Don - Dnevnik kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon ožu 13, 2017 4:01 pm

svabac je napisao/la:btw, umjesto sto si otisao na utakmicu, mogao si otic kupit jos 5L vode, prokuvat, oladit i ubacit u sladovinu pa bi s tim nadoknadio manjak vode.
Ja sam cak uvjeren da jos nije kasno za ovu korekciju. Samo ako se odlucis, pripazi na oksidaciju.
Cemu prokuhavati destiliranu vodu, pa ona bi bar trebala bit sterilna.
slika

Avatar
Brekulja
Postovi: 46
Pridružen/a: pon stu 30, 2015 4:28 pm
Lokacija: st

Post Postao/la Brekulja » pon ožu 13, 2017 5:49 pm

Prvo hajduk a onda pivo i ostale gluposti 8)

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » pon ožu 13, 2017 7:20 pm

A iman pretplatu a nisan bia na utakmici par miseci. Tribalo je otic, bilo mi neugodno više.

Neznan bi li baš otvara sad kad je već prošlo 2 dana i gura novu vodu. Nekako me trta da ne zaseren nešto.

Više se mislin sad koliko ću uvalit cukra kod karbonizacije.

Fala na potpori, druga puta cu pametnije :D
Drugi Don. Don 2.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon ožu 13, 2017 8:02 pm

:lol: :lol: I onda nastupa sranje. Preračuna san vlastitu snagu i snagu DM-ove vrečice čini mi se. Kad san izvuka slad vanka na kraju ukomljavanja, usra san se di cu sa sladon.

CARE (nisan mislija da ću vo ikad napisat) :lol: :lol: :loce:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » pon ožu 13, 2017 8:16 pm

grga-osijek je napisao/la::lol: :lol: I onda nastupa sranje. Preračuna san vlastitu snagu i snagu DM-ove vrečice čini mi se. Kad san izvuka slad vanka na kraju ukomljavanja, usra san se di cu sa sladon.

CARE (nisan mislija da ću vo ikad napisat) :lol: :lol: :loce:

Bolje da ti ne govorin šta je onda bilo. Trči panika urlaj. Dolazi sestra i dere se na mene da koji mi je kurac šta izvodin sa tin ogromnin kondomon. Deren se ja na nju da pomaže. Ona uzme rukavice za prat suđe i krenet stiskat "kondom" da izađe voda, ja počnen urlat da prestane jer će tanini izać. Ona skine rukavice i pogodi me sa njime i kaže da se jeben i ja i tanini.

:D

Usput. Grgolji su prestali iz vrenjače. Krausen je vidljiv poprilicno od vani, ali mi pari da je opa. Đavo mi neda mira, tia san izmirit jer me trta da je fermentacija stala.

OG ~ 1.072.
FG(Trenutni) ~ 1.023

Neznan šta da radin, pari mi ko da je stalo sve. Možda je kvasac malo sija da odmori? Možda ga triba plesni da se aktivira?
Drugi Don. Don 2.

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » pon ožu 13, 2017 8:29 pm


svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Post Postao/la svabac » pon ožu 13, 2017 8:46 pm

Poljo je napisao/la:
svabac je napisao/la:btw, umjesto sto si otisao na utakmicu, mogao si otic kupit jos 5L vode, prokuvat, oladit i ubacit u sladovinu pa bi s tim nadoknadio manjak vode.
Ja sam cak uvjeren da jos nije kasno za ovu korekciju. Samo ako se odlucis, pripazi na oksidaciju.
Cemu prokuhavati destiliranu vodu, pa ona bi bar trebala bit sterilna.
A sta ja znam, za svaki slucaj

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon ožu 13, 2017 10:28 pm

Don je napisao/la:Nekako me trta da ne zaseren nešto.
Don je napisao/la:Đavo mi neda mira, tia san izmirit.
Ako te je trta da ne zaseereš nešto, što otvaraš fermenter dan nakon kuhanja? :pivo4: :pivo4:
slika

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » pon ožu 13, 2017 11:42 pm

Iman špinu na fermentoru :D
Drugi Don. Don 2.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto ožu 14, 2017 1:52 am

Grgaaa , oviii je malo maka , ma mi se činiiii da ima duha, biće da je cili čovik ko oniii naš kiki s druge strane- bande.
more bit da je to raskoš kad imaš vake beštijice na tevizoru pred nosoon.

još uvijek ne znam jel Don ili Dom.možda je Dom al neznaju pisati m pa ... ma nebitno ...
nego , Do čitaj me sad . kad si več sve lijepo odradio na naše veselje i na tvoju sreću to veselo ferma , ajde još malopročitaj kako da šokiraš kvasac , da mu se predstaviš i strah mu udjeliš pa da ti napravi očekivane estere koji se očekuju od pšenične ..

uspjeh ti želim :hmelj: :pivo3:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto ožu 14, 2017 9:21 am

Don, plesni kantu na način da je rolaš lijevo desno pešest puta.
Ostavi još 3 dana . Kupi bar 2 litre vode za pit ne destilirane , zakuhaj u njoj 70 grama šećera 10min i preli u ferm lagano sterilnom po mogućnosti metalnom kuhačom zamješaj (pazi da ne pojebeš previše kvasac) i tovari u boce . Malo ćeš spustiti FG al ne treba pretjerivati ipak je to prvo pa muško BIAB pivo . Drži na sobnoj temp 7 dana pa jedno probaj , kad si zadovoljan perlanjem Co2 i pjenom ruši ga na 4 stupnja u hladnjak i guštaj đava te odnija . :loce:

Možeš i boce prevrtat svaka dva dana (nemaš ih puno :D ) pa ćeš ubrzati posao .
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto ožu 14, 2017 10:23 am

grga-osijek je napisao/la:Kupi bar 2 litre vode za pit ne destilirane , zakuhaj u njoj 70 grama šećera 10min
http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
Jebemu grga, za 12l hefea na 20 stupnjeva, za minimalnu hefe karbonizaciju od 3.3 ti treba 117g
Sa 70g ces dobit 2.3 sto je za neki porter.

