Pemsko pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon vel 19, 2018 7:12 am

Nisam ni rekao bolji, već drugi način...

slika

Cijevčica do dna, punim do vrha bocu, pritisnem crijevo prstima, prebacim u drugu bocu, prostor koji ostane kada se izvuče cijevčica taman je dovoljan i može odmah na čepljenje.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » pon vel 19, 2018 7:24 am

Pemac je napisao/la:
pon vel 19, 2018 7:12 am
Nisam ni rekao bolji, već drugi način...
Cijevčica do dna, punim do vrha bocu, pritisnem crijevo prstima, prebacim u drugu bocu, prostor koji ostane kada se izvuče cijevčica taman je dovoljan i može odmah na čepljenje.
Sve pet, samo sam ti sugerirao da za 30kn postoji fantastično rješenje koje je zakon, pogotovo u usporedbi s ovim koje ti imaš i pogotovo ako moraš punit npr. 5 gajbi i kad za to izgubiš puno vremena...
Nego, kakvo je pivo, i da li uživaš u njemu, to je najbitnije :)

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon vel 19, 2018 7:48 am

erda je napisao/la:
pon vel 19, 2018 7:24 am
Pemac je napisao/la:
pon vel 19, 2018 7:12 am
Nisam ni rekao bolji, već drugi način...
Cijevčica do dna, punim do vrha bocu, pritisnem crijevo prstima, prebacim u drugu bocu, prostor koji ostane kada se izvuče cijevčica taman je dovoljan i može odmah na čepljenje.
Sve pet, samo sam ti sugerirao da za 30kn postoji fantastično rješenje koje je zakon, pogotovo u usporedbi s ovim koje ti imaš i pogotovo ako moraš punit npr. 5 gajbi i kad za to izgubiš puno vremena...
Nego, kakvo je pivo, i da li uživaš u njemu, to je najbitnije :)
Znam, znam, vidio sam ja bio i to, ali nemam kanister sa pipom, a trebao mi je taj ručni sifon i za druge stvari pa je praktičan i za ovo...

El uživam u pivu? :D Pa kakvo je to pitanje haha ;) Ma meni je dobro, moje je, najbolje je :D Iskreno, ne mogu se dočekati svake sljedeće runde. Svaka mi je kao prva, ko dijete sam, ali meni je stvarno gušt i kuhati pivo. Volim taj proces i zbilja sam se našao u tome. I uvijek mi nešto fali, uvijek bi nešto više. Prije sam par puta naletio da u ovom hobiju nema kraja ulaganju, već sam moraš negdje po(d)vući crtu. I stvarno je tako. Samo eto, makar kuham na vreću, ja bi radije imao mikroskop za brojanje kvasca, radio kiselo pranje, klijao vlastiti ječam, nego recimo HERMS... Svatko nešto voli. I da, eto od početka 12. mjeseca prošle godine do sada sam skuhao gotovo 100l (i nekih 70l kod frenda, kuhamo skupa) piva, a sam (da nisam bio u društvu sa nekim) sam popio možda 3 litre piva. Nije to to ako ne pijem i ne komentiram sa nekim, a da se pri tome i dobro zajebavamo...

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la svabac » pon vel 19, 2018 8:16 am

inace Pemac, ovaj nastavak za punjenje boca mozes namontiran na kraj crijeva ovog svog sifona. pa onda ne moras prstom cepit cijev nego jednom povucec sifon i samo bodes punjac u boce jednu za drugom.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » pon vel 19, 2018 8:23 am

svabac je napisao/la:
pon vel 19, 2018 8:16 am
inace Pemac, ovaj nastavak za punjenje boca mozes namontiran na kraj crijeva ovog svog sifona. pa onda ne moras prstom cepit cijev nego jednom povucec sifon i samo bodes punjac u boce jednu za drugom.
E na to sam i mislio. Mislim da bi se preporordio kad bi ovo probao.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la breg » uto vel 20, 2018 8:56 pm

ti bas imas volje za zajebanciju i eksperimente :pivo:

