Pemsko pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » čet pro 28, 2017 12:19 pm

Prije svega Pozdrav svima.

Moje ime je Mario i dolazim iz jednog malog mjesta koje se zove Hercegovac (pardesetaka km od Daruvara, Bjelovara, Kutine).

Pa da krenem redom. Iskreno, forum čitam možda dva mjeseca i samo filtrirane info koje trebam i uz te info sam napravio svoje prvo pivo. No prije piva sam odmah išao na izradu counterflow chillera koji se je pokazao i više nego zadovoljavajući.

slika

Mana je jedina taj slobodni pad pa kroz unutarnji fi 10 bakrene cijevi otrpilike ide litra po minuti.

slika

Prva tura (18l u fermentoru dobio)

slad

neki pale ale simpsons slad 4kg
Ječmeni slad crystal 120 EBC 2kg

hmeljevi:

Magnum 20g 60min
Aurora 25g 30min
Target 5g 10min

Kvasac

Safale US-05 (jedna vrećica)

Cijeli postupak je bio BIAB. Zagrijali 18l vode na 74 °C i u nju ubacili 6kg slada, promiješali sve i poklopili na sat vremena sa stiroporom 3cm (temp oko 67°C).

slika

Nakon sat vremena izvadili smo vreću i ocijedili slad koliko smo mogli, zatim smo tu vreću prebacili u drugi lonac sa oko 10-12l vode i tamo ostavili vreću (greška je što tada nismo dobro još jednom ocijedili vreću, već smo zbog količine samo prelili tu vodu u kojoj je stajala vreća sa jednom cjeđenim sladom u kotao sa ostalom sladovinom koji je već 5-10min bio na punoj vatri kojom smo ga tjerali na boiling). Kada je zakuhalo dodali smo hmeljeve kako je gore napisano i ostavili sat vremena. Za to vrijeme smo zakuhali nesto vode u loncu te razmutili kuhinjski šečer i ostavili da padne na sobnu temp te dodali vrećicu kvasca. Sladovinu samo ohladili kroz cfc u stakleni demižon i dodali tekućinu u kojoj je kvasac već radio te aeriro oko 4min stalnim trešenjem i mučkanjem demižona. Nabio vrenjaču sa etilnim akoholom i ostavio 2 tjedna na temp oko 20°C. Zadnja dva dana iznesao demižon na temp. od 2-8°C (variralo je) te radio pretakanje u boce. Prije pretakanja u boce prelio sam pivo u dva kanistera u koje sam dodao prokuhanu vodu sa 6g/l piva kuhinjskog šečera te pretočio u boce i zatvorio krunskim čepom.

Podatci po kalkulatoru su mi bili IBU oko 54, početna gravitacija 1040, završna 1010, alc. nešto manje od 4%.

Nakon tjedan dana pivo je lijepo gazirano, nema još pjene (brzo nestane) i okus je ok. Meni najvise smeta to što je malo vodenasto. Ostaviti cu još tjedan dana pa budem vidio kako se ponaša.

Za kraj molim sve savjete, pohvale i pokude za ovaj nacin kuhanja i recept, a posebno vas molim mišljenje za neku IPU koju mislim kuhati uskoro pa da stignem sve pripremiti. Recept bi bio ovaj:

slika

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la lijepimisko » čet pro 28, 2017 1:56 pm

Pozdrav i dobro došao, više da potaknem ostale, ja sam isto zelen još:
Po meni da si ulio samo čistu vodu bez ikakvog dodira sa sladom (10-12 litara) u ovoj drugoj turi, s 6 kg slada na 23, 24 l worta prije isparavanja, odnosno 18 l nakon kuhanja i prelijevanja u fermentor morao si dobiti OG debelo iznad 1.050, najbolje stavi scan iz recepta pa će ti ovi iskusniji detektirat zajeb. Možda nisi preračunao mjereni OG na sobnu temperaturu.
Ne znam koji si stil piva gađao, ali puno je kristala u receptu. Što se tiče drugog recepta ja ne radim dry hop, ali mi se čini premalo hmelja za dry hop i čudan mi je izbor hmelja za dry hop (aurora).

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » čet pro 28, 2017 2:20 pm

Fala za odg. :pivo3:

Nemam scan od recepta, ali i sam pretpostavljam da sam ku*** ulio sa tom vodom, a ne sladovinu. To sam odmah pretpostavio kao glavnu pogrešku. Što se tiče recepta, nisam išao na ništa direktno, tamno pivo pa da vidimo što bude. Moj moto je kakvo da je, popit će se, bitno da nešto naučim. Pa sam i tako ulupao sastojke. Samo sam gledao da IBU bude oko 50 i da ne fulam hmeljeve baš totalno.

Što se tiče hmeljeva za IPU ili što to već bude, u dry hop mislim baciti to što mi ostane, čisto da se zahmelji sa tom malom citrom i aurorom. Ali ako ima dosta hmelja ovako, ni ne moram raditi dry hop. Recept nije prepisan, već baš izvorno moja ideja na temelju nekih čitanja sa foruma nekih, pa može biti svega, zato pitam :D

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la lijepimisko » čet pro 28, 2017 3:27 pm

Ti kristalni sladovi su ti više za dodat okus karamele u pivo, već 10% karamele ti je više - manje dosta u bilo kom receptu. Ja volim karamelu pa ne stavljam ni blizu 2 kg.
Za boju koristi tamne sladove u manjem postotku, tipa roasted barley za dry stout, tamniji bazni slad (ovisno o receptu i sl)
I pusti da odleži tjedan, dva

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » čet pro 28, 2017 4:48 pm

Odlicno. Hvala na savjetu. Vec sam nesto naucio :pivo:

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » pet pro 29, 2017 10:13 am

Pemac je napisao/la:
čet pro 28, 2017 12:19 pm
No prije piva sam odmah išao na izradu counterflow chillera koji se je pokazao i više nego zadovoljavajući.
Koliko je dugačko crijevo u chilleru i koliko te koštala njegova izrada? Na koliko stupnjeva ti je ohladio sladovinu?

