Grapefruit Honey Ale Brooklyn Brew Shop

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Beeard
Postovi: 2
Pridružen/a: pet pro 01, 2017 11:34 am

Grapefruit Honey Ale Brooklyn Brew Shop

Post Postao/la Beeard » uto pro 05, 2017 7:40 pm

Pozdrav!
Moj prvi post pa da Vam predstavim recept koji sam skuhao, ujedno i moje prvo kuhanje. U drugom postu ću se predstaviti i postaviti poveznicu na zanimljiv oglas koji ću postaviti pa se pobrinite da ga provjerite. Pa da krenemo.
61kqm4AoYUL._SL1200_.jpg
Prema podatcima dostupnim na internetu uz malo istraživanja
Pale Ale Malt (app. 67%)
Torrified Wheat (app. 7%)
Crystal 10 (app. 5%)
Crystal 20 (app. 5%)
Victory (app. 5%)
Kandirani šećer (app. 5%)
Med(app. 5%) (med nije uključen sa sastojcima)

Hmelj Columbus i Cascade (cca 5g)

Total 1 Gal (3,8l) 5,5%

Temperatura ukomljavanja 63-68°60min, Mash out 77°C, Columbus @60min Cascade 1/2 @30min 1/2 @55min Med i Kand. šećer 0min

Kvasac ne znam koji je točno ali pretpostavljam English ale (Safale S-04).

Sam proces kuhanja je prošao ok. Koristio sam jedan lonac od 6l za ukomljavanje i kuhanje. Temperatura ukomljavanja mi je malo varirala ali bila u preporučenom rasponu cijelo vrijeme. Na kraju sam filtrirao i isprao sa 140micron filterom i 77°vodom do 5,5l. Ohladio uronjeno u sudoper s ledenom vodom u nekoliko minuta i pretočio u sterilzirani demižon od 5l. Koristio sam Betadine za stereilizaciju nakon malo čitanja jer sam imao pri ruci, a nisam bio u mogućnosti nabaviti starsan što za buduća kuhanja svakako hoću. Omjer 1,25ml na 1l mi se činilo premalo pa sam u vodu stavio veći omjer (5-10ml) dok nisam dvije litre tekućine lagano obojao.
Kvasac sam stavio odmah po prebacivanju u fermentor i zatvorio sa blow-off tubeom.
Slijedeće jutro fermentacija je vidljiva i izražajna ali mi je temperatura okoline u prostoriji pala ispod 18° te sam od tada postavio heat mat ispod fermentora koji održava temperaturu na stabilnih 19,5 stupnjeva s iznimkom 21 do 21,5°ako zagrijemo prostoriju jače. Fermentacija je dva dana bila ekstenzivna s vidljivim djelovanjem i lijepom pjenom, te se nakon toga smirilo do razine u kojoj se bojim da je možda prestao rad kvasca te se taloži poprilično. I dalje ima pokoji mjehurić na vrhu i kolanje čestica se vidi pod svjetlom ali više djeluje kao da je izmjena temperature za to zaslužna. 5.12 je 9. dan fermentacije i pustit ću da odradi kako je preporučeno zatim probati i izmjeriti. Karbonizirat ću s medom i puniti u 0,33 boce. Sramota me priznati ali med je malo lošije kvalitete, iako se otac bavi proizvodnjom meda, jedino što nam je ostalo je med s saća koja nisu bila u potpunosti izrađena.
Ako sam što zaboravio priupitajte ili ako imate što dodati slobodno.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori