2 pive u jednu čašu

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
kogster
Postovi: 9
Pridružen/a: sub sij 21, 2017 11:13 pm
Lokacija: ST

2 pive u jednu čašu

Post Postao/la kogster » ned ožu 19, 2017 5:15 pm

Sad samo razmisljam na glas...

Kuhate isto pivo 2 puta i dobijete različiti rezultat. Npr. jedan batch je više gaziran od drugog ili neka druga razlika.

Oba batcha su dobra po okusu ali mislite da je najbolje negdje u sredini.

Ima li smisla pomiješati te dvije pive i tako napraviti mix koji je ok?

Zbog kojih različitosti bi ste pomiješali pive, a zbog kojih ne bi?

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned ožu 19, 2017 6:36 pm

to se u industriji pića stručno zove kupaža... znači nekoliko batcheva (istog stila) se miješa u jedan da bi svi bili isti i da bi se postigao standardiziran proizvod. Jer, davno je jedan mudrac rekao - nije problem napraviti dobro pivo, problem je da to pivo uvijek bude isto.
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

abertosa
Postovi: 19
Pridružen/a: sub vel 21, 2015 5:47 pm
Lokacija: Pazin

Post Postao/la abertosa » ned ožu 19, 2017 10:04 pm

pivo pomješano sa pivom se zove rezano pivo. primjeri: ožujsko rezano i kasačko.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon ožu 20, 2017 3:15 am

slawoner je napisao/la:to se u industriji pića stručno zove kupaža... znači nekoliko batcheva (istog stila) se miješa u jedan da bi svi bili isti i da bi se postigao standardiziran proizvod. Jer, davno je jedan mudrac rekao - nije problem napraviti dobro pivo, problem je da to pivo uvijek bude isto.
hej Slawoneriću poštovani, iz ovog posta nazirem ( ne Tvoje nego.. )posljedice industrijske gluposti . u dvije rečenice puno problema i uzroka.. a govorimo samo o pivi, di je tu poljoprivreda i sl.

mislim si da je ne tako davno , jedan mudrac počeo rušiti kvalitetu napitka, školovati okusom generacije pivopija ,sasvim polako i postepeno dok nije došlo do granice. one dolnje , skroz do kraja. kupovalo se jer nije bilo izbora. ne . krivo . kome nije pasalo rađe je prešel na gemišt a mnogi su ostali na takvoj pivi...
a onda se pojavil drugi mudrac koji veli da nije problem napraviti dobru pivu :hmelj:
nego da bude uvijek ista . jel dobra ili loša . al uvijek ista. jednako loša ali sposobna da izdrži svjetlo i gajbljenje na suncu dok je šleper na putu... jel taj mudrac opal iz industrije ili u industriju pa samo marketingom uvjerava pacjente....pa zašto onda ne napravi dobru pivu. javno bi manageri mrmoljili da suvremenom tehnologijom proizvode vrhunski napitak jedinstvene kvalitete a iza pozornice bi bilo jasno(čitano s usana ) da pacijenti ionako progutaju sve pa čemu mjenjati bilo što- kad mi ionako proizvodimo profit- a ne ONO- "što mi zapravo proizvodimo- molim , podsjetite me . ah da , onu pivu.".. i tak

i sad me zapravo zebnja hvata kad zamislim, pa kad još malo zamislim kak je dečkima na tržištu. imam špulijus da odavno trgovina nije zdrava. više nije" borba"jedan na jedan.
več odavno u konzumu treba platiti policu na kojoj će biti tvoja roba. što bi se dogodilo da birtijaš , poučen takvim "pametnim" postupkom pita pivara zašto da ja nudim tvoju pivu ako..... a več imam one koji mi .....suncobrane.. tende.....hladnjak...2-3 kega badava...ljetovanje... bljak

eh jbg . počelo od kupaže , završilo na mudracu.. a di je kvaliteta za običnog željnog dobre pive ( kao i svakog od nas- kad platiš- očekuješ dobar proizvod ).

