Ninoid - biab no boil no chill

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » uto ožu 20, 2018 7:23 pm

kaze da skuzi razliku i da ne treba fermentirat vise od 22C. probaj, al ne idi iznad 23
Beauty is in the eye of the beer holder!

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » uto ožu 20, 2018 9:43 pm

Temperatura fermentera pala na 18'C, koliko je temperatura okoline. Znači da je onih 22'C ipak bila temperatura jake fermentacije. To mi je dobar znak da u konačnici nije prešlo 22'C. Vrenjača miruje, ali još je uvijek puno pjene na površini. Danas mi je 4. dan. Mislio sam ga točiti 7., ali nema šanse. Ostaje tri tjedna u fermenteru.

Ovo mi je 4. tura (2. All-Grain) i definitivno sam se uvjerio da je kod piva vrijeme 2/3 kvalitete. Iako to svi govore dok se čovjek sam ne uvjeri koliko znači tjedan dana odležavanja duže.

Ovo sam našao u vezi sa US-05: https://fermentis.com/wp-content/upload ... -US-05.pdf
Zanimljiv je temperaturni raspon (18-28'C) i Pitching rate (do 80g/hL = 80g/1000L).
Po tome ispada da ga je dovoljno ispod 2g za standardnu turu od 23L!?

Avatar
mbed
Postovi: 261
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la mbed » sri ožu 21, 2018 8:02 am

ninoid je napisao/la:
uto ožu 20, 2018 9:43 pm
Ovo sam našao u vezi sa US-05: https://fermentis.com/wp-content/upload ... -US-05.pdf
Zanimljiv je temperaturni raspon (18-28'C) i Pitching rate (do 80g/hL = 80g/1000L).
Po tome ispada da ga je dovoljno ispod 2g za standardnu turu od 23L!?
hL= 100L, a ne 1000L :pivo:

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » sri ožu 21, 2018 6:21 pm

U pravu si :oops: . Hekto je 100. To ima logike. Znači da je jedna vrećica od 11g u donjim granicama tvorničke preporuke. A uz konzervu kompleta isporučuju 6g kvasca, što bi bio veliki underpitching, pa svejedno napravi solidno pivo..

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » sri ožu 21, 2018 8:50 pm

Opet probao jednu bocu od prethodne ture. Miris se prilično iščistio. Još se samo malo osjeti. Crv sumnje mi je govorio da taj miris nije dolazio od kvasca, ali ipak je.

Iznenađuje me gorčina.
Unatoč Mash Hop-u (hmelj ni u jednom trenutku nije bio na više od 77'C) iznenađuje me koliko se osjeti kiselkasta gočina i koliko ostaje u ustima. Po BrewMateu je 45IBU i nije promašio. Prethodno pivo iz konzerve na kome je pisalo da ima preko 40IBU je bilo puno slabije gorčine. Sve sam si mislio da gorčina nije od tanina. Iako nemam iskustva sa takvom gorčinom očekivao bih da bi taninska gorčina bila opora i jaka i sigurno ne ukusna.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » pet ožu 23, 2018 9:30 pm

Pošto ovaj post shvaćam više kao neku vrstu javnog dnevnika mog pravljenja piva (možda ga ne mogu nazvati kuhanjem jer samo ukomljavam, iako i kod toga ima zagrijavanja), nastavljam sa komentiranjem.

Počeo sam redovito piti pivo koje odležalo dva tjedna u bocama. Miris se išćistio više od 90% (jedva se osjeti), okus je jako dobar, količina gorčine me i dalje iznenađuje, pjena je odlična, nema nikakvih stranih okusa (vrlo je čisto i neutralno). Pošto se radi o No Boil bez ikakvog bistrenja i računajući na probleme kod pretakanja u boce, očekivano je dosta mutno. Talog se večinom iščistio (ne ulazi u čašu kod istakanja). Od svih zamjerki za No boil metodu, sigurno se nije pokvarilo, nema DMS-a (Pilsner slad), ima gorčine i previše jedino što je mutno. Da sam koristio želatinu pitanje je bi li i to bila zamjerka. Korišten je S-04 koji je radio od 20'C do 23'C i nema nekih okusa koje bih pripisao esterima, iako zapravo i ne znam kako bi ti esteri trebali izgledati. Ako ih i ima, onda ih i kupovno Craft pivo ima.
pivo3 vs kupovno APA.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » sri tra 04, 2018 11:33 pm

Pijem zadnje boce piva sa S-04 dok ono sa US-05 još stoji u bocama. Prošlo je 5 tjedana od dana kada sam stavio kvasac u njega. Ohlađeno nije ništa mutnije nego ono na sobnoj temperaturi. Nema nikakvih neugodnih mirisa, ima gorčine kao pravi bitter. Nema traga kvarenju, pjena je stabilna. Gorčina je dosta aromatična, što može biti i do S-04 koji je jak sa esterima, ali mi se sviđa. Ovako pri zadnjim bocama razmišljam da bi bilo dobro da ga je bilo više.

