Puyol - kuhinja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Toples » ned vel 25, 2018 11:56 am

Stari spasio si nam obraz :mrgreen:
ž :pivo:
save a tree - drink beer

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Puyol » uto vel 27, 2018 5:51 pm

Moja idealna kombinacija na moru kad pečem roštilj je piva i kava, pa sam onda to spojio 😁

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Puyol » pet ožu 02, 2018 12:25 am

Kuhanje 33, lager

Pilsner 9kg
Kristal 50 ebc 1kg

Summit 20g60min
Celeia 30min
Celeia 30g 10min
Celeia 40g 5min
Sladek 40g steep 40min 77-70°C

Lager kvasac

Kuhano u klarsteinu od 50 litara
.

Kako je zahladilo, vrijeme.je da se skuha lager. A i sad kao imam ili ću uskoro imati neke zalihe ,pa mogu mirno čekat lageriranje.

Voda 80%RO, 20% pipa, nešto minerala da gadjam profil vode po palmerovim vodiljama. Mash je bio 33 litre na 66°C, mashout 15min 75°C, sparge je trajao jaaaaako kratko, čim sam dugo grainbasket sam skužio da će biti kratak..15-17min...a spargea je bilo 25 litara..

Kad se napunio kotao, ostatak spargea (cca 8 litara) sam stavio da se cijedi u lonac ,pa kad je to završilo, stavio sam u kuhinju na plamenik da zakipiti i onda održavao da lagano kupi na najmanjoj varmtri, poklopljeno. 20 min do kraja boila ulio sam u kotao, i taman je bilo 1cm do vrha.

Napravljen starter od sladovine na cca 25°C, oko pola sata prije ulijevanja u fermentor.

Na kraju ispalo 44 litre u 2 fermentora, og 1.054, ibu oko 30, ebc oko 10.


Kolicina sladovine e je u litru pogodbena kao što je beersmith predvidio, kao i og. Tako da sam.nasao neku dobru računicu. Drugi puta sitnije samljeti slad, ima prostora za bolju iskoristivost.


Problemi, vezano uz KS:

Podizanje grainbasketa za sparge, kad je cijeli stroj na povišenom polozaju, jer sam danas hmelj bacao u kotao, pa sam morao puniti kroz pipu.

Bazuka filter - katastrofa, sporo do bola, morao sam cijelo vrijeme kuhacom strugati po njemu da oslobodimo prostor za protok sladovine.

Hlađenje sa immersion chilerom je na početku jako brzo, ali prema kraju sve sporije i sporije, pa sam na 18°C stao, dobro sve aerirao i stavio ferm van na -5. I onda kad se ohladilo, u podrum na 12-13°C. Ne mogu na manju temp jer imam jednu sobu gdje je danju 11, ali noću bude 9°C.

Nikad više bez hopspidera, idem na wishu i narucujem...


Plan je cca 3 tjedna u primaru, možda još tjedan u sekundaru, pa u boca a boce u friz na opet 3-6 tjedana, i onda bismo probali..

Po mogućnosti uskoro skuhati još jedan lager, dok je vrijeme kakvo je.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la erda » pet ožu 02, 2018 5:30 am

Puyol je napisao/la:
pet ožu 02, 2018 12:25 am
Kolicina sladovine e je u litru pogodbena kao što je beersmith predvidio, kao i og. Tako da sam.nasao neku dobru računicu. Drugi puta sitnije samljeti slad, ima prostora za bolju iskoristivost.
Problemi, vezano uz KS:
Podizanje grainbasketa za sparge, kad je cijeli stroj na povišenom polozaju, jer sam danas hmelj bacao u kotao, pa sam morao puniti kroz pipu.
Bazuka filter - katastrofa, sporo do bola, morao sam cijelo vrijeme kuhacom strugati po njemu da oslobodimo prostor za protok sladovine.
Hlađenje sa immersion chilerom je na početku jako brzo, ali prema kraju sve sporije i sporije, pa sam na 18°C stao, dobro sve aerirao i stavio ferm van na -5. I onda kad se ohladilo, u podrum na 12-13°C. Ne mogu na manju temp jer imam jednu sobu gdje je danju 11, ali noću bude 9°C.
Nikad više bez hopspidera, idem na wishu i narucujem...
- Možeš li staviti screenshot iz Beersmitha, onaj tab pd dMash?
- Kod kuhanja max kapaciteta nema druge nego zvati pomoćnika kad treba vaditi grain basket :)
- Taman sam se ponadao da se može kuhati bez hopsidera :(
- Jel' si miješao sladovinu pri hlađenju? Drastično ubrzava hlađenje.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Puyol » pet ožu 02, 2018 6:42 am

Kad je KS na podu, digo sam ga bez problema sa 12kg slada, sad sa 10kg na povišenom jako jako teško.

