Red Ale

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Red Ale

Post Postao/la Ivan35 » pet lis 02, 2020 9:31 am

Da li je netko voljan podijeliti neki dobar recept za Red Ale? Hvala.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Red Ale

Post Postao/la Toples » pet lis 02, 2020 11:53 am

ako hoćeš Irish red ale, imaš u mom dnevniku kuhanja.
viewtopic.php?t=4682&start=270#p90211
Pivo uvijek solidno ispadne, bilo je poslano na nekoliko natjecanja, najmanja ocjena 33, najveća 40

jedino nisam zadovoljan bio s Guinness kvascem, koristio bih običnu peticu ubuduće

Također, ako želiš možeš napraviti i zahmeljenu verziju pa ćeš imati AMERICAN red ale.
save a tree - drink beer

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Red Ale

Post Postao/la WexZG » pet lis 02, 2020 1:06 pm

Ja ti nemam recept za red ale ali ovak ti ja to radim kad ocu neki stil skuhat. Prvo proletim malo o stilu procitam, povijest i tak... bez pretjerivanja... i onda pocnem proucavat kak stil treba zgledat. Boja, ibu, hmeljevi, okus, aroma, bla bla... pa pocnem proucavat recepte i pokusavam shvatit zasto kaj i kako...
Clanci sa "Craft Beer and Brewing Magazine-a" su mi dosta dobro u tome... di te nauci zasto nesto stavljas, a ne iskljucivo sto ide u pivu.

Tak da ti za irca preporucam How to make your best Irish Red Ale.
A za neku americku verziju How to make your best West Coast Red Ale.

Naravno nije cilj da slijepo pratis upute pisca, ipak on zivi u americi i ima mozda malo drugaciju sirovinu itd... ali cisto da slozis nekaj svoga po ukusu.

Mozda sam pretjerao, mozda nisam... :mrgreen: :pivo:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Red Ale

Post Postao/la Poljo » pet lis 02, 2020 1:31 pm

Točno ovo što je Wex opisao.

Prvo prođeš kroz BJCP karakteristike stila:
https://dev.bjcp.org/style/2015/15/15A/irish-red-ale/

Pa onda istražiš neki "How to" članak i shvatiš što kako i zašto.
Uz navedeni beerandbrewing, byo često ima isto kvalitetne materijale.
https://byo.com/article/irish-red-ale-style-profile/

Naravno, nisu ni ta 2 izvora ekskluziva. Za neki drugi stil će možda homebrewacademy imat super članak. Iskoristi prednosti googla ;)

"How to brew ____"
"Brewing best ____"

Traži članke s detaljnim opisom a ne samo recepte s popisom sastojka jer iz takvih češ malo toga naučit.

Puno više naučiš kad pročitaš za npr. Irish Stout:
da u njega ide omjer 3:1 baznog slada i ječmenih pahuljica, i da uz to ide do nekih 8% neslađenog ječma, a ako ti fali tamnih okusa da onda dodaješ još čokoladnog, brown malta, carafe i slično jer će ti više roasta dat prezagorene arome/okuse.

Nego da pročitaš neki gotovi recept složen po tome gdje je netko već nešto tweakao u svom smjeru a ti ne znaš razlog tome.


Gotovi recept je u biti super samo ako si probao nečije pivo, pa znaš što ti se u njemu svidjelo a što bi promjenio pa da imaš neku početnu točku od koje mijenjati. :pivo:
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Red Ale

Post Postao/la Poljo » pet lis 02, 2020 1:33 pm

U biti istu stvar sam već pisao ovdje:
viewtopic.php?f=3&t=8299&p=91698&hilit=bjcp#p91698

:mrgreen: :mrgreen:
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Red Ale

Post Postao/la WexZG » pet lis 02, 2020 1:44 pm

A i da... jedan recept kuhan na jednoj opremi nece ispast isto ko na drugoj. Prevec fizike i kemije je nutra da bu jedan recept prosao isto di god se kuha, a o skaliranju da i ne pricam. Jbte cime se mi bavimo... :mrgreen:

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Red Ale

Post Postao/la Ivan35 » pet lis 02, 2020 2:15 pm

Irish Red me trenutno više zanima. A mislio sam ono, vi ste tu profići, ako je vama dobro i meni je 😄. Ali super, hvala na savjetima i linkovima, idem se malo obrazovati.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Red Ale

Post Postao/la Poljo » pet lis 02, 2020 2:43 pm

Irish stout sam naveo čisto kao primjer, jer mi je na njemu lakše objasniti važnost razumjevanja stila prije samog kopiranja recepta.

Moj recept npr ima 8.5% roasta i uz to još 7% brown malta jer volim izražene gorke pržene okuse u stoutu. Uz to moj stout ima i 17% golden naked oatsa jer mi to baš fino podiže okus.

Je li to savršeni stout recept? Sigurno nije, ali sam ga ja usjmjerio u smjeru nečeg što volim piti nakon što sam proučio više raznih članaka, blog postova i detaljnih receptura.

Možda tebi tako nešto uopće neće držat vodu i tvoj će imat 6% crnih sladova ukupno. I to je OK.
I do tog svog savršenog ćeš vrlo lako doći kad shvatiš koliko čega i zašto ide u stout.

Kopiranjem mog recepta teško da ćeš doći do nečeg što tebi paše. Osim ako slučajno baš imamo identičan ukus.

Uživaj u čitanju. :mrgreen: :pivo:
slika

Kuzara
Postovi: 16
Pridružen/a: čet tra 23, 2020 11:06 am

Re: Red Ale

Post Postao/la Kuzara » uto stu 03, 2020 12:59 pm

jesi skuhao na kraju

ja baš komtam ovi american red ale.
baš iz razloga što ne volim ove british, irish , i note koje se dobiju s 04 ili notinghamom ( poveznice s esb), imaju tu notu koja mi ne leži.

ja cu napravit bazu maris otter, uz carared, melanoidin i caramnunich 1, esb u kuhanju, i dryhopat cu simoceom .
kvasac wcoast 97 od lalemanda.

želim sladni lagani red, 25ibu, 4.8 % sa notom hmelja po svom guštu.
svako pivo nastojim prilagoditi onome što se meni sviđa.

SYRe
Postovi: 35
Pridružen/a: uto vel 06, 2018 8:38 pm
Lokacija: virje

Re: Red Ale

Post Postao/la SYRe » sub sij 09, 2021 7:36 pm

Skoro sam napisal jedan recept..koji ide otprilike 20% egoizma..20%narcizma..80% natur idiotizma....na 60 minuta 1 tona vređanja...na 15min...ista količina lupanja gluposti a za suho hmeljenje cisterna gnojnice.... i....da pivo bi se zvalo..."punica me ima rad"...moreš si mislit!?
Ali nesem...jer sjetil se svoje majke koja me pred skoro 50 let navčila....dok ideš ulicom i vidiš drek...zaobidi ga ili prekorači jer ako staneš v njega i razgaziš...samo bu bolje smrdelo....
p.s.sorry ljudi kaj sem recepta del pod ovu vrstu pive a ne spada u navedeni stil.....i da....oni koji kuhaju po ovakvom i sličnom receptu ...molio bih da kuhaju za sebe a ne da "dižu tlak" poštenim ljudima.....

Odgovori