kogster, valjda nije preloše da si sve ovo morao pročitati , ajmo sad na temu.
ne miješam svoje pive . nije bilo ni potrebe. mooožda jednom davno kad je grozna i napadna ekstrakt priča nakon dosta stajanja bila toliko surova
ali ne i pametno robust pa je mješana sa sličnima al po sječanju zaključak nije vrijedan spomena . bilo je to tek za nauku. bilješke sam bacio :wink:
odličnu pivu nečeš dobiti pokušajima mučkanja prosječnih . točka . krivi put .
prvenstveno upoznati sirovine ( osnovne naputke ti daje proizvođač) za svoju pivu s razumijevanjem i pokušajima u neprestanoj kontroli postupka i usavršavanja tehnike kuhanja s namjerom da složiš najbolje po svojoj želji i pripremiš najbolje moguće da ti kvasac "stvori" pivu.
u ova 4 redka se krije fantastičan gušt stvaranja i kreacije nečeg vlastitog. nagrada slijedi.
nekad davno sam znao pomješati karlovačku i "reli.." bezalkoholnu . po ljeti . bila je dobra komba okusa i natruhe hmelja, manje abv , puno pjene, onak baš ko piva ... a Litra
a onda sam počel kuhati vlastitu i..

sad ne pijem više :lol:

:hmelj: :pivo3:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon ožu 20, 2017 1:56 pm

Kupaža bi bilo miješanje 2 pive koje su odvojeno fermentirale prije flaširanja/kegiranja. Mislim da kogster nije mislio na to, nego na miješanje piva u čaši, što je u biti rezano pivo.
U većini slučajeva rezano se radi kako bi se jedno teško pitko pivo učinilo pitkijim i osvježavajućim a ipak zadržalo neke dobre karakteristike originalnog piva.
Trebalo bi razmisliti o karakteristikama jednog i drugog piva, i što se u biti želi postići rezanjem.
Primjer kod Ožujske je Tomislav, koji je solidan Baltic porter finih nota tamnog voća, ali jednostavno pretežak da bi ga se popilo 2-3. Njemu je dodano Ožujsko svijetlo, kod kojeg je naglasak na pitkosti i nema neke posebne arome i težinu, i dobiveno je pivo sličnih okusa Tomislavu ali pitko.
Miješanjem nekog kavastog Robust portera i fino zahmeljenog Pale alea dobit ćeš prepotentan mix raznih okusa koji ne igraju dobro zajedno.
Treba prije svega razmisliti koji su glavni aduti svakog od pivi u mixu, pa onda zamisliti kakvu sliku će ostaviti skupa.
Ja sam u jednom trenutku inspiracije na Medvedgradovoj burzi pomiješao Agram stout i Baltazar 40-60. Dobio sam nešto u Black IPA stilu, odlična kombinacija. Šteta samo što je rijetkost da su ta 2 Medvedgradova piva zajedno u ponudi.
slika

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon ožu 20, 2017 4:01 pm

Bademe... Puno si zakomplicirao. A ono s cim si kontrirao sam sebi je izjava da kupci zele za svoje novce dobiti dobro pivo - istina i sam sam takav! Pa onda se recimo radi neki wajcen - dva fermentora jedan ispalio na bananu brutalno u drugom banane ni traga - Prema tvome bi se trebalo ljudima onda ponuditi 2 podjednako loša piva umjesto da se odradi kupaža pa da bude sve skupa aman taman... Ili dvije ture nekog golda jedan stane iz nekog razloga na 1.014 i jednostavno je presladak, a drugi ispali na 1.006 i suh je ko sahara - treba li ljudima ponuditi ta dva piva svako za sebe ili jednostavno odraditi kupažu da bi se dobilo jedno odlično pivo??...

Morate shvatiti da je craft daleko od homebrew-a jer ono što krafteri nude ljudi plaćaju!!... kupaža je standardni postupak.

Živli vi meni...

