Pemsko pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet lip 15, 2018 12:58 pm

Ljudovi/pivožderi

Apel za pomoć

Ima netko neku ideju za jako bozicno pivo (ali ipak ne preko 10%). Planiram nekih 30l spakirat za bozic. U obzir dolazi sve. Od meda i orasa, čiste guščje masti, kolomaza do sušenih komada bambusa. Stil nije bitan. Sve ideje prihvacam.

Naravno mislim na nas bozic, ne od susjeda, jer tko ce cekat 6 mjeseci i 24 dana kad mozes cekat 6 mjeseci i 10 dana!

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la stribor7 » ned lip 17, 2018 9:23 pm

Nemoraš čekat Božić, prvo dolaze židovska i muslimanska nova godina.
Predlažem dry stout s grožđicama i medom.
Nešto slično sam radio i bilo je super.
STRIBOR7

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la AlkoholUnited » ned lip 17, 2018 9:42 pm

Pemac je napisao/la:
pet lip 15, 2018 12:58 pm
Ljudovi/pivožderi

Apel za pomoć

Ima netko neku ideju za jako bozicno pivo (ali ipak ne preko 10%). Planiram nekih 30l spakirat za bozic. U obzir dolazi sve. Od meda i orasa, čiste guščje masti, kolomaza do sušenih komada bambusa. Stil nije bitan. Sve ideje prihvacam.

Naravno mislim na nas bozic, ne od susjeda, jer tko ce cekat 6 mjeseci i 24 dana kad mozes cekat 6 mjeseci i 10 dana!

Sklepo sam ja neki recept za Bozicno ali je poprilicno skup a pomalo i kompliciran. Na natjecanjima u dvije zemlje je dobio 36 i 37 bodova ak te zanima javi!?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon lip 18, 2018 6:55 am

stribor7 je napisao/la:
ned lip 17, 2018 9:23 pm
Nemoraš čekat Božić, prvo dolaze židovska i muslimanska nova godina.
Predlažem dry stout s grožđicama i medom.
Nešto slično sam radio i bilo je super.
Vidis vidis ne zvuci lose. Nit ideja za blagdane nit prijedlog za kuhanje :)

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » ned stu 25, 2018 5:41 pm

Priblizio se zadnji rok da piva mora biti gotova za Badnjak pa sam morao kuhati pod, kak se kaže, mus, nakon dugo vremena, uf, falilo mi je to.

Na kraju nisam kompletirao komoru i sustav (tehničke i mehaničke pogreške) pa je opet bilo improvizacije na sve strane. Sustav je zamišljen kao HERMS. MT 75l, HLT 70l i BK 100l, ali mi je sjeban HLT koji je trebao imati ele grijač 5,5kW, ali to budem opisao kasnije u drugoj temi.

Recept:

15kg baznog NG (ne sjećam se više ali mislim da je bio pale ale)
5kg carared 40
2kg ječma (Barun-pivarski ječam s domaćih polja)

Hmeljevi:
Fuggle (domaći sušeni) 150g ubačeno u lonac kada je u njemu bilo 50l poslije ispiranja, zatim još 50g na prvi pravi boil.
Amarillo 50g na 10min
Fuggle (domaći sušeni) 200g na 10min
Simcoe 100g na 0min

Biti će dry hop nakon 7 dana sa 100g Amarillo i 100g Simcoe što bi trebalo zaokružiti 10g hmelja po 1l piva.


Kvasac: Petarda - 3 paketića (mogao sam i sa 2 možda ići, ali sipanje je drito u ferm pa nek se nađe)

Dan prije sav slad i ječam pošprican sa 2% vode i ostavljeno pola sata i onda sve samljeveno (NA ŽGANCE!!! - Otpalo mi rame drugi dan).
Voda je bila 80% RO i 15% voda poznatog sastava i 5% voda koja se morala dodati zbog improvizacije, dodana kemija i kasnije u ukomljavanju pogođeno nešto preko 5.4PH.

