Pemsko pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la stribor7 » čet sij 18, 2018 3:55 pm

Grga što to lijepo izgleda, al moraš sve upotrijebiti da ne odumru nakon vremena. Bilo bi šteta izgubiti takve sorte.
Gdje nabavljaš epruvete s poklopcem?
STRIBOR7

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la timi » čet sij 18, 2018 4:11 pm

striborcicu dragi, izvoli!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » čet sij 18, 2018 4:46 pm

timi je napisao/la:
čet sij 18, 2018 4:11 pm
striborcicu dragi, izvoli!
A pipetu ili već kako se zove za kiselinu?

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la timi » čet sij 18, 2018 5:00 pm

pipetu za kiselinu? bojim se da nisam dobro shvatio na sto tocno mislis.

ako mislis nesto za odmjeravanje kolicine kiseline onda ti moze posluziti i ovako nesto, bez problema. ja s tim radim vec godinu dana - hvala, roda! ;)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Toples » čet sij 18, 2018 5:05 pm

za kiselinu kupiš običnu špricu u ljekarni 5-10mL
save a tree - drink beer

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la AlkoholUnited » čet sij 18, 2018 11:08 pm

erda je napisao/la:
čet sij 18, 2018 4:46 pm
timi je napisao/la:
čet sij 18, 2018 4:11 pm
striborcicu dragi, izvoli!
A pipetu ili već kako se zove za kiselinu?

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 3294695666

a opet brze ti je rijesenje sprica iz ljekarne kako hoces
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la stribor7 » pet sij 19, 2018 7:16 am

AlkoholUnited je napisao/la:
čet sij 18, 2018 11:08 pm
erda je napisao/la:
čet sij 18, 2018 4:46 pm
timi je napisao/la:
čet sij 18, 2018 4:11 pm
striborcicu dragi, izvoli!
A pipetu ili već kako se zove za kiselinu?

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 3294695666

a opet brze ti je rijesenje sprica iz ljekarne kako hoces
u Temi pranje i reciklaža kvasca postavio sam pitanje ekipi koji su bili u Osijeku na predavanju vezano za pranje kvasca kiselinom kako bi se eliminirala bakterija, no do sada mi nitko nije odgovorijo da je to radio.
STRIBOR7

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la stribor7 » pet sij 19, 2018 7:16 am

timi je napisao/la:
čet sij 18, 2018 4:11 pm
striborcicu dragi, izvoli!
Koje su bolje one sa zaobljenim dnom ili sa konusnim dnom?
STRIBOR7

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet sij 19, 2018 10:20 am

Da, sad sam baš čitao za to kiselo pranje. Zanimljiva stvar, bilo bi lijepo da netko opširnije napiše nešto o tome...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon sij 22, 2018 9:42 pm

Trece kuhanje gotovo!

Prije svega, vraćam se na prvu turu. Otišla je skroz i dojmovi su... Vše nego odlični. Ekipa (koja nije klasična ZKP) je stvarno nahvalila pivo. Sad kad je lijepo odležalo i kad se ohladi kako treba nestala je nekako ta vodenkastost, nemam pojma kako bi opisao i stvarno mi je bilo dobro, a i drugima se , kažem, svidjela. Gotovo sam siguran da kasnije opet budem išao raditi ''prvijenac'' da vidim kako onda bude ispao, ali to je neka druga priča.

Druga tura je nakon 15 dana bačena na cold crash. Prvi dan sam u roku od 12h spuštao temp. po 3,4 stupnja do 8°C, ostavio 24h i spustio na 5°C gdje budem ostavio dalje tako ukupno 6 dana (ne stignem ranije flaširati).

slika

POMOĆ: pošto sam nadranjčio i upogonio taj dio friža, zanima me mogu li ga koristi dalje za fermentaciju ove treće ture, jer mi je sada na temp. od 22°C preko dana i nekih 18-20°C preko noći (što je onda plus onih 3-4°C više u ferm ipak van propisanog okvira kvasca)? Tipa, kad maknem ovaj sa cold crasha da bacim 3. turu unutra na neku nizu temp. od sobne ili slično?

