Puyol - kuhinja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » pon lip 05, 2017 10:13 am

Jaffa porter

Slad (5.8kg)

Munich 3.3kg
Vienna 1.3kg
Special b 0.5kg
Chocolate 0.3kg
Black 0.2kg
Cafe light 0.2kg

Hmelj:

Vic secret 10g, 60min
Palisade 20g 10min
Vic secret 20g 10 min
Vic secret 30g 0 min

Ostalo:

Kora narance 0.1kg 5min

Kvasac safeale us04

Og 1.050
Fg 1.020 (nije htjelo vise padat pa sam ostavio tako)
Boja 88 ebc
Abv 3.9
Ibu 37

Pokusaj da napravim nesto sa okusom narance...nista se od toga ne osjeti. Piva meni ok, malo podgazirana, al budem i to probo rijesit sa muckanjem boca.

Ovo mi je prva crna piva, i popit ce se u svakom slucaju.

Voda je bila prokuhana i ohladjena, kolega topless mi je reko da je po njegovoj racunici ok za porter. Tura je bila cca 23 litre.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon lip 05, 2017 10:16 am

voda ti bude ok ako si ju odlijao s taloga :lol:
save a tree - drink beer

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » pon lip 05, 2017 10:23 am

Low ibu pake ale, 24.5.2017.

Slad (5.5kg):

Vienna 4.2kg
Munich 0.8kg
Arome 0.5 kg

Hmelj:

Polaris 10g 60min
Cascade 20g 10 min
Citra 20g 10min
Cascade 20g 0min
Citra 20g 0 min

Kvasac sageale us05 ( prvi puta sam radio starter, do sad sam samo usipavao kvasac na sladovinu)

Suho hmeljenje (31.5 .), 7-10 dana:

Cascade 40g
Citra 30 g

Og 1.050
Fg 1.010
Ibu 26
Ebc 20
Abv 5.4


Ovo je prvi puta da sam radio starter sa kvascem, i nisam primjetio neku brzi pocetak od drugog piva u kojem nisam radio starter, mozda koji sat ranije je krenula ferm. Isto tako, prvi sam puta ovdje napravio i postenu aerizaciju, pjenilo se ko ludo.

Low ibu, sogi oce nesto sa cutrusima, al nece gorko...reko, da i to napravim jednom...

Jos je u primarcu, za 2-5 dana cu pretakat u sekundarni pa u cc pa u boce.. pa kad bude gotova javim dojmove. Zasad mirisi odlicno, bumo vidli kak ce imat okus na kraju.

Voda je bila iz okolice zapresica, iz sume sa izvora na kojem navodno tece supermeka voda, ima i neki test tu na forumu sto ga je ekipa napravila pred koju godinu. Kolicina je 27 litara na kraju. Malo sam u sparge dodao vise vode da imam kolicinu.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » pon lip 05, 2017 10:32 am

Vienna secret, 24.5.2017.

Vienna 5.5 kg

Vic secret 15g 60 min ; 20g 10min ; 30g 0min

Safeale us 05 (samo sam ga posuo po sladovini da napravim isporedbu izmedju startera)

Suho hmeljeno: 50g, 7-10 dana, 31.5.


Og 1.050
Fg 1.010
Ebc 9
Abv 5.7
Ibu 35

Prvi smash, svijetal do bola, voda opet iz izvora, vidjet cemo ishod. Kvaaac bez startera, jaaako sam dobro izaerirao, i nije mi bila neka razlika u odnosu na prethodnu pivu u povetku fermentacijr. Tura je cca 24 litre, ferm zavrsila brzo, jos je koji dan na suhom hmeljenju pa cemo u sekundarac i u cc. Opet, javim rezultate i dojmove kad otvorim prvu bocu.

Sada se mogu pohvalit da u podrumu imam 5 razlicitih pivi za ponudit gostima, a za 3 tjedna bit ce ih 7 vrsta.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » pon lip 05, 2017 10:37 am

Poljo je napisao/la:Wow.. Ovaj recept koliko god jednostavan bio mi se jako svidja.. Ovo ima potencijala za vrhunski lager.. Ako se tehnikalije odrade kako spada...
Evo, da javim dojmove za lager, nije lose, nema previse hmelja u okusu, vise je slad dominantan. Izgaziralo se konacno, uz malo muckanja, malo je slatkasto. Nelose, nije spektakl, ali za one koji vole smanjenu gorcinu, taman. I ima neki off taste, ne prejako, ali ima nesto sto tu ne bi ttebalo biti. Vjerojatno do vode, jer sam samo tocio iz pipe u kotao.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto lip 06, 2017 12:35 am

