Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

goramljak
Postovi: 43
Pridružen/a: uto lis 17, 2017 7:34 pm

Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la goramljak » sri lis 18, 2017 7:34 pm

Pozdrav ekipa,

Evo ukratko da se predstavim. Goran po zanimanju dizajner i hocu da probam homebrewing. Napokon nabavio sam svu opremu. Neki dan sam kupio neke materijale za Belgian Ale (jer htio bih par verzija tog napraviti da mi valja) pa sad mi potrebna mala pomoc. Probao bih kuhati BIABOM pa me zanimalo da mi netko u par crtica opise sta moram.

Ova trgovina gdje sam kupovao je austrijska pa su mi dali svoj recept odmah:
https://drive.google.com/open?id=0B6Ecr ... lMyUzRkMlE
http://www.beerstorevienna.at/wp-conten ... le-Ale.pdf

Mene sad muci kako sad sa ovim koracima. Otprilike znam, ali ne bih bas volio da zeznem prvo pivo. Nadam se da ce netko od vas malo vise znati.


Nakon toga imam jos masu materijala za Belgian pa ako ima netko recept kakav dobar sa ovim sastojcima neka preporuci.Pls pogledajte privitke. :)
Screen Shot 2017-10-18 at 7.30.52 PM.png
Screen Shot 2017-10-18 at 7.30.43 PM.png
ps. imam za kuhanje lonac od 30tak litara.
Stvarno masu sam procitao pa sad ne znam sta mi je najbolje. Nakon BIABA mislio sam probati:
http://svetpiva.rs/najteze-kuvanje-piva-od-celog-zrna/

zbog efikasnosti samog procesa, ali za pocetak mislim da BIAB mi je najsigurniji. Bar ja mislim tako.
https://zaognom.com/kucno-pivarenje/biab/


Hvala unaprijed.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la PBR » sri lis 18, 2017 8:58 pm

Moj savjet ti je da ne radis to nego uzmes najjednostavniji recept sa single infusionom na 66-67 C i to je to. Pogledaj hocupivo blog
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

goramljak
Postovi: 43
Pridružen/a: uto lis 17, 2017 7:34 pm

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la goramljak » sri lis 18, 2017 9:42 pm

PBR je napisao/la:
sri lis 18, 2017 8:58 pm
Moj savjet ti je da ne radis to nego uzmes najjednostavniji recept sa single infusionom na 66-67 C i to je to. Pogledaj hocupivo blog
Mislis na ovo:
https://hocupivo.wordpress.com/2012/05/ ... e-od-zrna/

Bas danas sam sve sa bloga citao. Hvala na savjetu vjerovatno cu i poslusati. Mislio sam ovo kuhati sto si mi decki preporucili, ali fakat ne zelim zeznuti prvu. Iako ako tko moze procitati ovo sto su oni napisali bio bih neizmjerno zahvalan. Prije ili kasnije ce mi trebati, a zelim biti siguran da radim pravu stvar.

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la *igor* » čet lis 19, 2017 9:27 am

Ne kompliciraj si život s prvim kuhanjem.. Bit će vremena za eksperimente.
Pojednostavi si di god možeš. Skoncentriraj se na najbitnije. A sad jel imaš 1, 2 ili 5 vrsta sladova, 5 vrsta hmelja koja svaka ide na 2 min razmaka,.. To si ostavi za daljnja kuhanja kad savladaš osnovni proces kuhanja.

Ja ti mogu reći kaj smo mi sve sjebali na počecima..
Prvo pogodi temperaturu ukomljavanja. Mi to sjebali i dobili preslatko pivo s 2% alkohola.
Temperatura nam je bila prenisko pa smo grijali lonac, pregrijali, spalili BIAB vreću,..

Sve si unaprijed pripremi. Vodu za ispiranje, lonce, kantu za smeće, hidrometar,..
Kod kuhanja imaš par trenutaka gdje ima brdo posla i tu ti sve mora biti posloženo.
To bi bilo pred kraj ukomljavanja kad moraš ocijediti sladovinu i ispirati. I onda opet pred kraj kad moraš pripremiti fermentator, ohladiti pivo, pretočiti.

Sad kolko sam ti pomogao, ne znam. Bilo bi ti super ako imaš nekog ko kuha blizu tebe pa da prvo vidiš cijeli proces da ne moraš tokom kuhanja improvizirati, guglati i izmišljati toplu vodu.