I konačno treća tura:

6 kg NG
2 kg Carared
0,65 zobene

55g aurore 60min
20g cascade 20min
30g citra 15min
30g ribane narance 10 min

slika

Prokuhana pipovača dan ranije (nakon izljevanja taloga ostalo 25l).

Osnovno ukomljavanje (80min) u 19l čiste prokuhane na temp. 66°C (planirano) ALI bilo je tu svega. Iako smo uspiali lijepo i bez grudica (stvarno smo se potrudili) nakon 20 min kada smo išli promiješati, skužili smo da je rubna temp., između stijenke i vreće 65°C, a u sredini vreće 62°C, pa smo to sve promiješali i upalili plamenik pa rubnu digli na 69-70°C, opet promiješali i ostavili 20min (to napravili ukupno 3 puta). Problem je kod faking vreće kada se stegne, ostane ona jebena rupa gore, i kad bi ju skroz potopio, slad bi izašao van (što možda nije problem jer talog ionako ne ide u ferm. (ali o tome na kraju) tako da vreća nije skroz potopljena da se slad osjeća ko beba u maternici već mi izgleda ko da se Žak Houdek nasuko negdje u okolici Crikvenice! Nakon 80min izvadili i malo ocijedili, onako, taman i zatim to bacili na ispiranje u 15l vode na 75°C (50% prokuhane, 50% pipovače), promiješali i ostavili 20 min (s tim da smo miješali nakon 10 min). Nakon 20min odgrabili trećinu slada sastrane i iscijedili toliko da se prvi susjed kune da je čuo slad kako vrišti, bacili taj slad van i u vreću ubacili preostalu trećinu. Tu trećinu smo pak toliko istiskali (bilo je i šaketanja) da se i drugi susjed sad kune da je i on nešto čuo. Iscjeđenu sladovinu bacili u osnovnu i čekali hot break, ubacili redom hmeljeve i narančinu koru i kuhali 60 (možda 70min, to nismo sigurni pa smo ostavili bolje 10min duze nego krace). Izvadili hmeljeve i ostavili da se smiri 10ak min, pa kroz cfc opet ohladili, ubacili kvasac drito iz vrećice i aerirali m(b)učkanje 10min (frend zaradio dnevnicu što je pomogo to raditi).

I sad dolazim do još jednog problema; s tim divljačkim cjeđenjem vjerujem da je samo duša od slada bila sigurno pola litre, ali ukupni talog je bio 3l. Gledao sam što sa tim, da pustim da se slegne još, da ubacim dio u ferm još ili da sve bacim u pičku materinu, odlučio sam se na ovo treće. Suza je suzu stizala kad je to odlazilo niz sifon u kanalizaciju, ali nisam htio ujebati stvar na svoju ruku pa tražim savjet: isplati li se to ubaciti u ferm da se istalozi na cold crashu ili ne. Dobrih 1,5l sigurno bi bilo još sladovine ok kvalitete, ali je bilo mutno i svakakvo (vjerojatno šrot i zobene) i 1,5l taloga, ne mogu točnije procijenti.

Suma sumarum:

OG: 1058
ABV: 6%
IBU 85
Eff: 55%

Ali to sve uzimam sa rezervom pošto, eto ne znam sa sigurnošću koliko sam dobio u ferm (ja bi rekao 20,21l + one 3l koje "fermentiraju" u viječnim lovištima), budem možda sigurniji kada isflaširam.