Miješao sam prilikom hlađenja, i išlo je super do cca 40°c, a onda se drastično usporilo.

Možeš bez hopspidera, ali on bitno olakšava cijeli proces, i onda možeš kroz pumpu puniti ferm, oba napuniše za 10 minuta, ovaj sam ih punio preko pola sata..

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Vjeko » pet ožu 02, 2018 8:14 am

Mozes bez hopspidera, pa imas one muslin vrecice za hmelj iz svezapivoa

Ja ne koristim niti hopspider niti vrecice za ljhme (bolja iskoristivost hmelja kad slobodno leta), ali samim time ni pumpu za prebac u ferm, no niti bazooku :) lonac je na uzvisenom (kraljevskom) prijestolju, pa samo navucem steriliziranu dm vrecu preko otvora fermentora i pustim neka siba. Vreca pokupi sve i svasta. Naravno nije prikladno za sve vrste fermentora, koristim one staklene demizone od 24l (2 kom) ali sa sirokim rubom (15cm?) jer bude dosta taloga.

A sto se hladjenja tice, mjesanje je obavezno, barem s ovim chillerom. Ili veci chiller, recimo kao ovaj ali da jos ima koji kolut vise i mozda par prolaza cijevi kroz sredinu... osobno mislim da ce mi jedan od upgradea u blizoj buducnosti biti cfc. Odmah i vise sladovine mogu racunati :)

Nego, puyol, ima negdje na temi tvoj beersmith profil, jel?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Puyol » pet ožu 02, 2018 11:15 am

Mislim da ta manje iskoristivost hmelja nije značajna, staviš 10% više od računice i to je to, a čist posao. Tak ću ja, idem da si olakšam sve skupa.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la erda » pet ožu 02, 2018 11:24 am

Puyol je napisao/la:
pet ožu 02, 2018 6:42 am
Možeš bez hopspidera, ali on bitno olakšava cijeli proces, i onda možeš kroz pumpu puniti ferm, oba napuniše za 10 minuta, ovaj sam ih punio preko pola sata..
Mislim da hopspider ipak limitira iskoristivost hmelja koji kako kaže Vjeko ne leta slobodno po loncu :) i da ću ubuduće kuhat bez njega, bez obzira što onda moram ručno kroz pipu istakat sladovinu, bez blagodati pumpe :)
Dobar coldcrash napravi čuda i sve trunje fino sedimentira u fermentoru.
Više mene muči što tamo na temi o Klarsteinu nismo uspjeli definirati optimalan omjer mash i sparge vode. Svako radi po nekim svojim izračunima. Drukčije mi ispadne po Beermsithu a drukčije po onom Grainfatherovom kalkulatoru...

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Puyol » pet ožu 02, 2018 11:05 pm

Nisam primjetio, barem.u mirisu. Neki dan sam flasirao apu, jednu dryhopanu, drugu bez dryhopa, obje su imale jako fine mirise. Baza ista u obje, hmelj na 69min, pa na 10, pa aroma steep na 80°c nekih 30-40minuta. I onda jedna tura dryhopana a druga ne, da vidim razliku.


Možda u gorčinu, iako kad sam probao pivu, ono malo od mjerenja fg-a, bila je gorkasta.

Sutra radim ili lager ili apu, ali radim kod frenda kaj je isto uzeo od submarinu kotao, on radi oatmeal stout, tak da ću imati ajmo reć dvostruko kuhanje, paralelno otprilike.

Pa javim dojmove.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Puyol » ned ožu 04, 2018 9:01 am

Kuhanje 34, 3.3.2018.

IPL

Kuhano u KS 50 litara

5kg Vienna
5kg pale ale

Summit 20g60min
Huell melon 70g 10min
Mosaic 50g 10min
Huell melon 100g AS 78-70°c , 30min
Mosaic 60g AS ko i ovaj gore
Lager kvasac, isteko rok, veća doza

Og po izračunu bio 1.053, ja dobio 1.060...
Ibu 40
Ebc 10, alkohola će dakle biti ne 5.4 nego 6 i više vjerojatno..

Kuhanje proteklo dobro, hlađenje do 18°c, pa punjenje kroz pumpu, pritom aeracija, i dodavanje startera, iza toga ohlađeno vani na 10°c, pa u podrum na 11-13°c na 3 tjedna cca.
Dryhopana možda bude sa ista dva hmelja, mirisi jako fine o, budemo vidli.


Kuhanje 35, 3.3.2018.