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » sri vel 21, 2018 8:21 am

Pemac je napisao/la:
ned vel 18, 2018 1:48 pm

U fermentor dobio 20,21 litru OG - 1048->1050 (sladovina je bila iznenađujuće ljepljiva (slatkasta po okusu tako da su mi temp. ukomljavanja možda otišle prema 69°C).
Sad čitam da dizanje temp. podgrijavanjem na plameniku nije pametno zbog "cold spot, hot spot" u loncu gdje temp. mogu ići do 90°C mjestimično pa se stvara veća razina nefementabilnih šečera. Ja sam naime dizao temp. tih nekih oko 3°C podgrijavanjem (sa 64 -> 67°C). Istina da sam onako odizao vreću od dna i spuštao, te lagano okretao da se to sve lijepo lagano miješa. I ranije sam u kuhanjima isto tako radio i nisam imao problema sa FG.

Sad me zanima, koja to količina sladovine može otići u tu razinu gdje se zaključa u nefermenatbilne šečere?

Normalno, ne očekujem odgovor; 5,67 litara, već nešto kratko i opisno. Tipa "bolje da si tako dizao temp. nego da si ostavio na 64°C" ili "bolje da si ladio jaja sa strane neg podgrijavao"...

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Chuky » sub vel 24, 2018 9:00 pm

. Na neželjene okuse se ne mogu žaliti kada još ne znam ni koji su poželjni :pivo:
[/quote]
Ti si moj čovjek :D
Ubio bi da popojem pivo s tobom 8)

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la stane2006 » sub vel 24, 2018 9:09 pm

Pemac je napisao/la:
sri vel 21, 2018 8:21 am
Pemac je napisao/la:
ned vel 18, 2018 1:48 pm

U fermentor dobio 20,21 litru OG - 1048->1050 (sladovina je bila iznenađujuće ljepljiva (slatkasta po okusu tako da su mi temp. ukomljavanja možda otišle prema 69°C).
Sad čitam da dizanje temp. podgrijavanjem na plameniku nije pametno zbog "cold spot, hot spot" u loncu gdje temp. mogu ići do 90°C mjestimično pa se stvara veća razina nefementabilnih šečera. Ja sam naime dizao temp. tih nekih oko 3°C podgrijavanjem (sa 64 -> 67°C). Istina da sam onako odizao vreću od dna i spuštao, te lagano okretao da se to sve lijepo lagano miješa. I ranije sam u kuhanjima isto tako radio i nisam imao problema sa FG.

Sad me zanima, koja to količina sladovine može otići u tu razinu gdje se zaključa u nefermenatbilne šečere?

Normalno, ne očekujem odgovor; 5,67 litara, već nešto kratko i opisno. Tipa "bolje da si tako dizao temp. nego da si ostavio na 64°C" ili "bolje da si ladio jaja sa strane neg podgrijavao"...
Dobro si odradio, bolje dogrijati ali ovako kako si i napravio (podizanje spustanje pa da bude podjednaka tempetatura), da si ostavio i na 64 isto nije greška ali bi bilo tanje (vodenastije) pivo

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » uto vel 27, 2018 7:54 am

Chuky je napisao/la:
sub vel 24, 2018 9:00 pm
. Na neželjene okuse se ne mogu žaliti kada još ne znam ni koji su poželjni :pivo:
Ti si moj čovjek :D
Ubio bi da popojem pivo s tobom 8)
[/quote]


Haha, a što da lažem i sebe i vas kad je tako :D A za pivo, lako, tek sam se počeo baviti ovime, ima vremena, bude i toga
stane2006 je napisao/la:
sub vel 24, 2018 9:09 pm
Pemac je napisao/la:
sri vel 21, 2018 8:21 am
Pemac je napisao/la:
ned vel 18, 2018 1:48 pm

U fermentor dobio 20,21 litru OG - 1048->1050 (sladovina je bila iznenađujuće ljepljiva (slatkasta po okusu tako da su mi temp. ukomljavanja možda otišle prema 69°C).
Sad čitam da dizanje temp. podgrijavanjem na plameniku nije pametno zbog "cold spot, hot spot" u loncu gdje temp. mogu ići do 90°C mjestimično pa se stvara veća razina nefementabilnih šečera. Ja sam naime dizao temp. tih nekih oko 3°C podgrijavanjem (sa 64 -> 67°C). Istina da sam onako odizao vreću od dna i spuštao, te lagano okretao da se to sve lijepo lagano miješa. I ranije sam u kuhanjima isto tako radio i nisam imao problema sa FG.

