Brzo kiseljenje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 12, 2017 1:06 am

Poljo, nekoliko krigli za Tebe je samo škakljaj, al Hvala na trudu, linkovima, i topicu ! dobar početak za one koji bi mogli krenuti u kiselije...
to kiselije nije hir i stvar prestiža i ne mora se - nego samo ko hoće. poneko se može nači u doživljaju kiselije -kisele pive a po neko ne. stvar ukusa. al pivari su bića koja istražuju jer nisu lajbeki bez rukava :)
gledajući tehniku definitivno je stepenica gore- ili u stranu- ali je prije ili kasnije izazov pivaru...
tu se naravno ne ubraju gluposti zbog kilave i bezobrazno dugotrajne ili ne kontrolirane (temp) fermentacije i greške nepoznavanjem postupka nego smirena i kontrolirana igra postupka poznatih sirovina za -prema cilju.

za sad toliko..



:pivo3: :pivo3: :pivo3: :pivo3: :hmelj: :zivjeli2:

ps. nek se nađu :D

Popivopi
Postovi: 143
Pridružen/a: sri sij 13, 2016 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Popivopi » sri srp 12, 2017 10:31 am

Evo i ja odradio kisele na brzo :wink: :D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri srp 12, 2017 10:32 am

Brzo , brzo koji ph koji ph?? :D
Bolje malo pivo nego veliko hvala

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » uto srp 18, 2017 9:31 am

Poljo je napisao/la:
grga-osijek je napisao/la:nešto slično samo sa WLP 630.
Računaj samo da je to blend kvasca i bacila kojem će trebati nekoliko mjesecu u fermentoru da razvije željenu kiselost. Ovom metodom koju sam opisao sličan/isti/možda i bolji rezultat se može dobit kroz 2-3 tjedna fermentacije.
Nije bas isto kiseliti sa lactobacilima i gotovim blendom...
Okusi i arome koje proizvode mikroorganizmi iz blenda su puno većeg obima...

Postupak si dobro opisao, ja sam koristio čistu kulturu za proizvodnju jogurta(lactobacilus bulgaricus, probiotik ,starter za 600l mlj. 75kn. tem. fermentacije 42-49).,lactobacilima plantarum možeš fermentirani na 28-30 stupnjeva, i možeš njima kiseliti povrče ...
Dobit češ kiselo povrče sa probiotičkim djelovanjem...

Bal,Baltazar...bal,Baltazar...

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re:

Post Postao/la crna guja » pon pro 25, 2017 5:14 pm

grga-osijek je napisao/la:
pon srp 10, 2017 1:08 pm
Podjebavaš al neka . Šaka chinooka ili 100gr. češnjaka , 2 kefira i 150gr kandirane papaje bi polučilo isti rezultat kao i tvoje pilule za lilule :loce:
Grga Sretan Božić, svako dobro i, bože daj, još puno postova! volio bi znat što jedeš kad ovako sučeš baze ko na tekućoj traci!? Meni ponekad nije trebalo ni to - znalo se ukiselit samo od sebe - valjda neko belgic samokiseljenje... :pivo4:
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la grga-osijek » uto pro 26, 2017 12:10 pm

C.Gujo :pivo: sretan Božić tebi i svm pivaricama i pivarima.
Jedem i pijem kao i svi mladi. :pivo3:
Ukiseliti se hoce i od bijelog pranja -pa šta? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ako ti se belgijaner ukiseli e to je vec Veliki problem :malosamsipopil:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la crna guja » uto pro 26, 2017 6:09 pm

he he.. ne daj bože! uuuuu to stvarno ne bi bilo dobro :shock: onako, odokativno, vidim da ti diplomski iz ginekologije sigurno ne bi bio plagijat :P :zivjeli2:
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la PeroPivar » uto lip 18, 2019 9:08 am

Evo da uletim na staru temu. Imam par nedoumica. Nemam opremu za starter i nisam ga nikad radio, ali imam trecu generaciju saf05 (cca 1.2l u velikoj staklenci) koje sam prekjucer dobio od velikodusnog kolege. Radio bi sour NEIPU, 20L, pa me zanima dali bi greska bila dodati sadržaj flobian kapsula u fermentor da bi se ukiselila tj izbjec radenje startera. Zatim bi drzao na 30°, pa kada dostigne zeljenu kiselost kuhat, hladiti, pitchat. Dali se gube neki benefiti u odnosu na davanje zakiseljenog startera?
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la a ka ta g na eee » uto lip 18, 2019 11:44 am

da se razmemo pocetnik sam po tom pitanju, tak da svaki moj odgovor uzmi s dozom opreza :D :D :D

uglanvom ja sam ti delo po ovom, i mislim da mi je ispalo jako dobro za prvi put:
http://sourbeerblog.com/lactobacillus-2 ... ring-beer/

imas unutra i recept za starter i proracune kolko ti treba, kemiju i slicno...

ja sam 40l ukiselio do 3.5 za malo manje od 24 s starterom i recepturom iz clanka

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la Toples » uto lip 18, 2019 11:46 am

PeroPivar je napisao/la:
uto lip 18, 2019 9:08 am
Evo da uletim na staru temu. Imam par nedoumica. Nemam opremu za starter i nisam ga nikad radio, ali imam trecu generaciju saf05 (cca 1.2l u velikoj staklenci) koje sam prekjucer dobio od velikodusnog kolege. Radio bi sour NEIPU, 20L, pa me zanima dali bi greska bila dodati sadržaj flobian kapsula u fermentor da bi se ukiselila tj izbjec radenje startera. Zatim bi drzao na 30°, pa kada dostigne zeljenu kiselost kuhat, hladiti, pitchat. Dali se gube neki benefiti u odnosu na davanje zakiseljenog startera?
može ti biti sporije kiseljenje
za 20 litara ako baciš 10 tableta bi trebalo biti ok
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la Poljo » sri lip 19, 2019 2:08 am

8-10 tableta na 20l je solidan pitch rate. Pogotovo ako spustis pH na 4.5 prije samog kiseljenja jer to vec onemogucava losim stvarima da se razviju prije flobiana. Starter je koristan ako zelis usparat na tabletama i ubrzat stvar. (8-10 tableta kosta 50ak kn, sa starterom ces dobit 3.3 pH u 24h bez njega u 36-48)

Racunaj da tableta ima nekih 20B stanica od kojih je nesto vjerojatno umrlo dok si napravio pitch, a treba ti oko 160-200B za racionalno kiseljenje 20l piva.
slika

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la PeroPivar » sri lip 19, 2019 8:31 am

Hvala na odgovorima. Nedoumice su mi razrješenje. U suštini sa starterom se dosta štedi na flobianu(10 kom je mene koštalo 62kn) a i na vremenu. U buduće ce se svakako raditi starter.

EDIT: Nove nedoumice. Dali se isto odnosi i na kiseljenje LGGom? I dali je velika razlika u okusu kiselosti između flobiana i lgga buduci da su različite kulture? Pitam samo iz ocitog razloga razlike u cijeni jogurta i kapsula.

Živili
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la PeroPivar » pet lip 21, 2019 2:38 pm

U nedostatku dodatnih infoa i vremena, ukomljeno 2kg paleAle, 2 kg Pilsen, 1 kg Vienna i 1 kg zobene pahuljice. Og 1048. Kiselost 26l sladovine spustena na 4.6 pH i prokuhana 15 min. Ohladena na 20°c te je tada dodan sadržaj 10 kapsula flobijana direktno u fermentor nakon pretakanja. Fermentor ostavljen na 31°. Fermentor je plastična plava kaca od 30l sa crnim poklopcem i limenim prstenastim zatezacem(kao za kiseljenje zelja). Ostalo je cca 5l praznog prostora ozm do sladovine i poklopca pa me zanima koliko mineralne vode dodati u fermentor te na koji način to napraviti. Samo otvoriti frisku bocu recimo Jamnice i sa sto manje "bućkanja" dodati u fermentor?
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la ninoid » pet lip 21, 2019 11:42 pm

Kada več spominješ fermenter, pogotovo plastični, čitao sam da kada u njemu jednom napraviš kiselo pivo više ga ne možeš dovoljno dobro dezinficirati za standardna, ne kisela, piva. Kakva su tu iskustva?
Kakav je efekt korištenja acidulated slada? Možda se sa njime lakše mogu dobiti rezultati uz manju količinu laktobacilusa?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Brzo kiseljenje

Post Postao/la Poljo » sub lip 22, 2019 1:23 am

ninoid je napisao/la:
pet lip 21, 2019 11:42 pm
Kada več spominješ fermenter, pogotovo plastični, čitao sam da kada u njemu jednom napraviš kiselo pivo više ga ne možeš dovoljno dobro dezinficirati za standardna, ne kisela, piva. Kakva su tu iskustva?
Kakav je efekt korištenja acidulated slada? Možda se sa njime lakše mogu dobiti rezultati uz manju količinu laktobacilusa?
sve je u redu i nema nikakvih problema dok se ne koristi suho hmeljenje ili pak irska mahovina.
slika

Odgovori