Kod ovoga koje dozrijeva u bocama sam hmelj kratko zakuhao kao čaj i dodao u mash zadnjih 20 minuta. Pošto je rađeno sa US-05, ali i sa duplo manje hmelja, živo me zanima kakva će biti gorčina.
Probati ću prvu bocu za vikend kada mu bude barem tjedan dana.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » pon tra 09, 2018 10:59 pm

Kratko ohladio i probao jedno sa US-05. Iako je tek 11. dan u bocama ukusa je dosta dobar. Gorčina je na razini kupovnih lagera, ali su aroma i miris vrlo intenzivni. Čitajući po definiciji stilova bih ga najprije opisao kao NEPA (New England Pale Ale). Pivo sa slabom gorčinom, ali jakom aromom. Iznenađujuče je koliko je okus intenzivan i pun. Volio bih znati je li to zbog slada ili kvasca, uspoređujuči sa prijašnjom turom koja je bila sa Pilsner sladom i S-04, a ova je sa Pale Ale i US-05. Po receptu ima do 5% ABV, ali mislim da ima više. Morati ću se nekako natjerati da ga ne pijem barem do vikenda dok ne napuni dva tjedna kondicioniranja.
pivo4 - 11.dan.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » sub tra 14, 2018 12:25 am

Dva tjedna u bocama. Nekoliko boca prebacio u hladnjak i slijedeći dan navalio piti.
Miris je neobičan, ali nije pretjeran. Više kao neka vrsta čaja. Začudo, iako je 50g Magnuma kuhano u 1L vode samo 3 minute i ubačeno u mash 20 minuta prije kraja gorčina je kao kod boljih lagera. Pjena je masivna i gusta.
Za razliku od prethodne ture sa S-04, kod ove talog je u tragovima. Mislim da će US-05 biti moj izbor do daljnjeg. Stvarno je čist i po pitanju okusa i taloga.

Kada sam odlučio da ću probati praviti All-Grain bez kuhanja (silom prilika jer nemam pojma kako bih živio sa nekoliko litara ječmenog isparenja u stanu) i bez hlađenja (možda samo lijenost), samo Mashing i Mash Out, prije sam očekivao da će to biti samo početnićka ludost. Sada, nakon druge ture pitam se zašto ljudi toliko zaziru od te metode i što sa njom ne valja?

Nema DMS-a (ni sa Pilsner sladom), nema čudnih okusa, nema kvarenja (morati ću se natjerati ostaviti barem jednu bocu kojih par mjeseci da vidim što će se desiti), ima gorčine i okusa hmelja (bilo kroz mashing, bilo kroz hmeljni čaj), ima guste pjene i bogatstva okusa i mirisa. Istina, nije bistro, ali još nisam probao koristiti ništa za bistrenje jer mi to nije bitno.
Otkrio sam bogatstvo mirisa i okusa kakvo se kod komercijalnih piva može samo sanjati. Mislim da je to i svrha ovoga - eksperimentirati i uz to dobro popiti.

Koliko sam ja čitao po stranim forumima, kuhanje je uvedeno u doba kada je kvaliteta slada bila na razini stočne hrane, a hmeljevi na razini blitve i peršina. Danas, kada su ječmeni sladovi dobro i kvalitetno obrađeni, a hmeljevi ujednačene i stabilne kvalitete (posebno u peletima), može se napraviti dobro pivo i bez kuhanja. Istina, vjerojatno se bez kuhanja ne bi mogla dobiti veča gustoča potrebna za jače alkoholna piva (Imperial IPA, Barley Wine), ali za standardna piva oko 5% ABV nije problem.
pivo4 - ohlađeno nakon dva tjedna u boci.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Toples » sub tra 14, 2018 7:50 am

ako misliš da su ti no boil piva dobra, za tri dana imaš priliku prijaviti pivo za naše natjecanje
pošalji 1,2 ili 3 svoja no boil piva na natjecanje pa ćeš čuti od neutralnih i stručnih ljudi mišljenje.