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet pro 29, 2017 12:46 pm

Crijevo je dugačko oko 8m, cijev 9m.
Zadnja izmjena: Pemac, dana/u pet pro 29, 2017 12:49 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet pro 29, 2017 12:46 pm

Cijev bakrena 9m nekih 360-400kn, ne znam točno, ovo crijevo je unutrnji fi 20 u Pevecu uzeo ne znam točno cijenu. A sa svim šelnama i ovom žicom omotanom između (nekih 15m) izašlo me oko 550kn.. 50ak kn više manje. Sad u zimi mi je spustilo na 18°C bez beda.. Nisam ništa ni pazio ni smanjivao protok...

velesila
Postovi: 35
Pridružen/a: sri lis 04, 2017 1:39 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la velesila » sub pro 30, 2017 12:26 am

Jesi li siguran da ćeš moći popiti ipu od 90 IBU? Koje je najgorče pivo koje si pio?

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la AlkoholUnited » sub pro 30, 2017 6:07 am

malo precesljaj recepte iskusnijih pivara za pocetak jer ovo je hm... aurora u dry hop je prezeleno preuzet ce citru kao da citru nisi ubacio... kristala previse... inace radim puno sa aurorom to je super hmelj za blonde i slicna piva ali makni auroru od ipe.... sto se tice protoka evo ti jedna pumpa sa ebaya nju spojis i da vidis protoka...
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 2907021736
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » sub pro 30, 2017 1:30 pm

Sto se Ipa i Ibu tice. Probao sam 10-15 ipa i nisam kod ni jedne naisao ni priblizno da mi nije pasala gorcina, naprotiv uvijek sam trazio vise, zao mi je sto jos nisam imao priliku probati IIPU da budem sigurniji u vezi ibu.

Znam da je bolje pronaci recept nekih iskusnijih, ali sto onda. Ako jednostvano uzmem recept i dobijem dobro pivo nisam nista naucio, vidio, pogrijesio. Ne zelim to. Ne zelim se zadoboljiti samo dobrim pivom.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la AlkoholUnited » ned pro 31, 2017 5:57 pm

Pemac je napisao/la:
sub pro 30, 2017 1:30 pm
Sto se Ipa i Ibu tice. Probao sam 10-15 ipa i nisam kod ni jedne naisao ni priblizno da mi nije pasala gorcina, naprotiv uvijek sam trazio vise, zao mi je sto jos nisam imao priliku probati IIPU da budem sigurniji u vezi ibu.

Znam da je bolje pronaci recept nekih iskusnijih, ali sto onda. Ako jednostvano uzmem recept i dobijem dobro pivo nisam nista naucio, vidio, pogrijesio. Ne zelim to. Ne zelim se zadoboljiti samo dobrim pivom.
Kada sam napisao pročešljaj recepte nisam mislio da nađeš recept za neku nagrađivanu pivu (tvoje savršeno pivo možeš napraviti samo ti i nitko drugi) nego nađi podlogu sa kojom ćeš se dalje razvijat a ako želiš "naučiti" onda kreni sa jednostavnijim pivima kao sto su SMASH ili nekakav lagani Blond Ale (bazni lako dostupni sladovi i hmeljevi) gdje možeš puno naučit koja sirovina što daje pa postepeno ubacuj novotarije koje saznaš kroz pivarenje...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet sij 05, 2018 8:13 am

slika

Evo napokon je prva tura skroz odradila. Pa redom;

Fino je gazirano, taman. Kada se toči lijepa se pjena stvori, ali brzo nestaje, tipa nešto kao kada u coca-colu usipate šečer, ako ste to kada probali, takva je pjena samo nešto duže se zadrži, iako lijepo ostaje na čaši kao što se vidi na fotki.
Okus, meni ok, zadovoljan sam. Čak ni tih 2kg karamela slada nije previše kako sam se uplašio čitajući kom vaše. Nešto drugačije od svega što sam probao i zbog toga sam zadovoljan. Zanimljivo je kako ide super sa jeftinom cigarom (ne, ne zajebavam se, stvarno to mislim).
Zamjerka je ta neka vodenkastost i malo kiseli miris (ne puno, ali ako ga tražiš osjeti se, tipa mošt).

Btw. ako netko ima starih boca kao sa fotke, mjenjam gajbe od ožujske za njih.

Sutra se kuha nova tura pa se tom veselim, ali po drugom receptu (nešto slično onom prije postavljenom).

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet sij 05, 2018 6:51 pm

Pitanje;

Kuham BIAB i sad kod ispiranja prebacim vrecu u drugi lonac i ostavim tamo 10ak min, zatim izvadim vrecu i ostatak sladovine prebacim u kotao sa ostalom sladovinom gdje zakuham do kraja. Zanima me mogu li ostaviti dio sladovine iz lonca za ispiranje (tipa 3 litre), prokuhati sastrane na pola sata, pustiti da se ohladi i tamo ubaciti kvasac da krene raditi i onda fermentor (kao kompenzacija tih 3,4 litre koje ispare pri kuhanju)?

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la AlkoholUnited » pet sij 05, 2018 7:00 pm

Po tvom opisu imas infekciju, vremenom ce biti samo gore dobro sve dezinficiraj (starsan) i ne ribaj plastiku s nekim mrezicama za sudje koje ju mogu izgrepsti. Proteraj i kroz cfc istu otopinu a kasnije isperi vodom...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Odgovori