Sad me zanima, koja to količina sladovine može otići u tu razinu gdje se zaključa u nefermenatbilne šečere?

Normalno, ne očekujem odgovor; 5,67 litara, već nešto kratko i opisno. Tipa "bolje da si tako dizao temp. nego da si ostavio na 64°C" ili "bolje da si ladio jaja sa strane neg podgrijavao"...
Dobro si odradio, bolje dogrijati ali ovako kako si i napravio (podizanje spustanje pa da bude podjednaka tempetatura), da si ostavio i na 64 isto nije greška ali bi bilo tanje (vodenastije) pivo
Ok, tako sam nešto i očekivao. Thanks

Živjeli...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon ožu 05, 2018 8:05 am

Mali update i pitanja:

1. Treća tura:
6 kg NG
2 kg Carared
0,65 zobene
55g aurore 60min
20g cascade 20min
30g citra 15min
30g ribane narance 10 min

Pivo prefino, osjeti se lijepo ta voćna neka aroma. Uživam u svakom gutu i svaka boca mi premala (fali bar litra još na ovima od 0,5 :D ), ali lupa, stvarno lupa. Ne može to biti tih nekih 5,75-6% alc. kako je po calcu kad popijem litru i uha mi žare. Da se razumijemo, nije to loše, ali nije mjerodavno :D
Kod pretakanja rastopio sam šečer u vodi i dodao u bottling bucket(s) (dva kanistera u omjeru) i flaširao i dobio sam to da su neke više, neke manje gazirane. To me malo ljuti.

2. Četvrta tura

5kg PALE ALE (neki, e sad best, extra ili neki od tih nemam pojma) – SIMPSONS (svijetli bazni)
2kg CARAMALT – SIMPSONS
250g CHOCOLATE – BOORTMALT
+ 300g CHOCOLATE – BOORTMALT u cold stepu
Hmelj (znači svaki korak je samo citra) redom na
50min - 20g,
30min - 20g,
10min - 30g - i tu sam ulio uz lagano miješanje procijeđeni slad sa cold stepa
5min - 30g

OG 1058 -> FG 1015
alc. 5,75
IBU 115 (bez suhog hmeljenja) +50g citre sam samo bez ikakvih vrećica ubacio u ferm ostavio 7 dana i 7 dana CC
SRM 29 (bez boje iz cold stepa)

Flaširano je 18l. Okus.....ajme majko.... Taman da se ni malo neugazira budem je kroz sinuse izvukao koliko mi je fino. Netko je na forumu napisao da "oni koji ne znaju napraviti dobro pivo, nedostatke piva pokriju nabacivanjem citre" i sad mi je jasno što to znači. Koliko je to fino i intenzivno. Miris, okus. Oduševljen. Vjerujem da je to vama stara pjesma, ali meni je ovo za opast na dupe... Ovaj IBU od 115 mi se čini više kao neka fiktivna brojka, ali budem vidio nakon 2 tjedna točnije...

3. Peta tura

To je SOCIJALNO PEMSKO PIVO od moga slada. Tu sam išao na bistrenje želatinom da vidim kako se to ponaša iako sam naručio Irish moss, ali moram nešto eksperimentirati. Znači pola litre vode natjerao u boil, manji dio, ni deci odlio u hladnu porculansku zdijelicu i malo pričekao da temp. padne ispod 70°C , umiješao onaj jedan paketić, dodao u onaj ostatak od oko 0,4l (temp. MORA BITI ISPOD 70°C) opet umiješao i ulio u ferm, nabio vrenjaču nazad i sad budem čekao da vidim kako se bude ponašalo.