I ja bi dao cak i hefeu minimalno 2 tjedna u primaru. Cemu zurba? Daj pivi vremena da izbaci sumpor, da kvasac pojede diacetyl itd..
slika

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » uto ožu 14, 2017 11:01 am

Evo mjerenja za karbonizaciju, meni pari u redu. Jedino vikendon iman vremena za bocirat, a čini mi se da je najpametnije da ostane 2 tjedna u primaru ipak, pa cu bocirat sljedeci vikend sa navedenin mjerama na slici.

Trisnit cu bačvicu malo da vidimo oce li bit pomaka u grgoljima.

Šta se tiče kuhanja za sljedeći vikend ( kad bude izmjena weizen u boce, a sljedeca tura u bačvicu ), sad cu istrazit malo recepte i vidit šta bi se moglo napravit. Možda čak bude nekakav smash.


EDIT: U koliko litara vode bi vi otopili ovih 98.3g ?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Drugi Don. Don 2.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto ožu 14, 2017 11:27 am

Poljo je napisao/la:
grga-osijek je napisao/la:Kupi bar 2 litre vode za pit ne destilirane , zakuhaj u njoj 70 grama šećera 10min
http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
Jebemu grga, za 12l hefea na 20 stupnjeva, za minimalnu hefe karbonizaciju od 3.3 ti treba 117g
Sa 70g ces dobit 2.3 sto je za neki porter.

I ja bi dao cak i hefeu minimalno 2 tjedna u primaru. Cemu zurba? Daj pivi vremena da izbaci sumpor, da kvasac pojede diacetyl itd..
Takva nazovi hefe piva sam nekad fermentirao 5 dana i 5 dana karbonizirao i sa užitkom pio hladno karbonizirano pivo te usput mahao repom od sreće.

Imajući u vidu one rukavice gnjeckanja ,curenja, hlađenje u teči i ostale sterilne uvijete mišljenja sam da je bolje ne dočekati zlo u pivu nego ga popiti svježe mutno i hladno. Ako bude čekao 2 tjedna a drugi dan je već mjerio fg, šta če mu ostati za flaširati ukoliko nastavi mjeriti. Najmanji problem kod ovog piva će mu biti diacetyl. Žao mi je što nema dvije kante pa da proba vako i nako.
Šećera mu je dosta sigurno kako sam napisao , pjene će biti a mjehurića i da ne bude školski, ništa ne smeta bolje nego da lovi pivo po zraku čašom.

E da ,jeboga ti Poljo :lol:

Nekako sam imao osjećaj da bi Don dobio ospice kad bi čekao 2 tjedna.
Eto sad vidim da sam pogriješio , ipak je on strpljiv momak

:loce:

EDIT Don , kad ti kanta prestane biti nabušena , odnosno , lagani pritisak ne izaziva brć u vrenjači ili još bolje kad ti se nivoi u vrenjači izjednače tada ni šutanje ni šamaranje više ne pomažu. FG je taj i jedino prilikom refermentacije u bocama može biti skinut. (ostali trikovi namjerno izostavljeni.) Znači kad dočekaš to ostavi još dva -tri dana i pretači.

Sa sjetom se prisjećam pivarskih velikana i njihovih postova pa evo jedan takav

"paaaaa.... Ponekad i steriliziram Very Happy većinom se to odvija ovako: krenem ujutro kuhat sve po ps-u. Lagano se pije, jede i tako... Kad dođe vrijeme za hlađenje već sam prilično popit. Tražim fermentor. Nađem ga ali u njemu je talog og ture od prije mjesec dana. Zovem ženu da opere ona me stjera u kurac. Perem na brzinu... U pipi je nešto živo. Ubijam to sa 30postotnim hidrogenom. Fermentor isplahnem sa čistom vodom i našpricam starsanom. Pivo curi u fermentor. Prstom probavam temperaturu a uzorke iz menzure uredno vraćam u fermentor. Ponekad i poližem aerometar... Gustoća je prevdlika... Sipam vodu iz vodovoda amperom koji se cijeli dan vuče po dvorištu... Zatvaram fermentor i ne diram10-30 dana. Otvaram i pretačem zdravo pivo i jebe mi se za sterilizaciju "

Takve ja zovem PIVAR a ovo sa digitronima i tablicama i mudrostima amerikansko -kenijskima baš ne zarezujem previše.
:loce: :hmelj:
Zadnja izmjena: grga-osijek, dana/u uto ožu 14, 2017 1:12 pm, ukupno mijenjano 1 put.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » uto ožu 14, 2017 1:03 pm

Lako je napisat da cu cekat, triba to stvarno i napravit :D

Vidit cu kako ce ic razvoj situacije jos, razmislit cu. Raspisat cu danas sljedeci recept pa cemo vidit sugestije za dalje.
Drugi Don. Don 2.

Odgovori