Poljo - sve sto si rekao stoji...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pon ožu 20, 2017 4:43 pm

kolko sam ja skuzio, a pozorn sam citao ne radi se ni o rezanom pivu ni o mjesanju stilova pive vec bas ovo sto je slawoner napisao... kupaža 2 ISTE pive jer je jedna pregazirana a druga preslabo pa bi mix bio idealan... po mom skromnom mišljenju samo deri i bit ce sve super...a za drugi put probaj onda napraviti kompormis izmedju recepata da odma dobijes (skoro) idealan omjer isprve :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon ožu 20, 2017 5:01 pm

sharkyboy je napisao/la:kupaža 2 ISTE pive jer je jedna pregazirana a druga preslabo pa bi mix bio idealan
Kako točno si uspio pregazirat pivo dok je još u fermentoru? :D
slika

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » uto ožu 21, 2017 3:08 am

Nema reza iz boce, barem ne iz jedne

https://www.youtube.com/watch?v=iiHIY1zO0KU

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » uto ožu 21, 2017 10:16 am

Poljo je napisao/la:
sharkyboy je napisao/la:kupaža 2 ISTE pive jer je jedna pregazirana a druga preslabo pa bi mix bio idealan
Kako točno si uspio pregazirat pivo dok je još u fermentoru? :D
Npr da nemas vrenjacu i da sve dihta kak spada...reko ti je to i onaj decko u zmajskoj...ko da radis real ale osim kak ga gaziras od 0 a ne od neke tocke
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto ožu 21, 2017 10:35 am

I u tom slučaju s tlačnim fermentorom je lakše od 2 batcha pod tlakom napraviti kupažu spajanjem 2 pive iz fermentora pod različitim tlakovima u treći fermenter pod tlakom, nego ispustiti co2 iz jednog fermentora i pojačati co2 u drugom? :pivo4: :pivo4:
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto ožu 21, 2017 10:54 am

To s gaziranosti je samo malo nespretan primjer, ali tema je jako dobra i potiče na razmišljanje.
Imam baš doma 2 piva s greškom koja bi kad malo bolje razmislim mogla biti odlično rezano.

Batch1: Loše atenuirani RIS, završio na 1037, pre slatko, nepitko.
Batch2: Dobro atenuirani table ale, fino zahmeljen, ali overspargean s puno tanina.

U teoriji bi u nekom mixu 50-50 trebao dobit solidan hoppy porter, oko 1.015-1.020 s duplo manjom koncentracijom tanina koji se u crnoj pivi ionako teže osjete.

Probam pa javim rezultate.

Vjerojatno ima dosta primjera gdje bi ovako nešto funkcioniralo. Npr, nepitko pivo pokvareno laktobacilima, u mixu s nekim prosječnim pale aleom bez karaktera 30-70 može dati dosta zanimljiv Flanders Red Ale.
slika

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto ožu 21, 2017 11:21 am

slično, ali različito...

ova momačka: http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 2083#62083

dve vrste piva, jednostavni smash i zahmeljena *pa, te ekipa koja dolazi i reže si sama arome i gorčine koliko želi

sve se popilo, cca 30 glava konvertirano na hoppy pive :D

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri ožu 22, 2017 10:28 am

Samo da napomenem da je eksperiment bio uspješan :)
Dobio sam jedno skroz solidno pitko tamno rezano pivo ugodnog mirisa enigme s prolaznom razinom tanina. :D
Sad samo ostaje pitanje da režem sve ili da dam preslatkom RISu šansu da se izbalansira kroz duže odležavanje.
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri ožu 22, 2017 10:54 am

Poljo je napisao/la: Sad samo ostaje pitanje da režem sve .
Ako si ti zadovoljan dobivenim onda kolji sve i ne ostavljaj zarobljenike :lol:
Drago mi je da od dva govneta možeš dobiti manje govno :roll:
Ono što je Vjeko radio je sasvim druga priča. :D
:pivo4:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Odgovori