Voda pripremljena na 75C. Dodan slad i podgrijano na 67C. Danas sam se malo igrao i vidio da mi sonda na STC pokazuje 5C više nego termometar koji sam kominirano korstio kad sam kuhao tak da sam sav zbunjen, a nemam neki referentni kojim bi vidio što je ispravno. Svašta. Ugl. Sve to promiješano lijepo, propušteno 5 pehara po 1,5l i vraćeno u lonac i ostavio da reciruklira. Kako nemam hlt koji mi je sjaban, ostavio sam plamenik udaljen od dna lonca za ukomljavanje na laganoj vatrici tako da mi se je temp. prikaza na STC mijenjala za svega pola stupnja cijelo vrijeme ukomljavanje koje je bilo 90 min jer mi se voda za ispranje duže grijala. Ispiranje je bilo fly sparge i trajalo je dosta dugo, ali ne zbog štopanja već zbog malo promjera cijevi koje sam imao i morao koristiti. Prvo je 50l temo 75C propušteno i na kraju je komina bila temp. 67C (na STC). Tada sam ponovio postupak sa još nekh 25l (opet temp 75C i na kraju nekih 68C). Za kraj pušteno još sve iz MT da bi u loncu u kojem sam kuhao mjerica pokazala nešto preko ili oko 92l na početku kuhanja. Kuhanje je bilo 1sat i ostavljeno još 10min poslije bez vatre Hlađeno na CFC koji se pokazo opet ravan zadatku, dodan kvasac i aerirano sa bušilicom i kuhačom 3min (kad se hladilo padalo je sa visine u ferm pa je i tu pokupilo nešto zraka). Danas vrenjača već radi onako kako treba. Temp. je oko 19C jer ne mogu za sada drugačije (s tim da varira jer je preko noći oko 15-16C).

Još je na 10min dodana irska mahovina, samo isipana iz vrećice (treba li ju hidrirati prije dodavanja?).

U ferm je završilo oko 85l (ne znam točno, ali da je 5l isparilo i 2l još da je zaglavilo svuda i to je to negdje)

OG mi je pokazao (po meni iznenadujuće niskih) 1.046-48, ali kažem bude to svega zbog ovh temp. Sladovina je bila ful gusta kad sam kuhačom to miješao u ferm. FG bi trebao ići na 1.014, al tko zna kako bude otisao i što bude. Jebem si temperaturnu sreću... Na ruku mi ne ide ni što je slad stajao dosta dugo na sobnoj temp.,ali nije bio samljeven.

Okus je bio malo gorči, ali to je zbog domaćeg hmelja, to bi trebalo nestati jer smo kod frenda kuhali i zajebali se pa ubacili 5x više tog hmelja neg što je potrebno i IBU je probio nekih 140 po calc, ali nakon svega piva je pitka, štoviše meni je odlična, al ja jesam IBU manijak pa ono. Dry hop bi trebao dati malo voćnu notu. Pivo nije po nikom baš stilu rađeno već sam gledao da bude za široke mase prihvatljiv okusom, mirisom i vizualno jer se radi za feštu za Badnjak. Samim tim i IBU sam stopirao na samo 65. Ako bude sve OK alc bude od 4-4,5%.

Eto, ovo je bio opis još jednih PEMČEVIH PIVARSKO-KUHARSKIH MUKA!

Zahvaljujem. Živjeli!

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » ned stu 25, 2018 8:01 pm

Evo jedna fotka sa recirkulacije. Malo sitno brasno stvaralo probleme, ali je prihvatljivo bilo.

slika

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » pon stu 26, 2018 8:15 am

Pemac je napisao/la:
ned stu 25, 2018 5:41 pm
Priblizio se zadnji rok da piva mora biti gotova za Badnjak pa sam morao kuhati pod, kak se kaže, mus, nakon dugo vremena, uf, falilo mi je to.
Zahvaljujem. Živjeli!
Kad si to kuhao?

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon stu 26, 2018 8:24 am

Ovaj petak prije krigle.
Zadnja izmjena: Pemac, dana/u pon stu 26, 2018 8:25 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon stu 26, 2018 8:24 am

erda je napisao/la:
pon stu 26, 2018 8:15 am
Pemac je napisao/la:
ned stu 25, 2018 5:41 pm
Priblizio se zadnji rok da piva mora biti gotova za Badnjak pa sam morao kuhati pod, kak se kaže, mus, nakon dugo vremena, uf, falilo mi je to.
Zahvaljujem. Živjeli!
Kad si to kuhao?
Ovaj petak prije Krigle.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » pon stu 26, 2018 8:32 am

Pemac je napisao/la:
pon stu 26, 2018 8:24 am
Ovaj petak prije Krigle.
I mislio sam da je prije, ali ajd pitat ću, nisi valjda nakon one pijanke još išao kuhati :)
Drugi put ćemo dogovorit donošenje i zamjenu piva, da vidimo tko šta kuha :)
:pivo3: :pivo2: :pivo: :pivo4:

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon stu 26, 2018 8:37 am

erda je napisao/la:
pon stu 26, 2018 8:32 am
Pemac je napisao/la:
pon stu 26, 2018 8:24 am
Ovaj petak prije Krigle.
I mislio sam da je prije, ali ajd pitat ću, nisi valjda nakon one pijanke još išao kuhati :)
Drugi put ćemo dogovorit donošenje i zamjenu piva, da vidimo tko šta kuha :)
:pivo3: :pivo2: :pivo: :pivo4:
Dan poslije takvih hepeninga je rezerviran za odrzavanje vitalnih funkcija, nista drugo.