Oatmeal stout

Minhen 5.3kg
Pale ale 2.4kg
Special b 0.8kg
Pahuljice zobene 1.5kg
Blackberry 0.5kg
Cafe light 0.4kg
Chocolat 0.4kg
Roasted 0.35kg

Polaris 40g60min

S-04 2 paketuca

E sad, tu su bili problemi. Kuhano u KS.

Naime, pahuljice sam samljeo presitno, očito, prekasno skužio. I bio stuck sparge. Pa smo frend i ja miješali svako malo da voda iz spargea protive. I naravno, potisnuli hrpu slada dolje. I onda se javio problem kad smo napokon nakon pun k sparganje krenuli kao boilat...stroj zasmrdio, ko da je nešto izgorila, i isključio se. Kad smo ga upalili radi, ali čim upalila grijač, on se isključi. Hvala bogu, stvar je bila u tome što je ova hrpetina slada kaj smo ju potisnuli napravila sloj na dnu kotla i zapela se, pa je grijač mislio da grije prazni kotao i isključio se. Frend je kasnije sve pročistio, i upalio i radilo je sa vodom. Nadam se da je samo do toga, budemo vidli kad do kraja počisti svoj KS. Kako je sparge trajao hrpu vremena, isplatilo je dosta toga pa je umjesto 44 litre ispalo 39, og umjesto 1.067 ispao 1.060,.

Ibu 45, trebao bit 40
Ebc 110
Abv će biti oko 5.5, što mi je i ok na kraju


Ove obje tura su kuhanje paralelno, prvo smo počeli stout, sat nakon IPL, pa kad sam završio svoj IPL onda smo njegov stout pretočili u ovaj moj kotao, inu njemu je frend završio boil i hladjenje.
Pumpe su puštene na cca 80°c da rade kako bi se očistile za punjenje ubfermentore.

I da se osvrnem još jednom, hopspider mi je stvar bez koje ne radim više nikad u KS, sladovina koja kroz pumpu ide u ferm je ful bistra i napuni se za 5 minuta. Neprocjenjivo.


Što se snage stroja tiče, priprema za mash 3kw, mash na 1.2 je, priprema za boil 3kw, boil 2.5kw. ovako sam radio jučer, i mislim da je to ok.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Vjeko » ned ožu 04, 2018 10:59 am

ček, pa treba li zobene pahuljice, o onom zgnječenom obliku, uopće dodatno mljeti?
dodatno, možda bi trebalo pri ukomljavanju držati pola sata između 40-50'C, iako po tvojim količinama je slučaj graničan:
In all-grain oatmeal stouts using 5 to 10 percent oats in the grist, the gumminess of the beta-glucans is usually not excessive, and a single-step infusion mash can be used. However, when using higher percents to get greater smoothness and body, you must reckon with the gums to do an effective sparge. This is done by adding a second temperature step in the mash, called a beta-glucanase rest. The enzyme beta-glucanase works best in the temperature range of 104° F to 122° F. Holding the mash temperature for half an hour in this range before the saccharification rest is sufficient to reduce beta-glucan content significantly.

nadam se da će mi se bogovi i Vakula smilovati idući wknd, na redu je također chocolate oatmeal stout na KS-u, a ne bih htio ponoviti tvoju kalvariju... :shock:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Toples » ned ožu 04, 2018 11:14 am

ja ponekad sameljem te pahuljice jer iovak prođu bez problema ko da ih i nema no većinu pretgnem još napola pa računam da sam malo poboljšao iskoristivost za 30 sekundi posla
save a tree - drink beer

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Vjeko » ned ožu 04, 2018 12:27 pm

Puyol koje su količine strike i sparge vode bile za stout?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Puyol » ned ožu 04, 2018 2:54 pm

Kupiš su one slomljene pahuljivmce, pa ne moraš mljet, cijena je cca ista. Eto to je jedno super riješenje.

33 litre za mash, 25 za sparge. Kad sam dodavao tih 11.7 kg u mash, bilo je je*eno gusto na kraju...ko kaša..ali sam uspio sve promiješati, možda malo manje stavit, recimo 10kg, pa stavit mash od 10min, pa ugasiti pumpu, maknuti gornje sito, i onda dodati ostatak, kad se slegne slad u mashu, naravno, taj slad kaj se slego, njega ne dizati gore, inače opet neće stati.

Iako, mislim da sam prvo kuhanje napravio ipu sa 11-12kg slada, i bez problema je bilo, mislim da su ove pahuljice jučer uzele masu vode pa je zato ispalo gusto kak je ispalo.

Ali dobro je znati da ovaj Kinez ima neku inteligenciju, pa se isključi prije nego se grijač s*ebe.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Puyol - kuhinja

Post Postao/la Puyol » ned ožu 04, 2018 3:01 pm

Malo slika sa kuhanja
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori