Minimalist home brewing

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la grga-osijek » ned vel 18, 2018 11:30 am

Popišao se ili ne u tu APA u biti će jednako dobra :evil: :evil:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la ninoid » ned vel 18, 2018 12:17 pm

grga-osijek je napisao/la:
ned vel 18, 2018 11:30 am
Popišao se ili ne u tu APA u biti će jednako dobra :evil: :evil:
Da su tako svi razmišljali još bi u pečinama živjeli.

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la *igor* » ned vel 18, 2018 3:40 pm

ninoid je napisao/la:
ned vel 18, 2018 11:22 am
*igor* je napisao/la:
čet vel 08, 2018 7:18 pm
Meni normalno počelo fermentirati oko dan nakon hlađenja.
US-05, samo ubačen iz vrećice, temp oko19-20C.
Kako napreduje?
Još uvijek fermentira. Tu i tamo čujem vrenjaču.
Pustit ću do idućeg vikenda sigurno. Stalno je na 19.5-20 stupnjeva.

Meni je kolko se sjećam gorčina isto bila slaba, ali to pripisujem tome što sam hmelj za gorčinu kuhao u posebnom loncu samo 45 min. Sljedeći put mislim da ću uzet poseban lonac i u jednokratnim vrećicama za čaj kuhati taj hmelj za gorčinu punih sat vremena i možda dodati dio 10ak min prije kraja. A ostatak hmelja ću staviti u kominu 20ak min prije kraja. I mislim da ću ukomljavati sat vremena (prošli put sam samo 45 min).

Mislim da ću sljedeće pšeničnu složit..

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la ninoid » ned vel 18, 2018 4:43 pm

Ovo je izvorni način za pripremu pšeničnog Berlinera (No Boil).

Koliko sam ja probao na malom uzorku, nema koristi od toga hmeljnog čaja. Treba staviti čisti hmelj u kominu zajedno sa sladom i to je dovoljno. Otprilike 120g za APA i do 200g za IPA. Pošto se hmeljna kiselina oslobađa na manjim temperaturama oslobađa se istovremeno i gorčina (u manjem obimu) i aroma, a konačnoj gorčini doprinosi još i No Chill. Uglavnom, koliko sam čitao po američkim forumima, ništa nije problem (DMS-a nema radi niže temperature, a za pasterizaciju je dovoljna) nego jedino gorčina zbog čega treba staviti dosta hmelja sa večim IBU-om.

Pogledaj ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=L8d16rcf7xM&t=402s
https://www.youtube.com/watch?v=iTVvivcMvLE&t=179s
https://www.experimentalbrew.com/conten ... experiment
https://www.brewersfriend.com/homebrew/ ... l-pale-ale

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la *igor* » ned vel 18, 2018 6:29 pm

Pa kad stavim kuhati hmelj za gorčinu u litru vode sat vremena i onda to izlijem s iscijeđenim wortom u fermentator kaj nije to isto kao da klasično kuhaš pivo sat vremena s dodatkom istog hmelja na početku kuhanja?

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la ninoid » ned vel 18, 2018 6:45 pm

Ne znam. Navodno da nije isto jer se znatno razrijedi kada se pomiješa sa kominom. To je isto kao da se kuha mali dio komine umjesto cijele. Koliko čitam, hmeljni čaj je dobar kao zamjena za dry hoping za aromu, ali ne utječe na gorčinu.

Koliko sam ja probao na 2L samo sa čajom nisam dobio gorčinu. Sad, možda samo treba staviti puno više hmelja u taj čaj. ja sam stavio 2g.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la ninoid » ned vel 18, 2018 6:45 pm

Čitajući dalje po forumima nailazim na problem povećanih proteina kod nekih sladova u No Boil pivu koji se, inače, uklanjaju jakim i dugotrajnim kuhanjem. Problem se izgleda javlja ako pivo stoji izvan hladnjaka duže od nekoliko tjedana. Tada dolazi do promjene okusa (ne i kvarenja).
Riješenje je, kako čitam, prilično jednostavno. Prije ubacivanja kvasca, ako po površini ima pjene ili taloga treba to ukloniti čajnim cjedilom. Navodno da to prilično pomaže i kod bistrenja piva. To se, inače, preporučuje i kod kuhanja.

*igor*, sjećaš li se jesi li imao pjene ili taloga po površini komine prije nego si ubacio kvasac?

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la ninoid » ned vel 18, 2018 6:51 pm

U principu i želatina prilično pomaže jer kupi sve ostatke na sebe. Bitno je samo da ne dođu u boce i nema problema.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la Pemac » pon vel 19, 2018 8:16 am

ninoid je napisao/la:
ned vel 18, 2018 6:45 pm

Riješenje je, kako čitam, prilično jednostavno. Prije ubacivanja kvasca, ako po površini ima pjene ili taloga treba to ukloniti čajnim cjedilom. Navodno da to prilično pomaže i kod bistrenja piva. To se, inače, preporučuje i kod kuhanja.
Ja kod "običnog" kuhanja kad probije boil kako treba pokupim sa ovim na slici tu pjenu. U jednom prolazu skinem 90% pjene jer taman stane u lonac napravljen od bačve 30l pa tek onda dodajem hmelj (čini mi se da sam pročitao da treba pripaziti da se ne skida i hmeljni okusi sa tom pjenom). To je neki poklopac tave protiv prskanja, inox. Nadalje, mislim da je poljo pisao da on ne skida, da se sve slegne na dno sa cold crashom. Pa tko voli nek izvoli...

slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la Toples » pon vel 19, 2018 8:19 am

istina da s tom pjenom možeš skinuti i hmelj, tj. gorčina će ti biti manja od očekivane. Zato ili ne micati uopće ili ubaciti hmelj nakon skidanja pjene :pivo:
save a tree - drink beer

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la ninoid » pon vel 19, 2018 12:31 pm

Cold crash je dosta teško izvesti, ako nemaš hladnjak u koji možeš ubaciti cijeli fermenter. Uz to, ne znam da li kvasac to preživi da poslije napravi pjenu u bocama. S druge strane, nikako nije dobro ukloniti hmelj jer je gorčina kod ovog postupka ionako problem. Mislim da je najbolje popiti u roku od mjesec dana od flaširanja.
Uz to, samo sam na jednom mjestu pročitao da je tip imao problem sa promjenom okusa nakon mjesec dana i on sumnja, ali nije siguran, da je problem u proteinima. Ostali ili su popili to prije ili nisu imali takav problem.

Uostalom, jučer kupim Zmajsko pšenično, a ono žuto, miriše na limun i ima okus kao Radler. Rekao bih - esteri. Istina, bilo je pred istek roka trajanja. Znači, i najboljima se događaju problemi.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la ninoid » pon vel 19, 2018 6:12 pm


Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la grga-osijek » uto vel 20, 2018 8:45 am

ninoid je napisao/la:
ned vel 18, 2018 12:17 pm
grga-osijek je napisao/la:
ned vel 18, 2018 11:30 am
Popišao se ili ne u tu APA u biti će jednako dobra :evil: :evil:
Da su tako svi razmišljali još bi u pečinama živjeli.
Drago mi je da ti već 9 godina razmišljaš kako da izađeš iz pećine . 28.07.2009. si krenuo maštati o stočnom ječmu i ekstraktu slada , danas si još uvijek koliko vidim na istom. Jedino svijetlo koje te vodi iz pećine si našao u gluposti zvanoj no boil , no chill , i zabavljaš se i nas već skoro mjesec dana s istim.
Razumio bih da si nakon 150 šarži kvalitetnih all grain piva isprobao iz dosade i ovu budalaštinu no ne , nisi.
Ako neki zablesani skandinavac , amerikanac ili australac napravi i objavi na nekom forumu rezultate garantiranog smeća od piva , to bi se trebalo uvažiti kao bogom dana vodilja za homebrewera . :roll:
Dvojio sam se oko uplitanja u ovu temu no prevladalo je to da pokušam odgovoriti buduće a i mlade pivare od ove prečice ka uživanju u osobnom pivu.
Imam iza sebe debelo preko 100 kuhanja i u svakom pivu uvijek nađem prostor za poboljšanje , otkrijem mane koje sam sam skrivio nepoštivanjem pravila struke , otkrijem nijanse u sladovima različitih proizvođača , o hmelju bih mogao napisati mnogo kao i o najbitnijem elementu njegovom veličanstvu kvascu. Pivarstvo je hobi koji zahtjeva svakodnevan angažman u praksi , dijelom i učeći ali na svojem pivu . Što god pročitao ako o tome samo trkeljam a ne primjenim u pivari je samo gubljenje vremena. U banci kvasaca imam za svaki osnovni stil nekoliko tekućih kvasaca preko kojih učim i istražujem nijanse u temperaturama i dužinama fermentacije , potrebnim milijardama kod pitcha i nijansam piva koje dobijem iz tih jednađbi. Malo sam odužio al eto pozdrav iz moje meni drage pećine.
Tebi želim uspjeha u pivarstvu .
:pivo3: :hmelj:
search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&auth ... &start=120

Uvijek nastojim pročitati sve postove kolege kojem se obraćam jer imam strah od DUX a.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la slawoner » uto vel 20, 2018 3:16 pm

Dosta zanimljiva tema... Dali vec netko ima stogod gotovog? Zanima me pjena u finalnom proizvodu... Pošto u svoj literaturi pročitah da ista nastaje 'razmotavanjem' LTP1 proteina koji se 'razmotava' u dobrom i jakom boilu.
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Minimalist home brewing

Post Postao/la ninoid » uto vel 20, 2018 3:30 pm

OK. Mene je samo zairitiralo takvo omalovažavanje.
Znam da si iskusan i od nekog iskusnog je i za očekivati da omalovažava ideje neiskusnih.

Imam već duže vrijeme ideju o pravljenju vlastitog piva, ali, što zbog nedostatka prostora, što zbog zdravlja (većinu vremena nisam ni pio pivu u zadnjih 8 godina, od kada su prvi postovi), što zbog toga što tada nije bilo lako nabaviti sirovine, nisam se do sada uhvatio s time u koštac. Tako da sam i dalje početnik, bez obzira na staž na forumu.

Prostora za kuhanje nemam (jedva sam nagovorio ženu da fermenter stoji u spavaćoj sobi), ekstrakt je preskup, a onaj Ireksov ne znam gdje bih nabavio. Ostaje mi ovaj No Boil ili gotovi kitovi. Tako da, bez obzira na tvoje loše mišljenje o pravljenju piva bez kuhanja, ima dovoljno iskustava drugih koji to hvale pa ne vidim razloga da ne pokušam.

Eto, nema ljutnje. Demokracija pivarstva!

Odgovori