Moze, moze. Sad bi to trebalo ici kontinuirano kuhanje pa uvijek bude na stanju. :pivo:

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon pro 03, 2018 8:34 pm

Dry hop sa 100g amarila i 100g simcoe. Fg otisao na 1010-1012 sto se osjeti na tijelu. Izgleda da je temp ukomljavanja preniska. Fuggle dao gorcinu koja je meni fina, onako naknadna. Vocnih aroma slabo. Bistrina odlicna vec sad bez cold crasha (boja svijetlija od ocekivane). Ostaje pricekati jos 5,6 dana do flasiranja. Radi se jos na jednom projekticu sto se toga tice pa budu i neke fotke toga ako prode uredu.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » čet sij 03, 2019 3:00 pm

Kako uvijek volim krenuti sa osvrtom na prošlo pivo, tako bude i sada.

SMAZALO SE SVE U ROKU DOK SI REKO "(K)EKS". Znači sam Badnjak je od 6 gajbi dočekalo 7 (slovima; sedam) pivi. Haha. Potrudio sam se stvarno da šire pučanstvo proba domaću pivu i uspio sam prezentirati to kako treba. Nisam čuo ni jedno "dobra je, ali zuja je bolja", čak i ljudi koji su samo na vinu većinu života su bili zadovoljni, a oni škrtiji na pohvalama su ipak potegnuli za još jednom bocom. Društvo koje mi je upoznatije sa craftom i brewanjem stvarno nisu bili škrti sa pohvalama. Kako mi je stari predsjednik lovačkog drustva, na pečenje pečenice su došli i njegovi članovi, tzv. hodajući grobovi :D i komentar jednog mi je posebno ostao u sjećanju; jebo majku što je dobra auuuu... Znači dedek od 70godina to kaže haha.

No ajmo dalje...

Kuhale se dvije ture. Neki američanski pejl ejl i posebno drag pokus POTATO BRUT IPA.

NEKI AMERIČANSKI PEJL EJL

18kg Pale ale
2,5kg Pilsena
2,5kg Cara 40
1kg Zobenih

3x 11,5g US 05
160g domaći fuggle
350g Amarillo

Ukomljavanje više manje ništa novo. Na 68°C sat vremena. Podigao na 72°C. Tu kreće ispiranje, ali radio sam ga skroz polako. Ali skroz polako. Oko sat i pol. Kada sam iscjedio 25-30l ubacio sam sav Fuggle i pojačao plamenik na najjače. Znači hmelj je unutra bio preko sat i pola, čak i bliže 2h. Nakon što se sve iscjedilo i pojavio boil štopao sat vremena i ubacio 350g Amarilla, ugasio plamenik, zavrtio bušilicom, ostavio 10ak min, ohladio, ubacio 3 paketića kvasca, aerirao bušilicom 5min. U ferm je bilo oko 85l.

OG je pokazao 1.062.

Nakon tjedan dana je 1.022 što je visoko. Vrenjača bubučka na jedvite jade. Malo me strah da ne ostane ovdje pa sam podigao temp sada...

POTATO BRUT IPA

7kg izrezano na krupnije koce sa korom i prokuhano 10ak min. Ohlađeno i isprano. Zgnječeno onom ručnom "gnječilicom" na sitnije.

Profil vode za ukomljavanje/ispiranje (reverzna osmoza)
CaSo4 - 2 / 1,5
CaCl2 - 2 / 1,5
MgSO4 - 3 / 2,3
Mliječna 3ml / -

U obje vode je dodano manje od 10% vode iz bunara kojoj ne znam profil.

Zagrijana voda na 55°C što bi trebala biti temp želatinizacije škroba u krumpiru i ubačen krumpir na 30min. Digao temp na 60°C dodao 2kg Pilsena i 1kg Pale Ale i nakapano 12ml enzima alfa emilaze iz SVEZAPIVO. Ostavljeno 30 min. Ph je bio prenizak odnosno 6ph pa treba izbaciti mlječnu iz vode za mash. Digao na 65°C i ostavio sat vremena. Završna temp je bila oko 62°C. Dalje dizanje na 75°C i ispiranje koje sam malo zajebao, ali ništa strašno. Svejedno mislim da je trebalo puno više šečera izaći nego što se kasnije pokazalo. Pustio da krene boil, čekao sat vremena (zadnjih 10 min dodao 12g irske mahovine), ugasio plamenik (ph sladovine je bila 6.2) i dodao:
60g Cascade
40g Simcoe
20g Amarillo

Ostavio 10min, ohladio, aerirao, dodao 2 paketa US05. Ubacio 1. dry hop 40g Cascade / 20g Simcoe / 10g Amarilla.

OG je bio prenizak, odnosno 1.032. FG teoretski treba ići ispod 1.000 al tko zna kako bude za prvi put. Nakon 5 dana ide 2. dry hop za koji još nisam odlučio kako bude, ali čini mi se sa 50g citre.