ne želim biti zloguki prorok, ali mnogi su mislili da kuhaju dobro pivo jer je dobro njima i kompićima koji poznaju samo 2 stila piva: svijetlo i tamno :pivo:
save a tree - drink beer

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » sub tra 14, 2018 1:20 pm

Slažem se s tobom da ne mogu parirati sa profićima koji imaju pravu opremu, regulaciju temperature i višegodišnje iskustvo. Teško da ovo moje pivo može konkurirati tome (možda vremenom kada nakupim iskustva i poboljšam opremu, prvenstveno regulaciju temperature fermentacije, Cold Crash i ostale postupke koje dižu kvalitetu).

Htio sam samo reči da to nije loš način i da amateri koji žele praviti pivo za sebe i prijatelje, a nemaju uvjete za pravo kuhanje, mogu koristiti ovaj način bez bojazni da neče dobiti dobro pivo koje će sigurno biti bolje od naših komercijalnih lagera koje svi pijemo.

Tko zna, nakon 20 i više tura možda dođem do natjecanja. Nisam još bio na nikakvima druženjima kućnih pivara (ne znam ima li toga u Zadru) pa da probam vaša piva. Ovo svoje trenutno uspoređujem sa komercijalnim lagerima i par craft alea koji se prodaju u trgovinama. Po meni, bolje je od komercijalnih naših piva, a usporedio bih ga sa barem polovicom craft piva koje sam pio. Ima mana i traži dosta dorade (još dosta lutam sa eksperimentiranjem).

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Svarun » sub tra 14, 2018 6:28 pm

Probaj. Bitan je feedback. Ja sam dobivao jako dobre kritike za pive skuhane na krlji od opreme. Ne radi oprema pivo, nego pivar.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Toples » sub tra 14, 2018 6:42 pm

Svarun je napisao/la:
sub tra 14, 2018 6:28 pm
Probaj. Bitan je feedback. Ja sam dobivao jako dobre kritike za pive skuhane na krlji od opreme. Ne radi oprema pivo, nego pivar.
nije ovdje stvar opreme nego tehnike :idea:

nisam jednom bio ponuđen pivom koja je imam probleme za koje pivar nije svjestan da su problemi. u 30% slučajeva nisam niti mogao odgonetnuti koji su konkretni problemi.
razumijem da smo svi sretni što svojim rukama napravimo pivo, ali često se oksidacija, klorofenoli (u manjim količinama) ili diacetil neiskusnom nepcu ne čine kao problem, niti ih prepoznaje, a meni je to teško za piti.
save a tree - drink beer

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Pemac » sub tra 14, 2018 6:57 pm

Ja sam htio vec kod svoga prvog piva predloziti da se napravi tema tipa Ucenik-mentor gdje bi se nase pive mogle dijeliti sa iskusnijim pivarima i dobivao instant feedback, a ne da se cekaju natjecanja gdje se (recimo ja) niti ne "usudim" poslati svoju pivu.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Toples » sub tra 14, 2018 7:13 pm

Pemac je napisao/la:
sub tra 14, 2018 6:57 pm
Ja sam htio vec kod svoga prvog piva predloziti da se napravi tema tipa Ucenik-mentor gdje bi se nase pive mogle dijeliti sa iskusnijim pivarima i dobivao instant feedback, a ne da se cekaju natjecanja gdje se (recimo ja) niti ne "usudim" poslati svoju pivu.
jedna od poanti natjecanja je i da vidiš gdje ti je piva/tehnika itd. i koje probleme imaš eventualno.
Nitko, ako mu ti ne kažeš, neće znati tvoje probleme i ocjenu.
Suđenje je anonimno, nijedan sudac ne zna čiju pivu sudi, pa je to idelana situacija za dobiti feedback bez straha.

S druge strane ti ćeš znati tko ti je sudio, pa možeš i kontaktirati suca ako želiš porazgovarati o pivi (neće se svi sjećati tvojeg piva ako nije bio specifični problem ili jako dobra piva)

inače oko 2/3 piva dobije ocjene iznad 30, što je pivo koje se može popiti bez problema.
čak i neki ispod 30 nisu problemi u pitanju nego je stilski fulana piva, pa zato dobivaš nižu ocjenu.
save a tree - drink beer

Odgovori