Flaširanje - molim pomoć

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

TripleS

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la TripleS » čet pro 05, 2019 5:40 pm

Po meni kao pivaru pocetniku je kljucna ova recenica : "you will need to use your judgment to decide which temperature is most representative"

Govorim kada se radi cold crash, sve se svodi na vlastito iskustvo temeljeno brojem pokusaja i brojem pogresaka (pre ili podkarbonizirano)

Poljo je stavil dobar primjer, velika razlika u temp i dupla kolicina secera u pitanju... Dakle probati i po vlastitom iskustvu dalje, ali onda opet dolazimo do onog stavi tipa 6g/L i ne brini...

erda

Post Postao/la erda » pet pro 06, 2019 8:27 am

TripleS je napisao/la:
čet pro 05, 2019 5:40 pm
Po meni kao pivaru pocetniku je kljucna ova recenica : "you will need to use your judgment to decide which temperature is most representative"
Govorim kada se radi cold crash, sve se svodi na vlastito iskustvo temeljeno brojem pokusaja i brojem pogresaka (pre ili podkarbonizirano)
Poljo je stavil dobar primjer, velika razlika u temp i dupla kolicina secera u pitanju... Dakle probati i po vlastitom iskustvu dalje, ali onda opet dolazimo do onog stavi tipa 6g/L i ne brini...
Poljo, preskoči ovaj post :)
Moje iskustvo govori da je taj kalkulator ni za krc i da ima malo čudne vrijednosti te da pokazuje manje nego što treba.
Sve pivo coldcrasham na 5C, nakon toga, ako ide u boce, Ape, Ipe i sl. karboniziram sa 5-6g/l šećera, tamna piva s cca 4-5g/l, Belgijanere sa 7-8 g/l, Weizene sa 8.5g/l. Šećer prokuham u malo vode, ulijem i promješam u bottling bucketu.
Naravno, ovo su neke okvirne vrijednosti koje ćeš s vremenom dotjerati.
Karbonizacija u kegovima je druga priča...
Apsolutno se slažem s ključnom rečenicom iz tog kalkulatora: "you will need to use your judgment to decide which temperature is most representative".

Poljo

Post Postao/la Poljo » pet pro 06, 2019 10:30 am

erda je napisao/la:
pet pro 06, 2019 8:27 am
Sve pivo coldcrasham na 5C, nakon toga, ako ide u boce, Ape, Ipe i sl. karboniziram sa 5-6g/l šećera, tamna piva s cca 4-5g/l, Belgijanere sa 7-8 g/l, Weizene sa 8.5g/l.
Ok, ti si sebi ustimao brojeve, vjerojatno svaki put cold crashas jednako dugo, imas vise manje jednako pripremljenu sladovinu i jednake kvasce, koristis isti secer i refermentiras isto vrijeme na istoj temperaturi.

Ti si svoj proces ustimavanja prosao, sto je super, ali glupo je nekome sad preslikati te tvoje brojeve tko nema ni priblizno slican postupak i uvijete kao ti.

Imas i ustimane razlicite doze za razlicite pivske stilove, bravo. Precesto sam cuo istu mjeru neovisno radi li se o stoutu ili weizenu sto je zalosno.
:pivo:
slika

kraljlavova

Post Postao/la kraljlavova » ned pro 08, 2019 9:00 pm

Pozdrav ekipa

Molim vas za savjet. Ima veze s flaširanjem pa da ne otvaram novu temu.

Danas sam trebao flaširati svoj prvi irish red ale (ili nešto slično), umiješao sam rastopljeni šećer kao i inače i onda skužim da nemam dovoljno čepova za boce. Hoće li što dogoditi pivi do sutra ili prekosutra dok ne nabavim čepove?

Imam nekih 15ak kuhanja iza sebe i dugo pratim forum, ali nisam pisao do sada. Prvi post pa eto molim za pomoć.

Hvala

svabac

Post Postao/la svabac » ned pro 08, 2019 9:15 pm

kvasci ce pojest secer i pivo ce oksidirat. osim ako ne sprijecis to, jedno od rjesenja je sve premjestit u keg, izbacit zrak koristeci co2 i stavit sve na hladno. s obzirom da flasiras sumnjam da imas to sve

sanoj

Post Postao/la sanoj » ned pro 08, 2019 9:41 pm

kraljlavova je napisao/la:
ned pro 08, 2019 9:00 pm
Pozdrav ekipa

Danas sam trebao flaširati svoj prvi irish red ale (ili nešto slično), umiješao sam rastopljeni šećer kao i inače i onda skužim da nemam dovoljno čepova za boce. Hoće li što dogoditi pivi do sutra ili prekosutra dok ne nabavim čepove?

Imam nekih 15ak kuhanja iza sebe i dugo pratim forum, ali nisam pisao do sada. Prvi post pa eto molim za pomoć.

Hvala
Ako imas volje navratiti na tresnjevku , imam hrpu cepova pa ti rado dam

kraljlavova

Post Postao/la kraljlavova » ned pro 08, 2019 10:08 pm

sanoj je napisao/la:
ned pro 08, 2019 9:41 pm
kraljlavova je napisao/la:
ned pro 08, 2019 9:00 pm
Pozdrav ekipa

Hvala
Ako imas volje navratiti na tresnjevku , imam hrpu cepova pa ti rado dam
Hvala stari. Ako ponuda još vrijedi i nije ti prekasno, javi se na PP. Ja sam blizu trešnjevke.

Poljo

Post Postao/la Poljo » ned pro 08, 2019 11:49 pm

Kvasac ti relativno brzo razgrađuje taj jednostavni šećer za flaširanje.

Ako ti je to sve sad u kanti za flaširanje, vjerojatno ti je najsigurnija opcija da ostaviš dan-2 i provjeriš FG. Šećer za flaširanje je trebao podići SG za nekih 0.002.
Ako je FG nakon dan-2 jednak FG-u prije dodavanja šećera, prokuhaš novu dozu šećera, dodaš u kantu za flaširanje, lagano promješaš i tek onda flaširaš.

Zato što je teško/nemoguće precizno odrediti koliko je prvo dodanog šećera kvasac već odfermentirao.

Ako je to sve već u bocama, samo čeka čepove, vjerojatno je jednostavnije samo počepiti te za koje fale čepovi čim prije i pomiriti se sa slabijom karbonizacijom.

Možeš i dodati neku dozu šećera po boci, ali tako riskiraš prekarbonizaciju i možebitno pucanje boca. Ta metoda bi zahtjevala pračenje karbonizacije i odzračivanje po potrebi.
slika

kraljlavova

Post Postao/la kraljlavova » pon pro 09, 2019 9:24 am

Sve je u kanti zatvoreno. Flaširao sam sinoć otprilike pola s čepovima koje sam imao. Ostatak ću onda danas ili sutra (provjerit ću FG) pa što bude.
Hvala na savjetima i sanoju na ponuđenoj pomoći.

Odgovori