Kasnije sam pričao sa jednim bivšim zaposlenikom Franck Čipi Čipsa i kaže da sam vjerojatno napravio grešku u koracima prokuhavanjem krumpira. Njegova ideje je ribanje krumpira i ispiranje hladnom vodom, jer bi se na taj način škrob odvojio iz krumpira bez da se na njega temp utječe, pa tek onda na želatinizaciju itd... Druga greška koja se meni ukazala je prekrupno mljeven slad. Ali to nema veze sa krumpirom. Treća stvar je ta da nisam siguran mogu li ovi enzmi podnijeti 60°C da se najebu majke ovom škrobu.

Ugl rezultat kuhanje nije obećavajući, ali svakako dobra baza za daljnje eksperimente. Sladovina je imala neki ljutkast/papren okus. Puno izraženije nego recimo raženi slad koji meni ima. Kuhana sladovina je pokazivala nešto manje od 40l u loncu, i oko 5l sam pustio kroz cfc prvo van ferma i ostatak u ferm i u njemu ima oko 22l sladovine. Žao mi je što nemam sekudara da prebacim sladovinu prije drugog dry hopa, ali i ovo bude ok za vidjeti okus hmelja 2 tjedna u sladovini.

Treba primjetiti da nema hmelja za gorčinu, odnosno na 1h jer po stilu preporućuju IBU manji od 30 (neki navode i 20, ali to su neke profinjene pičkice :D )

Za kraj, treba preporučiti i jebački cold crash jer zaboravite na grain bed koji bi trebao izfiltrirati pivo. Na slikama budete vidjeli o čemu govorim. Svakako molim da se javi netko ako je radio išta slično jer ovo za mene nije samo ideja vrijedna jednog kuhanja..

FOTKE: PRVA JE PRIJE PROKUHAVANJA, DRUGA JE NAKON USITNJAVANJA, DOLJE JE "GRAIN BED"

slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » sub sij 05, 2019 6:36 pm

Nakon 5 dana ubacen 2. dry hop u krumpirusu. Ubaceno 40g Cascade / 20g Simcoe / 10g Amarilla. Gravitacija je 1004 mozda 1005. Ipak nije otisla na 1000 kako sam se nadao. Budem vidio jos tjedan dana, mozda stanje bude bolje pa na CC. Okus, hm rijetko pivo, osjetne gorcine sa jebiga tim vocnim notama. Nadam se bistrijoj boji, tj ciscoj zutoj jer sada ima neku smedinu u sebi. Stvarno se nadam da bude otislo nize.

I pitanje, el mogu ti enzimi na 60°C kako sam radio ili da kapam u fermentor sad dok nije kasno??

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » ned sij 13, 2019 6:57 pm

NEKI AMERIČANSKI PALE ALE je flaširan. FG stao na 1020. Piva punija i pravo osvježenje za razliku od piva sa nizim FG. Čeka se kraj (ili početak makar) karbonizacije da krene uništavanje iste.

Jučer kuhan (a ne znam kad ne kuham striktno prema stilovima) BROWN ALE.

Kad je APA flaširana, ostavio sam kvasac u fermentoru do sutrašnjeg dana i sladovina je onda prelita na taj kvasac. Nisam ispirao nista ferm ili kvasac vec samo čisto ubacivanje u ferm. Brine me stari krausen koji je ostao na stijenkama, ali budemo vidjeli kako se bude ponašalo. Vrenjača je za par sati već počela bubučkat zestoko.

16kg pale ale
3kg cara 40
1kg special b 300
0.5 kg zobenih

150g hallertau od kreše na 60min
100g hallertau od kreše na 30min
100g citra na 10min
200g citra na 0 min (ugasio plamenik i zavrtio bušilicom, ostavio 10ak min)

Ubačen slad u 75°C. Štopanje svega i svačega. Znači ispod lažnog dna imam crijevo ono od kotlića. I to je 3. koje koristim, sa prva dva nisam imao problema, ali sam ipak htio staviti dulje. I uspijelo mi je zastopati MT. Ne znam kako i zasto, ali toliko jako da sam skinuo ventil i nije nista curilo. Onda sam izvukao to crijevo, sladovina prsnula posvuda, i brzo stavio ventil. Ja da idem tjesteninu kuhati u tim loncima, ja bi se i sa tim izjebo...

Ukomljavanje 20min na 63°C i 40 min na 68°C. Ispiranje bez dizanja na 75°C. U lonac dobio preko 95l. Konačni OG je prema kalku 1052. IBU oko 50. Eff oko 70%. I da još jednom potvrdim što sam ranije vidio, sa svakim baznim se dobije bolja eff nego od Slavonije. U flašama bi trebalo završiti opet oko 75l.

Odgovori