Pitanja:

-Mogu li oprati kvasac u koji je dodana želatina?
-Ako kvasac perem treći put, trebam li raditi starter? (znam da se preporuča svaki put raditi, ali jel neophodan) Bacam oko 0,4 slury u ture od 20ak litara, nemam problema sa vrenjem, kvasac sve počisti, baš kako mi i calc pretopstavi (utjecaj kvasca na okus nemam pojma, ali piva su mi fina)
-Ako treba starter, jel 50g DME na 1l (znači 0,6vode + 0,4l slury) dosta? Nisam još došao do broja stanica i ciljanje broja stanica pa da mi netko samo eto kaže neki target, uskoro krećem i to "OBRAĐIVATI".

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Chuky » čet ožu 08, 2018 9:29 am

Moja druga tura je bila SMESH Citra, i šta da ti kažem,popila djeca, mislila da je sok.
Za bistro pivo ima bar 5 koraka. Mljevenje, forlauf (nema kod BIAB), naglo do kuhanja,irska mahovina rehidrirana na 10 min, wirpool, brzo hlađenje, filtriranje i pretok kad padne talog, dobra ferm, pretok i strpljivo odležavanje na hladnom (najbolje ako zaboravimo na pivo) tu može i žele i bentonit i isinglas i silkflo a najbolje ništa. Moja piva su bistra ali uvijek imam taloga na dnu. Pažljivo sipam u čašu, a najbolje je iz flaše.
Na pitanje o kvascima ti ne smijem dati savjet jer sam ovdje ja najveći brljo i trebam se poklopit po ušima.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la svabac » čet ožu 08, 2018 11:01 am

mozes prat kvasce iz zelatinirane ture.

za starter najbolje se posavjetovat sa sljedecim calc: http://www.mrmalty.com/calc/calc.html , odes na repitching slury tab, za pocetak ako nisi siguran ostavi defaultne postavke ili mozes proguglat na netu imas primjere slika kako tocno izlgeda thick/thin slury, i kako izleda smece (u odredjenom postotku) u sluryu pa mozes usporedit slike sa svojim kvascima i otprilike odredit postavke. pod datum upises datum kad si oprao kvasac i onda ti on izbaci koliko stanica/slurya ti je potrebno za tvoje pivo. ako vidis da nemas dovoljno, odes ovdje https://www.brewersfriend.com/yeast-pit ... alculator/ i izracunas koliki starter ti treba, tu ti odmah i pise koliko vode i koliko DME trebas u starteru.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet ožu 09, 2018 7:15 am

Za bistro pivo ima bar 5 koraka. Mljevenje, forlauf (nema kod BIAB), naglo do kuhanja,irska mahovina rehidrirana na 10 min, wirpool, brzo hlađenje, filtriranje i pretok kad padne talog, dobra ferm, pretok i strpljivo odležavanje na hladnom (najbolje ako zaboravimo na pivo) tu može i žele i bentonit i isinglas i silkflo a najbolje ništa. Moja piva su bistra ali uvijek imam taloga na dnu. Pažljivo sipam u čašu, a najbolje je iz flaše.
Sve 5 i slažem se sa tobom. Meni iskreno ne smeta mutno pivo, štoviše, ima mi baš taj craft look koji je meni čisto OK. Ovo sa želatinom više je bio neki pokusiĆ da mogu usporediti sa CC jer tako bi ga mogao skratiti na dan, dva možda kada bude frka sa vremenom. Kao neko opcionalno rješenje.

Svabac - Hvala za ovo. Stvarno je koristan odgovor. Sažet i samo bitne stvari za neki temelj. Stvarno cijenim takvu pomoć.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Toples » pet ožu 09, 2018 8:51 am

taj kalkulator debelo pretjeruje ponekad. osim ako imaš pivo koje mora biti čisto ko suza (lager npr) možeš malo underpitchat.

Kod nekih stilova (weizen npr.) je preporučljivo debelo underpitchat i uopće ne aerirati sladovinu jer želiš potaknuti estere koje taj kvasac daje.
Znači u principu bi diretno tekući 3068 bez startera i aeracije trebalo bacit unutra. Dobit ćeš underpitch po kalkulatoru od 50% ako ubaciš u 20 litara. Ja bih se usudio ići čak do 30% u tom slučaju.
Ako radiš sa suhim kvascem, onda ne radiš rehidraciju i opet naravno ne aeriraš sladovinu kako bi dobio od kvasca što želiš
save a tree - drink beer

Odgovori