Tijekom ukomljavanja uzeo sam uzorak, ohladio na sobnu i probao trakicama odrediti (koliko-toliko) pH (ovih dana mi treba doći sastav vode (jelte kao "gradske" koja ide kroz selo) i odredio sam kurac po običaju, tako da za sljedeći put moram nabaviti univerzalne trakice;

slika

Za kraj samo slika kako ispirem demižon iznutra, možda nekom pomogne jer sam i sam prije bio tražio način. Rokam sa tim bar 20ak min uz mijenjanje vode, poslije izosan pa ispiranje, pa opet ispiranje, pa opet ispiranje:

slika

Na kraju šipke komad silikonske cijevčice (da ne lupa po dnu) i razni komadi u svim smjerovima flaksa za trimer stegnuti šelnom, gore drveni čep da ne lupa šipka po grlu!

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la stribor7 » uto sij 23, 2018 7:21 am

Kolega, nisam preveliki stručnjak ali od početka su me učili da se slad samo ocjedi i da se nesmije stiskati, jer dobiješ neželjene okuse od ljuskica. Tako da u sljedečoj turi slad samo ocjedi.
STRIBOR7

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » uto sij 23, 2018 7:42 am

Istina, vidio sam da se spominju neželjeni okusi. Ali isto tako vidio sam da je to samo mit, te da do lučenja tanina ne može doći pa sam odlučio dok god se kuha na vreću, ture do 25l bude i cijeđenja, ili kako ameri kažu "squeezed like he owes you money". Na neželjene okuse se ne mogu žaliti kada još ne znam ni koji su poželjni :pivo:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Toples » uto sij 23, 2018 8:26 am

stribor7 je napisao/la:
uto sij 23, 2018 7:21 am
Kolega, nisam preveliki stručnjak ali od početka su me učili da se slad samo ocjedi i da se nesmije stiskati, jer dobiješ neželjene okuse od ljuskica. Tako da u sljedečoj turi slad samo ocjedi.
ovo je krivo učenje zasnovano na anegdotalnim dokazima.
ljudi ispiru s vodom ne riktajući pH te vode, i zato dobiju tanine i slične stvari, nema dokaza da to ima veze sa stiskanjem.

ja sam čitao bar jedan test gdje je sve bilo isto osim stiskanja i nije bilo problema.

http://brulosophy.com/2017/05/22/brew-i ... t-results/
save a tree - drink beer

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Gorann » uto sij 23, 2018 8:36 am

POMOĆ: pošto sam nadranjčio i upogonio taj dio friža, zanima me mogu li ga koristi dalje za fermentaciju ove treće ture, jer mi je sada na temp. od 22°C preko dana i nekih 18-20°C preko noći (što je onda plus onih 3-4°C više u ferm ipak van propisanog okvira kvasca)? Tipa, kad maknem ovaj sa cold crasha da bacim 3. turu unutra na neku nizu temp. od sobne ili slično?
U principu kontrolirana temp. fermentacije je najvaznija u prvih 3/4 dana , i to u nizem podrucju .
Kasnije je ionako polako potrebno dizat temp da pomognemo kvascima "počistit" do kraja
Tako da nakon 3 dana sada ga spustat je svakako kasno , ostavi sada da odradi na sobnoj

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » uto sij 23, 2018 8:52 am

Gorann je napisao/la:
uto sij 23, 2018 8:36 am
POMOĆ: pošto sam nadranjčio i upogonio taj dio friža, zanima me mogu li ga koristi dalje za fermentaciju ove treće ture, jer mi je sada na temp. od 22°C preko dana i nekih 18-20°C preko noći (što je onda plus onih 3-4°C više u ferm ipak van propisanog okvira kvasca)? Tipa, kad maknem ovaj sa cold crasha da bacim 3. turu unutra na neku nizu temp. od sobne ili slično?
U principu kontrolirana temp. fermentacije je najvaznija u prvih 3/4 dana , i to u nizem podrucju .
Kasnije je ionako polako potrebno dizat temp da pomognemo kvascima "počistit" do kraja
Tako da nakon 3 dana sada ga spustat je svakako kasno , ostavi sada da odradi na sobnoj
Ok, za sljedeci put budem probao uskladiti cold crash sa novom turom da imam slobodan friž tih par dana (to sam mogao i sada, ali eto...). Fala, živio :pivo:

Odgovori