekucina mozda nije izmijesala. Tako da relano, izmeriti OG je neki must do u pivarstvu, da znas sto ocekivati od fermentacije.

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » uto tra 18, 2023 10:31 pm

Istina, kupio sam s vrha, nakon ispiranja, jednom čašom većom i to par puta, između 1.020 i 1.025 mi je pokazivalo. Sutra ujutro ću to napravit . Hvala puyol.

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » sri tra 19, 2023 9:31 am

Gravitacija 1.045, poklopac od kante je bio nabijen zrakom, podignut, vrenjaču sam previše nabio možda unutra, zra , skoro nije izlazio možda, kad sam izvadio vrenjaču ogromna količina zraka je izašla, gleda sam ima li krausena, a reka bi jako malo,

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la Puyol » sri tra 19, 2023 10:16 am

Kada si picao kvasac? Jesi aerirao sladovinu? Jesi hidrirao kvasac? Ako nisi, onda je moguce da ferm.krece sporije jer se kvasc nnpocetku malo muci.

Sori, pretoostavljam d asinpicao prije 2 dana, ako si 17.4.kuhao. Pusti da ferm krene, pa izmjeri za par dnaa grvaitaciju opet. Ako nisi aerirao sladovinu niti hidriroa kvasac, onda treba malo da ferm krene. Ako se pjena stvara, za dan dva ce se stvoriti obilna pjena - krausen. I onda znas da ferm ide u dobrom smjeru.

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » sri tra 19, 2023 10:38 am

Puyol je napisao/la:
sri tra 19, 2023 10:16 am
Kada si picao kvasac? Jesi aerirao sladovinu? Jesi hidrirao kvasac? Ako nisi, onda je moguce da ferm.krece sporije jer se kvasc nnpocetku malo muci.

Sori, pretoostavljam d asinpicao prije 2 dana, ako si 17.4.kuhao. Pusti da ferm krene, pa izmjeri za par dnaa grvaitaciju opet. Ako nisi aerirao sladovinu niti hidriroa kvasac, onda treba malo da ferm krene. Ako se pjena stvara, za dan dva ce se stvoriti obilna pjena - krausen. I onda znas da ferm ide u dobrom smjeru.
Aerirao sladovinu iz lonca, polako sam u kantu izlijevao i to je stvorilo dosta mjehurića, kvasac sam sipao direkt iz kesice ( koja je bila par sati na sobnoj temperaturi) U pon sam radio pivo, oko 3 sata popodne je sve bilo gotovo

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » čet tra 20, 2023 4:41 pm

Danas vrenjača ništa, barem što sam gleda par puta, vidjet ćemo u sljedećim danima. Šta bude bude, neću mjerit gustoću, ne želim opet kantu otvarati. Bolje nek stoji zatvorena
EDIT
Evo peti dan od kuhanja, vrenjača i dalje miruje, nevidim ništa otprilike kroz kantu niti išta čujem da kvasac radi

edit 7.dan, sa svijetlom sam pokuša malo bolje vidit kroz kantu, koja je bijela vidi se već talog na dnu, kvasac? uglavnom vrenjača i dalje ništa, možda jer je već primarna fermentacija prošla. uglavnom ostavit ću još tjedan dana, pa ću uzet gravitaciju

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet za prvo kuhanje

Post Postao/la bijeli prah » uto svi 02, 2023 10:22 am

slika

Izmjerio gustoću, 1.010, prošlo više od dva tjedna, sutra ću flaširat

Odgovori