Luksa
Postovi: 34
Pridružen/a: pon lis 31, 2016 4:45 pm
Lokacija: Cavtat

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la Luksa » čet lis 19, 2017 9:41 am

http://www.pivarium.com/2016/07/21/ukom ... reci-biab/

ne znam jesi li ovaj tekst čitao, ali tu se nalazi manje više sve što trebaš znati o BIAB-u
manje priče, više kuhanja

goramljak
Postovi: 43
Pridružen/a: uto lis 17, 2017 7:34 pm

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la goramljak » čet lis 19, 2017 9:44 am

Hvala ekipa.

Da citao sam vise manje sve te tekstove sad eto prije nego prvi put skuham samo zelio sam da potvrdim gradivo. Nista, naci cu neki jednostavan recept na ovo sve sto imam i dobro sve pripremiti zatim nesto i skuhati. Nista, probat cemo pa sta ispadne. Nazalost nitko u blizini ne kuha pa da iz prve ruke to cujem iako tako nesto bi mi najbolje bilo. Cisto da u detalje sve objasni. Ne znam ako bude tko za pivu u Zagrebu tamo oko 25-26 pa da objasni neka se javi.

Hvala svima na odgovorima.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la Poljo » čet lis 19, 2017 9:48 am

To što veli igor stoji sve. Ne bi se složio oko brda posla u ijednom trenutku jedino, jer kad ti legne sve i znaš što radiš sve ti je to nekako prirodno uz pivce :D
Što se tiče početničkih stilova, ne bi preporučio belgijance.. to su većinom stilovi čiji krajnji rezultat najviše ovisi o kvaliteti i kontroli fermentacije, što je za početak vjerojatno teško osigurati početnicima.
(ne bi preporučio općenito piva preko 7%, lagere, hefeweizene, saisone....)
Ovaj plan masha u receptu ti je nepotreban. Pogotovo da krećeš od protein resta na 55°C. Nije tak trivijalno dizati po tim restovima, treba paziti da se vreća na skuri za dno lonca. Probaj jednostavnije.. voda na nekih 73°C prije ubacivanja zrna.. da ju zrno spusti na oko 65-66°C i onda održavati tu temperaturu 60-90min (ni od Mash-outa na 78°C nećeš za početak vidjeti neke koristi.)
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la Poljo » čet lis 19, 2017 10:07 am

Evo od ovoga što imaš jedan jednostavan lagani pale ale.. Ako piješ takva piva :D
19l u fermentor, oko 5.5%, 39IBU
*za točniju procjenu gorčine trebali bi mi točni podaci o %AA s vrečica hmelja koje imaš

slika
slika
Zadnja izmjena: Poljo, dana/u čet lis 19, 2017 10:09 am, ukupno mijenjano 1 put.
slika

goramljak
Postovi: 43
Pridružen/a: uto lis 17, 2017 7:34 pm

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la goramljak » čet lis 19, 2017 10:09 am

Poljo HVALAAA!! :) Javim vam rezultate. Bilo kakvi daljni prijedlozi i savjeti uvijek su dobro dosli!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la Poljo » čet lis 19, 2017 10:12 am

*za točniju procjenu gorčine trebali bi mi točni podaci o %AA s vrečica hmelja koje imaš.
I to ti je baš neka APA vulgaris.. poštimavanje po željama i ukusima su moguće naravno.
slika

goramljak
Postovi: 43
Pridružen/a: uto lis 17, 2017 7:34 pm

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la goramljak » čet lis 19, 2017 10:13 am

To ti mogu tek veceras dati jer moram provjeriti :)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la Poljo » čet lis 19, 2017 10:22 am

I još jedno upozorenje.. 6kg u BIABu je dosta gusto, i dosta teška vreća. Trebat ćeš puno i često miješat, i vjerojatno bi bilo dobro da odgrabljuješ dio po dio nekim cjedilom preko kojeg ćeš to i malo ispirat (mash u 18l, pa da sa strane zagriješ još 7-8 litara i s njima ispireš preko cjedila)
slika

goramljak
Postovi: 43
Pridružen/a: uto lis 17, 2017 7:34 pm

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la goramljak » čet lis 19, 2017 10:36 am

Mjesanje cemo izhendlati nekako vec. :)

btw. koji ovo app koristis? Ima nesto za appstore?

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la a ka ta g na eee » čet lis 19, 2017 11:02 am

goramljak je napisao/la:
čet lis 19, 2017 10:36 am
Mjesanje cemo izhendlati nekako vec. :)

btw. koji ovo app koristis? Ima nesto za appstore?
moja ti je preporuka: http://beersmith.com/ imas free trial, lagan za ucenje, a opet ima milijun opcija, nakon mjesec dana ak procjenis da ti pomaze kupis za cca 25$ ili nadjes na bespucima interneta crackiranu verziju...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Prvo kuhanje - mala pomoc potrebna

Post Postao/la Poljo » čet lis 19, 2017 11:55 am

slika

Odgovori