Puyol je napisao/la: ... I ima neki off taste, ne prejako, ali ima nesto sto tu ne bi ttebalo biti. Vjerojatno do vode, jer sam samo tocio iz pipe u kotao.
Hoće to, pogotovo ako nisi stavio duplu količinu kvasca nego koliko ide u ale.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto lip 06, 2017 5:39 am

Puyol je napisao/la:
Poljo je napisao/la:Wow.. Ovaj recept koliko god jednostavan bio mi se jako svidja.. Ovo ima potencijala za vrhunski lager.. Ako se tehnikalije odrade kako spada...
Evo, da javim dojmove za lager, nije lose, nema previse hmelja u okusu, vise je slad dominantan. Izgaziralo se konacno, uz malo muckanja, malo je slatkasto. Nelose, nije spektakl, ali za one koji vole smanjenu gorcinu, taman. I ima neki off taste, ne prejako, ali ima nesto sto tu ne bi ttebalo biti. Vjerojatno do vode, jer sam samo tocio iz pipe u kotao.
de donesi pa probamo :zivjeli:
save a tree - drink beer

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » uto lip 06, 2017 11:30 am

De, pozovem te jedan dan kod mene, pa probas.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto lip 06, 2017 11:32 am

Puyol je napisao/la:De, pozovem te jedan dan kod mene, pa probas.
šta da probam, ću sve da ti popijem... :lol:
save a tree - drink beer

BravićCRO
Postovi: 109
Pridružen/a: ned sij 03, 2016 1:10 pm
Lokacija: Đakovo, Viškovci

Post Postao/la BravićCRO » uto lip 06, 2017 6:50 pm

100g narancine kore u JaffaPorter na 23L i da se nista ne osjeti ?!
Sve sam pare spisko kod Đoku u disko ...

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » čet lip 22, 2017 9:46 pm

Vienna secret...izgazirala do kraja, prvi puta rastopio secer u prokuhanoj vodi i ulio to u fermentor, malo promijesao da s ne stvaraju mjehurici, napunio boce i za 8 dana piva gotova...najbrze do sad...

Gajba je u frizideru, druga ce oatat na sobnoj temp jos 10ak dana, pa cemo vidjet razliku.

Piva je sasvim dobra, bas ono, fini pale ale👌

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » sri srp 19, 2017 9:52 am

Pitanje za iskusnije...radio sam prvi puta psenicnu, fermentacija pocela nakon par sati, ludnica, i sad pitanje, ide li psenicna u cc ili ne? Jer pretakat cubju sigurno u sekundar da pomijesam sa otopljenim secerom, al nekako bit psenicne je da nije prozirna, pa ju ja ne bi stavio u cc prije sekundara i punjenja.

I koliko traje fermentacija, meni se cibi ko da ce za tjedan dana bit gotiva? Izmjerit cu ja fg, ali okvirno me zanima. Koristii sam safeale wb06 kvasac.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri srp 19, 2017 9:56 am

Puyol je napisao/la:Pitanje za iskusnije...radio sam prvi puta psenicnu, fermentacija pocela nakon par sati, ludnica, i sad pitanje, ide li psenicna u cc ili ne? Jer pretakat cubju sigurno u sekundar da pomijesam sa otopljenim secerom, al nekako bit psenicne je da nije prozirna, pa ju ja ne bi stavio u cc prije sekundara i punjenja.

I koliko traje fermentacija, meni se cibi ko da ce za tjedan dana bit gotiva? Izmjerit cu ja fg, ali okvirno me zanima. Koristii sam safeale wb06 kvasac.
ja sam na kraju otkantao taj kvasac u korist M20, a kuhao sam bar 5 puta s njim. to će ti ispast više prema belgijskom pšeničnom, jednom sam dobio skroz miris hoegaardena

WB06 ne želiš u pivi jer ne daje dobar okus kao weizen kvasac, pa rađe napravi CC
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri srp 19, 2017 10:24 am

Puyol je napisao/la:Jer pretakat cubju sigurno u sekundar da pomijesam sa otopljenim secerom
Mislim da si tu pomješao sekundar i bottling bucket. Ili ti flaširaš direkt iz sekundara nakon sekundarenja?
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » sri srp 19, 2017 12:36 pm

Primar stavljam u cc, pa tak hladno pretacem u drugi fermentor, umijesam secer otopljen u vrucoj vodi (ohladjeno na 20ak °C), i tocim u boce. Prije sam pretakao iz primara u sekundar, stavljao u cc a u boce sipao secer, al mi je trebalo dugo da izgazira. Ovako otopljen, izgazira mi u par dana.

Znaci koristiti MJ 20 za psenicno...hebiga...

Odgovori